katkamajo
27.07.10,19:51
Dobrý deň,
hladal som tu odpovede na otázky ale k uspokojivým odpovediam som sa nedopracoval. pýtam sa za mojho priatela a dúfam, že niekto z vás skúsenejších bude vedieť poradiť.

Známy kupuje byt od rodičov ktorý sú necelé 3 roky rozvedený. Obaja rodičia sú dohodnutý že kupna cena im bude vyplatena 1/1 sú s tým spokojní a berú tento predaj ako časť vzájomného vyrovnania. (ešte im zostáva jedna spoločná nehnuteľnosť) za manželstva mali BSM a nehnuteľnosť nadobudli počas trvania manželstva
Moja otázka je: 1. pokial medzi nimi neprišlo k majetkovému vyrovnaniu na základe nejakej zmluvy s notársky overenými podpismi, môžu spolu predať túto nehnuteľnosť? nemôže to niekto, prípadne neskôr oni (ak by si také čosi nedajbože zmysleli) právne napadnúť?

druhá otázka je trošku o inom: Jeden z rodičov v tom byte dočasne zostane bývať (cca 1-2 roky) Treba aby známy urobil s rodičom nejakú nájomnú zmluvu? alebo aké kroky treba podniknúť aby tam rodič mohol zostať a aby sa mu tam zostal aj trvalý pobyt a a by to bolo za všetkých okolností ok? nestačí napríklad len na mestskom úrade nahlásiť že ako majiteľ nehnutelností súhlasí aby rodičovi tam ostal trvalý pobyt??

ďakujem vopred za každú radu
KEJKA
27.07.10,17:56
k tomu trvalému bydlisku - stačí to ohlásenie a ked vyprší lehota, tak zasa vlastník môže zrušiť trvalý pobyt. Ale nechráni to vlastníka, aby sa byt po 1-2 roku naozaj vypratal - k tomu by bola vhodná nájomná zmluva na dobu určitú.

a k predaju - obaja sú vlastníci a môžu to predať. Neskoršie vysporiadanie BSM - na tento predaj bude zmluva, aj spôsob vyplatenia kupnej ceny, tak to nikto nemôže napadnúť.
arizona
27.07.10,18:05
1, Ak sú rodičia majiteľmi bytu a rozhodnú sa byt predať, nič im nebráni v predaji.

2, Nový majiteľ môže napr. zriadiť vecné bremeno, ktoré sa neskôr, ked nebude potrebné, zruší (ale potom musí súhlasiť aj rodič, na ktorého bolo VB zriadené)
-trvalý pobyt môže nový majiteľ zrušiť, kedy chce , rodič si ho zatiaľ môže nechať
buchač
27.07.10,18:10
Dobrý deň,
hladal som tu odpovede na otázky ale k uspokojivým odpovediam som sa nedopracoval. pýtam sa za mojho priatela a dúfam, že niekto z vás skúsenejších bude vedieť poradiť.

Známy kupuje byt od rodičov ktorý sú necelé 3 roky rozvedený. Obaja rodičia sú dohodnutý že kupna cena im bude vyplatena 1/1 sú s tým spokojní a berú tento predaj ako časť vzájomného vyrovnania. (ešte im zostáva jedna spoločná nehnuteľnosť) za manželstva mali BSM a nehnuteľnosť nadobudli počas trvania manželstva
Moja otázka je: 1. pokial medzi nimi neprišlo k majetkovému vyrovnaniu na základe nejakej zmluvy s notársky overenými podpismi, môžu spolu predať túto nehnuteľnosť? nemôže to niekto, prípadne neskôr oni (ak by si také čosi nedajbože zmysleli) právne napadnúť?

druhá otázka je trošku o inom: 2. Jeden z rodičov v tom byte dočasne zostane bývať (cca 1-2 roky) Treba aby známy urobil s rodičom nejakú nájomnú zmluvu? alebo aké kroky treba podniknúť aby tam rodič mohol zostať a aby sa mu tam zostal aj trvalý pobyt a a by to bolo za všetkých okolností ok? nestačí napríklad len na mestskom úrade nahlásiť že ako majiteľ nehnutelností súhlasí aby rodičovi tam ostal trvalý pobyt??

ďakujem vopred za každú radu
Môj laický pohľad :

Add 1.
Nie nejakej zmluvy ....takáto má svoj presný názov , t.j. Kúpno - predajná zmluva , ktorá má mať všetky náležitosti .
Vzorov je na internete dosť , poprípade je potrebné sa obrátiť na nejakého notára ..

