Vlasta111
26.07.10,12:19
Od roku 2006 a roku 2007 máme pohľadávky voči spoločnosti AEL. Tieto pohľadávky sme viackrát písomne i telefonicky upomienkovali. Na písomné upomienky nereagovali, ak nám omylom zdvihli telefón, tak sľubovali, že keď budú mať peniaze - zaplatia. Pohľadávky ešte nie sú premlčané, koncom roku 2007 nám podpísali uznanie záväzku. Na tieto pohľadávky sme tvorili daňové opravné položky na prvú už 100%, Na ďalšie dve po 50%. Tento rok sme chceli dať na súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu a pritom sme zistili, že spoločnosť síce existuje pod rovnakým názvom a IČOm, ale má nového vlastníka (českého občana), konateľa(ten istý český občan) i sídlo (teraz Bratislava). Poslali sme list na nové sídlo firmy, so žiadosťou o dohodu ako budeme ďalej pokračovať pri vysporiadaní tejto pohľadávky, list sa nám však vrátil ako nedoručený. Je to jasný dôkaz toho, že firma bola prevedená na iného vlastníka s cieľom zbaviť sa všetkých dlhov (sú tam aj iní veritelia), a naše peniaze sú v nedohľadne. Môžeme tieto pohľadávky po vytvorení 100% opravnej položky na konci roka zrušiť a daňovo odpísať aj bez rozhodnutia súdu?
Ďakujem za odpoveď.
VieraPopluharova
26.07.10,10:42
§ 24 ods. 2 písm. s)
Zahrnutie nevymožiteľných pohľadávok do daňových výdavkov podľa zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov

V § 24 ods. 2 písm. s) zákona o daniach z príjmov sa presne upravujú možnosti, za ktorých môže daňovník hodnotu pohľadávky určenú v tomto ustanovení paragrafu zahrnúť (odpísať) do daňovo uznaných výdavkov, pričom bod 5 tohto paragrafu vymedzuje prípad odpísania nedobytnej pohľadávky ako daňového výdavku, a to ak majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia a súd exekúciu na návrh oprávneného alebo výkon rozhodnutia zastaví.
To znamená, že daňovník odpíše sumu pohľadávky (alebo jej neuhradenej časti) do daňových výdavkov, ak na základe rozhodnutia súdu dôjde k zastaveniu exekúcie na návrh oprávneného (§ 57 ods. 1 písm. c/ zákona č. 233/1995 Z.z. v znení neskorších predpisov) alebo k zastaveniu výkonu rozhodnutia a to z dôvodov uvedených v predchádzajúcom odseku.
Ak z rozhodnutia súdu nie je zrejmé, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia, pre uznanie odpísaných pohľadávok do daňových výdavkov je povinnosťou daňovníka preukázať opodstatnenosť zahrnutia predmetných pohľadávok do daňových výdavkov z dôvodov uvedených v § 24 ods. 2 písm. s) zákona o daniach z príjmov.
Mozno by sa dal aplikovat tento § na odpisanie, ze by Ste dokazovali opodstatnenost zmenou majitela a nepreberanim zasielok.
Vlasta111
26.07.10,13:01
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže je len na prípadnom daňovom kontrolórovi, či zdôvodnenie opodstatnenia odpísania pohľadávky príjme ako opodstatnené alebo nie?
Je smutné, že zákony prajú podvodníkom a neplatičom a vlastne v súlade so zákonom sú chránení, stačí, že nejakou zmluvou predajú firmu. Ale poctivý podnikateľ, keď všetko platí, DPH nám tiež už nikto nevráti a na to, aby nám súd potvrdil na papieri, že nič nedostaneme, čo vlastne vieme aj bez rozhodnutia súdu, by sme zasa len museli platiť.
barlova
28.10.10,07:29
Tvorba opravných opravných položiek k pohľadávkam z obchodného styku, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov je podľa §20 odsek 14 ZDP platného od 1.1.2008 uznaná za daňový výdavok do výšky stanoveného percenta z menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva.
Od 1.1.2008 sa mení akurát doba na 12 mesiacov .....Pohľadávka nesmie byť premlčaná . Takúto pohľadávku už len odpísať nedaňovo účtom 546.
Tvorba opravnej pohľadávky , ktorá je nepremlčaná je daňovo uznaná.
Vivči
15.11.10,11:08
Dobrý deň, mám nasledovný dotaz: učtovníctvo som prevzala tento rok od predošlej učtovníčky. Firma mala vystavene a nezaplatene faktúry so splatnosťou sept., okt.2001. Firma nahlásila tieto pohľadávky do konkurzu v apríli 2003. Predošlá učtovníčka vytvorila v roku 2008 na tieto pohľadávky opravne položky nedaňove. V októbri 2010 sme dostali od súdu rozhodnutie, že sa ruší konkurz z dôvodu nedostatku majetku. Môžem teraz dať tieto pohľadávky za rok 2010 do nákladov??? Ďakujem za pomoc! Som neskúsená učtovníčka a veľmi si cením Vaše rady!
KEJKA
15.11.10,11:34
môžeš - daňový odpis z titulu konkurzu 546/311,
a nedaňové zrušenie opravných položiek 391/547
Vivči
15.11.10,12:02
Takže náklady sa mi nevznikajú že? v roku 2001 firma mala výnosy, daň z príjmu zaplatila. V roku 2008 bolo zaučtovane na 547/391 tým, že bola pripočitateľná položka. ak teraz ruším opravne položky 391/547 a zaučtujem daňový odpis 546/311 tak náklady mi nevznikajú, ostanem vlastne na 0. Dobre som to pochopila?
KEJKA
15.11.10,16:43
náklady nevznikajú - to nie je správne pochopené. nevzniká ti HV - teda účtovanie plus-mínus nákladové účty nemá vplyv na výsledok hospodárenia - zrejme toto si mala na mysli.
Daňovo to však je úplne inak.
OP je na 547 Dal a v DPPO bude odpočitateľná položka.
Takže ZD sa ti zníži.
Vivči
15.11.10,19:38
Ďakujem za vysvetlenie, veľmi ste mi pomohli! Teraz som to pochopila správne.