kraslanova.m
26.07.10,18:18
Dobry den potrebovala by som poradit ako viem prepisat byt aj na svoje meno, lebo zatial je len na manzelovom mene, a on ho dostal az posvadbe od svojich rodicov, ale napisali ho len nanho. Potrebovala by som vzor zmluvy aby som to vedela podat na kataster.
Dakujem
arizona
26.07.10,16:37
Ak byt dostal darom iba Tvoj manžel, nespadá do BSM. Ani sama s tým nič neurobíš (myslím zmenu na katastri) . Je to výlučne manželovo vlastníctvo.
buchač
26.07.10,16:42
Ak byt dostal darom iba Tvoj manžel, nespadá do BSM. Ani sama s tým nič neurobíš (myslím zmenu na katastri) . Je to výlučne manželovo vlastníctvo.

....čiže tým pádom , ak on Ti nedá polovičku bytu do daru darovacou zmluvou , tak si mimo hry ...:rolleyes:
Mária27
26.07.10,17:15
O bezpodielové spoluvlastníctvo by nešlo, ani keby ti manžel polovicu daroval - bolo by to podielové. Mali by ste však rešpektovať vôľu rodičov, nechať byt len v jeho vlastníctve. Za určitých okolností by dar mohli vziať späť.

§ 143 obč. zák.
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ...
Chobot
27.07.10,06:53
Dobry den potrebovala by som poradit ako viem prepisat byt aj na svoje meno, lebo zatial je len na manzelovom mene, a on ho dostal az posvadbe od svojich rodicov, ale napisali ho len nanho. Potrebovala by som vzor zmluvy aby som to vedela podat na kataster.
Dakujem

V prvom rade sa treba spýtať manžela, či aj on má záujem prepísať ti podiel z bytu.
nika.sum
18.08.10,14:09
Ak bol byt odkupeny pocas trvania BSM, je nejaka moznost aby bol vylucne vo vlastnictve len jedneho z manzelov, ak to chce tak aj ten druhy? Ide o to kamaratka (vydata) ma byt po neplaticoch, kt. vsak aj tak aj s prerabkou vysiel cez 1.800.000 Sk. Na byt jej prevaznu cast financii poskytli jej rodicia, byt po dvoch rokoch odkupili. Manzel ma vsak dceru z prveho manzelstva, z ktorou vsak neudrziaval kontakt, nakolko si to jeho prva zena tak zelala. Po dlhych rokoch sa zrazu ozvala prva zena. Kamaratka potrebuje zabezpecit, aby v buducnosti nemusela riesit vysporiadanie bytu s manzelovou dcerou.
Mária27
18.08.10,18:21
Manžel byt manželke nemôže ani predať, ani darovať. Nech si nechá potvrdiť, koľko sa z jej výhradného majetku vložilo do BSM - to by sa z BSM mohlo v prípade delenia lebo dedenia odpočítať.

Nezabúdať, že môže byť aj tretia manželka.
nika.sum
19.08.10,08:20
Bolo by mozne riesenie - samozrejme ak by manzel s tym suhlasil - keby si kamaratka zalozila zivnost, manzel by dal na sud ziadost o zrusenie BSM a potom by v ramci vysporiadania BSM prepísali byt len na manzelku? Neviem ci sa to da po pravnej stranke takto spravit.
doktor23
19.08.10,11:18
Bolo by mozne riesenie - samozrejme ak by manzel s tym suhlasil - keby si kamaratka zalozila zivnost, manzel by dal na sud ziadost o zrusenie BSM a potom by v ramci vysporiadania BSM prepísali byt len na manzelku? Neviem ci sa to da po pravnej stranke takto spravit.

