ynteligent
28.07.10,12:02
S partnerkou mame vo vlastnictve byt- kazdy polovicu. Byt vlastnime 3 roky, nemame v nom nahlaseny trvaly pobyt (ja viem, spravili sme blbost). Byt sme kupili za 3M, ciastocne financovany z Hypoteky...

Chcel by som sa spytat, ci a kolko by sme platili dan z prijmu /resp inu dan, ak by sme chceli jeden druheho z podielu na byte vyplatit. To znamena, ze bud by bud ona vyplatila mna sumou 1,5M minus polovica hypouveru alebo ja...

V pripade ak by sme museli platit dan- kto by ju platil - kupujuci alebo predavajuci a je nejaka cesta/ medzera v zakone kde by sme platit dan nemuseli ?

Diky za kazdu radu.
Lianka
28.07.10,12:34
Pokial v byte predavajuci nemal nahlaseny trvaly pobyt, prijem z predaja je u neho oslobodeny az po 5 rokoch od nadobudnutia bytu.

Dan znasa a plati prijemca (predavajuci). Dan si vysporiada vo svojom danovom priznani.

Od kupnej ceny si moze odpocitat vydavky spojene s prepisom a preukazatelne zaplatenu kupnu cenu (kuk § 8 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#8).

Zakon je jasny, nevidim tam ziadny priestor na "medzeru".
ynteligent
28.07.10,20:59
Takze ak tomu spravne rozumiem, tak dan sa rovna 0 ak je predajna suma na papieri mensia alebo rovna nakupnej cene nehnutelnosti a teda v mojom pripade maximalnu cenu pri ktorej nebudem platit ziadnu dan je polovica z toho co sme doteraz zaplatili na splatkach hypotekarneho uveru a polovica vkladu v hotovosti pri nakupe nehnutelnosti ? Plus by bola mozna nejaka rezerva na naklady za prevod nehnutelnosti.....

Je to tak ?

Diky, Peto
ynteligent
30.07.10,08:21
Ludia, len mi povedzte ci som to pochopil spravne a ci ak tu cenu vypocitam tak ako som napisal nebudem platit ziadne dane... Diky...
hujer1
31.07.10,08:33
v podstate si to pochopil spravne. Dan platis z kladneho rozdielu medzi nakupnou a predajnou cenou. V Tvojom pripade zalezi na tom aky mate podiel podla listu vlastnictva, teda 1:1, to znamena ze kazdy polovicu. V tomto pripade by Tvoja nakupna cena bola 1/2 z hotovostnej platby a 1/2 z uveru (nie 1/2 zo zaplatenych splatok, tie na to nemaju ziadny vplyv). Teda malo by to byt presna polovica z ceny za ktoru ste byt obstarali t.j. 1,5 mil sk. K tomu si mozes este priratat 1/2 vsetkych poplatkov, ktore ste platili spojenych s vybavovanim uveru a prepisu bytu, napr. znalecky posudok, kolky, navrh na vklad do katastra atd. Ak ste nahodou pocas tych 3 rokov robili este nejaku rekonstrukciu bytu napr. vymena okien, podlahy, stierky, murovane jadro a pod. aj z toho si mozes ako Tvoj naklad uplatnit 1/2 (na vsetko musis mat doklady). Ak Ti aj prevysi predajna cena suhrn tychto nakladov z rozdielu zaplatis dan 19%
hujer1
01.08.10,10:02
taktiez si este ako naklad mozes priratat aj vydavky, ktore budu suvisiet s terajsim predajom, napr. znalecky posudok, overenie podpisov, poplatky za vypracovanie zmluv a podobne pokial ich budes platit Ty (v tomto pripade si to zaratas cele nie 1/2). Skoda ze tam nemas trvale bydlisko, nemal by si problem lebo by to bolo oslobodene od dane, takto musis platit dan pokial to nevlastnis min. 5rokov
ynteligent
02.08.10,04:06
Dakujem Vam vsetkym velmi pekne...
kekisha
22.09.10,06:13
taktiez si este ako naklad mozes priratat aj vydavky, ktore budu suvisiet s terajsim predajom, napr. znalecky posudok, overenie podpisov, poplatky za vypracovanie zmluv a podobne pokial ich budes platit Ty (v tomto pripade si to zaratas cele nie 1/2). Skoda ze tam nemas trvale bydlisko, nemal by si problem lebo by to bolo oslobodene od dane, takto musis platit dan pokial to nevlastnis min. 5rokov

Dobry den, mame podobnu situaciu, predavame byt, kde partner tam ma trvaly pobyt 2 roky ja nie:-( a byt vlasntime 3,5roka. Cely byt sme v podstate zrekonstruovali a mame odlozene blocky z nakupu materialu. Len sa chcem spytat, ako to prakticky urobim v danovom priznani. Blocky prefotim a poslem spolu s DP na danovy urad? alebo si ich len doma zalozim, a zapisem sumu do Danoveho priznania?
Lianka
22.09.10,06:21
...alebo si ich len doma zalozim, a zapisem sumu do Danoveho priznania?

Tato odpoved je spravna.

Na DU nic neposielas, len vyplnas danove priznanie. DU ta moze neskor (aj do 5 rokov po podani danoveho priznania) vyzvat, aby si im uplatnene danove vydavky preukazala.
kekisha
22.09.10,06:55
dakujem za rychlu odpoved.