Monika C.
28.07.10,06:11
Poradáci pomohli by ste mi mám pracovníčku, ktorá odišla na materskú a momentálne prechádza na rodičovskú dovolenku. Na sociálke žiadajú od nej potvrdenie z roboty ohľadom vyčerpaných dovoleniek a neviem čo ešte. Vedeli by ste mi poradiť aký doklad mám jej pripraviť. Nemala som doteraz taký prípad tak Vás prosím o pomoc.
ewita888
28.07.10,04:17
Ona ti donesie doklad, kde žiada o rodičovskú dovolenku, to len vyplníš..
Monika C.
28.07.10,08:41
Ďakujem ewita za pomoc ale jej žiadný doklad nedali podľa mňa tiež by mala doniesť ona doklad.
ewita888
28.07.10,08:50
Ja si myslím, že dali, len ona nevie o tom..:-)) Tak nech si ho vypýta a donesie.. Alebo si ho stiahni z netu..
Ingrid G.
28.07.10,09:32
Poradáci pomohli by ste mi mám pracovníčku, ktorá odišla na materskú a momentálne prechádza na rodičovskú dovolenku. Na sociálke žiadajú od nej potvrdenie z roboty ohľadom vyčerpaných dovoleniek a neviem čo ešte. Vedeli by ste mi poradiť aký doklad mám jej pripraviť. Nemala som doteraz taký prípad tak Vás prosím o pomoc.

Keďže sa mi ešte nestalo, že by sociálka dala pracovníčke nejaké tlačivo na tento účel, riešim to tak, že na hlavičkový papier napíšem potvrdenie:

...Potvrdzujeme, že pani .... narodená:..... bytom:....... po skončení materskej dovolenky nečerpala dovolenku na zotavenie.

Dátum, podpis, kontakt, pečiatka.

Zatiaľ to sociálke vždy stačilo.
brčko
28.07.10,10:44
Tiež som už postrehla, že takéto potvrdenia niekedy na UPSVaR pri vybavovaní rodič.príspvku od mamičiek žiadajú.
Na vašom mieste napíšem jednoduché potvrdenie ako radí ingrid, ak riadnu dovolenku nečerpala, resp. uvediem obdobie čerpania riadnej dovoleny a dátum nástupu na rodič.dovolenku od xx.xx.xx.

A taký typ, ak chcete mamičke poradiť, ak chce čerpať dovolenku (radila by som jej skôr si dovolenku ponechať, alebo aspon jej časť, ale nie vždy je to reálne):
Mamičke, čo jej končila MD 27.7.2010 a mala vela dovolenky som radila čerpať:
rodičovskú dovolenku od 28.7.2010 do dajmetomu 8.8.2010,
riadnu dovolenku od 9.8.2010 do napr. 17.9.2010 a nanovo
rodič.dovolenku od 18.9.2010.

V takom prípade má nárok na rodič.príspevok za mesiace 7,8,9 ... vo výške 256eur na mesiac.
Prečo ponechať riadnu dovolenku/jej časť?
napr.
- kvôli chorobnosti dieťaťa pri nástupe do škôlky. Ak bude choré viac ako 10dní a nemá nikoho na varovanie, môže čerpať riadnu dovolenku, miesto toho mať neplatených pár dní s prerušením dôch.poistenia zamestnanca.
- Podla teraz účinného zákona o rodič.príspevku (defínícia riadnej starostlivosti o dieťa) a Zákona o sociálnom poistení ak dá dieťa do škôlky pred nástupom do práce (čo samozrejme robí každá mamička na adaptačný pobyt aby už v čase nástupu do práce chodilo dieťa bez problémov na celý den do škôlky), tak by sa mala podla správnosti odhlásiť z dôch. poistenia štátom dnom nástupu do škôlky na adaptačný pobyt (je jedno či na 1hodinu alebo 4,5,8hodín). T.j. mala by vlastne medzeru v dôch.poistení. Ak ale od nástupu na adaptačný pobyt v zamestnaní čerpe riadnu dovolenku, tak aj ked už nebude dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, môže byť dôch.poistená ako zamestnanec čerpajúci si riadnu dovolenku.
Toto sú nedoriešené veci, ktoré asi zatial ani mamičky nevedia a odhlasujú sa až nástupom do práce, ak sa teda vôbec odhlásia. Resp. najhoršia verzia, ak sa vôbec prihlásili!

Ak by ale čerpala
riadnu dovolenku od 28.7. do dajmetomu 10.9.2010,
tak by mala nárok na rodič.príspevok 256eur až od 9/2010 ( lebo v mesiacoch 7 a 8ú2010 nečerpala ani 1kalend.den rodič.dovolenku, t.j. nebola zárobkovo činná, zárobková činnost je aj poberanie materského alebo náhrady mzdy za dovolenku) a za mesiace 7,8/2010 by mala nárok len na príspevok na starostlivost o dieťa vo výške 41eur na mesiac.

Takto jej mzdárka presne vypísala dátumy riadnej a rodič.dovolenky a na UPSVaR jej uznali nárok na RP na všetky mesiace. Ale samozrejme to bude pre mzdárku navyše
nahlásenie na RLFO:
- zmenu=nástup na RD + prerušenie poistenia z dôvodu čerpania RD +
- nanovo zmenu=ukončenie RD + prerušenie=ukončenie prerušenia.
- Ostatné (t.j. ukončenie MD + vyššienapísané ešte jedenkrát) by nahlasovala aj tak.

A samozrejme potom v ELDP potom bude mať v danom roku v jej konkrétnom prípade dva riadky
2010 MD 01 01 27 07 (vylúčitelné dni sa mi rátať nechce ale obdobie 1.1.-7.8., tj. MD+ RD)
2010 A 08 08 17 09 vym.základ za dovolenku (vylúčitelné dni = kalendárne dni od 18.9. do 31.12.)

som teraz písala príspevok do ELDP, tak ma toto napadlo :)
ja už ked dopisujem, tak asi neviem, kedy prestať :)
ewita888
29.07.10,04:29
to tlačivo sa volá: POTVRDENIE pre účely nároku na rodičovský príspevok. Tam je že zamestnankyni bola poskytnutá RD od - do, a že po skončení nároku na MD bola/nebola vyplatená dovolenka. Toto tlačivo mi nosia, nič iné nikto nikdy nežiadal...
Ingrid G.
29.07.10,12:03
Možno to záleží na pobočke, ale u nás ÚPSVaR ešte skôr ako prizná žene rodičovský príspevok žiadajú, aby priniesla potvrdenie od zamestnávateľa, že po skončení MD nečerpala dovolenku na zotavenie a tlačivo nikdy nedali.
brčko
29.07.10,14:02
na stránkach UPSVaR som také tlačivo nenašla (v potvrdeniach)
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328

Ingrid má asi pravdu. Niektoré pobočky majú svoje tlačívá.