rommy
26.07.10,14:08
Ahoj poraďáci, už ste sa niekedy stretli s tým že firma si môže dobrovoľne neuplatniť DPH? Môže to tak byť? ak príde náhodou kontrola tak to opravia nie?
durisovad
26.07.10,12:09
Neuplatnit moze, ale neuplatnenu DPH do danovych nakladov uctovat nemoze.
tuta
26.07.10,12:14
V zmysle § 49 zák. 222/2004 máš právo na odpočítavanie dane, nie je to však povinnosť. ;)
Ale ako bolo vyššie spomínané, neuplatnená DPH nemôže byť daňovým nákladom, to znamená, že keď si iba "nechceš odpočítať", tak to bude potom nedaňový náklad. :)
rommy
26.07.10,12:16
aha a prečo nedaňový?
novacik2
26.07.10,12:16
Z ktoreho par. vychadzate, ze si nemôze dat do nakladov neuplatnenu DPH.
Co ked sa mi teraz dostanu do ruky doklady z marca, dph uz nemôzem odpocitat, tak to dam aj s DPH do nakladov. Nie?
durisovad
26.07.10,12:18
Pretoze zakon umoznuje DPH narokovat od statu v celosti a neumoznuje uctovat do danovych nakladov v pripade, ze si registrovany platca DPH.
Tamila
26.07.10,12:18
Z ktoreho par. vychadzate, ze si nemôze dat do nakladov neuplatnenu DPH.
Co ked sa mi teraz dostanu do ruky doklady z marca, dph uz nemôzem odpocitat, tak to dam aj s DPH do nakladov. Nie?
DPH z marca si môžeš odpočítať hocikedy do konca kalendárneho roka.
skaspa
26.07.10,12:19
Ahoj poraďáci, už ste sa niekedy stretli s tým že firma si môže dobrovoľne neuplatniť DPH? Môže to tak byť? ak príde náhodou kontrola tak to opravia nie?

nemáš na mysli náhodou toto: § 51 ods. 2 zákona o DPH: "Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)."

čiže ak si napr. mesačný platiteľ DPH a máš faktúra so zdaniteľným plnením za máj, ale v máji si nechceš DPH uplatniť (napr. vyšiel by ti vysoký nadmerný odpočet a bojíš sa daňovej kontroly), môžeš si ju z tohto dokladu uplatniť napr. v decembri, keď ti naopak napr. víde vysoká daňová povinnosť a potom si ju týmto dokladom znížiš;
durisovad
26.07.10,12:20
Z ktoreho par. vychadzate, ze si nemôze dat do nakladov neuplatnenu DPH.
Co ked sa mi teraz dostanu do ruky doklady z marca, dph uz nemôzem odpocitat, tak to dam aj s DPH do nakladov. Nie?
DPH si mozes uplatnit do jedneho roka. Ak teraz budes uctovat fakturu z marca, zauctujes ju do tohoto mesiaca a DPH uplatnis.
novacik2
26.07.10,12:21
Odkedy plati, ze je mozny odpocet do konca kalendarneho roka?
durisovad
26.07.10,12:24
Nesuhlasila by som s tym, ze sa da uplatnit DPH vtedy, ked mi to bude vyhovovat. Nie som si ista, ci by to pripadna danova kontrola nepovazovala za spekulaciu.
novacik2
26.07.10,12:27
My sme to robili najma pri DPH z dovozov. Boli to vysoké sumy. Tak sme ich neodpočítali v jednom mesiaci, ale v niekolkych.
rommy
26.07.10,12:34
Nie jednoducho nechcú uplatňovať nejakú dph aby nemali vysoké nadmerné odpočty, ja som sa s tým ešte nestretla :confused:
skaspa
26.07.10,12:38
Nesuhlasila by som s tym, ze sa da uplatnit DPH vtedy, ked mi to bude vyhovovat. Nie som si ista, ci by to pripadna danova kontrola nepovazovala za spekulaciu.
DÚPP 6-7/2010 - strana 311 príklad: V apríli 2010 platiteľ dane kúpil tovar za cenu 2380 Eur. Daňová povinnosť dodávateľovi tovaru vznikla dňom dodania tovaru 20. apríla 2010 a týmto dňom vzniklo odberateľovi právo na odpočítanie dane. Faktúra za dodaný tovar bola vyhotovená 3. mája 2010 a odberateľ ju obdržal 6. mája 2010. Odberateľ, platiteľ dane, môže vykonať odpočítanie dane najskôr v daňovom priznaní za apríl 2010 a nanejskôr v daňovom priznaní za december 2010. Zdaňovacie obdobie v ktorom vykoná odpočítanie dane, uvedie platiteľ dane vo svojich záznamoch, ktoré vedie podľa § 70 zákona.

