maturantka
02.11.05,19:47
Prosím o odpoveď, v poradách som ju nenašla:

Podnikateľ /sezónna záležitosť, momentálne nižšie príjmy/, sa rozhodol zamestnať sa bez prerušenia živnosti. Ako je to s odvodmi, ak
a/ si nájde zamestnanie v SR
b/ sa zamestná u českého zamestnávateľa
c/ uzavrie dohodu o VP
d/ uzavrie zmluvu o dielo?

Možno niekto bude vedieť. Podnikateľ si momentálne platí tie najnižšie odvody ako živnostník. Ďakujem.
emily
02.11.05,19:05
Platí odvody dobrovoľne alebo povinne?
Ak platí dobrovoľne a zamestná sa, nemá zmysel platiť odvody ako živnostník. Odhlási sa . ale ak platí povinne musí platiť ďalej, alebo prerušiť živnosť.
maturantka
02.11.05,19:16
Platí tých povinných 2000 aj niečo. Živnosť nechce rušiť, lebo možno ešte nejaké príjmy bude do konca roka mať /zákazky/. Takže keď nepreruší živnosť, bude platiť všetky fondy ako zamestnanec 13,4 % i zamestnávateľ za neho 35,5 %?
emily
02.11.05,19:47
Platí tých povinných 2000 aj niečo. Živnosť nechce rušiť, lebo možno ešte nejaké príjmy bude do konca roka mať /zákazky/. Takže keď nepreruší živnosť, bude platiť všetky fondy ako zamestnanec 13,4 % i zamestnávateľ za neho 35,5 %?Ako zamestnanec musí platiť, aj zamestnávateľ za neho.
Ale je možné, že ako živnostník platí dobrovoľne a to by potom nemusel platiť.
ajobs
02.11.05,21:08
Ako zamestnanec musí platiť, aj zamestnávateľ za neho.
Ale je možné, že ako živnostník platí dobrovoľne a to by potom nemusel platiť.
Treba napísať detailne o čo ide, čo platí dobrovoľne a čo povinne.
maturantka
03.11.05,04:07
Zjednodušme to na: v súčasnosti platí len povinné odvody. Vie niekto poradiť?
/Totiž, momentálne tu nie je a ja mu to potrebujem zistiť do dneška večera./
Ďakujem.
maturantka
03.11.05,06:57
Prosím, skúste si pozrieť moju pôvodnú otázku - nevie niekto poradiť?
EFA
03.11.05,07:56
Podľa mňa:

a) zamestnanec aj zamestnávateľ povinne platia všetky odvody podľa výšky mzdy ( pri min. mzde 6900.- Sk zamestnanec SP 649.- Sk + ZP 276.- Sk, zamestnávateľ SP 1741.- Sk + ZP 690.- Sk)

b) nemám skúsenosti

c) platí len zamestnávateľ do SP úrazové poistenie 0,8 % z dohodnutej odmeny.

d) zo zmluvy o dielo sa odvody neplatia, platí ich ako živnostník.
maturantka
03.11.05,08:29
Teda keby tú prácu vykonal nie na pracovnú zmluvu, ale na zmluvu o dielo, vystavil by nejaký doklad - faktúru a tú by si zúčtoval do príjmov. Musel by účtovať aj DPH, ak je platiteľ?
EFA
03.11.05,09:22
Ano. Zároveň zaúčtuje aj výdavky, ktoré s tým súvisia.
maturantka
03.11.05,10:27
Ď EFA, potrebovala som sa uistiť. A podľa Teba, keby prácu vykonal na dohodu o vykonaní práce, neuvádzal by ju nikam, lebo je to príjem zo závislej činnosti už zdanený? (t.j. ani do peňažného denníka, ani do daňového priznania).
Pepa
03.11.05,10:36
Do DP áno - par. 5 ZoDP.
EFA
03.11.05,11:10
Do peňaž. denníka nie, do daň. priznania ano, priloží od zamestnávateľa potvrdenie o príjme a odvedenej dani.
maturantka
03.11.05,14:48
Ja som fakt večná maturantka! Myslela som, že keď je už daň zrazená, že nemusí. Hneď to overím. Ďakujem.