Valjean
27.07.10,21:43
Zdravím. Chcem sa poradiť,že ako založiť výzkumný ústav. Môže i obyčajná fyzycká osoba bez vysokoškolského titulu. Tento výzkumný ústav by bol zameraný konkrétne na šport.
misomiso
27.07.10,20:20
Dnes mozes skumat co len chces, ak tak chces robit za vlastne peniaze :)
Onko
27.07.10,21:37
Najlepšie si založiť Výskumný ústav športu, s.r.o., aby si mohol vystupovať v mene ústavu a nie vo svojom mene, ako by to bolo pri živnosti. V prípade registrácie názvu "Výskumný ústav športu" ako obchodnej známky je v zmysle zákona možné potom dokonca vynechávať to "s.r.o."
Andy Kralik
28.07.10,05:31
Ale nečakaj peniaze od štátu, ani prepojenie na statny rozpocet. Ako s.r.o. budes stale podnikatelsky subjekt, nie vyskumy ustav zriadeny zo zakona. Mozes ziadat o europrojekty ale budu sa na teba vztahovat pravidla pre podnikatelske subjekty.
misomiso
28.07.10,05:33
Najlepšie si založiť Výskumný ústav športu, s.r.o., aby si mohol vystupovať v mene ústavu a nie vo svojom mene, ako by to bolo pri živnosti. V prípade registrácie názvu "Výskumný ústav športu" ako obchodnej známky je v zmysle zákona možné potom dokonca vynechávať to "s.r.o."

To nesuvisi z registraciou ochrannej znamky. Bez ohladu na registraciu to s.r.o. mozes vynechat vsade (s vynimkou oficialnych dokumentov - faktury, komunikacia s DU a pod.) Tam to naopak nemozes vynechat nikdy, ziadna registracia ti nepomoze.
Valjean
28.07.10,06:23
A musí to byť s.r.o. nemohol by to byť iba samotný výzkumný ústav.
Andy Kralik
28.07.10,15:11
Musis si rozmysliet co chces zakladat.

Mozes zalozit s.r.o, nadaciu, obcianske zdruzenie, neziskovu organizaciu, akciovu spolocnost... Mozes to pomenovat ako len chces, ale musi to mat definovanu pravnu formu, typ uctovnictva a na zaklade toho platia pre teba nejake pravidla.

Nemozes zalozit nieco ako vyskumny ustav Slovenskej akademie vied, pretoze ta je zalozena zo zakona. Rovnako ako su zo zakona zalozene verejne vysoke skoly a ďalšie inštitucie.

Opravte ma ak sa mylim...
Onko
28.07.10,22:59
To nesuvisi z registraciou ochrannej znamky. Bez ohladu na registraciu to s.r.o. mozes vynechat vsade (s vynimkou oficialnych dokumentov - faktury, komunikacia s DU a pod.) Tam to naopak nemozes vynechat nikdy, ziadna registracia ti nepomoze.

Dostala sa ku mne pred rokmi taká informácia, že by sa to dalo vynechávať aj pri oficiálnych dokumentoch, ale ruku do ohňa za to nedám, že to tak stále je alebo vôbec niekedy bolo. Kto sa o to zaujíma, tak si to určite preverí.
misomiso
29.07.10,08:47
Dostala sa ku mne pred rokmi taká informácia, že by sa to dalo vynechávať aj pri oficiálnych dokumentoch, ale ruku do ohňa za to nedám, že to tak stále je alebo vôbec niekedy bolo. Kto sa o to zaujíma, tak si to určite preverí.

To si mozes dovolit v business friendly krajinach, ako napr. USA alebo Singapur, ale asi nie u nas, kde su kontrolori DU cviceni na to, aby striehli na nepodstatne chybicky a naplnali tym statnu kasu.
Valjean
01.08.10,08:07
V poriadku. Len by ma zaujímalo čo má so mnou daňoví úrad, keď si ja zoženiem sponzora a budem skúmať. Veď žiadny zisk neprodukujem... Aké daňové priznanie mám podávať.......:confused:
Danila
01.08.10,08:38
V poriadku. Len by ma zaujímalo čo má so mnou daňoví úrad, keď si ja zoženiem sponzora a budem skúmať. Veď žiadny zisk neprodukujem... Aké daňové priznanie mám podávať.......:confused:Keďže je výskum založený na vedeckom bádaní starého pre získanie poznatkov, ako staré vylepšiť, tak najskôr DP so stratou.;) Ak nebudeš bádať sám s prostriedkami sponzora, a potom ten výstup tvojho bádania neponúkneš trhu a poriadne nespeňažíš. Potom bude DP so ziskom.:):):).
marjankaj
01.08.10,08:44
V poriadku. Len by ma zaujímalo čo má so mnou daňoví úrad, keď si ja zoženiem sponzora a budem skúmať. Veď žiadny zisk neprodukujem... Aké daňové priznanie mám podávať.......:confused:

A z čoho budeš žiť? To potom ani nemusíš nič robiť a budeš na tom tak isto.:eek:
Flinstone
01.08.10,10:33
bol by na tom ešte lepšie
"žiadny zisk neprodukujem" - zrejme ak by pri bádaní na niečo prišli, nepatentovali by to, ale zdarma rozdávali záujemcom
Andy Kralik
01.08.10,16:39
V poriadku. Len by ma zaujímalo čo má so mnou daňoví úrad, keď si ja zoženiem sponzora a budem skúmať. Veď žiadny zisk neprodukujem...

