Ejo
28.07.10,09:44
Dobrý deň. Poprosila by som poradiť, že pri stavbe apartmanového domu, ktorý bude ako OM, nákup WC, umývadla, zrkadla, kuchynskej linky - patrí do obstarávacej ceny alebo mám dať ako materiál s analytickým členením?
Ďakujem
Lianka
28.07.10,12:44
Mozno toto pomoze:

§ 22 Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem

1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)

c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.

(3) Samostatnou hnuteľnou vecou je aj výrobné zariadenie, zariadenie a predmet slúžiaci na poskytovanie služieb, účelový predmet a iné zariadenie, ktoré s budovou alebo so stavbou netvorí jeden funkčný celok, aj keď je s ňou pevne spojené.

(4) Súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie. Súborom hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením je aj časť výrobného alebo iného celku. Súbor hnuteľných vecí sa účtuje alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 alebo 14 samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru, o určení hlavnej funkčnej veci a o všetkých zmenách súboru, napríklad prírastkoch a úbytkoch vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných a zostatkových cenách jednotlivých prírastkov a úbytkov, o celkovej cene súboru hnuteľných vecí, o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny súboru hnuteľných vecí.
Ejo
29.07.10,08:17
Takže ak umývadlo, toaleta, sprchová kabinka nepresiahne cenu 1.700,- EUR /doba použiteľnosti je viac ako 1 rok/, možem sa rozhodnúť, či ich dám priamo do výdavkov OZD, alebo zaradím ako IM /zaradím na kartu a odpisujem/. Je to správne?
Tweety
29.07.10,08:17
Takže ak umývadlo, toaleta, sprchová kabinka nepresiahne cenu 1.700,- EUR /doba použiteľnosti je viac ako 1 rok/, možem sa rozhodnúť, či ich dám priamo do výdavkov OZD, alebo zaradím ako IM /zaradím na kartu a odpisujem/. Je to správne?
Áno, tak.
Ejo
29.07.10,08:18
Áno, tak.
Ďakujem pekne za radu!!!!!
IKA K
29.07.10,12:09
FO vlastní rodinný dom v osob. vlastníctve. Previedla kompletnú rekonštrukciu, ktorá trvala približne 6 rokov a zariadila ho. Plánuje prenajímať /ubytovanie v súkromí/ a založiť si živnosť na ubytovacie služby s kapacitou 10 lôžok.
1. Ak vloží tento dom do obchod. majetku formou nepeňažného vkladu, vstupná cena domu vloženého do podnikania bude vo výške trhovej ceny nehnuteľnosti /reprodukčnej ceny/? Trhová cena aj s vybavením / toalety, kúpelne/ je približne 70 tis €. Môže ho následne odpisovať z takto určenej vstupnej trhovej ceny ? Alebo je potrebné urobiť znalecký posudok. Máte niekto skúsenosti s takto oceneným majetkom, ktorý bol vložený do podnikania? Hlavne či je to priechodné u daňovej kontroly. Hľadala som v zákone, no jednoznačne to zákon neurčuje, že je potrebný znalecký.
2. Zariadenie zakúpené ešte pred vydaním živnostenského oprávnenia môžem dať jednou sumou v rámci uzávierkových učtov. oper. na konci účtovního obdoba? Súpis aj s priloženými faktúrami a blokmi z ERP bude v prílohe. Tento majetok - zariadenie sa eviduje v krátkodobom majetku aj keď bolo obstarané pred založením živnosti, alebo stačí
priložiť súpis /prílohu/ majetku obstaraného pred vydaním živnosti a v KM neevidovať. Ďakujem všetkým ochotným poraďákom za ich odpovede a čas.
Ejo
30.07.10,07:30
FO vlastní rodinný dom v osob. vlastníctve. Previedla kompletnú rekonštrukciu, ktorá trvala približne 6 rokov a zariadila ho. Plánuje prenajímať /ubytovanie v súkromí/ a založiť si živnosť na ubytovacie služby s kapacitou 10 lôžok.
1. Ak vloží tento dom do obchod. majetku formou nepeňažného vkladu, vstupná cena domu vloženého do podnikania bude vo výške trhovej ceny nehnuteľnosti /reprodukčnej ceny/? Trhová cena aj s vybavením / toalety, kúpelne/ je približne 70 tis €. Môže ho následne odpisovať z takto určenej vstupnej trhovej ceny ? Alebo je potrebné urobiť znalecký posudok. Máte niekto skúsenosti s takto oceneným majetkom, ktorý bol vložený do podnikania? Hlavne či je to priechodné u daňovej kontroly. Hľadala som v zákone, no jednoznačne to zákon neurčuje, že je potrebný znalecký.
