jado16
27.07.10,21:36
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma uctovnik pravo odmietnut odovzdat uctovnictvo s tym, ze sa to neda pocas roka, iba na konci roka. Moj muz je zivnostnik a rozhodli sme sa, ze uctovnictvo zacnem robit ja. Chceli sme, aby uctovnik odovzdal uctovnictvo a ten to odmietol. Ziadna zmluva s nim spisana nebola. Mohli by ste mi povedat ako to funguje v praxi a ako postupovat dalej? Dakujem velmi pekne.
evina
27.07.10,19:44
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma uctovnik pravo odmietnut odovzdat uctovnictvo s tym, ze sa to neda pocas roka, iba na konci roka. Moj muz je zivnostnik a rozhodli sme sa, ze uctovnictvo zacnem robit ja. Chceli sme, aby uctovnik odovzdal uctovnictvo a ten to odmietol. Ziadna zmluva s nim spisana nebola. Mohli by ste mi povedat ako to funguje v praxi a ako postupovat dalej? Dakujem velmi pekne.

Keďže ste nepodpísali žiadnu zmluvu, tak sa musíte len dohadovať...
Principiálne sa dá účtovníctvo odovzdať aj v priebehu roka...
Zita5
27.07.10,19:46
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma uctovnik pravo odmietnut odovzdat uctovnictvo s tym, ze sa to neda pocas roka, iba na konci roka. Moj muz je zivnostnik a rozhodli sme sa, ze uctovnictvo zacnem robit ja. Chceli sme, aby uctovnik odovzdal uctovnictvo a ten to odmietol. Ziadna zmluva s nim spisana nebola. Mohli by ste mi povedat ako to funguje v praxi a ako postupovat dalej? Dakujem velmi pekne.

Nemá právny nárok Vám zadržiavať účtovné doklady , pokiaľ klient už nemá záujem o ďalšie dodávanie účtovníckych služieb.Samozrejme treba ukončiť korektne spoluprácu a to vyplatením prípadných záväzkov voči účtovníčke zo strany podnikateľa.

Ďalej pokračujte písomne (doporučeným listom) kde oznámite dátum , kedy si prídete pre doklady.Nekomunikujte už telefonicky .
ondrejvla
27.07.10,20:01
Žiadajte od účtovníčky vyhotoviť všetky výstupné zostavy k danému dátumu písomne, zároveň jej oznámte, že s ňou končíte spoluprácu a môžete pokračovať v účtovaní od nasledujúceho dátumu. Peňažný denník k ukončeniu vám musí dať, taktiež všetky súvisiace zostavy a nehovorím už o účtovných dokladoch, tie sú vašim majetkom. Ale netreba zabudnúť vyrovnať si záväzok voči nej, tak ako písala Zitka vyššie.
Melnick
27.07.10,20:06
Zrejme by ste zažili veľké prekvapenie v akom stave máte účtovníctvo, keď sa zdráha vrátiť vám ho. :):):)
misomiso
27.07.10,20:18
No neviem, ale ak robi ucto na PC, tak asi nepojde len tak zobrat doklady a pokracovat u seba na inom programe v priebehu roka.
Melnick
27.07.10,20:21
No neviem, ale ak robi ucto na PC, tak asi nepojde len tak zobrat doklady a pokracovat u seba na inom programe v priebehu roka.

Ak dostane všetky výstupné zostavy k danému dátumu písomne, ako píše ondrejvla, nie je problém nahodiť si ich ako počiatočné stavy, v akomkoľvek programe.
Manual
28.07.10,04:01
Napadá ma taká banalita, zaplatili ste tomu účtovníkovi za ten polrok tak ako sa dohodlo ? Pretože inak nemá dôvod robiť problémy
Zita5
28.07.10,04:25
V prípade ukončenia zmluvy dodávateľ bezodkladne odovzdá všetky doklady a účtovné výkazy odberateľovi, až po vyrovnaní všetkých finančných záväzkov ,týkajúcich sa zmluvne objednaných vzťahov .


Toto je jeden z bodov teda jeho časť , ktorý som pred časom napísala do návrhu jednej zmluvy na účtovnícke práce ,teda dovolila som si napísať. Poslala som to klientke , aby si zmluvu dala pozrieť jej právnikovi , ktorý pre ňu robí právne služby .
Právnik mi časť vety červeným pekne vyčiarkol s poznámkou , nakoľko je to v rozpore so zákonom.

Chcem tým povedať len to , že či už majú vyrovnané záväzky medzi sebou , alebo nie .....účtovníčka musí doklady vydať . Ale účtovníčka .....má právo od klienta vymáhať zasa jej pohľadávky a to počnúc súdom a končiac exekútorom , pokiaľ sa obe strany korektne nedohodnú.
misomiso
28.07.10,05:35
Ak dostane všetky výstupné zostavy k danému dátumu písomne, ako píše ondrejvla, nie je problém nahodiť si ich ako počiatočné stavy, v akomkoľvek programe.

Ale asi by bolo nerentabilna nahadzovat v auguste osem mesiacov znova rucne nie?
veronikasad
28.07.10,05:38
Ale asi by bolo nerentabilna nahadzovat v auguste osem mesiacov znova rucne nie?
Ak je vytlačený peňažný denník, nie je potrebné znovu nahadzovať účtovníctvo spätne. Nová účtovníčka zaeviduje len počiatočné stavy...
Manual
28.07.10,05:52
Zitka ale k uzatvoreniu zmluvy treba dvoch. Je otázne, prečo si s tým vyčiarknutím súhlasila.
A je otázne, prečo to právnik vyšktrol. Jena možnosť je, že ak so službami nebude klient spokojný, bude držať účtovníka v hrsti časťou nevyplatených financií a nech sa účtovník s ním súdi, na čo možno nebude mať chuť a čas a hodí nad tým rukou. A zasa je na koni klient.
veronikasad
28.07.10,05:58
Tiež som riešila zopár prípadov ukončenia spolupráce s klientom. Aj keď som to nemala definované v zmluve tak ako Zitka, odovzdanie dokladov som vždy podmienila uhradou poslednej faktúry (staršie dlhy nemám) - a zatial som nemala problém dohodnúť sa ...
Llívia
28.07.10,05:58
mimotemy
V prípade ukončenia zmluvy dodávateľ bezodkladne odovzdá všetky doklady a účtovné výkazy odberateľovi, až po vyrovnaní všetkých finančných záväzkov ,týkajúcich sa zmluvne objednaných vzťahov .