Umožňuje to zákon, nie je to žiadna špekulácia, štát dokonca na tom ešte "zarába", lebo čím neskôr si DPH uplatníš, tym neskôr ti ju vráti resp. zníži tvoju daňovú povinnosť a tým je to pre neho výhodnejšie.
tuta
26.07.10,12:39
Odkedy plati, ze je mozny odpocet do konca kalendarneho roka?


Platí to od 01. 04. 2009.
rommy
26.07.10,12:40
no a tá neuplatnená dobrovoľne je teda daňový alebo nedaňový výdavok?
novacik2
26.07.10,12:43
nedanoňový výdavok, pozri par. 19 ods. 3 pism. k bod. 2 Zákona o Dani z príjmov.
novacik2
26.07.10,12:45
DPH je danovym vydavkom len, podľa par. 19 ods. 3 pism. k Zákona o Dani z príjmov.

1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
novacik2
26.07.10,12:51
DÚPP 6-7/2010 - strana 311 príklad: V apríli 2010 platiteľ dane kúpil tovar za cenu 2380 Eur. Daňová povinnosť dodávateľovi tovaru vznikla dňom dodania tovaru 20. apríla 2010 a týmto dňom vzniklo odberateľovi právo na odpočítanie dane. Faktúra za dodaný tovar bola vyhotovená 3. mája 2010 a odberateľ ju obdržal 6. mája 2010. Odberateľ, platiteľ dane, môže vykonať odpočítanie dane najskôr v daňovom priznaní za apríl 2010 a nanejskôr v daňovom priznaní za december 2010. Zdaňovacie obdobie v ktorom vykoná odpočítanie dane, uvedie platiteľ dane vo svojich záznamoch, ktoré vedie podľa § 70 zákona.

Umožňuje to zákon, nie je to žiadna špekulácia, štát dokonca na tom ešte "zarába", lebo čím neskôr si DPH uplatníš, tym neskôr ti ju vráti resp. zníži tvoju daňovú povinnosť a tým je to pre neho výhodnejšie.

Môze uplatnit v apríli, ked nemal fakturu podla par.51 ????????????????

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
skaspa
26.07.10,15:06
Môze uplatnit v apríli, ked nemal fakturu podla par.51 ????????????????

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,


do lehoty na podanie daňového priznaniu tú faktúru mal, takže samozrejme, že ak mal faktúru so zdaniteľným plnením apríl aj keď vystavenú v máji, môže si uplatniť DPH za apríl v daňovom priznaní, ktoré podá do 25.5.2010 za apríl

Nesuhlasila by som s tym, ze sa da uplatnit DPH vtedy, ked mi to bude vyhovovat. Nie som si ista, ci by to pripadna danova kontrola nepovazovala za spekulaciu.
keď si na stránke DRSR v sekcii "Prehľad usmernení a pokynov - daň z pridanej hodnoty" dáš pokyn "Metodický pokyn DRSR k zákonu č. 83/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z....." a v ňom na 19 strane je uvedené: "Od 1.4.2009 platiteľ dane v nadväznosti na zmenu v § 51 ods. 2 zákona o DPH v záznamoch uvádza aj zdaňovacie obdobie, v ktorom vykonal odpočítanie dane alebo pomerné odpočítanie dane vzťahujúce sa ku konkrétnemu prijatému zdaniteľnému obchodu. Zo záznamov platiteľa dane musí byť jednoznačné, v ktorom zdaňovacom období si uplatnil odpočítanie dane prislúchajúce k prijatým tovarom a službám."
a na strane 7 - "V zákone o DPH nie je upravené prechodné ustanovenie k § 51 ods. 2. V prípade, ak právo na odpočítanie dane vzniklo v zdaňovacích obdobiach január – marec 2009, resp. I. štvrťrok 2009 a platiteľ dane mal k dispozícii faktúru do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie, ale si toto právo neuplatnil, môže postupovať podľa znenia § 51 ods. 2 zákona o DPH účinného od 1.4.2009. To znamená, že ak si platiteľ dane neuplatnil odpočítanie dane za zdaňovacie obdobia január – marec 2009, resp. I. štvrťrok 2009, môže si uplatniť odpočítanie dane najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, t.j. december 2009, resp. IV. štvrťrok 2009."

Takže je tu možnosť sa rozhodnúť, kedy si DPH uplatníš ak máš faktúru. Nemusí to byť hneď v máji, ale je to vtedy, kedy uvedieš DPH v záznamoch - najneskôr do konca roka. Je to zrejmé zo samotnej dikcie zákona, z toho príkladu v DÚPP a aj z pokynu DRSR.