mendelina
28.07.10,08:33
Je povinnosťou zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy zamestnancovi ak zašlu rôzne spoločnosti typu Homecredit, Cetelem, Profireal oznámenie, že klient - zamestnanec im prestal splácať a zrážky žiadajú vykonávať od zamestnávateľa.
Ak je to povinnosťou zamestnávateľa tak podľa akého zákona. Keď pošle niečo exekútor tak mi je jasné, že sme povinný zrážať, ale ak to pošlú takého spoločnosti musíme to zrážať?
Ďakujem za radu.
ewita888
28.07.10,06:45
nie nemusíte.. ale oznámila by som to zamestnancovi, že vám to prišlo a že zrážkami sa vyhne exekúcii a poplatkom s tým spojenými..
hanelie
28.07.10,06:48
pozri § 131 ZP -
ak sú to zrážky iné ako tie súdom nariadené, musí sa so zamestnancom spísať dohoda o týchto zrážkach
Ingrid G.
28.07.10,07:28
Tieto spoločnosti prikladajú k žiadosti o vykonávanie zrážok zo mzdy DOHODU so zamestnancovým podpisom, v ktorej zam-nec súhlasí, že v prípade ak bude meškať so splátkami - táto dohoda bude odoslaná zam-teľovi, ktorý bude vykonávať zrážky zo mzdy. Myslím si, že tieto dohody dávajú nebankové spoločnosti podpisovať pri poskytnutí úveru a asi je to jedna z podmienok, že tento úver zam-nec dostane.

Ja som to riešila aj s právnikom, keďže zamestnávame veľa zamestnancov a od istého času sa žiadosti o zrážky zo mzdy od nebankoviek začali množiť - dostala som odpoveď, že keďže zamestnanec podpísal súhlas so zrážkami - zrážky zo mzdy musíme vykonávať.

Ide o dohodu o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov uzavretej v zmysle ustanovenia § 551 Občianskeho zákonníka. Podľa § 551 ods. 1 Občianskeho zákonníka, zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia.

Zam-teľ MUSÍ vykonávať zrážky zo mzdy po doručení tejto dohody. I keď ja osobne nechápem, prečo zam-teľ musí vykonávať tieto zrážky, veď tieto spoločnosti požičiavajú peniaze za dosť vysoké úroky a v podstate ak je dlžník zamestnaný - o splácanie úveru sa postará zam-teľ.
ewita888
29.07.10,04:36
ja si myslím, že ten súhlas by mal dať mne, ako zamestnávateľovi, nie veriteľovi, kde ten podpis nie je ani notársky overený.. mne keď nedal súhlas zamestnanec, nevykonala som zrážku, oznámila som to veriteľovi a ten mi nerobil s tým žiadny problém, povedali len dobre a vydali ex. príkaz na zamestnanca..
Jana Motyčková
29.07.10,05:08
Veriteľ môže s dlžníkom uzavrieť dohodu o zrážkach zo mzdy podľa §551 Občianskeho zákonníka. Keď dlžník nespláca, veriteľ pošle dohodu zamestnávateľovi a zamestnávateľ je povinný vykonávať zrážku vo výške uvedenej v dohode maximálne však vo výške prvej tretiny vypoćítanej rovnako ako pri zrážkach podľa Občianskeho súdneho poriadku. Povinnosť vykonať zrážku zamestnávateľovi ukladá okrem §551 OZ aj §131 ods.3, prípadne §131 ods.7.

Ešte by som doplnila, ak to zamestnancovi nezrazíte a zamestnanec to dá na súd, potom tú zrážku, ktorú ste nezrazili zaplatí veriteľovi zamestnávateľ.
nela07
20.08.10,13:29
Neviete náhodou do akej výšky môžem zraziť zamestnávateľovi zrážku? Viem, že je to v nariadení vlády, ale je to na dlhé počítanie. Ďakujem.
zuzv
07.10.10,07:47
Chcem poprosiť o radu. Zamestnanec si pobral úvery a nám chodia stále dohody o zrážkach zo mzdy. Tento mesiac bol PN a tak suma čistej mzdy vyšla 565,69Eur. Po výpočtoch mi vyšlo, že
zraziť by som mala sumu 222,75 , ale už doteraz sú zrážky z dohôd vo výške 241,99. A v septembri som obdržala novú dohodu o zrážkach na 200 eur. Ako postupovať?
armor1
07.10.10,07:56
Chcem poprosiť o radu. Zamestnanec si pobral úvery a nám chodia stále dohody o zrážkach zo mzdy. Tento mesiac bol PN a tak suma čistej mzdy vyšla 565,69Eur. Po výpočtoch mi vyšlo, že
zraziť by som mala sumu 222,75 , ale už doteraz sú zrážky z dohôd vo výške 241,99. A v septembri som obdržala novú dohodu o zrážkach na 200 eur. Ako postupovať?
Ja si myslím, že pri dohode o zrážkach môžeš ísť až do výšky s akou súhlasí zamestnanec. Tu sa nepočítajú žiadne tretiny. Je to v podstate dobrovoľné zo strany zamestnanca, že to chce zrážať - dohoda.
VieraPopluharova
07.10.10,08:02
Chcem poprosiť o radu. Zamestnanec si pobral úvery a nám chodia stále dohody o zrážkach zo mzdy. Tento mesiac bol PN a tak suma čistej mzdy vyšla 565,69Eur. Po výpočtoch mi vyšlo, že
zraziť by som mala sumu 222,75 , ale už doteraz sú zrážky z dohôd vo výške 241,99. A v septembri som obdržala novú dohodu o zrážkach na 200 eur. Ako postupovať?