Toto je jeden z bodov teda jeho časť , ktorý som pred časom napísala do návrhu jednej zmluvy na účtovnícke práce ,teda dovolila som si napísať. Poslala som to klientke , aby si zmluvu dala pozrieť jej právnikovi , ktorý pre ňu robí právne služby .
Právnik mi časť vety červeným pekne vyčiarkol s poznámkou , nakoľko je to v rozpore so zákonom.

Chcem tým povedať len to , že či už majú vyrovnané záväzky medzi sebou , alebo nie .....účtovníčka musí doklady vydať . Ale účtovníčka .....má právo od klienta vymáhať zasa jej pohľadávky a to počnúc súdom a končiac exekútorom , pokiaľ sa obe strany korektne nedohodnú.





Čo je to bezodkladne? To akože ti o polnoci zazvoní pri dverách, že si berie papiere a ty si pôjdeš ruky-nohy dolámať, aby si mu bezodkladne vyhovela? :confused::D:)
Tá vyškrtnutá veta: tak, ako napísal/a Manuál - veď je to predsa zmluva, dohoda, nie? Keď sa takto dohodnete, podpisom dohodu potvrdíte, tak v rozpore s akým zákonom to bude?
Súd, exekútor - tak to mať potom v zmluve splatnosť mesačne vopred s tým, že ak tí peniaze na príslušný mesiac neuhradil, nemusíš mu za ten mesiac spracovať účto. Klient by si veľmi dobre a rýchlo rozmyslel, či ti dá peniaze načas, alebo či radšej zaplatí pokutu :D
Zita5
28.07.10,06:14
Tiež som riešila zopár prípadov ukončenia spolupráce s klientom. Aj keď som to nemala definované v zmluve tak ako Zitka, odovzdanie dokladov som vždy podmienila uhradou poslednej faktúry (staršie dlhy nemám) - a zatial som nemala problém dohodnúť sa ...


Ja nevravím , že mám problém dohodnúť sa .My sme sa dohodli aj mimo právnika .
Ja som spomenula , že podľa právnika je nevrátenie dokladov z dôvodu nezaplatenia pohľadávky účtovníčky v rozpore so zákonom.

Ja som doposiaľ tiež nemala problém .Jednoducho mám klientku , ktorá má svojho právnika na jej podnikateľskú činnosť a všetky zmluvy ktoré má podpísať , si dá prejsť právnikovi a odobriť . Tak tiež išla právnikovi aj moja zmluva na odsúhlasenie , z ktorej vyvstalo prečiarknutie horeuvedeného .

Pár vecí tam bolo takých , že by som právnika bola poslala kade ľahšie a spýtala sa , že za čo vôbec u neho klientka platí za právne rady .Ale o tom sa nebudem rozpisovať , nakoľko by som bola mimo témy .

K uvedenému , že nemôžeme podmieňovať alebo viazať vrátenie dokladov klienta na nezaplatenie odmeny (alebo pohľadávky účtovníka ) nakoľko je to v rozpore so zákonom, tak k tomu by sa mali vyjadriť právnici, že konkrétne ktorý § porušujeme (podľa právnikov).
Manual
28.07.10,06:18
Nechápem, ako môže byť vzájomná dohoda dvoch strán v uzatvorenej zmluve v rozpore so zákonom. Takúto logiku majú len právnici, ktorým to nepasuje do karát a nechávajú si otvorené zadné dvierka.
Ešte doplním, v rozpore s akým zákonom, to neuviedol ? A v rozpore so zákonom nie je to, keď nezaplatí klient včas ?
hanelie
28.07.10,06:30
ak by sa v zmluve dohodli na záložnom práve /od §151 občianského zákonníka/
bola by klauzulka v poriadku - inak sú účtovné doklady majetkom klienta a t.j. že by boli zadržiavané skutočne v rozpore so zákonom
Zita5
28.07.10,07:32
Nechápem, ako môže byť vzájomná dohoda dvoch strán v uzatvorenej zmluve v rozpore so zákonom. Takúto logiku majú len právnici, ktorým to nepasuje do karát a nechávajú si otvorené zadné dvierka.
Ešte doplním, v rozpore s akým zákonom, to neuviedol ? A v rozpore so zákonom nie je to, keď nezaplatí klient včas ?

Presne si to vystihol .Právnik zákon ani paragraf neuviedol.

Ja som proste v dobrej viere spravila návrh zmluvy o poskytovaní účtovníckych služieb , kde sama som predmetnú zmluvu poslala klietke emailom ,a vyslovene som jej napísala , aby si ju dala pozrieť právnikovi. S dobrým pocitom a čistým svedomím , že budem mať jednu zmluvu odobrenú právnikom a možno aj použiteľnú do budúcna.
Z uvedenej zmluvy som mala veľmi dobrý pocit, a vôbec som nemala úmysel sa zbavovať zodpovednosti .To by som bola zrejme
nenormálna , aby som niečo také spísala a ešte si to poslala aj odobriť právnikovi .

Lenže .....prišiel deň "D" a klientka nechtiac v záplave jej povinností si neuvedomila , že mi preposlala zmluvu odkontrolovanú právnikom a poslala mi k tomu aj pokec právnika .Jednoducho dostala email , dala poslať ďalej ......a ja som skoro dostala infarkt a neverila som tomu , že ten človek a právnik so zvučným menom môže niečo také napísať, ako napísal .

Jedným slovom čo mňa veľmi urazilo " účtovníčka sa zbavuje veškerej zodpovednosti " .
Vychádzam z toho , že okrem stanovených mojich povinností a zodpovednosti, ako dodávateľa služby, som do stanovených povinností a zodpovednosti objednávateľa služby, zakotvila aj § 5 odst.2 Zákona o účtovníctve , ktorý mi tento právnik vyškrtol a zrejme z toho usúdil aj ostatné , nakoľko zrejme nepozná podstatu toho paragrafu .

Ale ospravedlňujem sa to som už mimotemy.
veronikasad
28.07.10,07:38
Ja nevravím , že mám problém dohodnúť sa .My sme sa dohodli aj mimo právnika .
Ja som spomenula , že podľa právnika je nevrátenie dokladov z dôvodu nezaplatenia pohľadávky účtovníčky v rozpore so zákonom.

Ja som doposiaľ tiež nemala problém .Jednoducho mám klientku , ktorá má svojho právnika na jej podnikateľskú činnosť a všetky zmluvy ktoré má podpísať , si dá prejsť právnikovi a odobriť . Tak tiež išla právnikovi aj moja zmluva na odsúhlasenie , z ktorej vyvstalo prečiarknutie horeuvedeného .