2. Zariadenie zakúpené ešte pred vydaním živnostenského oprávnenia môžem dať jednou sumou v rámci uzávierkových učtov. oper. na konci účtovního obdoba? Súpis aj s priloženými faktúrami a blokmi z ERP bude v prílohe. Tento majetok - zariadenie sa eviduje v krátkodobom majetku aj keď bolo obstarané pred založením živnosti, alebo stačí
priložiť súpis /prílohu/ majetku obstaraného pred vydaním živnosti a v KM neevidovať. Ďakujem všetkým ochotným poraďákom za ich odpovede a čas.
Ja som mala tiež podobný prípad. Ubytovacie zariadenie som postavila ako fyz. osoba svojpomocne. Keď som chcela po 2 rokoch preradiť do OM, vraj som to mala na základe bločkov /vlastné náklady/ a tak by bola obstarávacia cena zariadenia /domu/. Lenže bločky neboli, tak som zaradila s nulovou hodnotou, nič neodpisujem, ale keď sú opravy, tak ich dávam do výdavkov. A čo sa týka zariadenia /vybavenia/, účtujem ako drobný majetok, aj ten, čo sa zakúpil ešte predtým /uzávierkové operácie/.
IKA K
01.08.10,23:59
FO vlastní rodinný dom v osob. vlastníctve. Previedla kompletnú rekonštrukciu, ktorá trvala približne 6 rokov a zariadila ho. Plánuje prenajímať /ubytovanie v súkromí/ a založiť si živnosť na ubytovacie služby s kapacitou 10 lôžok.
1. Ak vloží tento dom do obchod. majetku formou nepeňažného vkladu, vstupná cena domu vloženého do podnikania bude vo výške trhovej ceny nehnuteľnosti /reprodukčnej ceny/? Trhová cena aj s vybavením / toalety, kúpelne/ je približne 70 tis €. Môže ho následne odpisovať z takto určenej vstupnej trhovej ceny ? Alebo je potrebné urobiť znalecký posudok. Máte niekto skúsenosti s takto oceneným majetkom, ktorý bol vložený do podnikania? Hlavne či je to priechodné u daňovej kontroly. Hľadala som v zákone, no jednoznačne to zákon neurčuje, že je potrebný znalecký.
2. Zariadenie zakúpené ešte pred vydaním živnostenského oprávnenia môžem dať jednou sumou v rámci uzávierkových učtov. oper. na konci účtovního obdoba? Súpis aj s priloženými faktúrami a blokmi z ERP bude v prílohe. Tento majetok - zariadenie sa eviduje v krátkodobom majetku aj keď bolo obstarané pred založením živnosti, alebo stačí
priložiť súpis /prílohu/ majetku obstaraného pred vydaním živnosti a v KM neevidovať. Ďakujem všetkým ochotným poraďákom za ich odpovede a čas.
Nájde si niekto čas, prosím, z radov skúsených učtovníkov, vyjadriť svoj názor na spôsob ocenenia nehnuteľnosti vkladanej do OM?
Vopred ďakujem.
Zita5
02.08.10,04:42
FO vlastní rodinný dom v osob. vlastníctve. Previedla kompletnú rekonštrukciu, ktorá trvala približne 6 rokov a zariadila ho. Plánuje prenajímať /ubytovanie v súkromí/ a založiť si živnosť na ubytovacie služby s kapacitou 10 lôžok.
1. Ak vloží tento dom do obchod. majetku formou nepeňažného vkladu, vstupná cena domu vloženého do podnikania bude vo výške trhovej ceny nehnuteľnosti /reprodukčnej ceny/? Trhová cena aj s vybavením / toalety, kúpelne/ je približne 70 tis €. Môže ho následne odpisovať z takto určenej vstupnej trhovej ceny ? Alebo je potrebné urobiť znalecký posudok. Máte niekto skúsenosti s takto oceneným majetkom, ktorý bol vložený do podnikania? Hlavne či je to priechodné u daňovej kontroly. Hľadala som v zákone, no jednoznačne to zákon neurčuje, že je potrebný znalecký.
2. Zariadenie zakúpené ešte pred vydaním živnostenského oprávnenia môžem dať jednou sumou v rámci uzávierkových učtov. oper. na konci účtovního obdoba? Súpis aj s priloženými faktúrami a blokmi z ERP bude v prílohe. Tento majetok - zariadenie sa eviduje v krátkodobom majetku aj keď bolo obstarané pred založením živnosti, alebo stačí
priložiť súpis /prílohu/ majetku obstaraného pred vydaním živnosti a v KM neevidovať. Ďakujem všetkým ochotným poraďákom za ich odpovede a čas.
Nájde si niekto čas, prosím, z radov skúsených učtovníkov, vyjadriť svoj názor na spôsob ocenenia nehnuteľnosti vkladanej do OM?
Vopred ďakujem.