Zaradujes zrazka v tom poradí ako Ti casovo prisli, pokial sa nejedna o sudne, alebo exekucne zrazky, zrazaz ich tak ako prisli a v tej vyske ako su predpisane, ak Ti ostane suma nizzsia na zrazenie len tolko, kolko Ti dovoluje zakon,musi mu ostat nepostihnutelna ciastka . Ostatnym veritelom odpises ako ako ti prisli dohody o zrazkas a napises imv akom su poradí. Tie zrazas takto. Ak Ti pride sudna, alebo exekucna, alebo nedajboze vyzivne tak tie su nadradene a zaradis ich: vyzivne, sudne, exekuxne a potom ostatne dohody o zrazkach.
ivka70
07.10.10,08:02
Jana Motyčková
07.10.10,08:20
Ja si myslím, že pri dohode o zrážkach môžeš ísť až do výšky s akou súhlasí zamestnanec. Tu sa nepočítajú žiadne tretiny. Je to v podstate dobrovoľné zo strany zamestnanca, že to chce zrážať - dohoda.
Nie, na dohody o zrážkach postúpené zamestnávateľovi sa vzťahuje Občiansky súdny poriadok, t.j. na ich poradie aj výšku platia rovnaké pravidlá ako na súdne phľadávky. Ide o neprednostné zrážky a je na ne možné použiť iba jednu tretinu. Ak už na niektorú dohodu "nevyjde", treba veriteľa informovať, že "je v poradí". Podľa OSP vyššie zrážky nie sú príspustné, ani keď s tým zamestnanec súhlasí. Ak tam chce poslať navyše, musí to poslať sám.
zuzv
07.10.10,08:21
Ja si myslím, že pri dohode o zrážkach môžeš ísť až do výšky s akou súhlasí zamestnanec. Tu sa nepočítajú žiadne tretiny. Je to v podstate dobrovoľné zo strany zamestnanca, že to chce zrážať - dohoda.
Ak sa vykonáva zrážka zo mzdy v zmysle občianskeho súdneho poriadku, vykonávať zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona, je neprípustné, a to i keď s tým povinný súhlasí.
zuzv
07.10.10,08:28
Toto som si už našla, len by som Vás poprosila o kontrolu:
cista mzda=565,69
na povinného= 111,22
na dieťa=46,34
po odpočítaní 408,13
zraziť v plnej výške= 130,06 (408,13-278,07 čo je 150%ŽM)
1/3 na zrážku =92,69 (1/3ŽM)
počet tretín =1 (prečo len jedna?)
zraziť v mesiaci 222,75 ( moje zrážky by mali byť 441,99, tak budem postupovať v poradí v akom prišli dohody o zrážkach zo mzdy len do výšky 222,75 a ostatným napíšem, že viac sa nedá
?)

povinnému zostane =342,94 (prečo by som mu nemohla strhnúť viac a vyplatiť mu len 185,38 čo je životné minimum?)
Jana Motyčková
07.10.10,08:35
Jedna tretina preto, lebo je to neprednostná pohľadávka. Inak ako píšeš.
Viac mu strhnúť nemôžeš, lebo ti to nedovoľuje OSP (§281). Ak by si mu strhla viac (neoprávnene), môže si to u zamestnávateľa nárokovať ale zamestnávateľ si to nemôže nárokovať u veriteľa.
zuzv
07.10.10,09:26
Ďakujem za všetky rady. Štve ma len to, že to je už asi 6. dohoda a každý mesiac tŕpnem, čo sa objaví v pošte. Zamestnanci si napožičiavajú a splácať nemá kto. A čím ďaľej, tým viac ich pribúda. Ešte raz vďaka.