Pár vecí tam bolo takých , že by som právnika bola poslala kade ľahšie a spýtala sa , že za čo vôbec u neho klientka platí za právne rady .Ale o tom sa nebudem rozpisovať , nakoľko by som bola mimo témy .

K uvedenému , že nemôžeme podmieňovať alebo viazať vrátenie dokladov klienta na nezaplatenie odmeny (alebo pohľadávky účtovníka ) nakoľko je to v rozpore so zákonom, tak k tomu by sa mali vyjadriť právnici, že konkrétne ktorý § porušujeme (podľa právnikov).
Zitka, moja reakcia nebola na tvoj príspevok, skôr na príspevok zadavatelky. Nenapísala, či má vyrovnané záväzky voči účtovníčke a možno práve v tom je koreň problému ...
hanelie
28.07.10,07:46
§ 5 odst.2 Zákona o účtovníctve , ktorý mi tento právnik vyškrtol

uvedený § má svoj zákonný pôvod !
btw: Zitka chápem tvoje rozhorčenie, máš pravdu ,
Zita5
28.07.10,07:47
Zitka, moja reakcia nebola na tvoj príspevok, skôr na príspevok zadavatelky. Nenapísala, či má vyrovnané záväzky voči účtovníčke a možno práve v tom je koreň problému ...

Ja viem Veronika, ja som sa chytila citácie Tvojho príspevku , ale odpoveď bola v podstate všeobecná .

Samozrejme , že zo zadanej otázky môže vyplývať , že SZČO nemá vyrovnané záväzky voči účtovníčke .To by mohla ešte zadávateľka doplniť .

Ja by som sa tiež na mieste účtovníčky bránila, ak by to tak malo byť .Každý chce mať zaplatené za odvedenú prácu .Lenže dneska sa podnikatelia k účtovníkom chovajú , ako keby účtovník nepotreboval platiť náklady spojené s vedením účtovnítva , náklady s podnikaním, náklady s platbami daní a odovodov do fondov ....atď.ˇučtovníčka je taký istý podnikateľský subjekt ako ostatní podnikatelia
resp.živnostníci .
Zita5
28.07.10,07:56
uvedený § má svoj zákonný pôvod !
btw: Zitka chápem tvoje rozhorčenie, máš pravdu ,

No práve , že má svoj zákonný pôvod a veľa podnikateľov o tom nevie(veľa krát zodpovednosť ako takú chcú preniesť na účtovníčku),
tak som ho chcela mať zakomponovaný v zmluve , že nie len ja nesiem zodpovednosť , ale aj podnikateľka, aby si toho bola vedomá a zároveň aj informovaná o tom .
Llívia
28.07.10,08:00
To je § o tom, že za účtovníctvo zodpovedá účtovná jednotka? Ak áno, čo si právnik pomohol? Tebe možno trochu "zavaril" v očiach klientky (že sa chceš zbaviť zodpovednosti), ale zmenil tým platný zákon? Či to v zmluve budeš mať, alebo nie, je to platné, lebo tak ustanovuje zákon.
Zita5
28.07.10,08:07
Noo však práve , aj ja som to tak brala , že znevážil moje meno a moju prácu . Ale ja už s touto klientkou spolupracujem a aj som spolupracovala ešte pred tým , tak klientka má svoj názor . Len ten právnik ma skutočne a vyslovene na.ral :)
Llívia
28.07.10,08:11
Mimotémy: právnici sú riadny vtáci. Mám pracovnú zmluvu, ktorú robila právnická firma. Je v nej napísané, že na podnikateľskú činnosť (akúkoľvek, nielen totožnú so zamestnávateľom) potrebujem súhlase zamestnávateľa. Toto napíše právnik?
hanelie
28.07.10,08:38
§ 17 ZP
Neplatnosť právneho úkonu
Na začiatok

(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
Llívia
28.07.10,08:47
Hanelie, ak reaguješ na môj príspevok - áno, máš pravdu. Potom v inom § Zákonníka práce sa píše, že súhlas sa vyžaduje len v prípade, ak je predmet činnosti zhodný s predmetom činnosti zamestnávateľa. Mala som (kedysi, teraz už nie) advokátov/právnikov za neomylných bohov a viď ja aj Zita5, čo napíšu. :eek:
hanelie
28.07.10,08:54
Mala som (kedysi, teraz už nie) advokátov/právnikov za neomylných bohov
...............:)
ak to stojí za to, treba ich /tých bohov:)/ vyviesť z omylu
susann2
28.07.10,09:10
Po právnej stránke naozaj nie je možné podmieniť jeden úkon druhým. Zmluvu treba ukončiť podľa podmienok dohodnuých v zmluve a pohľadávky vymáhať podľa iných §, na základe ktorých sa vymáhajú pohľadávky.

Problém je ale v tom, že zadávateľka témy uvádza, že nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu a nemá sa načo odvolať pri ukončení. Nič síce nebráni požiadať o to písomne, ale čo bolo dohodnuté ústne, najlepšie by bolo tak aj ukončiť.

Prebraniu účtovníctva v priebehu roka nič nebráni, ale z vlastnej praxe sa k tomu neprikláňam. V prípade, že ide o zbehlého účtovníka, isto si s tým poradí, ale začiatočníkovi to určite neodporúčam.
Zita5
28.07.10,09:13
Po právnej stránke naozaj nie je možné podmieniť jeden úkon druhým. Zmluvu treba ukončiť podľa podmienok dohodnuých v zmluve a pohľadávky vymáhať podľa iných §, na základe ktorých sa vymáhajú pohľadávky.

Problém je ale v tom, že zadávateľka témy uvádza, že nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu a nemá sa načo odvolať pri ukončení. Nič síce nebráni požiadať o to písomne, ale čo bolo dohodnuté ústne, najlepšie by bolo tak aj ukončiť.

Prebraniu účtovníctva v priebehu roka nič nebráni, ale z vlastnej praxe sa k tomu neprikláňam. V prípade, že ide o zbehlého účtovníka, isto si s tým poradí, ale začiatočníkovi to určite neodporúčam.

Zadávateľka uvádza, že je účtovníčka .Tak nevidím problém, aby si s tým neporadila ;)
Danila
28.07.10,09:18
V prípade ukončenia zmluvy dodávateľ bezodkladne odovzdá všetky doklady a účtovné výkazy odberateľovi, až po vyrovnaní všetkých finančných záväzkov ,týkajúcich sa zmluvne objednaných vzťahov .


Toto je jeden z bodov teda jeho časť , ktorý som pred časom napísala do návrhu jednej zmluvy na účtovnícke práce ,teda dovolila som si napísať. Poslala som to klientke , aby si zmluvu dala pozrieť jej právnikovi , ktorý pre ňu robí právne služby .
Právnik mi časť vety červeným pekne vyčiarkol s poznámkou , nakoľko je to v rozpore so zákonom.