Môj názor je , že nehnuteľnosť sa neocení trhovou cenou , ale obstarávacou cenou alebo cenou vo výške vlastných nákladov .
Odpisy sa môžu uplatniť od kolaudácie nehnuteľnosti/naštudujte si Postupy JU /, avšak za roky nepoužívania tohto majetku pre účel dosahovania príjmu si odpisy uplatniť nemôžete až v roku zaradenia .

Zákon o dani z príjmov
§ 24
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)
(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).

§ 25
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)

d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,

Pozrite ešte -118)Zákon o účtovníctve § 25 odst.5

K tomuto Vám ešte ako pomôcku priložím http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html


Čo sa týka zariadenia , mám za to ,že toto zariadenie(do ceny 1700Eur) len vložíte do obchodného majetku - Kniha krátkodobého majetku . Ďalej nič v rámci účtovných uzávierkových operácií neúčtujete.Uplatníte len už novovzniknuté výdavky v súvislosti s týmto majetkom .Napr. oprava chladničky a podobne.
Odo dňa používania nehnuteľnosti na dosahovanie príjmov podľa§6 každé nové zariadenie môžete účtovať do výdavkov .
Zita5
02.08.10,05:22
Ešte prikladám zo stránky www.drsr.sk


Otázka

Ako ocením nehnuteľnosť, keď ju preradím z osobného používania do podnikania, ako ju odpisujem?

Odpoveď

Pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku je vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku podľa § 25 ods. 1 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov cena určená podľa § 25 písmen a) až c), t.j. obstarávacia cena, alebo suma vo výške vlastných nákladov alebo reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov.
Podľa § 24 ods. 5 zákona o dani z príjmov daňovník, ktorý je fyzickou osobou pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisuje tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že v roku, v ktorom sa nehnuteľnosť začne využívať na podnikanie, zaradí daňovník - fyzická osoba majetok do obchodného majetku a bude uplatňovať odpisy zo vstupnej ceny ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako keby bol majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania, a to počnúc rokom jeho obstarania.
IKA K
02.08.10,12:06
Zitka, ďakujem veľmi pekne za všetky materiály, veľmi mi pomohli. Niektoré som aj našla na porade, ale čím viac som čítala zákon, tým som bola neistejšia.
Vzhľadom na to, že nehnuteľnosť bola obstaraná v r. 2003 značne poškodená - jedná sa o pomerne starú budovu, od toho roku boli opravy až do r. 2010, nemá všetky doklady o kúpe materiálu a prácach, resp. niektoré sú nečitateľné/vyblednuté/. FO tento mesiac bolo vydané živnost. oprávnenie. Po otvorení živnosti bola prevedená kolaudácia nehnuteľnosti na zmenu užívania stavby/predtým rodinný dom/, po kolaudácii bola otvorená prevádzka-predajňa potravín a ubytovanie.
Mohla by FO v tomto prípade, keď ide o vydanie živnosti /predtým nepodnikala/ a zároveň aj kolaudáciu nehnuteľnosti /po dokončení opráv/ použiť ocenenie majetku vkladaného do podnikania reprodukčnou cenou? Aký postup by sa použil pri odpisovaní majetku?
Reprodukčná obstarávacia cena - cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje. Reprodukčnou obstarávacou cenou sa oceňuje napr.:
-darovaný majetok,
-DNM vytvorený vlastnou činnosťou, ak je ROC nižšia ako vlastné náklady, za ktoré sa vytvoril,
-DNM a DHM, ktorý sa zistil ako prebytok pri inventarizácii a pod
IKA K
02.08.10,12:39
2. Zariadenie zakúpené ešte pred vydaním živnostenského oprávnenia môžem dať jednou sumou v rámci uzávierkových učtov. oper. na konci účtovního obdoba? Súpis aj s priloženými faktúrami a blokmi z ERP bude v prílohe. Tento majetok - zariadenie sa eviduje v krátkodobom majetku aj keď bolo obstarané pred založením živnosti, alebo stačí
priložiť súpis /prílohu/ majetku obstaraného pred vydaním živnosti

