milošššš
26.07.10,15:58
Ahojte,

potreboval by som poradiť ohľadom stavby chatky na pozemku v urbariáte.
Chcel by som si postaviť chatku na pozemku o rozlohe cca 3600 m2, kde som vlastníkom 1/5-iny teda 720m2. Pozemok vlastní 6 vlastníkov a je vedený ako orná pôda, no v dnešnej dobe je to skôr lúka. Je možné stavať na takomto pozemku? Dá sa na internete zistiť bonita pôdy? Ako sa mám dohodnúť s ostatnými vlastníkmi, kde na parcele umiestniť moju časť?
Ďakujem, ak má niekto osobnú skúsenosť

P.S. Na mape územného plánu je tento pozemok vyznačený ako "plocha rekreácie"
pepa78
26.07.10,15:37
Opravim vas, ste vlastnikom nie 720m2, ale vlastnikom 1/5 z kazdeho m2 na pozemku. To znamena, ze potrebujete suhlas na stavbu kazdeho jedneho spoluvlastnika...

Ak chcete vyclenit vas podiel, tak na zaklade geometrickeho planu, ktoru vypracuje geodet na zaklade zmlivy o rozdeleni spoluvlastnictva.
Chobot
27.07.10,06:48
Ahojte,

potreboval by som poradiť ohľadom stavby chatky na pozemku v urbariáte.
Chcel by som si postaviť chatku na pozemku o rozlohe cca 3600 m2, kde som vlastníkom 1/5-iny teda 720m2. Pozemok vlastní 6 vlastníkov a je vedený ako orná pôda, no v dnešnej dobe je to skôr lúka. Je možné stavať na takomto pozemku? Dá sa na internete zistiť bonita pôdy? Ako sa mám dohodnúť s ostatnými vlastníkmi, kde na parcele umiestniť moju časť?
Ďakujem, ak má niekto osobnú skúsenosť

P.S. Na mape územného plánu je tento pozemok vyznačený ako "plocha rekreácie"

Postupoval by som nasledovne:

1. na miestnom úrade (alebo miestnom stavebnom úrade) by som si zistil, či je možné na tom území, resp. na tej konkrétnej parcele stavať (treba povedať, že rekreačnú chatku)

2. ak áno, tak sú 2 možnosti:

2a. dohodnúť sa s ostatnými vlastníkmi na rozparcelovaní pozemku a vysporiadaní spoluvlastníctva, alebo aspoň na vytvorení tvojej parcely. Pri delení pozemku treba myslieť na prístupové cesty k novovzniknutým parceliam (na to sa často zabúda), aby niekto, kto bude mať vzadu parcelu nemusel chodiť cez parcelu niekoho iného, ktorý ju má pri ceste.

2b. inou možnosťou je, aby si získal súhlas ostatných spolumajiteľov na stavbu na spoločnej parcele bez fyzického rozdelenia pozemku. Takže ty by si staval na spoločnom pozemku. Toto je nevýhodnejšie, lebo raz v budúcnosti aj tak k rozdeleniu asi príde. Taktiež si myslím, že bude ťažšie získať ich súhlas. Ťažké je dohodnúť sa s 1 spolumajiteľom, nieto ešte s piatimi.

3. vybaviť si stavebné povolenie a stavať.

Ale okrajovo uvádzaš niečo o urbariáte. Ak je ten pozemok urbárskym pozemkom, tak bez toho, aby sa to z urbariátu vyňalo, nebudeš môcť stavať.
sarasara
27.07.10,09:55
Ak je pozemok v urbariáte, tak tých spoluvlastníkov bude možno viac. S urbárskym majetkom a jeho delením je viac práce, ako s piatimi spoluvlastníkmi. Oddelenie podielu urbárskeho majetku zvyčajne musí odsúhlasiť valné zhromaždenie, prípadne je poverený predseda urbáriátu.
milošššš
27.07.10,12:57
Ďakujem všetkým za odpovede. Najskôr sa teda asi pôjdem spýtať na ten miestny úrad a uvidím.