Chcem tým povedať len to , že či už majú vyrovnané záväzky medzi sebou , alebo nie .....účtovníčka musí doklady vydať . Ale účtovníčka .....má právo od klienta vymáhať zasa jej pohľadávky a to počnúc súdom a končiac exekútorom , pokiaľ sa obe strany korektne nedohodnú.



Nič, čo je dohodnuté medzi dvomi partnermi v zmluve nie je v rozpore so zákonom. Právnik sa neodvolal na žiadnu právnu normu, ani paragraf, ktorým by svoje tvrdenie o porušení zákona v tej časti vety podložil. Jednoducho klientke vyhovovala zmluva bez nutnosti platiť záväzky, tak to dosiahla.
zk24
28.07.10,09:20
chcem sa vyjadrit k tej teme: "odovzdanie dokladov az po uhradeni vsetkych zavazkov".

Myslim si, ze nemam pravo zadrziavat jeho doklady, moze si ich vypytat kedykolvek. Ak ich vsak chce, dostane len to, za co uz zaplatil. A teda ak mi este nezaplatil trebars za posledne dva mesiace tak mu vratim jeho doklady, ale moje vystupy vytlacim iba za tie mesiace ktore mi zaplatil. A teda ak mi dlhuje za maj a jún, tak mu vytlacim denniky a ine doklady iba do 30.4.2010.

Dalej si budem narokovat uhradu mesiacov za maj a jun, a az ked ich uhradi dostane zvysne podklady - dalsia cast dennika a dokladov.

Myslim ze jeho dodavatelsko-odberatelske faktury mu zadrziavat nemozem. Su jeho. Ale moja praca je len moja.

Ak vsak mame podpisanu zmluvu kde dana formulka je a klient s nou suhlasil, tak samozrejme nemusim odovzdat nic.
susann2
28.07.10,10:50
chcem sa vyjadrit k tej teme: "odovzdanie dokladov az po uhradeni vsetkych zavazkov".

Myslim si, ze nemam pravo zadrziavat jeho doklady, moze si ich vypytat kedykolvek. Ak ich vsak chce, dostane len to, za co uz zaplatil. A teda ak mi este nezaplatil trebars za posledne dva mesiace tak mu vratim jeho doklady, ale moje vystupy vytlacim iba za tie mesiace ktore mi zaplatil. A teda ak mi dlhuje za maj a jún, tak mu vytlacim denniky a ine doklady iba do 30.4.2010.

Dalej si budem narokovat uhradu mesiacov za maj a jun, a az ked ich uhradi dostane zvysne podklady - dalsia cast dennika a dokladov.

Myslim ze jeho dodavatelsko-odberatelske faktury mu zadrziavat nemozem. Su jeho. Ale moja praca je len moja.

Ak vsak mame podpisanu zmluvu kde dana formulka je a klient s nou suhlasil, tak samozrejme nemusim odovzdat nic.
Až po poslednú vetu by som tiež takto postupovala. Jedno je fakt, že si môžem v zmluve dohodnúť čokolvek, avšak nie v rozpore so zákonom. Po porade s právnikom a pozretí zmluvy, akú mám uzavretú s klientom, by som si určite nedovolila zadržiavať klientovi doklady, ktoré sú jeho. Pracovala som dosť dlho na právnom oddelení u jedného zamestnávateľa, bola svedkom viacerých súdnych sporov, takže viem o čom píšem.
zk24
28.07.10,11:51
Až po poslednú vetu by som tiež takto postupovala. Jedno je fakt, že si môžem v zmluve dohodnúť čokolvek, avšak nie v rozpore so zákonom. Po porade s právnikom a pozretí zmluvy, akú mám uzavretú s klientom, by som si určite nedovolila zadržiavať klientovi doklady, ktoré sú jeho. Pracovala som dosť dlho na právnom oddelení u jedného zamestnávateľa, bola svedkom viacerých súdnych sporov, takže viem o čom píšem.

Ja to v zmluve sice nemam, ale pride mi to take, ze ked s tym klient suhlasil, ze jeho doklady sa budu brat ako zaloha, respektive poistka....
Tak ako ked od nas pytaju obcianske preukazy ako zalohu za to, aby som neodisla bez platenia... /rozne sportoviska a podobne/. A to je este aj bez podpisu a bez zmluvy... Na to maju pravo?
Llívia
28.07.10,11:57
V starom papierovom občianskom bolo jasne napísané, že sa nemôže dať a ani brať ako záloha. Do dnešných mini kartičiek to nemajú kde napísať. :D
Zita5
28.07.10,11:58
Ja to v zmluve sice nemam, ale pride mi to take, ze ked s tym klient suhlasil, ze jeho doklady sa budu brat ako zaloha, respektive poistka....
Tak ako ked od nas pytaju obcianske preukazy ako zalohu za to, aby som neodisla bez platenia... /rozne sportoviska a podobne/. A to je este aj bez podpisu a bez zmluvy... Na to maju pravo?


No na občiansky preukaz nemajú právo .
misomiso
28.07.10,12:18
Ak je vytlačený peňažný denník, nie je potrebné znovu nahadzovať účtovníctvo spätne. Nová účtovníčka zaeviduje len počiatočné stavy...

Da sa to tak spravit aj v podvojnom uctovnictve?
zk24
28.07.10,12:37
Da sa to tak spravit aj v podvojnom uctovnictve?

samozrejme. konecne stavy sa rovnaju zaciatocnym stavom novej uctovnicky. je to bezna vec.
akurat musi nova uctovnicka nahadzovat obchodnych partnerov, uctovy rozvrh, pripadne nejake faktury do knihy zavazkov a pohladavok aby si mohol tlacit saldokonto. a take 'malickosti navyse'.konatelia vymenia aj tri uctovnicky za rok,by sa nedoplatil keby to kazda robila odznova
Stefan2005
28.07.10,12:37
Da sa to tak spravit aj v podvojnom uctovnictve?

spraviť dá :), ale vôbec by som to nedoporučoval - podvojné účtovníctvo má iné náväznosti, najmä na saldo otvorených položiek (za niekoľko rokov), ktorých nahratie ako počiatočného stavu môže trvať dlhšie ako nahodenie daného roka...
promont maja
28.07.10,13:00
Toto bude asi mimo ťejto témy, ale pre úplnosť to tu vsuniem:

... no ja osobne, ako nová účtovníčka, by som takéto účtovníctvo spracovala od 1. 1. ... a to nie preto, žeby nebolo možné v účtovaní pokračovať ... ale, ak by mi takýto nový klient prischol v priebehu roka ( a tým sa naozaj nechcem nikoho dotknúť alebo znevážiť jeho prácu ... ) tak by som sa minimálne zapodievala otázkou, že prečo ... a prečo v priebehu roka ... ?