Zitka "Čo sa týka zariadenia , mám za to ,že toto zariadenie(do ceny 1700Eur) len vložíte do obchodného majetku - Kniha krátkodobého majetku . Ďalej nič v rámci účtovných uzávierkových operácií neúčtujete.Uplatníte len už novovzniknuté výdavky v súvislosti s týmto majetkom .Napr. oprava chladničky a podobne."

Predpokladala som, že je možné uplatniť :
§ 4
Základ dane

(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.


Jedná sa o nákup skríň, stôl, stoličky, zrkadlá, skrinky - zariadenie ubytovania.
marjankaj
02.08.10,12:41
Takže asi takto podľa tabuľky. Odpisy za roky 2003-2009 si neuplatníš, nakoľko to nebolo zaradené v majetku. Odpisovať začneš až v roku 2010, teda od roku zaradenia. Ceny si dohoď svoje.
IKA K
02.08.10,14:00
Ďakujem veľmi pekne. Ušetril/a/ si mi veľa práce.
Keďže budova bola obstaraná v r. 2003, bude odpisovaná podľa zákona platného v r. 2003 - t.j jej doba odpisovania bude 30 rokov ?- usúdila som podľa tabuľky.

Ak by bola cena stanovená znaleckým posudkom v r. 2010, akým spôsobom by sa počítali odpisy a od ktorého roku?

A hlavne mám problém, akým spôsobom určiť vstupnú cenu, keďže obstarávacia cena v r. 2003 bola veľmi nízka, všetky opravy si robili svojpomocne a majú len málo dokladov o nákupe materiálu, za skoršie roky ich neodkladali, nepredpokladali, že ich budú potrebovať /až neskôr-2 roky späť začali uvažovať, že nehnuteľnosť využijú možno aj na podnikanie/ a opravená nehnuteľnosť má teraz hodnotu približne 80 tis. € .
marjankaj
02.08.10,15:13
Ďakujem veľmi pekne. Ušetrila si mi veľa práce.
Keďže budova bola obstaraná v r. 2003, bude odpisovaná podľa zákona platného v r. 2003 - t.j jej doba odpisovania bude 30 rokov - usúdila som podľa tabuľky. Tá doba sa natiahla kvôli technickému zhodnoteniu. Ak ho vyhodíš, tak by si to odpísala za 21 rokov. Od roku 2004 sa zrušila odpisová skupina 5.

Ak by bola cena stanovená znaleckým posudkom v r. 2010, akým spôsobom by sa počítali odpisy a od ktorého roku?

A hlavne mám problém, akým spôsobom určiť vstupnú cenu, keďže obstarávacia cena v r. 2003 bola veľmi nízka, všetky opravy si robili svojpomocne a majú len málo dokladov o nákupe materiálu, za skoršie roky ich neodkladali, nepredpokladali, že ich budú potrebovať /až neskôr-2 roky späť začali uvažovať, že nehnuteľnosť využijú možno aj na podnikanie/ a opravená nehnuteľnosť má teraz hodnotu približne 80 tis. € .

