monyque
28.07.10,12:06
Viem že to tu bolo riešené viackrát, ale po hodinách hľadania som nenašla odpoveď konkrétne na otázku: Má živnostník , ktorý pracuje vo firme ako napr. zvárač, nárok od svojho zamestnávateľa na stravné? 3,60 eur na deň? Ďakujem za odpoveď
Ivenka
28.07.10,10:08
Ak je inde zamestnaný na TPP tak má. Ale súčasne si nemôže uplatniť stravné ako živnostník.
Llívia
28.07.10,10:21
Viem že to tu bolo riešené viackrát, ale po hodinách hľadania som nenašla odpoveď konkrétne na otázku: Má živnostník , ktorý pracuje vo firme ako napr. zvárač, nárok od svojho zamestnávateľa na stravné? 3,60 eur na deň? Ďakujem za odpoveď

Čo myslíš "stravným"? Stravné pri pracovnej ceste, alebo stravné ako stravenky?

Pracuje ako zamestnanec? Alebo je "zamestnaný" na živnosť?
Ak pracuje ako zamestnanec, t.j. na základe pracovnej zmluvy, má nárok na stravné pri pracovnej ceste, príp. na stravenky od zamestnávateľa, ak splní podmienky na jeho/ich poskytnutie.
Ak je "zamestnaný" na živnosť, nárok na stravné ani na stravenky od "zamestnávateľa", t.j. firmy, pre ktorú pracuje, nemá.
veronikasad
28.07.10,10:26
Viem že to tu bolo riešené viackrát, ale po hodinách hľadania som nenašla odpoveď konkrétne na otázku: Má živnostník , ktorý pracuje vo firme ako napr. zvárač, nárok od svojho zamestnávateľa na stravné? 3,60 eur na deň? Ďakujem za odpoveď
zabudni - živnostník nemá zamestnávatela. Môže si stravenky kúpiť sám a uplatniť zníženie základu dane (3,60€/deň, ak výkon práce trvá viac ako 4 hod. denne).
Llívia
28.07.10,10:31
Čo myslíš "stravným"? Stravné pri pracovnej ceste, alebo stravné ako stravenky?

Pracuje ako zamestnanec? Alebo je "zamestnaný" na živnosť?
Ak pracuje ako zamestnanec, t.j. na základe pracovnej zmluvy, má nárok na stravné pri pracovnej ceste, príp. na stravenky od zamestnávateľa, ak splní podmienky na jeho/ich poskytnutie.
Ak je "zamestnaný" na živnosť, nárok na stravné ani na stravenky od "zamestnávateľa", t.j. firmy, pre ktorú pracuje, nemá.

Ešte k hodnote 3,60 EUR:
- stravné na pracovnej ceste sa určuje podľa doby trvania pracovnej cesty, suma 3,60 EUR patrí za pracovnú cestu v dĺžke 5 - 12 hod.,
- je to maximálna hranica, z ktorej sa ráta daňovo uznaný náklad zamestnávateľa = príspevok na stravenky, ale stravenky môžu byť aj v nižšej hodnote, pričom najnižšia hodnota je 70 % z 3,60 = 2,70 EUR. A môžu byť aj vo vyššej hodnote.
Ivenka
28.07.10,10:36
Tiež som odpovedal na otázku ale mohla by nám zadavateľka priblížiť koho myslela Živnostník a koho Zamestnávateľ. Podľa mňa podľa zadania máte pravdu obe.