A konieckoncov aj v tomto duchu, by som si odpovedala: ... asi to s tým účtovníctvom nebude všetko v poriadku ... alebo to možno nie je všetko v poriadku s mojím budúcim klientom a jeho podnikateľskou činnosťou ... no, ktorí rozumne uvažujúci podnikajúci človek = klient takto uvažuje ...?

A moja úvaha by pokračovala ďalej:

... ak by to bol človek, ktorý sa ženie za ziskom bez ohľadu na prekážky a takto tzv. znižuje náklady = tu je nad slnko jasnejšie, že u ňho nerozhoduje kvalita, ale iba cena práce ... a tak si ani neváži moju prácu ... pretože za mojou prácou vidí iba náklady, ktoré sú s tým spojené ... a od takého človeka dávam ja osobne ruky preč. Ale to som asi mimotémy ...

A na záver ešte uvediem: Akým spôsobom, ( ak teraz, koncom júla, nie sú k dispozícii predmetné doklady k zúčtovaniu od predchádzajúceho účtovníka), zabezpečíte riadne účtovné uzatvorenie ( teda účtovnú závierku) ku koncu tohto zdaňovacieho obdobia ... nakoľko je podľa môjho názoru aj dosť vysoký predpoklad, že tieto doklady nebudú minimálne úplné ... či? A tým myslím, že chyba nebude pravdepodobne na strane účtovníka ... ale možno klienta ...
veronikasad
28.07.10,13:16
Da sa to tak spravit aj v podvojnom uctovnictve?
zmenu účtovníka v PU v priebehu roka považujem za najkrajnejšie riešenie. Platí to aj pre zmenu účtovného SW, ak sa údaje nedajú "preklopiť".
Llívia
28.07.10,14:50
spraviť dá :), ale vôbec by som to nedoporučoval - podvojné účtovníctvo má iné náväznosti, najmä na saldo otvorených položiek (za niekoľko rokov), ktorých nahratie ako počiatočného stavu môže trvať dlhšie ako nahodenie daného roka...

Súhlas. Keby som mala prebrať účto v priebehu roka, najviac by ma štvalo dohľadávanie dokladov - keď je nahodený celý rok, tak sa dá hľadať cez filter, keď celý rok nie je nahodený, tak buď cez vytlačené obraty na účtoch, alebo listovať v dokladoch.
ego.mc
28.07.10,14:53
V prípade ukončenia zmluvy dodávateľ bezodkladne odovzdá všetky doklady a účtovné výkazy odberateľovi, až po vyrovnaní všetkých finančných záväzkov ,týkajúcich sa zmluvne objednaných vzťahov .

Myslím, že právnik si svoje peniaze zaslúžil. ;)
Nabudúce skús takto:
V prípade ukončenia zmluvy dodávateľ bezodkladne odovzdá všetky doklady odberateľovi. Účtovné výkazy odovzdá až po vyrovnaní všetkých finančných záväzkov, týkajúcich sa zmluvne objednaných vzťahov. :D
Danila
28.07.10,15:07
Myslím, že právnik si svoje peniaze zaslúžil. ;)
Nabudúce skús takto:
V prípade ukončenia zmluvy dodávateľ bezodkladne odovzdá všetky doklady odberateľovi. Účtovné výkazy odovzdá až po vyrovnaní všetkých finančných záväzkov, týkajúcich sa zmluvne objednaných vzťahov. :DJa od začiatku zadania len dumám, o akých dokladoch, faktúrach a neviem ešte o čom tu prebieha diskusia. Účtovníčka nechce dať len " účtovníctvo ".;) Veď vlastne ešte ani nemusela začať účtovať.:) Marec 2011 je ďaleko.....
zk24
28.07.10,15:36
Ja od začiatku zadania len dumám, o akých dokladoch, faktúrach a neviem ešte o čom tu prebieha diskusia. Účtovníčka nechce dať len " účtovníctvo ".;) Veď vlastne ešte ani nemusela začať účtovať.:) Marec 2011 je ďaleko.....

To si osobne myslim ze je dovod, preco nechce odovdzat "uctovnictvo". Ak chcem ale robit uctovnictvo iba narazovo, tak si ale vezmem doklady od klienta az v januari. A ak si nebodaj fakturujem za nejake obdobie, tak to jedine v pripade, ze som to obdobie uz spracovala....

Takze ja si myslim ze tu bude hlavny dovod. Chce cas na spracovanie... Inac nevidim dovod na neodovzdanie "uctovnictva" za obdobia ktore mam klientom zaplatene.
zk24
28.07.10,15:40
zmenu účtovníka v PU v priebehu roka považujem za najkrajnejšie riešenie. Platí to aj pre zmenu účtovného SW, ak sa údaje nedajú "preklopiť".

je to krajne riesenie, ale ked chcem ziskat klienta, tak to je dan za to, ze ho vezmem v strede roka. V podstate som len raz "zazila" firmu od jej vzniku. Vzdy je to v strede roka, ked sa rozhodli ze chcu zmenit uctovnicku... Takze je to viac nez bezne, nie je velmi na vyber. Nie je to vsak len krajne riesenie, ale v danom pripade asi aj jedine :cool:

Klient predsa ked neni spokojny, nemusi silou mocou drzat uctovnicku cely rok.
Danila
28.07.10,15:48
To si osobne myslim ze je dovod, preco nechce odovdzat "uctovnictvo". Ak chcem ale robit uctovnictvo iba narazovo, tak si ale vezmem doklady od klienta az v januari. A ak si nebodaj fakturujem za nejake obdobie, tak to jedine v pripade, ze som to obdobie uz spracovala....

Takze ja si myslim ze tu bude hlavny dovod. Chce cas na spracovanie... Inac nevidim dovod na neodovzdanie "uctovnictva" za obdobia ktore mam klientom zaplatene.Môj bonmot na ktorý reaguješ, považuj prosím len za také maličké moje upozornenie, že zadávateľka sa tu doteraz už neobjavila, a asi netreba robiť veľa nadpráce. Čas sú peniaze.....:);).
zk24
28.07.10,15:50
;) Mam cas na kavu prave.... a ja si pokecam s kazdym a o vselicom :D
Paula
28.07.10,16:15
To si osobne myslim ze je dovod, preco nechce odovdzat "uctovnictvo". Ak chcem ale robit uctovnictvo iba narazovo, tak si ale vezmem doklady od klienta az v januari. A ak si nebodaj fakturujem za nejake obdobie, tak to jedine v pripade, ze som to obdobie uz spracovala....

