Majky1990
26.07.10,18:27
Dobrý deň.Chcel by som sa spýtať.Požiadal som na UPSVaR o dotaciu na podnikanie dnes som bol na podnikatelskom školení.Všetko prebiehalo hladko až ku koncu keď sa rozoberali prispevky tak som zistil že mám nárok na vetší zhľadom na to že som ZŤP.Pani z úradu pred kocom povedala že všetci ZTP môžu odísť a ostatným zdravým začala rozdávať papiere,ktoré mali podpísať aby im vydali osvedčenie.Odišli traja ludia tak som šiel aj ja,ale teraz neviem či som spravil dobre,ked ostatny dostali osvedcenie a my piati co sme odisli tak nie.CI nam sa nedalo,ci ako?.Pani z uradu povedala že po skončeni máme prist za no na urad na druhy den a dohodneme sa co a ako dalej a ako zalozit chranenu dielnu.A teraz neviem ci som si to nahodou nepokazil tym ze som odisiel,ale nadruhu stranu povedala ze obcania zo ZP mozu odist a nic nemaju podpisovat.Prosim poradte lebo neviem ako som na tom.Ďakujem
KEJKA
26.07.10,16:29
no tak musíš ísť za ňou, nech ti to vysvetlí.
Na chránenú dieľňu naozaj môžeš dostať vyššiu dotáciu.
Majky1990
26.07.10,16:36
veď to viem zajtra sa tam chystám,len či mi nespadol nárok na dotáciu ked som s tade odišiel...a práve sme sa pýtali pani či máme aj mi podpisat papiere a ona že nie že mi možme odist..preto som tomu nepochopil lebo všetci dostali osvedčenie len mi 4 ZP co sme odisli nie..
KEJKA
26.07.10,16:41
Veď dostanete, ked nie doteraz, na zozname učastníkov krzu si aj ty aj kolegovia ZP, tak sa neboj dopredu.
Možno na základe toho oostatní dostanú základné príspevky a vy 4 ZTP podpíšete spolu so žiadosťou a o zriadenie chránenej dielne. Musíš vydržať, napíš potom, čo ti povedali.
veronikasad
26.07.10,16:43
veď to viem zajtra sa tam chystám,len či mi nespadol nárok na dotáciu ked som s tade odišiel...a práve sme sa pýtali pani či máme aj mi podpisat papiere a ona že nie že mi možme odist..preto som tomu nepochopil lebo všetci dostali osvedčenie len mi 4 ZP co sme odisli nie..
Máš nárok na iný typ príspevku - pozri tu

