adus
03.11.05,07:50
Ahojte, prosím o radu skúsenejších.
Daňové priznanie DPH za september bolo už samozrejme podané. Včera som náhodne prezerala firemné maily a zistila som, že Zoznam.sk nám poslal začiatkom októbra faktúru mailom - po novom - so zdanit. plnením v septembri, na mail ma nikto neupozornil, takže som to nemohla zarátať do daného daň. priznania.

Mám podať opravné daň. priznanie alebo dodatočné daň. priznanie?

Predpokladám, že tu ide o opravné DPH, ale potrebujem sa uistiť.

Ďakujem.
adus
03.11.05,07:20
nikto neporadí?
evina
03.11.05,07:22
nikto neporadí?
Faktúru môžeš zaradiť do októbrového DP.
Denda
03.11.05,07:23
durisovad
03.11.05,07:26
Fakturu jednoducho zauctuj v case, kedy Ti prisla, t.j. v oktobri. DPH sa bude narokovat tiez v oktobri. Ziadne opravne priznanie by som nerobila. Len si na fakturu nezabudni napisat datum, kedy si ju zuctovala.
Jana Acsová
04.11.05,07:51
Mám za to, že faktúru je potrebné zaúčtovať s dátumom uskutočnenia účtovného prípadu, ktorý má firma stanovený a vychádza z postupov účtovania (deň dodávky) a prípadne z interných potrieb účtovnej jednotky, ktoré má stanovené v smernici. Uplatnenie práva na odpočítanie dane je skutočnosť, ktorú je potrebné zaznamenať v evidencii podľa § 70 ZDPH. Uskutočnenie účtovného prípadu a uplatnenie práva na odpočítanie dane sú dve rozdielne skutočnosti, ktoré by mali byť aj softvérovo riešené (nestretávam sa v súčastnosti už so softvérom, ktorý by neponúkal obe možnosti, t.j. rozdielny dátum pre účtovníctvo a DPH).

Nakoľko sa opakujú otázky ohľadom uplatnenia práva na odpočítanie DPH, dávam do pozornosti skutočnosť, že daňový subjekt sa môže za splnenia ostatných zákonných podmienok (uplatnenie dane iným platiteľom, použitie prijatého plnenia na podnikanie, faktúra) rozhodnúť, či uplatní právo na odpočítanie dane:
1) v mesiaci, v ktorom vznikne daňová povinnosť,
2) v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období.
Podmienkou tohto postupu je, že do 25 dní obdobia nasledujúceho po vzniku daňovej povinnosti má faktúru.

Príklad:
Vznik daňovej povinnosti september. Obdržanie dokladu do 25. októbra (mesačný platiteľ). Právo na odpočítanie dane si daňový subjekt môže uplatniť v mesiaci september alebo október. Dodatočné daňové priznanie sa v tomto prípade nepodáva.
mamo
04.11.05,08:17
A čo v prípade ak je na DF datum zdanitelného plnenia 28.9.05, DF som dostal 29.9.05 a uhradil som ju 6.10.05. Daňové priznanie som podal na DU 20.10.05. Ak omylom sa do DP DPH za 9/05 táto DF nedostane, môže sa zaradiť do DP za 10/05 a nepodávať opravné ? Stačí odpovedať ano alebo nie.
Ďakujem za odpoveď.
Jana Acsová
04.11.05,08:27
A čo v prípade ak je na DF datum zdanitelného plnenia 28.9.05, DF som dostal 29.9.05 a uhradil som ju 6.10.05. Daňové priznanie som podal na DU 20.10.05. Ak omylom sa do DP DPH za 9/05 táto DF nedostane, môže sa zaradiť do DP za 10/05 a nepodávať opravné ? Stačí odpovedať ano alebo nie.
Ďakujem za odpoveď.Rovnako ako v predchádzajúcom príspevku môžete postupovať ak faktúru (vo vašom prípade) obdržíte v termíne od 28.9. (vznik daňovej povinnosti) do 25. 10. t.j. máte možnosť sa rozhodnúť a uplatniť odpočítanie dane za mesiac september alebo október (mesačný platiteľ), tretí alebo štvrtý kvartál (štvrťročný platiteľ).
Jana Acsová
04.11.05,08:58
Ešte pre úplnosť doplním.