Takze ja si myslim ze tu bude hlavny dovod. Chce cas na spracovanie... Inac nevidim dovod na neodovzdanie "uctovnictva" za obdobia ktore mam klientom zaplatene.


Áno, ak chceš nárazovo, vezmeš doklady napr. v januári. Súhlas.
Ale - chcieť mať čas na spracovanie a držať doklady (januárové, februárové....)u seba ešte v júli a nebodaj až do 31.3. nasledujúseho roka? Ak niekto je lajdák, nechce sa mu, alebo si kvôli peniazom nabral hromadu klientov a nestíha....potom nemá čo zadržiavať doklady a má ich vrátiť aj bez spracovania. Mne tiež nie je jasné, čo sa myslí v prvom príspevku pod "účtovníctvom". Ak som nespokojná, alebo z iného dôvodu si chcem robiť účtovníctvo sama, v prvom rade chcem mať svoje doklady , ktoré si spracujem sama (za celý rok) a nebudem sa spoliehať na výstupy prípadného lajdáka a na ne nadväzovať /pokračovať.
zk24
28.07.10,16:27
Je pravda, ze vlastne naozaj ani neviem co tu teraz riesime... lebo nevieme co mame riesit, tak riesime aj co riesit mozno netreba :D
Zita5
28.07.10,16:37
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma uctovnik pravo odmietnut odovzdat uctovnictvo s tym, ze sa to neda pocas roka, iba na konci roka. Moj muz je zivnostnik a rozhodli sme sa, ze uctovnictvo zacnem robit ja. Chceli sme, aby uctovnik odovzdal uctovnictvo a ten to odmietol. Ziadna zmluva s nim spisana nebola. Mohli by ste mi povedat ako to funguje v praxi a ako postupovat dalej? Dakujem velmi pekne.

Tu je otázka o ktorú sa jedná. Je jedno či zadávateľka napísala "účtovníctvo". Som presvedčená o tom , že všetci vieme o čo sa jedná , len sa inak vyjadrila. Odpoveď dostala a my očakávame , že sa zadávateľka ozve a možno niečo doplní .:)

Od príspevku cca č.12 sme to zbehli už asi mimotemy;) aj mojou chybou .
zk24
28.07.10,16:39
Vsak a nepokecame si aj same? bez zadavatelky? :---
a_je_to
28.07.10,16:49
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma uctovnik pravo odmietnut odovzdat uctovnictvo s tym, ze sa to neda pocas roka, iba na konci roka. Moj muz je zivnostnik a rozhodli sme sa, ze uctovnictvo zacnem robit ja. Chceli sme, aby uctovnik odovzdal uctovnictvo a ten to odmietol. Ziadna zmluva s nim spisana nebola. Mohli by ste mi povedat ako to funguje v praxi a ako postupovat dalej? Dakujem velmi pekne.

Nechcem byť "najmúdrejší" na konci témy, ale niekde nám uniklo jadro, alebo skôr jadrá problému a ich situačná analýza. Aj keď vo viacerých príspevkoch sú dobré námety a postrehy.
Zakladateľka témy je minimálne od registrácie na Porade účtovníčka, teda vyše 2 a pol roka. S manželom zverili účtovníctvo rodinnej firmy bez písomnej zmluvy inému účtovníkovi. Po čase, uprostred roka sa odrazu rozhodli , že mu ho zoberú a budú robiť sami. Ak dôvodom k tomu nie je zjavné pochybenie v priebežných povinnostiach účtovníka /neuvádza ho/, ale iba v ich subjektívnych dôvodoch, tak to považujem za snahu o jednostranné odstúpenie od zmluvy z nezmluvných dôvodov. S ohľadom na zvolený termín je zjavne nevýhodné pre obidve strany. Lebo účtovník príde nečakane o prácu a živnostníka čaká povinnosť zaplatiť za prácu a aj tak ju celú minimálne prebrať podrobne znova. Ak je to navyše spojené aj so snahou živnostníka vyhnúť sa záväzku za doterajšie práce, alebo ho neprimerane znížiť, tak postoj zaskočeného účtovníka je dosť evidentný a pochopiteľný. Nie trvale, ale určite do času, kým sa všetko vzájomne nevyjasní do vzájomnej dohody. Je pravdepodobné, že tento zámer nebol účtovníkovi korektne oznámený, racionálne zdôvodnený a náležite odškodnený.
Zmluva o službe nebola písomne uzavretá. Ani ja nemám s väčšinou zákazníkov uzavretú písomnú zmluvu .... a fungujem bez väčších sporov. Ale aj keby bola, ťažko by v nej bolo prijaté, že hociktorá strana môže bez dôvodu kedykoľvek odstúpiť a nič jej z toho nehrozí. Pri predčasnom odstúpení od zmluvy znáša sankciu tá strana, ktorá ho prvotne zaviní. A myslím, že tu je vinník už teraz dosť zrejmý.
Ako to funguje v praxi a ako postupovať ? Predovšetkým treba urobiť racionálnu analýzu pravých nezastretých dôvodov konania oboch strán. Potom treba dohodnúť jednanie s účtovníkom, alebo mu napísať návrh, v ktorom nesmie chýbať predstava odstupujúceho o stave dokončenia a odovzdania predmetu, aj návrh na prijateľné vysporiadanie záväzkov, vrátane nárokov za nábeh, dokončovanie a odovzdanie. Bez toho bude ťažko dostať načas účtovníctvo pre plynulé pokračovanie a ešte ťažšie bude určiť rozhodujúceho vinníka za tento stav.
zk24
28.07.10,16:56
To co uvadzas, su tiez vsetko len hypotezy, kedy to bolo komu oznamene, z akych dovodov, a podobne, ci je zadavatelka uctovnicka... Si myslim ze je dost jedno ci potrebuju setrit naklady, ci maju aj ine dovody.

Otazka aj tak bola ci moze zadrziavat doklady... nemoze. Bez ohladu na to, ako velmi je uctovnik zaskoceny... Nemaju zmluvu o vypovednej lehote, tak nema kto byt preco zaskoceny... Tak isto moze z mesiaca na mesiac odstupit aj uctovnik...

jeden mesiac spracujem, druhy uz nemusim, ked sa klient rozhodne ze mu moje sluzby nevyhovuju.

