veronika_bb
26.07.10,08:40
Zdravim vas. Chcela by som poprosit o radu, v akej vyske je mozne uctovat urok z omeskania uhrady faktury, v pripade, ze fakturujem podnikatelskemu subjektu a uroky chcem uctovat za kazdy den omeskania platby. Co som nasla prispevky, vsetky boli dost stare, potrebujem aktualne informacie. Dakujem!
Jana Acsová
26.07.10,06:50
dana9
26.07.10,06:50
Ahoj, úroky z omeškania majú nasledovnú právnu úpravu:
podľa ustanovenia § 369 ods. 1 Obchodného zákonníka: „Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania dohodnuté v zmluve. Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva. Ak záväzok vznikol zo spotrebiteľskej zmluvy a dlžníkom je spotrebiteľ, možno dohodnúť úroky z omeškania najviac do výšky ustanovenej podľa predpisov občianskeho práva“

V súlade s ustanovením § 517 ods. 1 prvá veta Občianskeho zákonníka: „Dlžník ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní.“ Podľa odseku dva citovaného § 517: „Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.“
Vykonávací predpis, ktorým je nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 87/1995 Z. z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka, ustanovuje, že výška úrokov z omeškania je určená ako dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Potom si už len stačí zistiť, aká bola v čase vzniku dlhu základná úroková (diskontná) sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým dňom omeškania s plnením peňažného dlhu.
Jana Acsová
26.07.10,06:53
NBS už nie. Rozhodujúca je sadzba Európskej centrálnej banky.
dana9
26.07.10,06:55
Ako príklad uvediem:
Dlžná suma je 370,- eur, splatnos nastala dňa 22.9.2009

To znamená, že keď v čase vzniku dlhu žalovaného základná úroková (diskontná) sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým dňom omeškania s plnením peňažného dlhu, bola 1,00 % p.a.,
tak v takom prípade vznikne veriteľovi nárok na úrok z omeškania:

vo výške 2 % p.a. zo sumy vo výške 370,- eur za obdobie odo dňa 23.09.2009 do zaplatenia
dana9
26.07.10,06:56
Ano prepac, samozrejme, je to ECB, tento udaj je uvedeny na stranke NBS
Andyke
26.07.10,06:57
Na pohľadávky od 1.1.2009 platí :
§ 3 Nariad.vlády 87/1995 Z.Z.(noveliz. 586/2008 Z.z.)

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
veronika_bb
26.07.10,07:31
Dakujem vam za pomoc, este jedna otazocka, lebo ja som na tieto veci uplne lava :o

Cize ked je vyska urokov vyssia o 8 perc. bodov ako zakladna urokova sadzba ECB (ktora bola v tom case 1%), znamena to, ze vysledna vyska urokov je 9% ROCNE? Cize si vypocitam rocnu urokovu sadzbu a nasledne z toho alikvotnu cast (napr 60 dni)? Prosim o zhovievavost so mnou :))) :confused:
Andyke
26.07.10,07:45
Vypočítaš ročný úrok, ten následne podelíš 365 dňami x počet dní koľko bol dĺžník v omeškaní.
veronika_bb
26.07.10,07:59
Vypočítaš ročný úrok, ten následne podelíš 365 dňami x počet dní koľko bol dĺžník v omeškaní.
OK DAKUJEM KRASNE :)
Llívia
18.08.10,06:36
Základná úroková sadzba ECB:
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-ecb

Pri vyúčtovaní úrokov z omeškania sa mám odvolať na Obchodný zákonníka alebo na Občiansky zákonník (Dana9 v príspevku č. 3 uvádza, že sa úroky z omeškania rátajú podľa Občianskeho zákonníka)?
Llívia
18.08.10,07:14
Aktuálna informácia:
http://www.porada.sk/1450981-post16.html

V príspevku z vloženého linku je chyba, nemá tam byť 0,25 % (to sú jednodňové sterilizačné operácie), ale 1 %.

Zo stránky NBS: "Sadzba hlavné refinančné operácie (obchody) sa považuje za základnú úrokovú sadzbu ECB podľa § 17 ods 1 Zákona o zavedení meny euro v Slovenskej republike (Zákon č. 659/2007 Z. z. a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov SR)".
Llívia
18.08.10,07:39
§ 369 Obchodného zákonníka: (2) Úroky z omeškania sa stanú splatnými po uplynutí dňa alebo lehoty, ktoré sú v zmluve určené na splnenie peňažného záväzku.

To znamená, že ak chcem vyúčtovať úroky z omeškania úhrady faktúry, ktorá bola splatná napr. 15.5.2010 a dlžník ju uhradil až 10.6.2010, tak rátam dni omeškania:
- máj od 16.5.2010 (nasledujúci deň po splatnosti faktúry) do 9.6.2010 (deň pred dňom uhradenia faktúry), čiže spolu 25 dní omeškania?

Účtuje v Omege, v ktorej sa dajú robiť aj penalizačné faktúry. Program mi v hore uvedenom príklade vyrátal počet dní omeškania 26.

Ktorý výpočet je správny?
Llívia
16.09.10,06:02
Trochu MT: niektoré firmy, ako napr. Slovak telekom, mobilní operátori, si za vystavenie upomienky účtujú poplatok. Mohla by to urobiť aj firma, aj keď takýto poplatok nie je uvedený napr. v zmluve o dielo?
KEJKA
16.09.10,06:03
tie spomínané firmy to majú uvedené vo všeobecných obchodných podmienkach.
Llívia
16.09.10,20:00
Áno, majú to vo všeobecných zmluvných podmienkach. Lenže vo firme, kde pracujem, nič takéto nie je, ale s vystavovaním upomienok máme nejaké náklady. Preto ma zaujímalo, či by sme to mohli fakturovať aj bez toho, že by na to boli klienti upozornení.