Potkanko
28.07.10,15:20
Asi 3 krát v živote sa mi stala taká vec že som jednoducho prestala rozprávať, nevedela som po slovensky ako keby som jednoducho zabudla svoju vlastnú reč. Rozprávala som ako keby z časti po rusky ale nikdy som sa po rusky neučila.Toto všetko nastalo po silnej bolesti hlavy. Zároveň mi bolo veľmi zle a takisto som veľmi zle počula. Vie mi niekto povedať čo to mohlo byť? Lebo ja sama a samozrejme ani doktori na to nikdy neprišli. Stalo sa to už niekomu?
DominikaDominika
28.07.10,13:24
Ahoj, pred pár mesiacmi bola v správach (asi na Markíze) info, že nejaká pacientka tuším v Chorvátsku po operácii (nezapamätala som si, čoho sa tá operácia týkala - myslím, niečo v hlave), zabudla vlastnú reč, ale začala perfektne rozprávať po nemecky....
Potkanko
28.07.10,13:30
To som počula aj ja, ale mne sa to stalo takým spôsobom, že som v noci narazila hlavou do steny a si po pol hodine ma začala strašne bolieť hlava hneď na to som si ľahla a zaspala, keď som sa zobudila nevedela som rozprávať. Keď som si predstavila predmet o ktorom som chcela rozprávať jednoducho som nevedela ako sa to po slovensky povie. To sa mi stalo asi keď som mala 12 rokov od vtedy sa mi to stalo ešte 2-krát bez toho aby som sa niekde udrela. Stalo sa to niekomu už? Ak áno neviete mi poradiť čo mám urobiť aby sa mi to už nikdy nestalo?Prosím.
DominikaDominika
28.07.10,18:18
Myslím, že by si mala konzultovať neurológa a ten by Ťa vyšetril a usmernil, čo ďalej...
Fero11
29.07.10,03:09
To som počula aj ja, ale mne sa to stalo takým spôsobom, že som v noci narazila hlavou do steny a si po pol hodine ma začala strašne bolieť hlava hneď na to som si ľahla a zaspala, keď som sa zobudila nevedela som rozprávať. Keď som si predstavila predmet o ktorom som chcela rozprávať jednoducho som nevedela ako sa to po slovensky povie. To sa mi stalo asi keď som mala 12 rokov od vtedy sa mi to stalo ešte 2-krát bez toho aby som sa niekde udrela. Stalo sa to niekomu už? Ak áno neviete mi poradiť čo mám urobiť aby sa mi to už nikdy nestalo?Prosím.
Mozno sa to tu nehodi (trocha humoru), ale mne poradte co mam robit (do ktorej casti hlavy sa mam tresnut), aby som zacal hovorit anglicky :D:D:D

A teraz vazne, pises, ze sa ti to stalo 3x a ako dlho to trvalo, ze si nevedela rozpravat 1,2,3 ... hodiny, den, 2,3 ....
BXLmiami
29.07.10,10:24
Asi 3 krát v živote sa mi stala taká vec že som jednoducho prestala rozprávať, nevedela som po slovensky ako keby som jednoducho zabudla svoju vlastnú reč. Rozprávala som ako keby z časti po rusky ale nikdy som sa po rusky neučila.Toto všetko nastalo po silnej bolesti hlavy. Zároveň mi bolo veľmi zle a takisto som veľmi zle počula. Vie mi niekto povedať čo to mohlo byť? Lebo ja sama a samozrejme ani doktori na to nikdy neprišli. Stalo sa to už niekomu?
Nemyslím,že by lekári na nič neprišli,určite máš v papieroch diagnozu.Zrejme prechodné nedokrvenie mozgu,ako sa cievy roztiahli,upravilo sa to samé.
555555
30.07.10,05:35
Stať sa mi to nestalo,ale na tvojom mieste by som si dala urobiť magnetickú rezonanciu mozgu.Určite to neublíži a skontrolujú čo to tam nebolo dokrvené:):):)
danushka
30.07.10,05:54
Potkanko, budem úprimná, máš podozrivý nick, dnes si sa tu registrovala a hneď je téma založená. Keby téma, ale blud ako hrom.

Mne by občas pomohlo keby som onemela, veľa rozprávam a niektorí ma preto aj nemajú radi.
Aj teraz som akosi onemela, ale potvory prsty vedia behať po klávesnici, tak som sa nezdržala, prepáč.
Nuž ale keď si založila takúto tému, aj s takou reakciou si určite rátala :).

Sebe prajem, aby som onemievala na pravých miestach a v pravý čas a Tebe všetko dobré :).
hubatá
30.07.10,06:25
;););)Ježišíííí.... tak sem vzhľadom na môj nick ja musím prispieť !!!!

Áno stalo sa to môjmu ex:
Čakali sme návštevu, ale nejako nechodila, tak si ešte ľahol na gauč. Vtom zazvonil zvonček, vo dverách jeho kamarát Tibor s otázkou:
- "Je Jožo doma?"
- "Je, ale spííí !"
- "........ááále čoby som spal !!!"
Buchot, rámus, pičiakovanie .... a vo dverách sa zjavil zakrvavený Jožo.