O to podrobnejsie musis vydokladovat, ze skutocne nemas nic co by sa dalo zdanit, z coho by bolo treba platit poplatky, odvody a neviem co este. Ak nechces produktovať zisk, nebudeš zakladať s.r.o., ale napriklad neziskovu organizaciu. Ale aj ta ma nejake pravidla fungovania, vratane pravnych a financnych pravidiel. A uctovnictvo neziskoviek je kontrolovane velmi podrobne, aby nahodou predsa len nejaky zisk sa neprelieval z jednych ruk do druhych bez vedomia "skúmavej ruky státu"
marjankaj
01.08.10,16:43
O to podrobnejsie musis vydokladovat, ze skutocne nemas nic co by sa dalo zdanit, z coho by bolo treba platit poplatky, odvody a neviem co este. Ak nechces produktovať zisk, nebudeš zakladať s.r.o., ale napriklad neziskovu organizaciu. Ale aj ta ma nejake pravidla fungovania, vratane pravnych a financnych pravidiel. A uctovnictvo neziskoviek je kontrolovane velmi podrobne, aby nahodou predsa len nejaky zisk sa neprelieval z jednych ruk do druhych bez vedomia "skúmavej ruky státu"
Máš pravdu, ale čo by z toho potom mal on? Že by ho platili v nejakej strane(napríklad SMER ako spomínal v inej téme) ako radového člena?
misomiso
01.08.10,17:04
V poriadku. Len by ma zaujímalo čo má so mnou daňoví úrad, keď si ja zoženiem sponzora a budem skúmať. Veď žiadny zisk neprodukujem... Aké daňové priznanie mám podávať.......:confused:

A ako ti sponzor bude platit? Na cierno do vacku, alebo oficialne na fakturu? Ak na fakturu, tak potom sa jedna o prijem. Apropos danove priznania podavaju firmy a rovnako aj ine danove subjekty bez ohladu na to, ci su v zisku alebo strate.
Andy Kralik
01.08.10,17:19
Máš pravdu, ale čo by z toho potom mal on?
mimotemy 1. Je strasne bohaty a stacil by mu dobry pocit. :) , alebo
2. V nakladoch by mal zaratany svoj plat.
Kedze 1.moznost asi nie je mozna (nemozes pracovat zadarmo), tak potom druha moznost.
Otazka znie, moze byt clovek zamestnancom spolocnosti ktoru zalozil? Neviem. Nejake pravidla tiez urcite platia..
a hlavne nemeni sa zakladny zmysel - mas prijmy (sponzorske dary, granty, prijmy z predaja svojich vysledkov a pod.), mas vydavky (platy, odvody, rezijne naklady, investicie). Vsetko musi mat pravnu formu a budu pre teba platit určité ekonomicke pravidla, ktore musis dodrziavat a ktore urcite bude niekto kontrolovat.

Viď. napr. http://www.porada.sk/t12115-zalozenie-neziskovej-organizacie-kde-zacat.html
Paula
01.08.10,17:22
Mne to celé príde akosi nečisté. Či už výskum šlrečka alebo nadácia na ochranu škrečka. Či už s.r.o., alebo čokoľvek. Niekto ma bude sponzorovať, čím môžem dotovať výplatu a odvody za celú rodinu i prípadných kamošov. Budú príjmy i výdavky. Ospravedlňujem sa, ale vidím tu akési kľučkovanie medzi mantinelmi zákona. Môj problém.
marjankaj
01.08.10,17:25
1. Je strasne bohaty a stacil by mu dobry pocit.. :), alebo
2. V nakladoch by mal zaratany svoj plat.
Kedze 1.moznost asi nie je mozna (nemozes pracovat zadarmo), tak potom druha moznost.
Má 18 rokov. Že by zdedil po Rotschieldovi?
Veď ani nepovedal pod akou značkou bude podnikať. Či ako neziskovka alebo s.r.o.? Aký sponzor by mu to zožral?:eek:
Andy Kralik
01.08.10,17:49
Či ako neziskovka alebo s.r.o.? Aký sponzor by mu to zožral?:eek:
Asi žiaden. Skôr si myslim ze je to tu taka "slohova uloha" na temu vyskumny ustav.

A odpoveď je, že väčšina vyskumnych ustavov je zalozenych zo zakona a su nejakym sposobom priamo prepojeni so statnym rozpoctom. Sposob ich hospodarenia a pravny statut urcuje zakon.
Ale existuju aj "sukromne organizacie" ktore maju v predmete cinnosti vyskum (a ktore tak mozu ziadat napr. o podoporu z eurofondov urcenych na vyskum), vacsinou maju inu hlavnu napln cinnosti a vyskum je len ich vedlajsia napn. A funguju ako s.r.o., akciove spolocnosti, neziskove organizacie (takto funguju napriklad mnohe nemocnice), platia pre ne tiez konkretne pravidla, pravne aj ekonomicke. A prisna kontrola, aby ich cinnost bola zakonna.
A nakoniec, nie, nemozno zalozit ziadnu organizaciu, ktora sice nebude ziskova, bez toho aby mala svoj pravny statut, bez toho aby sa podavali danove priznania, bez presneho uctovnictva a bez toho aby prislusne statne institucie na tuto organizaciu nejakym sposobom dohladali.

DOPLNENIE:
A este doplnim pravidla pre statne vyskumne organizacie a sukromny sektor co sa tyka vedeckych grantov su presne stanovene a su odlisne! Nie je vyskumna organizacia ako vyskumna organizacia.

Ak sa mylim, opravte ma.