Postup uvedený v príspevkoch č. 6 a 8 možno aplikovať s účinnosťou od 1.1.2005.
mamo
04.11.05,09:13
Ešte pre úplnosť doplním.

Postup uvedený v príspevkoch č. 6 a 8 možno aplikovať s účinnosťou od 1.1.2005.AVO ďakujem Vám, takže áno, aj keď ste to priamo nenapísali ako som chcel.
Jana Acsová
04.11.05,09:24
Odpoveď je všeobecne aplikovateľná a bol to nový prípad, takže budem rada, ak poslúži aj ostatným Poraďákom.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
MMM
04.11.05,09:36
áno.

Ja by som nepodávala dodatočné.
Lenka1
04.11.05,11:56
poprosím vás o radu:JÚ
refakturovali nám poškod.tovar pri preprave dát. vystavenia 23.9.05
došla 10.10.05 v EUR s DPH
zaúčtujem ju 10.10.05 s týmto kurzom a DPH bude 10/05?
Kačena I.
04.11.05,13:08
Podľa mňa, refakturácia škody pri preprave nepodlieha DPH. NEviem, prečo je na faktúre vyčíslená.
Lenka1
04.11.05,13:39
Mne sa tam DPH tiež nepozdáva, ale neviem čo s tým teraz robiť.Pomôžte, ja viem že ide víkend-tak až v pondelok ale privítam riešenia príjemný víkend všetkým
Jana Acsová
04.11.05,13:55
Mne sa tam DPH tiež nepozdáva, ale neviem čo s tým teraz robiť.Pomôžte, ja viem že ide víkend-tak až v pondelok ale privítam riešenia príjemný víkend všetkýmJe potrebné osloviť toho, kto vystavil faktúru, prečo je to s DPH. Stretla som sa s prípadom, keď fakturovali škodu s daňou a po upozornení faktúru prepracovali. Ďalšou možnosťou je, že im vyčíslenú DPH neuhradíte, ak zistíte, že sa jedná o nesprávnu fakturáciu. O škode by mal byť spísaný protokol (záznam a pod.) a na základe tohto protokolu by mala byť fakturovaná škoda. Niekedy je to zamieňané s textáciou "fakturujeme Vám za tovar", čo podľa môjho názoru nie je správne.
kira
04.11.05,15:41
Nastúpila som do firmy,kde som po účtovníčke našla tiež FA s takouto problematikou a účtovala to zvesela do nákladov aj s DPH.Podľa mňa je to škoda,ktorú bude niekto znášať. Buď zamestnanec,alebo poisťovňa,preto tam DPH nemá čo robiť. Ak sa mýlim,opravte ma.
Jana Acsová
04.11.05,16:07
Už sa to na Porade veľakrát písalo. Škoda nie je ani dodaním tovaru ani dodaním služby. Preto nemôže byť fakturovaná s DPH.
KEJKA
04.11.05,21:00
poprosím vás o radu:JÚ
refakturovali nám poškod.tovar pri preprave dát. vystavenia 23.9.05
došla 10.10.05 v EUR s DPH
zaúčtujem ju 10.10.05 s týmto kurzom a DPH bude 10/05?
v prvom rade ju treba reklamovať - aspoň telefonicky a potom aj písomne - vrátiť faktúru , len neuhradiť je málo. Do vyriešenia si zaúčtujete rezervu, lebo o prípade viete a v zásade tú škodu zrejme uznávate. S tou rezervou stačí počkť do konca roka ale neprenášajte to.