http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-09-2008-a.html#57
Majky1990
26.07.10,18:01
a mal by som byt Zdravotne postihnuty ked mi socialna poistovna vydala este v roku 1998 papier ze mam obmedzene zdravie na 60%lebo toto tlacivo budem potrebovat dat aj na urad prace..Len neviem ci treba nejake z minulych rokov alebo z tohoto alebo staci aj to starre
slavka124
27.07.10,06:44
držím palce a ničoho sa nmeboj, neviem v akej sfére chceš podnikať. ale ak budeš mať chránenú dielňu- namiesto príspevku 3902,16€ dostaneš až 9365,18€. myslím, že je to rozdiel- nie? pekný deň
Majky1990
28.07.10,07:02
No Ďakujem viem že chránena dielňa dostane viac ale tvoja suma to nieje to bude v tvojom regióne ja som z Prievidze a u nás je to
7 838,34 €.A bol som na tom úrade a napokon je všetko v poriadku,len ja som si mál isť prihlášku príst pýtat do druhej kancelárie,kde vybavujú pre ZTP a chránenú dielnu a ja som bol v základnéj.Ale na druhú stranu ani tam sa ma nikto nespýtal či som ZTP,alebo nie. :)..Ale nevadi,už len treba mylion papierov vybavit a 9. septembra je komisia..Ale papierou k tomu tiež treba pekne velaz inšpektoratu práce,zo sociálky,zdravotnej,z úradu práce,osvedčenie o kurze,potom živnostenský...
slavka124
28.07.10,07:54
tak veľa šťastia, neviem- robila som jeden podnikateľský zámer na chránenú dielňu a klient dostal toľko ako som uviedla. drž sa
veronikasad
28.07.10,07:56
No Ďakujem viem že chránena dielňa dostane viac ale tvoja suma to nieje to bude v tvojom regióne ja som z Prievidze a u nás je to
7 838,34 €.A bol som na tom úrade a napokon je všetko v poriadku,len ja som si mál isť prihlášku príst pýtat do druhej kancelárie,kde vybavujú pre ZTP a chránenú dielnu a ja som bol v základnéj.Ale na druhú stranu ani tam sa ma nikto nespýtal či som ZTP,alebo nie. :)..Ale nevadi,už len treba mylion papierov vybavit a 9. septembra je komisia..Ale papierou k tomu tiež treba pekne velaz inšpektoratu práce,zo sociálky,zdravotnej,z úradu práce,osvedčenie o kurze,potom živnostenský...
Poberáš aj invalidný dôchodok ? Máš staré rozhodnutie o zdr.postihnutí, ktoré priznávala ešte soc. poisťovňa.
mirpo
28.07.10,09:21
No Ďakujem viem že chránena dielňa dostane viac ale tvoja suma to nieje to bude v tvojom regióne ja som z Prievidze a u nás je to
7 838,34 €.A bol som na tom úrade a napokon je všetko v poriadku,len ja som si mál isť prihlášku príst pýtat do druhej kancelárie,kde vybavujú pre ZTP a chránenú dielnu a ja som bol v základnéj.Ale na druhú stranu ani tam sa ma nikto nespýtal či som ZTP,alebo nie. :)..Ale nevadi,už len treba mylion papierov vybavit a 9. septembra je komisia..Ale papierou k tomu tiež treba pekne velaz inšpektoratu práce,zo sociálky,zdravotnej,z úradu práce,osvedčenie o kurze,potom živnostenský...
Poopravím: výška príspevku - Prievidza: 7804,32 Eur. :)
V prílohe prikladám výšky príspevku pre ostatné regióny SR.
Majky1990
28.07.10,11:38
nie nepoberam invalidny dochodok,ale mam rozhodnutie zo socialnej poistovne o tom že som občan s tazkym zdravotnym postihnutim.
miriza
28.07.10,11:48
Robím tieto projekty a viem, že poberanie invalidného dôchodku je tam podmienkou ako aj potvrdenie zo sociálnej poisťovne o tom, že zdravotné postihnutie je nad 40%.
Majky1990
28.07.10,18:28
bol som na úrade a tam mi povedali že potrebuju len papier zo sociálky že som zdravotne postihnutý a že mám postihnutie nad 40%.a niič o invalidnom ale pojdem sa preistotu zajtra spytat ešte
veronikasad
28.07.10,18:35
bol som na úrade a tam mi povedali že potrebuju len papier zo sociálky že som zdravotne postihnutý a že mám postihnutie nad 40%.a niič o invalidnom ale pojdem sa preistotu zajtra spytat ešte
Nepoteším ťa - na zvýšenú dotáciu pre občanov so zdravotným postihnutím asi nárok mať nebudeš. Nestačí rozhodnutie SP o zdravotnom postihu

Pozri § 9 Zákona o službách zamestnanosti

§ 9
Občan so zdravotným postihnutím
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)

(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)
Xanti
28.07.10,18:50
Robím tieto projekty a viem, že poberanie invalidného dôchodku je tam podmienkou ako aj potvrdenie zo sociálnej poisťovne o tom, že zdravotné postihnutie je nad 40%.
Určite je podmienkou poberanie invalidného dôchodku?

Nezdá sa mi, lebo množstvo invalidov nemá nárok na invalidný dôchodok pričom sú invalidnými teda ich zps je viac ako 41%.
veronikasad
28.07.10,18:53
Určite je podmienkou poberanie invalidného dôchodku?

