Aldan
26.07.10,08:20
Prosím Vás o inf. som SZČO a neplatca DPH. Z Čiech mi chodí každý mesiac fa za služby - používanie licencie. Prihlásila som sa na DU - par. 7a. Nemám stále jasno kedy mám podávať daňové priznanie DPH. Ja som to z vysvetlenia pracovníčky DU pochopila že do 25 dní od dodania fa. Ale ako to bude ak dostanem fa 20 x do mesiaca. Vidí sa mi to ako nezmysel, aj keď mám v tomto ozaj veľké medzere. To by som podávala 20 priznaní? Ja by som povedala že do 25 dní za predchádzajúci mesiac.
Ďakujem za radu.
zk24
26.07.10,06:32
Prosím Vás o inf. som SZČO a neplatca DPH. Z Čiech mi chodí každý mesiac fa za služby - používanie licencie. Prihlásila som sa na DU - par. 7a. Nemám stále jasno kedy mám podávať daňové priznanie DPH. Ja som to z vysvetlenia pracovníčky DU pochopila že do 25 dní od dodania fa. Ale ako to bude ak dostanem fa 20 x do mesiaca. Vidí sa mi to ako nezmysel, aj keď mám v tomto ozaj veľké medzere. To by som podávala 20 priznaní? Ja by som povedala že do 25 dní za predchádzajúci mesiac.
Ďakujem za radu.


Ahoj,

podavas stvrtrocne vykazy. Suhrnne! Nie po kazdej fakture a kazdy mesiac. Ak si mal povinnost, tak do 20.7.2010 bolo za 2Q a do 20.10.2010 je za 3Q.
Aldan
26.07.10,07:52
Mne pracovníčka DU povedala, že podávať musím mesačne. Inak je to čiastka asi 5-7 EUR čo mám platiť. Ďakujem
zk24
26.07.10,08:23
Mne pracovníčka DU povedala, že podávať musím mesačne. Inak je to čiastka asi 5-7 EUR čo mám platiť. Ďakujem

Si urcite registrovany podla paragrafu 7a? A iba podla tohto paragrafu? Ved to je iba splnenie registracnej povinnosti.... svojim sposobom si neni platca DPH, plnis si iba registracnu povinnost...
jeso
26.07.10,10:26
Ahoj,

podavas stvrtrocne vykazy. Suhrnne! Nie po kazdej fakture a kazdy mesiac. Ak si mal povinnost, tak do 20.7.2010 bolo za 2Q a do 20.10.2010 je za 3Q.


no neviem, prečo by mal podávať do 20...teho
DP DPH sa podáva do 25.- teho

do 20- teho sa podáva len SV a to v tomto prípade klient nepodáva, nakoľko on službu prijíma a neposkytuje


čiže podla mna podávať DP DPH za štvrťrok vždy do 25-teho po skončení štvrťroka


lehota na podanie priznania a splatnosť dane je do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť.

mýlim sa ?
zk24
26.07.10,10:31
Pri registracii podla 7a sa stava ale aj platcom? Som myslela ze je to kvazi len "registracny" paragraf... preco plati DPH?
jeso
26.07.10,10:42
zdaniteľná osoba, neplatiteľ dane ktorý príme službu od dodávateľa z iného členského štátu sa musí:

-1. registrovať pred prijatím služby - §7a
-2. platiť daň z prijatej služby - §69 ods.3

zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane vysporiada daň prostredníctvom daňového priznania - § 78 ods.3

a pozor!
lehota na podanie priznania a splatnosť dane je do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť - pracovníčka DU mala pravdu
nakoľko ale zdaniteľná osoba nie je platiteľom daň si nemôže odpočítať !
enter
26.07.10,16:05
zdaniteľná osoba, neplatiteľ dane ktorý príme službu od dodávateľa z iného členského štátu sa musí:

-1. registrovať pred prijatím služby - §7a
-2. platiť daň z prijatej služby - §69 ods.3
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku. - toto je znenie §69 ods.3

zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane vysporiada daň prostredníctvom daňového priznania - § 78 ods.3


pre vyjasnenie:
ak poskytujem službu do EU musím byť platcom DPH alebo byť zaregistovaný podľa §7a toto viem určite,
ale ak prijímam službu z EU tiež stačí byť registrovaným podľa §7a alebo musím byť platcom DPH?

