caucico
28.07.10,06:27
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť, či môžem dávať konateľke mesačne nejakú odmenu (výplatu) za výkon funkcie konateľa.. Pretože konateľka je zamestnaná na HPP u iného zamestnávateľa a zo svojej firmy aby mala este nejaky príjem..
ďakujem
Timka1
28.07.10,05:08
môže konateľ dostávať pravidelne alebo nepravidelne mesačne odmenu, avšak treba myslieť na to, že z tej odmeny sa odvádza zdravotné poistenie vo výške 14%, sociálne poistenie sa z tejto odmeny neplatí, ale odvádza sa taktiež preddavková daň. Konateľ musí byť v danom mesiaci keď dostane odmenu prihlásený v zdravotnej poisťovni.
caucico
28.07.10,05:13
môže konateľ dostávať pravidelne alebo nepravidelne mesačne odmenu, avšak treba myslieť na to, že z tej odmeny sa odvádza zdravotné poistenie vo výške 14%, sociálne poistenie sa z tejto odmeny neplatí, ale odvádza sa taktiež preddavková daň. Konateľ musí byť v danom mesiaci keď dostane odmenu prihlásený v zdravotnej poisťovni.
a je potrebné urobiť s konateľom nejaku zmluvu?
Timka1
28.07.10,05:16
bude dobre ak budete mať s ním zmluvu o tom ako budú vyplácané odmeny v akých časových intervaloch a v akej výške mesačne
m.hladka
28.07.10,06:24
Zbytočne odvádzať 14% do ZP (je to z jej vrecka), lebo o to bude mať menší zisk. Následne bude musieť robiť RZZP.
Radšej urobiť "Dohodu" buď o vykonaní práce, alebo o pracovnej činnosti, kde odvádza len do SP, a taktiež odvedie mesačne len DzM, ktorú by aj tak odviedla na rovnako 19% zo zisku na konci obdobia.
caucico
28.07.10,07:09
Zbytočne odvádzať 14% do ZP (je to z jej vrecka), lebo o to bude mať menší zisk. Následne bude musieť robiť RZZP.
Radšej urobiť "Dohodu" buď o vykonaní práce, alebo o pracovnej činnosti, kde odvádza len do SP, a taktiež odvedie mesačne len DzM, ktorú by aj tak odviedla na rovnako 19% zo zisku na konci obdobia.
a kebyze s nou uzavrieme dohodu o pracovnej činnosti, neprekroci max. pocet odpracovaných hodín, kedze ma uz jedneho zamestnavatela? tusim,ze tyzdenne moze mat 8 hod. nadcasov podla zakonnika prace..
m.hladka
28.07.10,07:15
Správne, u jedného.
To neznamená, že na DOVP a DOPČ musí mať 8 hodín týždenne, napr. môže mať aj 1 hod. denne.
caucico
28.07.10,07:37
Správne, u jedného.
To neznamená, že na DOVP a DOPČ musí mať 8 hodín týždenne, napr. môže mať aj 1 hod. denne.
pretoze mam taku situaciu, konatelka ma 2 pracovne pomery.. v jednej firme robi 8 hod denne a v nasej firme sme jej pisali 4 hod/denne.. to vsak prekracuje tych 8 hodin nadcasov.. zvazujem,ze ju odhlasim z prac. pomeru v nasej firme a len neviem akou formou je najlepsie jej vyplacat nejake peniaze.. (a konatelka si popritom mysli,ze nie je casove ohranicenie).
mlisa
28.07.10,08:01
pozor na to co vlastne konatelka v ktorej firme robi. Ak vykonava cinnosti suvisiace s funkciou konatela na tie nesmie byt uzatvoreny pracovny pomer (ani dohody), na ine cinnosti sa zase nevztahuje moznost vyplacania odmeny za vykon funkcie konatela.
Rozmyslanie o zruseni prac. pomeru a vyplacani odmien sice moze optimalizovat odvody, ale ak konatelka realne vykonava nejaku cinnost, forma odmenovania a fomra pravneho vztahu (pracovnopravny alebo obchodnopravny) sa musi riadit v prvom rade obsahom tej cinnosti.
caucico
28.07.10,08:05
pozor na to co vlastne konatelka v ktorej firme robi. Ak vykonava cinnosti suvisiace s funkciou konatela na tie nesmie byt uzatvoreny pracovny pomer (ani dohody), na ine cinnosti sa zase nevztahuje moznost vyplacania odmeny za vykon funkcie konatela.
Rozmyslanie o zruseni prac. pomeru a vyplacani odmien sice moze optimalizovat odvody, ale ak konatelka realne vykonava nejaku cinnost, forma odmenovania a fomra pravneho vztahu (pracovnopravny alebo obchodnopravny) sa musi riadit v prvom rade obsahom tej cinnosti.
konatelka vsak u nas nevykonava realne cinnost..
mlisa
28.07.10,08:32
v tom pripade to teda az tak dolezite nie je :-)
caucico
28.07.10,08:59
ale asi by som mala zrusit ten pracovny pomer,nie?
m.hladka
28.07.10,09:11
Z praxe: napr. konatelia majú svoje firmičky, v ktorých majú TPP s minimálnou mzdou a popritom niektorí aj dohody v iných firmach, aj odmeny konateľov. Podľa toho ako kto, chce a ako mu to v danej firme vyhovuje a potrebuje to mať tak.
JM1968
28.07.10,09:47
len tak na doplnenie, ak je konateľka zároveň spoločník, platí zdrav.poistenie aj z dohody...
m.hladka
28.07.10,10:21
ZP z dohody neplatí.
JM1968
28.07.10,10:42
ZP z dohody neplatí.
nerada by som niekoho pomýlila, ale ešte v r.2008 som zadávala otázku na dohodu pre konateľa a v téme Dohoda o pracovnej činnosti,založená 21.4.2008, príspevok 85 mi bolo povedané, že konateľ na dohodu vo vlastnej firme neplatí ZP,ale spoločník áno...uverila som, ak sa odvtedy niečo zmenilo, ospravedlňujem sa, mňa zaujímal len konateľ, takže som to hlbšie neskúmala...pekný deň
m.hladka
28.07.10,14:00
otázka bola:
len tak na doplnenie, ak je konateľka zároveň spoločník, platí zdrav.poistenie aj z dohody...