Enie
27.07.10,12:23
Máme v s.r.očke 2 spoločníkov (zároveň konatelia). 1 konateľ ide do starobného dôchodku, ale nechce prísť o pravidelný príjem. No zároveň chce minimalizovať náklady spoločnosti (i svoje) na odvodoch. Takže ako postupovať čo najefektívnejšie? Odhlásiť ho z poisťovní ako zamestnanca. Keď si bude vyplácať mesačne odmenu konateľa cca 700€ čo musí urobiť firma a aké odvody sa platia? Ak by si vyplácala podiely na zisku, to síce môže iba 1 ročne ale dá sa nejakou formou to vyplácať preddavkom? Ďakujem za radu.
KEJKA
27.07.10,11:18
Máme v s.r.očke 2 spoločníkov (zároveň konatelia). 1 konateľ ide do starobného dôchodku, ale nechce prísť o pravidelný príjem. No zároveň chce minimalizovať náklady spoločnosti (i svoje) na odvodoch. Takže ako postupovať čo najefektívnejšie? Odhlásiť ho z poisťovní ako zamestnanca. Keď si bude vyplácať mesačne odmenu konateľa cca 700€ čo musí urobiť firma a aké odvody sa platia? Ak by si vyplácala podiely na zisku, to síce môže iba 1 ročne ale dá sa nejakou formou to vyplácať preddavkom? Ďakujem za radu.
pravidelný príjem. ............ to môže byť aj podiel na zisku, ktorý budete vyplácať postupne v mesačných splátkach.
Odhlásiť ho z poisťovní ako zamestnanca. ........áno, nebudú už odvody
mesačne odmenu konateľa cca 700€ ...........platí sa do ZP 14%
================
preddavkovo sa zisk vyplácať nesmie.
odmena konateľa by mohla byť nižšia - symbolická do 300 € tak, aby mu vrátili ZP na základe RZZP.
a rozdiel by dostával splátkami zo zisku. /uvádzam len ako príklad/
==================
uvedomte si, že ak bude dôchodca od 1.1., tak za ten rok sa už neodpočítava nezdaniteľná suma.
m.hladka
27.07.10,12:06
Skôr by som navrhla Dohodu o vykonaní práce. Môže zarobiť koľko chce a odvádza sa len do SP a DzM.
Zdenka 0705
27.07.10,12:17
Dohodu o vykonaní práce by som si dobre rozmyslela...je obmedzená hodinami a nemala by to byť činnosť opakujúca sa každý mesiac, lebo vtedy by už išlo o dohodu o pracovnej činnosti
vieraaaa
27.07.10,12:24
Máme v s.r.očke 2 spoločníkov (zároveň konatelia). 1 konateľ ide do starobného dôchodku, ale nechce prísť o pravidelný príjem. No zároveň chce minimalizovať náklady spoločnosti (i svoje) na odvodoch. Takže ako postupovať čo najefektívnejšie? Odhlásiť ho z poisťovní ako zamestnanca. Keď si bude vyplácať mesačne odmenu konateľa cca 700€ čo musí urobiť firma a aké odvody sa platia? Ak by si vyplácala podiely na zisku, to síce môže iba 1 ročne ale dá sa nejakou formou to vyplácať preddavkom? Ďakujem za radu.
Keď s konateľom uzavriete "zmluvu o výkone funkcie konateľa", budú odvody iba do ZP a to zamestnávateľ 10 %, zamestnanec 4 % a ešte zamestnanec daň.
m.hladka
27.07.10,12:27
Dohodu o vykonaní práce by som si dobre rozmyslela...je obmedzená hodinami a nemala by to byť činnosť opakujúca sa každý mesiac, lebo vtedy by už išlo o dohodu o pracovnej činnosti

Správne, myslela som na Dohodu o pracovnej činnosti.
Čo môže taký omyl narobiť?!
Zdenka 0705
27.07.10,12:51
nenarobí nič, vždy niekto opraví ... a mýlime sa predsa občas všetci :)
Enie
29.07.10,06:29
[QUOTE=m.hladka;1464884]Správne, myslela som na Dohodu o pracovnej činnosti.

Ďakujem krásne za všetky odpovede. Ešte ma napadla otázka pri tej pracovnej činnosti. Ak bude mať príjem vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy, nemusí sa prihlásiť do ZP a platiť si zdravotku sám? Len tak sledujem všetky možnosti, ktoré môžu nastať. A dôchodcom bude až k nejakému júnu, teda nie k 1.1.
veronikasad
29.07.10,06:36
[QUOTE=m.hladka;1464884]Správne, myslela som na Dohodu o pracovnej činnosti.

Ďakujem krásne za všetky odpovede. Ešte ma napadla otázka pri tej pracovnej činnosti. Ak bude mať príjem vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy, nemusí sa prihlásiť do ZP a platiť si zdravotku sám? Len tak sledujem všetky možnosti, ktoré môžu nastať. A dôchodcom bude až k nejakému júnu, teda nie k 1.1.
Príjem z dohod u dochodcov nie je obmedzený. Neplatia preddavky na zdr. poistenia, ani nemusia robiť RZZP.

Zaujímavejšie je sledovať výšku príjmu kvoli vráteniu preplatku z preddavkov na daň. Ak ročný príjem dôchodcu nepresiahne 1/2 NČZD, pri podaní DP mu daňový úrad vráti celú zrazenú daň.
m.hladka
29.07.10,06:37
ZP nemusí platiť, pretože bude musieť urobiť za ten rok RZZP a tam sa to vyrovná. Dohodu nech má od toho nejakého júna, teda asi už augusta.
scorpions
01.02.13,08:16
Chcela by som sa informovať čo môže byť dôchodca spoločníkom v s.r.o. Ak ano, ako je to s platením do SP a ZP ak by nepoberal žiadny príjem z s.r.o.?
Andyke
01.02.13,08:25
Prečo by nemohol byť dôchodca spoločníkom ? Pokiaľ nebude poberať žiadne príjmy , tak ani odvody nebudete platiť.
pildo
16.09.13,09:12
ahojte.

z viacerych dovodov rozmyslam, ci prepisem firmu na brata (ma invalidny dochodok), alebo na mamu, ktora je uz na starobnom dochodku.

co by bolo vyhodnejsie s ohladom na platenie dani a odovodov do ZP a SP? napisat sro na mamu - starobnu dochodkynu, alebo na brata - invalidneho dochodcu?

mam pocit, ze brat by musel platit cca 25€ mesacne do zdravotnej poistovni. neviete poradit, ako by to bolo v pripade mamy?

rovnako co je vyhodnejsie pri vyplacani zisku? vyplacat to invalidnemu dochodcovi, alebo starobnemu dochodcovi? ci je to narovnako?

je potom mozne aj nejak pravne zabezpecit, aby som v pripade zaujmu o svoju terajsiu firmu mal na nu opatovne narok? nejakep predkupne pravo alebo nieco podobne?