A takisto sa rozoberalo vyhlasenie "ze sa to neda, iba na konci roka", co tiez nie je pravda.
misomiso
28.07.10,17:16
Toto bude asi mimo ťejto témy, ale pre úplnosť to tu vsuniem:

... no ja osobne, ako nová účtovníčka, by som takéto účtovníctvo spracovala od 1. 1. ... a to nie preto, žeby nebolo možné v účtovaní pokračovať ... ale, ak by mi takýto nový klient prischol v priebehu roka ( a tým sa naozaj nechcem nikoho dotknúť alebo znevážiť jeho prácu ... ) tak by som sa minimálne zapodievala otázkou, že prečo ... a prečo v priebehu roka ... ?

A konieckoncov aj v tomto duchu, by som si odpovedala: ... asi to s tým účtovníctvom nebude všetko v poriadku ... alebo to možno nie je všetko v poriadku s mojím budúcim klientom a jeho podnikateľskou činnosťou ... no, ktorí rozumne uvažujúci podnikajúci človek = klient takto uvažuje ...?

A moja úvaha by pokračovala ďalej:

... ak by to bol človek, ktorý sa ženie za ziskom bez ohľadu na prekážky a takto tzv. znižuje náklady = tu je nad slnko jasnejšie, že u ňho nerozhoduje kvalita, ale iba cena práce ... a tak si ani neváži moju prácu ... pretože za mojou prácou vidí iba náklady, ktoré sú s tým spojené ... a od takého človeka dávam ja osobne ruky preč. Ale to som asi mimotémy ...

A na záver ešte uvediem: Akým spôsobom, ( ak teraz, koncom júla, nie sú k dispozícii predmetné doklady k zúčtovaniu od predchádzajúceho účtovníka), zabezpečíte riadne účtovné uzatvorenie ( teda účtovnú závierku) ku koncu tohto zdaňovacieho obdobia ... nakoľko je podľa môjho názoru aj dosť vysoký predpoklad, že tieto doklady nebudú minimálne úplné ... či? A tým myslím, že chyba nebude pravdepodobne na strane účtovníka ... ale možno klienta ...

Nemusi byt vzdy dovodom setrenie. Napriklad mna to tiez caka, pretoze chcem prestahovat jednu firmu na opacny koniec Slovenska.
Zita5
28.07.10,17:26
Toto bude asi mimo ťejto témy, ale pre úplnosť to tu vsuniem:

... no ja osobne, ako nová účtovníčka, by som takéto účtovníctvo spracovala od 1. 1. ... a to nie preto, žeby nebolo možné v účtovaní pokračovať ... ale, ak by mi takýto nový klient prischol v priebehu roka ( a tým sa naozaj nechcem nikoho dotknúť alebo znevážiť jeho prácu ... ) tak by som sa minimálne zapodievala otázkou, že prečo ... a prečo v priebehu roka ... ?

A konieckoncov aj v tomto duchu, by som si odpovedala: ... asi to s tým účtovníctvom nebude všetko v poriadku ... alebo to možno nie je všetko v poriadku s mojím budúcim klientom a jeho podnikateľskou činnosťou ... no, ktorí rozumne uvažujúci podnikajúci človek = klient takto uvažuje ...?

A moja úvaha by pokračovala ďalej:

... ak by to bol človek, ktorý sa ženie za ziskom bez ohľadu na prekážky a takto tzv. znižuje náklady = tu je nad slnko jasnejšie, že u ňho nerozhoduje kvalita, ale iba cena práce ... a tak si ani neváži moju prácu ... pretože za mojou prácou vidí iba náklady, ktoré sú s tým spojené ... a od takého človeka dávam ja osobne ruky preč. Ale to som asi mimotémy ...

A na záver ešte uvediem: Akým spôsobom, ( ak teraz, koncom júla, nie sú k dispozícii predmetné doklady k zúčtovaniu od predchádzajúceho účtovníka), zabezpečíte riadne účtovné uzatvorenie ( teda účtovnú závierku) ku koncu tohto zdaňovacieho obdobia ... nakoľko je podľa môjho názoru aj dosť vysoký predpoklad, že tieto doklady nebudú minimálne úplné ... či? A tým myslím, že chyba nebude pravdepodobne na strane účtovníka ... ale možno klienta ...

Je to dosť možné, že to komplikujeme a že sa jedná o malého živnostníka a z úsporných dôvodov manželia chcú , aby účtovníctvo viedla manželka , však to bude zadara a peniaze zostanú v rodine .Aj to je jedna z možností uvažovania živnostníka .A to vôbec sa nemusí jednať o veľkú firmu .
Zita5
28.07.10,17:27
Zadávateľka svietila a vôbec sa do diskusie nezapojila :rolleyes: A už je preč....
zk24
28.07.10,17:35
Staci jedno vyriesene a je to uzatvorene ;)
Melnick
28.07.10,17:42
mimotemy7.8. 2004, dátum si z mne pochopiteľných dôvodov veľmi dobre pamätám, som prevzala jedno účtovníctvo. Dôvod bol veľmi vážny - predchádzajúci účtovník zomrel.
Nakoľko pracoval v rovnakom programe ako ja, nebol dôvod panikáriť, že budem musieť niekoľko šanónov dokladov, nahadzovať prácne ja. / nedôverujem výstupom od iných :o, radšej nahadzujem znova;):mee::o /
So šanónami mi priniesli aj PC, aby som si stiahla z neho všetko čo sa účtovníctva týka.
Áno, klientova firma tam samozrejme bola, no ale za celý ten čas mala zaúčtovaných iba 6 vystavených faktúr klientovi.
Tým chcem povedať, že aj zadávateľkyna účtovníčka si mohla dopriať ten luxus a nemusela mať zatiaľ doklady r. 2010 spracované. :o Veď mala na to, ešte skoro pol roka.
Zita5
29.07.10,06:20
evina
29.07.10,07:57
Prenášam tento príspevok do tejto témy...

Pre vsetkych: Neviem ako vy ale u mna je pomer medzi tym, kedy sa pytam a zakladam temu a medzi tym, kedy "studujem" iba surfovanim v "cudzich" temach asi 1:99 takze mna by vobec az tak netrapilo, ze sa niekto nieco opyta a potom sa uz neozve - vase odpovede pomozu inym.

Pre Evinu: Mam dojem ze medzi roznymi softami je to stale problem. Co sa tyka uctovnicky, myslim, ze by bolo neferove posudzovat ich na konkurze podla toho, v akom softe doteraz robili. Ved jednak sa moze niekto chciet naucit aj novy a potom predovsetkym nejaky novy softver moze byt nakoniec aj lepsi, ako ten, v ktorom sme robili doteraz. Vzdy sa snazim vybrat si tych najlepsich ludi, ak by som sem dal este poziadavku na softver, vyber by sa nam asi dost zuzil.

