kotlas666
26.07.10,10:06
...v roku 1998 som si robil papiere na malu motorku,otazka znie:Mozem teraz oficialne jazdit na motorke do 125cm3 a max 11kw ?
Chobot
26.07.10,08:18
...v roku 1998 som si robil papiere na malu motorku,otazka znie:Mozem teraz oficialne jazdit na motorke do 125cm3 a max 11kw ?

Upresni, čo je to malá motorka. A ktorú skupinu VP máš? Máš nejaké obmedzenie uvedené vo VP?
kotlas666
26.07.10,09:27
Upresni, čo je to malá motorka. A ktorú skupinu VP máš? Máš nejaké obmedzenie uvedené vo VP?

V roku 1998 sa robili papiere na maly motocykel to je do 50cm3 vtedy trieda A/50.Po novom som sa dozvedel ze ak som si robil zvlast papiere na maly motocykel, (cize som to nedostal automaticky ako som spravil papiere na auto-B), mozem teraz jazdit na motorke do 125cm3.Je to pravda?
buchač
26.07.10,09:35
V roku 1998 sa robili papiere na maly motocykel to je do 50cm3 vtedy trieda A/50.Po novom som sa dozvedel ze ak som si robil zvlast papiere na maly motocykel, (cize som to nedostal automaticky ako som spravil papiere na auto-B), mozem teraz jazdit na motorke do 125cm3.Je to pravda?

Skupiny a podskupiny vodičských oprávnení

Vodičské oprávnenie sa člení podľa skupín a podskupín motorových vozidiel.

Na účely udeľovania vodičských oprávnení sa motorové vozidlá členia na skupiny A, AM, B, B+E, C, C+E, D, D+E a T a podskupiny A1, B1, C1, C1+E, D1 a D1+E.
Skupina AM, podskupina A1 a skupina A

Vodičské oprávnenie skupiny AM oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny AM, a to len na území SR.

Vodičské oprávnenie podskupiny A1 oprávňuje viesť motorové vozidlá podskupiny A1, ako aj motorové vozidlá skupiny AM.

Vodičské oprávnenie skupiny A oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny A, ako aj motorové vozidlá skupiny AM a podskupiny A1.

Do skupiny motorových vozidiel AM patria dvojkolesové alebo trojkolesové motorové vozidlá s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou 25 až 45 km/h. Ak ide o dvojkolesové vozidlo, zdvihový objem valcov jeho motora nepresahuje 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora alebo najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora. Ak ide o trojkolesové vozidlo, zdvihový objem valcov jeho motora nepresahuje 50 cm3 v prípade zážihového motora, najväčší čistý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade spaľovacieho motora alebo najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora.

Do tejto skupiny patria aj štvorkolesové motorové vozidlá, ktorých prevádzková hmotnosť je menšia ako 350 kg (bez hmotnosti batérií v prípade elektrických vozidiel), ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť nepresahuje 45 km/h, a ktorých zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade zážihových motorov, najväčší čistý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade iných spaľovacích motorov, alebo najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora.

Do podskupiny A1 patria motorové vozidlá skupiny A s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 45 km/h, ktorých zdvihový objem valcov motora nepresahuje 125 cm3 a výkon nie je väčší ako 11 kW.

Do skupiny A patria dvojkolesové motorové vozidlá bez postranného vozíka alebo s postranným vozíkom vybavené motorom, ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť je viac ako 45 km/h alebo ktorých zdvihový objem valcov motora je väčší ako 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora.
Chobot
26.07.10,09:41
V roku 1998 sa robili papiere na maly motocykel to je do 50cm3 vtedy trieda A/50.Po novom som sa dozvedel ze ak som si robil zvlast papiere na maly motocykel, (cize som to nedostal automaticky ako som spravil papiere na auto-B), mozem teraz jazdit na motorke do 125cm3.Je to pravda?

Nie, nemôžeš. Tvoje vod. oprávnenie ťa oprávňuje len na vedenie motorky do 50 cm3, ty máš skupinu AM (pôvodne označovanú A/50).

Pre vysvetlenie - tú skupinu A1 vytvorili pre mladých, ktorí chcú mať väčšiu motorku ako 50 cm3, podmienkou je vek 16 rokov.

Ty si si ale robil skupinu malých motocyklov, pre teba sa nič nemení, stále máš len motocykle do 50 cm3.
kotlas666
26.07.10,10:22
Nie, nemôžeš. Tvoje vod. oprávnenie ťa oprávňuje len na vedenie motorky do 50 cm3, ty máš skupinu AM (pôvodne označovanú A/50).

Pre vysvetlenie - tú skupinu A1 vytvorili pre mladých, ktorí chcú mať väčšiu motorku ako 50 cm3, podmienkou je vek 16 rokov.

Ty si si ale robil skupinu malých motocyklov, pre teba sa nič nemení, stále máš len motocykle do 50 cm3.
...hm.A ak by som si chcel rozsirit na A1...musim znova robit testy alebo je to neaka formalita?
Chobot
26.07.10,10:34
...hm.A ak by som si chcel rozsirit na A1...musim znova robit testy alebo je to neaka formalita?

Nie je to formalita, musíš robiť testy, je to rozšírenie o ďalšiu skupinu. Ak ale máš 18 rokov, tak na tvojom mieste by som robil rovno A, síce ho najprv dostaneš s obmedzením výkonu motorky, ale v budúcnosti to už budeš mať. Od 21 rokov sa obmedzenie ruší.

Pozri bližšie sem, tam so to popisoval podrobnejšie:

http://www.porada.sk/t114067-vodicsky-preukaz-skupiny-a1.html
jelalim
26.07.10,10:37
...hm.A ak by som si chcel rozsirit na A1...musim znova robit testy alebo je to neaka formalita?

Ja by som povedal, ze formalita to nebude...


ist znova do autoskoly, ist zrovna na testy...
Ice dive
26.07.10,10:55
Ja by som povedal, ze formalita to nebude...


ist znova do autoskoly, ist zrovna na testy...
a v prípade, že neprejde testom v autoškole, tak mu zadržia ešte aj ten vodičský, ktorí vlastní teraz...:D