Dá. len to podľa mňa dosť dlho trvá .... ďalšia možnosť:
darovať byt tretej osobe, ktorá ho daruje následne už len manželke ... (s prípadným vecným bremenom pre manžela, ak tam nie je iná ťarcha)
nika.sum
19.08.10,11:22
Dá. len to podľa mňa dosť dlho trvá .... ďalšia možnosť:
darovať byt tretej osobe, ktorá ho daruje následne už len manželke ... (s prípadným vecným bremenom pre manžela, ak tam nie je iná ťarcha)

dakujem velmi pekne, radu odovzdam a uz to necham na nich nech sa rozhodnu ako to spravia.
Oliwa
19.08.10,12:26
Prečo Ti záleží na tom, aby majetok, ktorý dali Tvojmu mužovi svokrovci /aj keď po svadbe/, bol napísaný aj na Teba?
Veď ak žijete v harmonickom manželstve, tak je to v podstate jedno...a dediť po ňom sa hádam nechystáš...lebo ani Ti to neprináleží, ako Ti to tu už napísali - nakoľko tento byt nespadá do BSM.
Môžeš byť vlastne rada, že sa Vám postarali o bývanie...
Manžel Ťa požiadal, aby si napísala na poradu zaňho?
Nechcem byť hnusná, ale keby sa garde otočilo a Tvoji rodičia Vám dali byt, záležalo by Ti rovnako na tom, aby bol písaný aj naňho?
Mala by si rešpektovať, že to boli ich peniaze, ich rozhodnutie...
Ak sa Ti nepáči, skúste si začať šetriť počas manželstva na iný byt, ktorý bude patriť Vám obom... a potom uvidíš, že vlastne môžeš byť svokrovcom vďačná...
nika.sum
19.08.10,12:44
bolo by dobre keby ste citovali prispevok na ktory odpovedate. :-) najma ak medzi tym boli ine prispevky. Netreba hned manzelku odsudzovat, asi ma na to dovod a nemusi to byt to ze chce nieco co jej nepatri...Ja mam jednu znamu, ktora dostala byt od rodicov, zial bolo to vcase ked este nebolo mozne ho odkupit, takze ked ho odkupovala bola uz vydata, tak ho vlastne kupovali spolu, bolo to dlho harmonicke manzelstvo, vsetci okolo sme im len mohli v dobrom zavidiet. Ked tu zrazu manzel si nasiel niekoho ineho a jej zacal robit zo zivota peklo, nevydrzala odstahovala sa aj s detmi....on je pravnik a ona ma smolu...zivot prinasa vselico, tak hned neutocme ked si niekto pyta radu.
A este. Ani mne nevyslo prve manzelstvo, exmanzel tiez dostal byt darom a tak ako ho dostal tak on aj prisiel, predal ho (mal na to svoje dovody nie velmi rozumne) a nepomohli ani prosby - tak som sa rozviedla, aby som sa vyhla celozivotnemu putovaniu po podnajmoch. Povodne sme mali zrusene BSM, na jeho ziadost, chcel byt napisat na mna, predtym ako mu siblo - v konecnom dosledku by to aj pre neho bolo vtedy bolo lepsie riesenie, aj ked sme sa rozviedli. Bol by sice bez bytu, to je aj teraz, ale mal by ho jeho syn.
Oliwa
19.08.10,19:34
Nika.sum, ak má toto byť reakcia na môj príspevok, tak:
1. ani Ty si vo svojom príspevku č. 6, 8 a 12 necitovala predchádzajúci príspevok... ;)
2. ak máš čas, pozri si témy zadané týmto nickom a budeš v obraze...
3. nemôžem sa stotožniť s filozofiou ľudí, nárokujúcich si na majetok, ktorý im nepatrí, dokonca ho považovať za svoj, eventuálne sa snažiť oň pripraviť partnera...
Tí svokrovci mali určite dôvody pre svoje rozhodnutie.
A manžel sa mi v tom záujme o jeho byt kdesi stratil...
Toť vsjo.
nika.sum
19.08.10,19:51
Nika.sum, ak má toto byť reakcia na môj príspevok, tak:
1. ani Ty si vo svojom príspevku č. 6, 8 a 12 necitovala predchádzajúci príspevok... ;)
2. ak máš čas, pozri si témy zadané týmto nickom a budeš v obraze...
3. nemôžem sa stotožniť s filozofiou ľudí, nárokujúcich si na majetok, ktorý im nepatrí, dokonca ho považovať za svoj, eventuálne sa snažiť oň pripraviť partnera...
Tí svokrovci mali určite dôvody pre svoje rozhodnutie.
A manžel sa mi v tom záujme o jeho byt kdesi stratil...
Toť vsjo.