Nezdá sa mi, lebo množstvo invalidov nemá nárok na invalidný dôchodok pričom sú invalidnými teda ich zps je viac ako 41%.
Gabika, ale rozhodnutie ktoré má (asi) nie je rozhodnutí SP o posudzovaní invalidity, ale len komisie, ktorá schvaluje kompenzácie (predtým to robila tiež SP, teraz už UP)
alaya1
28.07.10,19:47
U nas ziadali rozhodnutie z UPSVAR o TZP, nie o ID.No my sme prikladali vsetko, takze som na rozpakoch.
Mozete mi poradit v teme o nieco nizsie??
Xanti
28.07.10,20:11
Gabika, ale rozhodnutie ktoré má (asi) nie je rozhodnutí SP o posudzovaní invalidity, ale len komisie, ktorá schvaluje kompenzácie (predtým to robila tiež SP, teraz už UP)
Veronika,
ja s tebou súhlasím,
ja som len poukázala na príspevok od miriza,

Robím tieto projekty a viem, že poberanie invalidného dôchodku je tam podmienkou ako aj potvrdenie zo sociálnej poisťovne o tom, že zdravotné postihnutie je nad 40%.
lebo naozaj invalidný človek nemusí mať nárok na invalidný dôchodok. Napr. nemá odpracovaných dosť rokov a nevznikol mu nárok.

Predsa nie je viazané rozhodnutie o príspevku znevýhodnenému uchádzačovi o zamestnanie na to či poberá alebo nepoberá invalidný dôchodok.

Toto rozhodnutie je viazané na to či je invalidný občan, teda či jeho miera zps je viac ako 41%.

A Majky1990 by mal upresniť, či to má posudok ZŤP teda že či je zdravotne ťažko postihnutý, alebo má aj ZPS teda zníženú pracovnú schopnosť.
Majky1990
28.07.10,20:21
no problem je v tom že od socialky mam papier len od komisie a to ohladom poberania prispevku na zvysene vydavky...ale aby som bol invalidny obcan musim socialku poziadat o preskumanie na ktoreho zaklade mi daju rozhodnutie ci ma posudzuju ako invalidneho obcana??ak hej tak aku dobu to asi trva a co je k tomu potrebne??
Mám DIABETTES MELLITUS I.typu už 18 rokov,mám 20.Mám už aj problémy s nefrologiou,srcom a neurologiou,teda citlivostou.A tak sa chcem spytat ze ci by som mal narok na to..
Xanti
28.07.10,20:29
no problem je v tom že od socialky mam papier len od komisie a to ohladom poberania prispevku na zvysene vydavky...ale aby som bol invalidny obcan musim socialku poziadat o preskumanie na ktoreho zaklade mi daju rozhodnutie ci ma posudzuju ako invalidneho obcana??ak hej tak aku dobu to asi trva a co je k tomu potrebne??
Mám DIABETTES MELLITUS I.typu už 18 rokov,mám 20.Mám už aj problémy s nefrologiou,srcom a neurologiou,teda citlivostou.A tak sa chcem spytat ze ci by som mal narok na to..
No tak to zrejme budeš musieť ísť na SP a požiadať o priznanie invalidného dôchodku a teda miery ZPS - zníženej pracovnej schopnosti.
Bez toho to nepôjde.

Budú ťa posudzovať podľa zákona 174/2008 Úplné znenie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208172&FileName=zz2008-00174-0208172&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=195&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=o+soci%C3%A1lnom+poisten%C3%AD)

príloha č. 4 ... viac o diabete a posudku nájdeš tam na strane 1502 a 1503 ale odporúčam preštudovať všetko.

A čo ešte k tomu potrebuješ tak nájdeš na stránke http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s množstvo informácii, pričom do cca mesiaca od dodania potrebných dokladov, ťa pozvú pred posudkovú komisiu. Takže všetko záleží od teba.
alaya1
29.07.10,06:09
no problem je v tom že od socialky mam papier len od komisie a to ohladom poberania prispevku na zvysene vydavky...ale aby som bol invalidny obcan musim socialku poziadat o preskumanie na ktoreho zaklade mi daju rozhodnutie ci ma posudzuju ako invalidneho obcana??ak hej tak aku dobu to asi trva a co je k tomu potrebne??
Mám DIABETTES MELLITUS I.typu už 18 rokov,mám 20.Mám už aj problémy s nefrologiou,srcom a neurologiou,teda citlivostou.A tak sa chcem spytat ze ci by som mal narok na to..
Myslim si, ze zvysene vydavky nie su predmetom skumania socialnej poistovne, ale UPSVAR odboru socialnych veci, kompenzacii TZP.
veci trbas presne formulovat, nakolko potom dochadza k nedorozumeniam.
janaGT
13.09.10,08:55
ak si občan, ktorý je na ID ( 60% ) a má aj preukaz ŤZP (platí do roku 2012) vybaví príspevok na chránenú dielňu a napr. o rok pôjde na prehodnotenie zdravotného stavu a dajú mu len 40%, čo v takom prípade? Musí vrátiť časť príspevku?
mirpo
13.09.10,11:39
ak si občan, ktorý je na ID ( 60% ) a má aj preukaz ŤZP (platí do roku 2012) vybaví príspevok na chránenú dielňu a napr. o rok pôjde na prehodnotenie zdravotného stavu a dajú mu len 40%, čo v takom prípade? Musí vrátiť časť príspevku?