No ja neviem, nepoznám okolnosti. Čo tak založiť s.r.o. predať dom tej s.r.o. a tam sa dá odpisovať z plnej ceny, teda kúpnej.
IKA K
02.08.10,18:30
Tabuľku som nepozrela pozorne až do konca, teraz vidím, že som napísala blbosť a blbosť by aj bola riadiť sa zákonmi z r. 2003, keď učtujeme r. 2010. Ospravedlňujem sa za tú moju nepremyslenú úvahu.

Vedel by niekto prosím Vás poradiť ako najdôveryhodnejšie určiť v tomto prípade vstupnú cenu nehnuteľnosti vloženej do OM ? Podrobnosti sú popísané v predchádzajúcich príspevkoch
Zita5
03.08.10,03:54
Tabuľku som nepozrela pozorne až do konca, teraz vidím, že som napísala blbosť a blbosť by aj bola riadiť sa zákonmi z r. 2003, keď učtujeme r. 2010. Ospravedlňujem sa za tú moju nepremyslenú úvahu.

Vedel by niekto prosím Vás poradiť ako najdôveryhodnejšie určiť v tomto prípade vstupnú cenu nehnuteľnosti vloženej do OM ? Podrobnosti sú popísané v predchádzajúcich príspevkoch

Však tu máte aj odpoveď z DRSR http://www.porada.sk/1469247-post10.html , ktorú som Vám prilepila do témy .

Takto sa menili odpisy :

Obdobia zmien Odpisovania
do 31.12.1992 bola doba odpisu 100 rok 1,0%
od 1.1.1993 do 31.12.1996 .... 50 rokov, prvý rok 1% daľšie r. 2,0% zrýchlený 50, 51
od 1.1.1997 do 31.12.2002 doba odpisu 40 rokov OC 20000SK
1,5% daľ.r. 2,5% zrýchlený 40 41
od 1.1.2003 doba odpisu 30 rokov OC 30000SK 1,4% daľšie r. 3,4% zrýchlený 30 31
od 1.1.2004 doba odpisu 20 rokov OC 30000Sk 1/20 t.j.5% zrýchlený 20 21


Ja si to predstavujem tak, že nehnuteľnosť bola zakúpená v roku 2003 , tak ju zadám v OC (aby som si vypočítala odpisy na roky predtým, ako nehnuteľnosť ešte nebola OM)nehnuteľnosti do tabuľky a začnem odpisovanie(30 rokov) ako bolo potrebné odpisovať zo zákona v 2003 a odpisujem až po kolaudáciu včetne zmeny v roku 2004, kde musím prepočítať odpisy v roku 2004 (nakoľko sa mi menili zo zákona na dobu 20 rokov ).Odpisujem až do roku 2009.
Medzi tým by som si robila evidenciu výdavkov použitých na rekonštrukciu budovy resp.RD až do dňa kolaudácie .

V deň vkladu do OM by som navýšila zostatkovú cenu o skutočne zaplatené výdavky za rekonštrukciu(nakoľko kolaudácia bola v roku 2010) a tým by som pokračovala v odpisovaní v roku 2010 , nakoľko to je rokom kolaudácie , otvorenia živnosti a vkladu nehnuteľnosti do OM .

To že nemajú doklady , to už je záležitosť SZČO .Vypočítate len z toho , kde preukázateľné doklady sú.Na cenu vlastnej práce sa neprihliada.


Ja som takéto niečo robila v SW ALFA , vytvorila som si partnera a kvôli iba odpisom som robila prechody rokov , kde mi program sám upravil odpisy v rokoch zmien ...až som prišla na ten aktuálny rok , v ktorom som začala majetok odpisovať . Roky predtým boli nepoužiteľné , nakoľko platí ......citujem....

Z uvedeného vyplýva, že v roku, v ktorom sa nehnuteľnosť začne využívať na podnikanie, zaradí daňovník - fyzická osoba majetok do obchodného majetku a bude uplatňovať odpisy zo vstupnej ceny ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako keby bol majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania, a to počnúc rokom jeho obstarania.

Ak sa mýlim, tak ma možno niekto opraví .
IKA K
03.08.10,22:05
Ďakujem veľmi pekne Zitka za obsiahlu odpoveď, za všetky priložené materiály a hlavne postup stanovenia vstup. ceny, ktorý mi nedá spávať.... Vďaka za pomoc.