alex4
26.07.10,10:38
Dobrý deň!

Po ukončení vysokej školy som asi 10 rokov pracoval, potom som sa prihlásil na doktorandské štúdium. Prvý rok som popri štúdiu pracoval na polovičný úväzok, ale teraz som pracovnú zmluvu ukončil. (A ďalej pokračujem v doktorandskom štúdiu.)

Keďže mám nad 30 rokov, štát za mňa nezaplatí nič a mal by som sa prihlásiť do sociálnej aj zdravotnej poisťovne. Je to správne? Keďže som bol doteraz niekoľko rokov zamestnaný, mám nárok na podporu v nezamestnanosti? Ako mám postupovať?

Za zrozumiteľnú odpoveď vopred ďakujem! :)
Tezaurus
28.07.10,15:41
Nie je jasne ci studujes denne alebo externe. Pokial externe, tak popri tom mozes pracovat v zamestnaní, je teda na tebe ci si zvolis byt dobrovolne nezamestnany alebo aj pracovat. Ak studujes denne tak dostavas stipendium. Vek nad 30 r. vobec nesuvisi s tym ci stat plati alebo neplati odvody do socialnej poistovne a zdravotne poistenie. Za doktorandov sa tieto odvody neodvadzaju (bez ohladu na vek). Mozes si tieto odvody vsak platit sam (z nie maleho stipendia, ktore doktorandi dostavaju), ale samozrejme nemusis. Na podporu v nezamestnanosti rozhodne nemas narok.
Tkáčová Jana
29.03.11,11:13
Doktorand nad 30 rokov je povinný platiť zdravotné poistenie podľa zákona. Tak mi to bolo povedané na zdravotnej poisťovni:mad:
InggaH
29.03.11,13:21
Brat si tiez plati vsetky odvody do zdrav. a socialnej poistovne.
Nastastie tento rok konci, statnicuje.
Ma 26 rokov, studuje, pise diplomovku uci sa na statnice, plus este aj brigaduje, aby to bolo z coho financovat a plus z niecoho aj zit.
Vela zavisi aj od povahy cloveka a myslim si, ze sa uz treba postavit na vlastne nohy.
V tomto state nic a nikto /vynimkou urcitej skupiny obyvatelstva, R.../ nedostane zadarmo.