§ 72 ods. 1 zákona o službách zamestnanosti



(1) Občan uznaný za občana so zmenenou pracovnou schopnosťou a občan uznaný za občana so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím pred 1. januárom 2004 sa považuje za občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) až do vydania rozhodnutia Sociálnej poisťovne. Občan so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorý po opätovnom posúdení dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu a po preskúmaní trvania invalidity na nárok na invalidný dôchodok podľa osobitného predpisu 49a) prestal byť občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), sa na účely § 50, § 54, § 55 až 57, § 60 a 63 naďalej považuje za občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) najdlhšie do troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia Sociálnej poisťovne alebo najdlhšie do troch rokov od vydania posudku, ktorým bola občanovi priznaná miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 40 % a menej.


Ak bude SZČO so ZP spĺňať túto podmienku, nemusí vracať alikv. časť príspevku. Preukaz ZŤP na to nemá žiadny vplyv. :)
janaGT
13.09.10,11:48
AK BY SI ZALOžil živnosť, ako dlho by ju musel mať?
mirpo
13.09.10,12:02
AK BY SI ZALOžil živnosť, ako dlho by ju musel mať?
Ak by chcel aj príspevok podľa § 57, tak aspoň 24 mesiacov odo dňa priznania postavenia CHD.
janaGT
14.09.10,05:51
a aký je presný postup pri vybavovaní chránenej dielne a príspevku? Najskôr si musí založiť asi živnosť a potom?
Manžel je na ID 60% od 01/10, momentálne dobrovoľne nezamestnaný. Na prehodnotenie ide v 03/11. Rozmýšľame nad touto možnosťou zamestnania sa.
veronikasad
14.09.10,06:14
a aký je presný postup pri vybavovaní chránenej dielne a príspevku? Najskôr si musí založiť asi živnosť a potom?
Manžel je na ID 60% od 01/10, momentálne dobrovoľne nezamestnaný. Na prehodnotenie ide v 03/11. Rozmýšľame nad touto možnosťou zamestnania sa.
Janka, o presnom postupe sa informujte na úrade práce. Zrejme postup je rovnaký ako pri dotácii na samostatne zárobkovú činnosť. Absolvovanie školenia, schválenie a obhájenie podnikatelského plánu. Len na chránenú dielňu je potom kolotoč rôznych potvrdení, ktoré treba vybaviť, že nemá záväzky voči DU, ZP, SP, potvrdenie z Inšpektorátu práce. Prevádzku musí schváliť Hygiena. V akej oblasti chce podnikať ?

Živnosť sa zrejme vybavuje až po schválení podnikatelského plánu.
janaGT
14.09.10,06:16
Janka, o presnom postupe sa informujte na úrade práce. Zrejme postup je rovnaký ako pri dotácii na samostatne zárobkovú činnosť. Absolvovanie školenia, schválenie a obhájenie podnikatelského plánu. Len na chránenú dielňu je potom kolotoč rôznych potvrdení, ktoré treba vybaviť, že nemá záväzky voči DU, ZP, SP, potvrdenie z Inšpektorátu práce. Prevádzku musí schváliť Hygiena. V akej oblasti chce podnikať ?

