Ivkosky
27.07.10,12:13
Ahojte


Rad by som sa spytal, ake su moznosti a postup pri vybavovani prechodneho pobytu. Situacia je nasledovna:

Zijem s priatelkou v Bratislave v byte, ktory je oficialne napisany na mojich rodicov. Ani ja ani priatelka tam nemame trvaly pobyt. Priatelka ma trvaly pobyt v rodnom meste, ja v Bratislave, ale u rodicov.

Chceme pre priatelku vybavit prechodny pobyt, aby nemusela kvoly administrative a lekarom chodit do rodneho mesta. Da sa to vobec vyriesit prechodnym pobytom? Z roznych dovodov mi rodicia nechcu dovolit nahlasit ju na trvaly pobyt v nasom byte...

Nakolko som neznaly v zakonoch a hlavne po praktickej stranke, velmi vas prosim o radu, ci sa da dana situacia (lekari, adresa v banke a dalsie formality...) vyriesit aj prechodnym pobytom a tiez co vsetko je potrebne urobit na a po ziskani prechodneho pobytu.

Dakujem! :)
arizona
27.07.10,10:30
Mária27
27.07.10,13:10
S prechodným pobytom musia súhlasiť vlastníci bytu. Pozri zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov.

§ 8
(2) Občan hlási ohlasovni v mieste prechodného pobytu do desiatich dní od ubytovania začiatok, miesto a predpokladanú dobu prechodného pobytu; ustanovenia § 4 ods. 1 až 8 platia aj na hlásenie prechodného pobytu s tým, že sa predkladajú doklady podľa odseku 3.

§ 4
(6) Občan je pri hlásení trvalého pobytu povinný
b) uviesť na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt údaje týkajúce sa vlastníka, spoluvlastníka budovy alebo jej časti ....
....ak súhlas s prihlásením na pobyt vykonal podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt vlastník, spoluvlastník ... pred zamestnancom ohlasovne.
Lenka526
28.07.10,07:34
Keď sme sa sťahovali my, na mestskom úrade nám bolo povedané, že našou povinnosťou je nahlásiť sa na novom mieste do 90dní. Pýtali sme sa prečo.Odpoveď bola, že ak sa občan nezdržuje na mieste svojho trvalého pobytu viac ako 90dní a trvale(i keď nemení svoj trvalý pobyt)sa zdržiava na inom mieste,má ohlasovaciu povinnosť. Trvalý pobyt však bez problémov dá i obec,či mesto,ak sa tam občan zdržiava viac ako 90dní a plánuje tam zostať na trvalo.
Ice dive
28.07.10,07:55
Povinnosť prihlasovať sa je síce pekná, ale ak sa rozhodneš neprihlásiť nemáš z toho žiaden postih... zober si len satelitné dedinky v okolí BA, oficiálne je tam prihlásených x obyvateľov reálne tam býva 3 x toľko ľudí... a starostovia majú hlavu v smútku, že nedostávajú podielové dane... dotacie na školy, škôlky a pod, lebo deti chodia do školy blízko práce rodičov....

Záver: ak priateľka potrebuje prechodný pobyt len z dôvodu, lekár, banka a pod... bez problémov môže existovať aj bez trvalého/prechodného pobytu na konkrétnej adrese, stačí si zriadiť všade korešpondečnú (len na to čo potrebuje - telefon, banka a pod... napr. v internet bankingu VUB si sám môžeš nastaviť korešpondečnú adresu..)... lekári sú tiež zmluvný t.j. môžeš ísť k hocijakému a spísať s ním dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti... (on sa len poteší, lebo bude mať za starostlivosť peniaze od zdravotnej poisťovne - aj keď k nemu nebude chodiť...)...
Ivkosky
17.08.10,07:14
Dakujem za vsetky rady!


Este by som sa spytal, ci mi nahodou neviete poradit, kde by som nasiel vzor tlaciva na prechodny pobyt, resp. ziadosti o prechodny pobyt, ktoru maju podpisat vlastnici bytu a ma sa overit na matrike.

Rad by som totizto celu zalezitost na ohlasovni pobytu vyriesil jednou navstevou... :)

Dakujem!
Chobot
17.08.10,07:24
Dakujem za vsetky rady!


Este by som sa spytal, ci mi nahodou neviete poradit, kde by som nasiel vzor tlaciva na prechodny pobyt, resp. ziadosti o prechodny pobyt, ktoru maju podpisat vlastnici bytu a ma sa overit na matrike.

Rad by som totizto celu zalezitost na ohlasovni pobytu vyriesil jednou navstevou... :)

Dakujem!

Na spodku tejto stránky nájdeš potrebné tlačivá:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=112&zivotnasituacia=394

a tu si prečítaj agendu a užitočné informácie k prechodnému pobytu:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=-1&aid=522
Ivkosky
17.08.10,07:37
Dakujem za rychlu odpoved! No a uz uplne posledna vec (dufam) - na stranke ohlasovne v Petrzalke sa pise, ze k prihlaseniu prechodneho pobytu je treba nasledovne:

Pre prihlásenie k prechodnému pobytu je potrebné:

1. platný občiansky preukaz
2. prihlásenie sa do ubytovne, internátu – súhlas ubytovacieho zariadenia
3. prihlásenie sa na byt – súhlas všetkých vlastníkov bytu – nemusia sa všetci dostaviť osobne,
stačí predložiť notárom overený súhlas, vrátane listu vlastníctva
4. uhradiť poplatok vo výške 3,00 EUR (90,38,- Sk) v hotovosti

Je potrebne notarsky overit aj list vlastnictva bytu? Alebo staci ukazat original? Podobne - je potrebne notarsky overit suhlas vlastnikov (teda zrejme to tlacivo), alebo staci, ak sa vsetci dostavia na ohlasovnu a pred pracovnickou to tam podpisu?

Dakujem!
jana201
28.12.12,21:39
ahoj ja mam taky problem verim ze mi niekto z vas poradi ....
som na pn (ako tehotna) kedze mam tam urcene kontroly,vychadzkove hodiny sestricka mi normalne trvaly pobyt a cez pomlcku napisala prechodny prechodny pobyt v mieste mojich rodicov kde som byvala predtym ale nemam ho vybaveny plati to co napisala alebo ho musim vybavit a nejak na socialke dokladovat ze sa môzem zdrziavat aj tam ???? vdaka za rady pekny vecer
kopretinka
28.12.12,23:19
môžeš tam mať napísanú hocakú adresu,podstatné je,aby ťa tam našli v prípade kontroly.
veronikasad
29.12.12,06:06
ahoj ja mam taky problem verim ze mi niekto z vas poradi ....
som na pn (ako tehotna) kedze mam tam urcene kontroly,vychadzkove hodiny sestricka mi normalne trvaly pobyt a cez pomlcku napisala prechodny prechodny pobyt v mieste mojich rodicov kde som byvala predtym ale nemam ho vybaveny plati to co napisala alebo ho musim vybavit a nejak na socialke dokladovat ze sa môzem zdrziavat aj tam ???? vdaka za rady pekny vecer
Na PN-ku sa píšu dve adresy (sú na to dva riadky) - adresa trvalého pobytu a adresa, na ktorej sa bude práceneschopný zdržiavať počas PN-ky. Keď si dá uviesť tú druhú adresu, kontroly budú prebiehať na nej.