Add 2.
Skôr by som sa opýtal , aké kroky by bolo nutné potom podniknúť , aby tam rodič nezostal ...viem , je to neetické , tá moja otázka , ale aj také prípady sa stávajú v rodinách ...aj v tých " najlepších " ...
Inak ale ? Záleží za akých podmienok tam rodič ostáva bývať . Proste dohodnúť platby , inkaso , dĺžku pobytu .....
Jednoznačne nejakým papierom ...
Kroky ? Ak tam ten rodič mal aj doteraz trvalý pobyt , tak predsa žiadne .
Túto klauzulu je možné kľudne len do tej zmluvy vložiť , vymedziť podmienky .

arizona Re: kúpa nehnuteľnosti od rozvedených rodičov
2, Nový majiteľ môže napr. zriadiť vecné bremeno, ktoré sa neskôr, ked nebude potrebné, zruší (ale potom musí súhlasiť aj rodič, na ktorého bolo VB zriadené)
-trvalý pobyt môže nový majiteľ zrušiť, kedy chce , rodič si ho zatiaľ môže nechať
Lenže s tým sú spojené zbytočné náklady na katastrofálnom úrade ...;)
A čo keď rodič nebude súhlasiť so zrušením ..?????
Mária27
27.07.10,18:57
Pri zmluvnom zriadení vecného bremena s právom pre určitú konkrétnu osobu si účastníci tohto právneho vzťahu môžu dohodnúť aj na časovo obmedzené trvanie vecného bremena bremena.
Treba len správne odhanúť čas, radšej o rok dlhšie, aby rodič nebol predčasne z bytu vyhodený (na 2-3 roky). To všetko riadne ošetriť v zmluve o zriadení vecného bremena.
katkamajo
28.07.10,04:14
ďakujem vám všetkým za odpovede. vecné bremeno tam asi zriadovať nechcú lebo ako ste vraveli, stojí to dosť a naozaj to má byť len na krátku dobu.

to buchač: tou nejakou zmluvou som myslel zmluvu o vysporiadaní majetku. Vraj advokat ktorý mal robiť kupno-predajnu zmluvu na tento byt, ked zistil že su rozvedení, odmietol ju spraviť bez toho že najskôr bude zmluva o vysporiadaní majetku a až potom môžu predať byt na základe KZ. preto vlastne aj zisťujeme či môže byť KZ neplatná ked to vysporiadanie nemajú na papiere.
z môho laického pohladu sa to zdá zbytočné robiť vysporiadanie, ked su obaja dohodnutí na podiele 1/1 navyše by tam boli nemalé poplatky pre advokata a muselo by sa čakať kým to kataster zapíše na LV.

takže som rád že ste mi potvrdili platnosť KZ urobenej aj takýmto spôsobom.
Chobot
28.07.10,07:28
ďakujem vám všetkým za odpovede. vecné bremeno tam asi zriadovať nechcú lebo ako ste vraveli, stojí to dosť a naozaj to má byť len na krátku dobu.

to buchač: tou nejakou zmluvou som myslel zmluvu o vysporiadaní majetku. Vraj advokat ktorý mal robiť kupno-predajnu zmluvu na tento byt, ked zistil že su rozvedení, odmietol ju spraviť bez toho že najskôr bude zmluva o vysporiadaní majetku a až potom môžu predať byt na základe KZ. preto vlastne aj zisťujeme či môže byť KZ neplatná ked to vysporiadanie nemajú na papiere.
z môho laického pohladu sa to zdá zbytočné robiť vysporiadanie, ked su obaja dohodnutí na podiele 1/1 navyše by tam boli nemalé poplatky pre advokata a muselo by sa čakať kým to kataster zapíše na LV.

takže som rád že ste mi potvrdili platnosť KZ urobenej aj takýmto spôsobom.

JA ti len doplním, že ak sú rodičia rozvedení a ešte nedošlo k vysporiadaniu BSM či už dohodou alebo súdnou cestou, tak kým neuplynú 3 roky, tak je ich majetok stále v BSM, teda zápis na LV, že byt je v BSM 1/1 je do 3 rokov od rozvodu správny a takto môžu s nehnuteľnosťou aj nakladať. Až po uplynutí 3 rokov sa automaticky (pokiaľ predtým nedôjde k dohode alebo súdnemu vysporiadaniu BSM) mení BSM na podielové vlastníctvo v podiele každého 1/2.

Ten advokát sa možno obával, že doba, kým sa uskutoční prevod nehnuteľnosti presiahne 3 roky od rozvodu a vtedy by to mohol byť neplatný právny úkon, pretože by byt predávali ako vlastníctvo v BSM, ale po právnej stránke by už BSM bolo zaniklo a museli by to predávať ako podieloví spoluvlastníci, každý svoju 1/2.