Oliwa,
1. v prispevku c. 6 som zadavala otazku a v tych dalsich som hned reagovala na predchadzajuci, co bolo jasne,ze ide o ten moj prispevok,ak by tam niekto stihol vlozit iny prispevok, tak by som tu citaciu dolozila. Ty si reagovala po tom co bolo vlozenych niekolko prispevkov tykajucich sa mojej otazky a v prvom momente som nepochopila o co ti ide, tak preto treba citovat ak to hned nenadvazuje, kazdy totiz necita od zaciatku celu temu, aby pochopil na koho reagujes. Oprava po tvojom prispevku c.11 som ja prisp.12 reagovala na Tvoj co bolo pochopitelne nie?
2. Ak jej nemam co poradit, tak nemam cas sa tym zaoberat a myslim, ze jej partner je svojpravny a bez jeho vedomia sa nic neda spravit....
3. a naozaj nemozeme vediet co ju k tomu vedie, a ked sa mi to nepaci a mam pocit ze to co chce nie je spravne, nebudem radit a hotovo
to je zase vsetko odo mna a myslim ze to tu nemusime viac riesit. Prajem dobru noc.
katka8880
12.09.10,21:16
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Z priatelom sme začali stavať rodinny dom. Dom aj pozemok je napisaný na jeho meno. Kedže som investovala nejakou sumou aj ja chceli by sme aby polovica tohto majetku bola napisana aj na mňa. Chceli by sme to spraviť čo najlacnejšie myslim tym aby sme nemuseli platiť zbytočne peniaze na ohodnotenie majetku, dane atď... Mal by mi polovicu darovať, alebo da sa spisať nejaka zmluva?? Mali by sme sa čo najskor vziať? Alebo čo by bolo najlepšie??
Poteši každa rada. Ďakujem
arizona
12.09.10,21:35
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Z priatelom sme začali stavať rodinny dom. Dom aj pozemok je napisaný na jeho meno. Kedže som investovala nejakou sumou aj ja chceli by sme aby polovica tohto majetku bola napisana aj na mňa. Chceli by sme to spraviť čo najlacnejšie myslim tym aby sme nemuseli platiť zbytočne peniaze na ohodnotenie majetku, dane atď... Mal by mi polovicu darovať, alebo da sa spisať nejaka zmluva?? Mali by sme sa čo najskor vziať? Alebo čo by bolo najlepšie??
Poteši každa rada. Ďakujem
Aj keby ste sa zobrali, nemáš automaticky nárok na jeho majetok získaný pred svadbou a napísaný na jeho meno.
Môže Ti napr. darovať polovicu.(teraz,alebo po svatbe)

podobná téma, snád niečo pomôže http://www.porada.sk/t27861-lv-list-vlastnictva-nehnutelnosti-doplneny-o-manzelku.html
hnusacka
09.02.11,05:49
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť a pomôcť,
kamarátkin manžel dostal byt do výlučného vlastníctva ešte pred svadbou, no prerobili ho zo spoločných financií, a nielen kôli tomu výlučný vlastník-manžel chce polovicu bytu prepísať na svoju manželku, mohol by mi prosím niekto poradiť s formou vkladu, resp. stačí to na katastri alebo treba ešte iné právne úkony???
Ďakujem krásne
arizona
09.02.11,14:14
hnusacka
17.02.11,08:21
Ďakujem pekne :-))