Živnosť sa zrejme vybavuje až po schválení podnikatelského plánu.

to je zatiaľ len taká úvaha, švagor je szčo - plynár, kúrenár, vodár a manžel by mu chodil pomáhať, takže nejaké asi pomocné práce alebo čo. Neviem, fakt len tak o tom uvažujeme. Len neviem, či sa to dá zriadiť aj na takúto činnosť. Nemám vôbec žiadne skúsenosti s chránenou dielňou.
veronikasad
14.09.10,06:19
to je zatiaľ len taká úvaha, švagor je szčo - plynár, kúrenár, vodár a manžel by mu chodil pomáhať, takže nejaké asi pomocné práce alebo čo. Neviem, fakt len tak o tom uvažujeme. Len neviem, či sa to dá zriadiť aj na takúto činnosť. Nemám vôbec žiadne skúsenosti s chránenou dielňou.
Myslela som, že to chceš priamo pre manžela. S chránenou dielňou pre zamestnancov ti poradiť neviem. Myslím, že to pred nedávnom vybavovala Vierka Popluhárová (písala o tom na PORADe).
janaGT
14.09.10,06:20
Myslela som, že to chceš priamo pre manžela. S chránenou dielňou pre zamestnancov ti poradiť neviem. Myslím, že to pred nedávnom vybavovala Vierka Popluhárová (písala o tom na PORADe).

asi som to zle napísala, chcem to pre manžela. Švagrovi by len fakturoval nejaké pomocné práce.
terezamaria
14.09.10,06:25
a aký je presný postup pri vybavovaní chránenej dielne a príspevku? Najskôr si musí založiť asi živnosť a potom?
Manžel je na ID 60% od 01/10, momentálne dobrovoľne nezamestnaný. Na prehodnotenie ide v 03/11. Rozmýšľame nad touto možnosťou zamestnania sa.
Janka skús si prečítať, či Ti to nepomôže :
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/55-chranena-dielna-a-chranene-pracovisko.html?page_id=13312

http://www.iz.sk/sk/projekty/zakon-o-sluzbach-zamestnanosti/paragraf-56

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=178
veronikasad
14.09.10,06:28
asi som to zle napísala, chcem to pre manžela. Švagrovi by len fakturoval nejaké pomocné práce.
Janka, takto to asi nepôjde. Príspevok na chránenú dielňu je na prevádzku, ktorú schvaluje hygiena. A on prácu v nej vykonávať nebude. To by mu asi dali len ten základný príspevok na samostatne zárobkovú činnosť (ako zdravému živnostníkovi). Ak je predpoklad, že sa mu zdr. stav zlepší, aj ten by mu pomohol (najmä ak žijete v okrese s vyššou mierou nezamestnanosti).
janaGT
14.09.10,06:31
Janka, takto to asi nepôjde. Príspevok na chránenú dielňu je na prevádzku, ktorú schvaluje hygiena. A on prácu v nej vykonávať nebude. To by mu asi dali len ten základný príspevok na samostatne zárobkovú činnosť (ako zdravému živnostníkovi). Ak je predpoklad, že sa mu zdr. stav zlepší, aj ten by mu pomohol (najmä ak žijete v okrese s vyššou mierou nezamestnanosti).

aj som si to myslela, že treba nejaký "kamenný priestor" na podnikanie :)
veronikasad
14.09.10,06:33
aj som si to myslela, že treba nejaký "kamenný priestor" na podnikanie :)
na "obyčajnú" dotáciu nie. Miestom podnikania je adresa trvalého bydliska ...
janaGT
14.09.10,06:35
na "obyčajnú" dotáciu nie. Miestom podnikania je adresa trvalého bydliska ...

áno, rozumiem tomu, čo si napísala.
Myslela som pre invalida ten "kamenný priestor".
veronikasad
14.09.10,06:39
Janka, ale teraz moc dobre nerozumiem tomu, čo píšeš. Ak manžel bude chodiť pomáhať švargovi, nemá svoju "chránenú dielňu" , na ktorú môže žiadať príspevok. Ak jeho pracovisko u švargra vyhovuje podmienkam zamestnania invalida (musí schváliť hygiena), môže manžela zamestnať a žiadať si príspevok na zriadenie chráneného pracoviska. Zamestnancovi tuším preplácajú mzdu a odvody zamestnávatela.