Na faktúre dodávateľ z EU registrovanému platcovi DPH podľa §7a napíše že povinnosť platiť daň je príjemca, ako urobí samozdanenie keď platiteľ podľa §7a dáva iba súhrnný výkaz o poskytnutých službách?
jeso
26.07.10,17:17
ak prijímaš službu z EU si povinný sa registrovať podla 7a na DPH-
IČ DPH uvedieš dodavatelovi ten ti faktúru vystaví bez DPH -
ty tu po prijatí urobíš DP DPH do 25 dní po nadobudnutí služby a odvedieš dan do štátneho rozpočtu
nakolko nie si klasický platca DPH nemožeš si dan /DPH / uplatniť - čiže ju len zaplatíš...
enter
26.07.10,17:38
Jeso mohli by ste citovať aj § .
To znamená ,že pre tých čo prijímajú služby z EU je jednoznačne nevýhodné byť registrovaný podľa §7a. keď už sú zaťažovaný podávaním piznania k DPH, tak to rovno môzu byť platcami podľa §4.
VieraPopluharova
26.07.10,17:46
DPH sa dá registrovať 3 spôsobmi.

A to :

Registrácia podľa § 4
Registrácia pred nadobudnutím tovaru z iného členského štátu podľa § 7
Registrácia pred prijatím služby z iného členského štátu alebo pred dodaním služby do iného členského štátu podľa § 7a
1. možnosť:
Povinnosť registrovať sa podľa toho paragrafu máte automaticky ak Váš obrat za posledný rok presiahol sumu 49 790 €. Pri tomto type registrácie k platcovstvu Vám z toho vyplývajú bežné povinnosti platcov DPH.

2. možnosť:
Registrácia je povinná pred nadobudnutím tovaru z iného členského štátu.

3. možnosť:
Registrácia je povinná pred prijatím/poskytnutím služby z/do zahraničia.

Povinnosti vyplývajúce z nového zákona o DPH pre § 7 a § 7a:
V tomto prípade sa nestávame platcami DPH ani nemáme nárok na odpočty DPH. A novinkou ktorú priniesla táto novela je uvádzať poskytnuté služby a tovar v súhrnnom výkaze podľa §80, a ten sa podáva od 1.1.2010 len elektronicky. Potrebujete k tomu buď elektronický podpis, alebo musíte podpísať s DÚ dohodu o doručovaní písomností ktoré nebudú elektronicky podpísané. Registračný formulár môžete nájsť priamo na stránkach daňového riaditeľstva slovenskej republiky. Platiť štátu DPH musíme iba v tom prípade ak prijmeme službu/tovar z iného členského štátu.

Nesmieme ale zabudnúť, že je potrebné uviesť na faktúrach ktoré vystavujeme do členských štátov niektoré (nové) náležitosti.

Na fakture je potrebne uviesť:

Na faktúre musí byt odvolavka na príslušné ustanovenie smernice EU – z nej je jasné, že ide o tzv. reverse charge (prenos daňovej povinnosti) a partner v ČR má povinnosť službu zdaniť.

§ 73
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.



Ako sa píše vyššie uplatňuje sa tzv. reverse charge kedy prechádza povinnosť platiť daň na prijímateľa služby.
jeso
27.07.10,06:04
Jeso mohli by ste citovať aj § .
To znamená ,že pre tých čo prijímajú služby z EU je jednoznačne nevýhodné byť registrovaný podľa §7a. keď už sú zaťažovaný podávaním piznania k DPH, tak to rovno môzu byť platcami podľa §4.


tie zdanitelne osoby , ktoré príjmu službu podľa § 15 ods.1 - čiže miesto dodania služby je v tuzemsku , sú povinné priznať a zaplatiť daň v tuzemsku z nadobudnutia služby

uviedla som to v príspevku č.7

zdaniteľná osoba, neplatiteľ dane ktorý príme službu od dodávateľa z iného členského štátu sa musí:

