Mgr.Shrek
27.07.10,10:56
Zdravím, mám nasledovný problém.
ZC pracoval v pobočke fy v meste A. Dostal výpoveď, ale kvôli formálnym nedostatkom bola neplatná (môj predchodca bol kretén), ergo je stále naším zamestnancom. Počas súdneho procesu došlo k zrušeniu prevádzky.
Chcem sa teda spýtať, čo mám s tým zc robiť?
Najlepšia by bola dohoda o skončení PP, ale ak mi na to nepristúpi a dám mu výpoveď z dôvodu § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, zrušenie alebo premiestnenie zľ alebo jeho časti, ako to bude počas výpovednej doby?
Môžem nejako docieliť, aby pracoval v meste B, kde je sídlo fy? Alebi môže sedieť doma na zadku a brať plat?
Ďakujem za Vaše podnetné názory.
Tweety
27.07.10,09:01
Zdravím, mám nasledovný problém.
ZC pracoval v pobočke fy v meste A. Dostal výpoveď, ale kvôli formálnym nedostatkom bola neplatná (môj predchodca bol kretén), ergo je stále naším zamestnancom. Počas súdneho procesu došlo k zrušeniu prevádzky.
Chcem sa teda spýtať, čo mám s tým zc robiť?
Najlepšia by bola dohoda o skončení PP, ale ak mi na to nepristúpi a dám mu výpoveď z dôvodu § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, zrušenie alebo premiestnenie zľ alebo jeho časti, ako to bude počas výpovednej doby?
Môžem nejako docieliť, aby pracoval v meste B, kde je sídlo fy? Alebi môže sedieť doma na zadku a brať plat?
Ďakujem za Vaše podnetné názory.
Najlepšie je skončiť PP podľa § 60 ZP z organiz.dôvodov. Ale tu je podmienkou súhlas obidvoch strán.
Mgr.Shrek
27.07.10,09:04
No ja to viem, len neviem, či sa so zc dohodnem. Tie vzťahy sú kvôli súdu naštrbené a ak bude chcieť tak môže požadovať odstupné aké sa mi zachce a nepodpíše mi dohodu.
Tweety
27.07.10,09:12
Nemáš pravdu, pretože požadovať odstupné môže len podľa zákona, resp. ak je to upravené v KZ, res v dohode so zástupcami zamestnancov. AK sa nedohodnete na dohode, ostáva len § 63..., s nárokom na odstupné tiež, ale aj s VD. To, aby išiel pracovať inam, ako má v PZ, ho nemôžeš donútiť.
Chobot
27.07.10,09:23
Zdravím, mám nasledovný problém.
ZC pracoval v pobočke fy v meste A. Dostal výpoveď, ale kvôli formálnym nedostatkom bola neplatná (môj predchodca bol kretén), ergo je stále naším zamestnancom. Počas súdneho procesu došlo k zrušeniu prevádzky.
Chcem sa teda spýtať, čo mám s tým zc robiť?
Najlepšia by bola dohoda o skončení PP, ale ak mi na to nepristúpi a dám mu výpoveď z dôvodu § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, zrušenie alebo premiestnenie zľ alebo jeho časti, ako to bude počas výpovednej doby?
Môžem nejako docieliť, aby pracoval v meste B, kde je sídlo fy? Alebi môže sedieť doma na zadku a brať plat?
Ďakujem za Vaše podnetné názory.

NEmôžeš ho donútiť pracovať v meste B, lebo v pracovnej zmluve má uvedené pracovisko v meste A.

Podľa ZP je zamestnávateľ povinný prideľovať zamestnancovi prácu. Ak pre neho prácu nemá, tak ide o prekážky v práci podľa ZP § 142 a jednou z možností je nechať zamestnanca doma a dať mu náhradu mzdy vo výške priemerného platu. Alebo ak by existovalo pracovisko, tak by mohol sedieť na pracovisku a lúštiť si krížovky, pričom by mu išiel normálny plat. V tomto žiaľ zamestnávateľ ťahá za kratší koniec.
Chobot
27.07.10,09:27
Nemáš pravdu, pretože požadovať odstupné môže len podľa zákona, resp. ak je to upravené v KZ, res v dohode so zástupcami zamestnancov. AK sa nedohodnete na dohode, ostáva len § 63..., s nárokom na odstupné tiež, ale aj s VD. To, aby išiel pracovať inam, ako má v PZ, ho nemôžeš donútiť.


Chápem, čo myslel Shrek - že ak by chcel, aby zamestnanec skončil dohodou, tak potrebuje jeho súhlas. A ten si môže zamestnanec podmieniť napr. 10 mesačným odstupným - s čím samozrejme nemusí zamestnávateľ súhlasiť. To ho radšej nechá na 3 mesiace doma počas VD s priemernou náhradou mzdy.
Mgr.Shrek
27.07.10,10:27
Ďakujem Chobot, toho som sa bál. No nič. Nejako to snáď poriešim.
Ďakujem Vám.