Pre Richarda, ak este cita tuto temu: Bez toho, aby som snad chcel nieco kritizovat - toto je typicky priklad toho, ako snaha o absolutny poriadok nasledne vyvolava chaos. Teraz nemam inu moznost, ako diskutovat dalsie detaily prenosu PU v priebehu roka s Evinou (ale aj s dalsimi) - ako v tejto teme, ktora s problemom vobec nesuvisi a do ktorej sa tymto vnasa chaos. Dokonca je dost mozne, ze sa doplnujuca diskusia k horlivo uzavretej teme presunie nie iba do jednaj, ale do viacerych dalsich tem - celkom prirodzene.

Este poznamka pre vsetkych - ja som mnohe veci tykajuce sa poriadku verzus chaosu pochopil tiez az nedavno, ked som sa zacital do kniky Abrahamsona a Freedmana - "Báječný chaos". Tito ludia dost vedeckym sposobom buraju mnohe zauzivane myty o poriadku a neporiadku. Vrelo odporucam do kniznice kazdeho, kto chce pracovat efektivnejsie, alebo aspon chce lepsie chapat svet okolo seva.

Nedá sa to samozrejme u všetkých ale stále viac sa stretávam s tým, že áno....takže treba skúsiť u softovej firmy....
Tá účtovníčka bol len jeden z námetov.....závisí od toho, či soft má firma /teda v tomto prípade/, alebo účtovníčka ktorá účto vykonáva.
Môj názor je taký, že dobrej účtovníčke soft môže robiť problém minimum času. Robím napríklad účto na mojom softe, ale ak by si mal podmienku, že ho chceš vykonávať na Tvojom, inom a cenová ponuka by bola pre mňa zaujímavá :) naučila by som sa určite robiť aj na tom druhom softe...Chcem tým naznačiť, že dobrý účtovník nemôže mať problém kvôli softu:):) a myslím si, že tou podmienkou môžeš aj získať ;) Závisí od toho, kto a ako je ochotný prijať výzvu...:)
marjankaj
29.07.10,10:36
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma uctovnik pravo odmietnut odovzdat uctovnictvo s tym, ze sa to neda pocas roka, iba na konci roka. Moj muz je zivnostnik a rozhodli sme sa, ze uctovnictvo zacnem robit ja. Chceli sme, aby uctovnik odovzdal uctovnictvo a ten to odmietol. Ziadna zmluva s nim spisana nebola. Mohli by ste mi povedat ako to funguje v praxi a ako postupovat dalej? Dakujem velmi pekne.

Tretí klik som dal ja. Možno som sa do toho nemusel angažovať.
Ale ak zadávateľka dalej nič neupresní ani po 50 odpovediach, a evidentne sa tam ukázala, tak to má asi vyriešené.
Nepovedala čo je podľa nej účtovníctvo, či iba doklady, alebo aj spracované výstupy, nebodaj ešte aj s programom(licencovaným).
Nevyjadrila sa ani koľko účtovníkovi bolo už zaplatené. Ak nič, tak by som iba vrátil doklady, ktoré som dostal a finito.
Ak niečo zaplatili, ten účtovník to asi nespracoval, tak by som mal dostať nejakú lehotu a odovzdať doklady aj uzávierku k danému dňu.
Nenapísala ani nič o počte dokladov možno to bolo 5 dokladov, možno 1000???
Myslím, že normálny podnikateľ nedá účtovníkovi veštky doklady, bez toho aby ich mal podchytené v knihe faktúr. Veď by ani nevedel čo a kedy má uhrádzať.
Akékoľvek vyjadrovanie sa k tejto téme je vhodné tak pre vešticu.

A ak má niekto problém s prechodom z jedného software do iného v priebehu roka, tak nech si na to založí tému so zodpovedajúcim názvom.
Nech sa nemiešajú hrušky s jablkami.

Myslím, že som k tomu povedal všetko a ďalej sa vyjadrovať už nebudem.
jado16
07.08.10,12:40
Dobrý deň, chcela by som sa poďakovať všetkým, ktorý sa zapojili a poradili. Tiež by som sa chcela ospravedlniť všetkým,ktorí čakali nejakú odozvu z mojej strany, ale bohužiaľ som otázku zadávala po prvý krát a ešte sa tu neviem celkom orientovať. Keď bola téma uzavretá už som sa tam nevedela dostať.
Takže teraz by som rada upresnila danú situáciu. Ide skutočne o úplne jednoduchú vec - financie:) Sme v situácii, kedy potrebujeme každý cent a tak sme sa rozhodli, že si budeme viesť účtovníctvo sami. Môj muž je malý živnostník a mal účtovníka, ktorému odovzdával doklady a ten mu viedol PN, knihu pohľadávok a záväzkov a robil DPH atď. Má ročne okolo 20 vydaných faktúr, 24 fa prijatých, bločky od nafty a obedov. Neviem ako inak lepšie opísať "účtovníctvo" o ktorom hovorím ;)
Nemáme síce žiadne skúsenosti v tomto smere (okrem pradávno ukončenej Obch. akad.), ale verím, že sa to bude dať zvládnuť.
Voči účtovníkovi žiadne neuhradené záväzky nemáme a situácia sa už zmenila. Účtovník nakoniec prisľúbil, že nám odovzdá všetky doklady aj výstupy, tak dúfam, že slovo dodrží.
Ďakujem ešte raz.
basha_V
23.10.12,07:28
Ahojte, ja mam zasa problem z opacnej strany: firme, ktora existovala 1,5 mes. som spracovala za toto obdobie učto, dph priznanie, mzdy. vyplatili mi fakturu. dalsi mesiac mi majitelka zavolala ze si najmu uctovnicku priamo do firmy, nech jej poslem doklady. doklady som poslala poštou (mam doklad) aj s fakturou za toho pol mesiaca. dnes mi zavolala, ze jej chyba 20- 30 bločkov (hlupost). a teraz:
1) nemame podpisanu zmluvu kedze ona nevie co skor a nie je schopna za 1,5 mesiaca ju podpisat
2) nemam prehlasenie o tom čo mi dala ake doklady, a ona sama to ani nevie, ale taktiez ona nema moj podpis co vsetko som jej vratila
3) vsetko som jej vratila a ona sa mi vyhraza ze ma da na sud kvoli 20 bločkom, ktore ma vraj nakopirovane

mate takuto skusenost? ako ste to riesili?