-1. registrovať pred prijatím služby - §7a
-2. platiť daň z prijatej služby - §69 ods.3

zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane ,vysporiada daň prostredníctvom daňového priznania - § 78 ods.3

lehota na podanie priznania a splatnosť dane je do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť
nakoľko ale zdaniteľná osoba nie je platiteľom daň si nemôže odpočítať !
matus-x1
14.06.11,15:57
ak prijímaš službu z EU si povinný sa registrovať podla 7a na DPH-
IČ DPH uvedieš dodavatelovi ten ti faktúru vystaví bez DPH -
ty tu po prijatí urobíš DP DPH do 25 dní po nadobudnutí služby a odvedieš dan do štátneho rozpočtu
nakolko nie si klasický platca DPH nemožeš si dan /DPH / uplatniť - čiže ju len zaplatíš...


Jeso mohli by ste citovať aj § .
To znamená ,že pre tých čo prijímajú služby z EU je jednoznačne nevýhodné byť registrovaný podľa §7a. keď už sú zaťažovaný podávaním piznania k DPH, tak to rovno môzu byť platcami podľa §4.

Platí toto aj pre tovar? Chcem nakúpiť napr. v Nemecku a predávať ho tu a v ČR.
Nella_2
14.06.11,16:15
Platí toto aj pre tovar? Chcem nakúpiť napr. v Nemecku a predávať ho tu a v ČR.
Registrácia podľa par. 7a je len pre služby dodávané/prijímané v rámci EÚ.
jeso
15.06.11,07:34
Platí toto aj pre tovar? Chcem nakúpiť napr. v Nemecku a predávať ho tu a v ČR.


pre tovar platí § 7 DPH -
§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
katchka
24.05.12,12:45
Prosim vas, mam sro , zatial nie som registrovana ako platca DPH, a idem robit nejake sluzby pre nemecku firmu...musim sa teda zaregistrovat na DPH podla par.7a...a potom z toho prijmu za tu sluzbu tu musim este odviest akoze DPHacku ? Ta nemecka firma je platitel DPH.
KEJKA
24.05.12,13:02
odviesť DPH nebudeš musieť, ale podať SV.
Uved radšej o aké služby sa jedná, nie na všetky platí tá povinná regstrácia.
katchka
24.05.12,13:09
ide o poradenstvo a prieskum trhu v oblasti zdravotnictva
Zdenka175
24.05.12,13:13
A je treba sa registrovať podľa §7a ak občan SR má živnosť, je neplatca DPH a robí stavebné práce v ČR pre českú s.r.o. a oni sú platcovia DPH v ČR? Ďakujem
Tweety
24.05.12,13:50
A je treba sa registrovať podľa §7a ak občan SR má živnosť, je neplatca DPH a robí stavebné práce v ČR pre českú s.r.o. a oni sú platcovia DPH v ČR? Ďakujem
Áno.
SilMar Group
25.05.12,10:48
A je treba sa registrovať podľa §7a ak občan SR má živnosť, je neplatca DPH a robí stavebné práce v ČR pre českú s.r.o. a oni sú platcovia DPH v ČR? Ďakujem

§7a - ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemskú sídlo... dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa §15/1 v inom členskom štáte, a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovémui úradu žiadosť o registráciu...

Pri stavebných prácach je miesto dodania podľa §16/1 tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Podľa môjho názoru nie je povinnosť registrovať sa v SR podľa §7a.
Zdenka175
25.05.12,11:11
§7a - ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemskú sídlo... dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa §15/1 v inom členskom štáte, a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovémui úradu žiadosť o registráciu...

Pri stavebných prácach je miesto dodania podľa §16/1 tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Podľa môjho názoru nie je povinnosť registrovať sa v SR podľa §7a.

Pýtala som sa viacerých, lebo miesto dodania je V ČR a povedali mi, že NIE JE TREBA sa registrovať, ale napísala som sem
VieraPopluharova
25.05.12,12:22
Súhlasila som s Twety, ale naozaj je to tak ako napísala Zdenka....
Leila
20.04.13,15:55
Prosim vas v prípade, ze s.r.o. registrovaná v SR podla paragrafu 7a sa zúčastnila kongresu v ČR - má vstupenku kde je vyčislena ciastka s ceskou DPH, chápe sa aj táto vstupenka ako prijatá služba z ktorej treba odviesť DPH ???
Leila
24.04.13,20:46
Prosim vas v prípade, ze s.r.o. registrovaná v SR podla paragrafu 7a sa zúčastnila kongresu v ČR - má vstupenku kde je vyčislena ciastka s ceskou DPH, chápe sa aj táto vstupenka ako prijatá služba z ktorej treba odviesť DPH ???

Nikto neporadim prosim ?????
a_je_to
24.04.13,21:57
Prosim vas v prípade, ze s.r.o. registrovaná v SR podla paragrafu 7a sa zúčastnila kongresu v ČR - má vstupenku kde je vyčislena ciastka s ceskou DPH, chápe sa aj táto vstupenka ako prijatá služba z ktorej treba odviesť DPH ???

Je to prijatá služba, z ktorej už bola odvedená DPH. V tomto stave máš dve, resp tri možnosti. Prvú - napíš im, že si platiteľom v SR a že či by Ti neposlali faktúru s prenosom daňovej povinnosti a nevrátili preplatok DPH, že im vstupenku vrátiš. Vtedy by to bola služba na samozdanenie do riadkov 11 a 12 priznania. To si mala urobiť so svojím IČ DPH ešte pred vstupom na kongres. Druhá - vstupenku zaúčtovať na 518 + 548/211, pričom na 548 pôjde česká DPH zo vstupenky. Ak to bude ojedinelý prípad, tak môže zostať tak, lebo nedosiahneš hraničnú sumu pre vyžiadanie z CZ. Ak bude toho viac a prekročíš sumu, tak musíš uplatniť vrátenie českej DPH podľa § 55a a nasl. Ak budeš mať povinnosť a neuplatníš vyžiadanie, tak nemusíš. Ale v tom prípade tá 548 musí ísť ako pripočítateľná položka k základu v daňovom priznaní za 2013.
Keďže ton asi potrebuješ vyriešiť okamžite, tak zaúčtuj na 518+548/211 a ostatné doriešiš potom.
Leila
25.04.13,07:43
vdaka moc. Je to ojedinely pripad.
Okrem toho som nasla tento metodicky pokyn, ktory hovori zdanit, aj napriek tomu, ze uz raz bola odvedena ceska DPH.

Metodický pokyn DRSR k určeniu miesta dodania služieb a k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov v znení dodatku č. 1 zo dňa 25.2.2010. Ak si zdaniteľná osoba nesplní registračnú povinnosťa prijíma službu od zahraničnej
osoby so sídlom, miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, pri ktorej jemiesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v tuzemsku, nebude mať pridelené IČDPH a zahraničná osoba k fakturovanej cene uplatní DPH príslušného členského štátu, pretože bude vychádzať z predpokladu, že príjemca služby nie je zdaniteľnou osobou, vystavuje sa riziku dvojitého zdanenia. Napriek uplatnenej DPH iného členského štátu zdaniteľná osoba je podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH povinná platiťdaň pri službe dodanej 2 zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak miesto dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v tuzemsku.
a_je_to
25.04.13,08:19
vdaka moc. Je to ojedinely pripad.
Okrem toho som nasla tento metodicky pokyn, ktory hovori zdanit, aj napriek tomu, ze uz raz bola odvedena ceska DPH.

Metodický pokyn DRSR k určeniu miesta dodania služieb a k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov v znení dodatku č. 1 zo dňa 25.2.2010. Ak si zdaniteľná osoba nesplní registračnú povinnosťa prijíma službu od zahraničnej
osoby so sídlom, miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, pri ktorej jemiesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v tuzemsku, nebude mať pridelené IČDPH a zahraničná osoba k fakturovanej cene uplatní DPH príslušného členského štátu, pretože bude vychádzať z predpokladu, že príjemca služby nie je zdaniteľnou osobou, vystavuje sa riziku dvojitého zdanenia. Napriek uplatnenej DPH iného členského štátu zdaniteľná osoba je podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH povinná platiťdaň pri službe dodanej 2 zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak miesto dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v tuzemsku.

.... ale to platí, iba ak by si pre daň nebola registrovaná vôbec, Ty príslušnú registráciu predsa máš. Pre Teba platí to, čo som Ti napísal.