Rozuzlenie: ako Jožo rýchlo vstal, zamotala sa mu hlava a narazil do pootvorených dverí. Skončil na pohotovosti kde dostal 3 stehy na obočie. Keďže aj s Tiborom mali v sebe od rána už nejakú tu orosenú dvanástku, na pohotovosť museli ísť MHD, ako bolestné si dali zopár borovičiek a domov prišli celkom nemí !!!;);)
Oliwa
30.07.10,09:17
Ja som stratila reč, keď som uvidela moju prvú výplatnú pásku... :(:mee::mad::eek::confused:
Nandrolon
30.07.10,09:45
ale som sa nasmial :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )
ubka
30.07.10,10:03
Určite sa to stáva, že niekto stratí reč, alebo zostane nehybne ležať na posteli bez predchádzajúcich predzvestí, no určite, aj keď je dnes zdravotníctvo na lunte, nenechajú pacienta bez stanovenia diagnózy a adekvátnej liečby. Tiež mi pripadá založenie tejto témy zvláštne...
hubatá
30.07.10,17:45
Ja som stratila reč, keď som uvidela moju prvú výplatnú pásku... :(:mee::mad::eek::confused:


My sa vždy pýtame našej účtovníčky že či skladuje výplatné pásky pri cibuli: vždy sa nad nimi rozplačeme
kamoska1
30.07.10,19:05
Mne reč zasa ide,pri každej vyplatnej páske keď nadávam :-)
hubatá
31.07.10,03:11
Mne reč zasa ide,pri každej vyplatnej páske keď nadávam :-)


:mad:.... si asi riadne ukecaná ....:mad:
Potkanko
31.07.10,13:00
Lenže mne sa to stalo naozaj a neviem či by si z Vás niekto robil srandu keby sa mu to stalo tiež. Keď chce človek niečo povedať a nemôže nič moc príjemné. Magnetickú rezonanciu mi robili, ale samozrejme bohužiaľ nič nenašli, pretože nieže by mi ju urobili hneď po príchode do nemocnice, ale na druhý deň. Rozprávať som nevedela asi 45 minút pre toho kto sa pýtal. Okrem toho nejde len o to, že neviete rozprávať ide aj o to, že som sa celá triasla, nedokázala som v ruke udržať ani pohár s vodou, ťažko som počula, a bolo mi asi tak na odpadnutie. Čakala som radu od niekoho komu sa to už stalo, pretože sa chcem vyhnúť situácií, kedy sa mi to stane znova.
Fero11
01.08.10,06:10
Urcite je to velmi neprijemne, ale inak je to velmi zaujmavy jav. A ako na to reagovalo okolie (ak tam teda nejake bolo).
Nic v zlom, clovek niekedy pada do neznama, alebo ho nahanaju, alebo nevie vydat zo seba ziadny hlas a na koniec sa zobudi
betrix
01.08.10,06:42
Pokiaľ ja viem, reč sa zmení pri mozgovej príhode, ale na to by Ti asi prišli. Ak je to všetko pravda, možno sa to dá prirovnať k tzv. aure pri migréne. Niektorí ľudia vidia různe svetielka, niektorí na chvíľu až oslepnú.Takže pri mozgu je asi možné všetko, až také nepravdepodobné to, podľa mňa, nie je.
mona091
01.08.10,07:01
Asi 3 krát v živote sa mi stala taká vec že som jednoducho prestala rozprávať, nevedela som po slovensky ako keby som jednoducho zabudla svoju vlastnú reč. Rozprávala som ako keby z časti po rusky ale nikdy som sa po rusky neučila.Toto všetko nastalo po silnej bolesti hlavy. Zároveň mi bolo veľmi zle a takisto som veľmi zle počula. Vie mi niekto povedať čo to mohlo byť? Lebo ja sama a samozrejme ani doktori na to nikdy neprišli. Stalo sa to už niekomu?


mna by zaujimalo, ci si aj rozumela tej "cudzej reci", ktoru si sa pred tym neucila?

inac, poznam ludi, ktori sa hlasia k urcitym krestanskym smerom, u nich v zhromazdeniach je castym javom to, ze hlboko veriaci - obrateni, sa modlia v cudzich jazykoch, (skoda, ze nerozumeju slovam, ktore z nich vychadzaju), bola som tam, chcela som to vidiet a pocut osobne, kedze vsak tie ich modlitby v cudzich reciach neboli ziadne identifikovatelne jazyky, ktore poznam, tak mna to nepresvedcilo vobec, ale oni tomu veria, tak nech
miramax1
01.08.10,07:06
Lenže mne sa to stalo naozaj a neviem či by si z Vás niekto robil srandu keby sa mu to stalo tiež. Keď chce človek niečo povedať a nemôže nič moc príjemné. Magnetickú rezonanciu mi robili, ale samozrejme bohužiaľ nič nenašli, pretože nieže by mi ju urobili hneď po príchode do nemocnice, ale na druhý deň. Rozprávať som nevedela asi 45 minút pre toho kto sa pýtal. Okrem toho nejde len o to, že neviete rozprávať ide aj o to, že som sa celá triasla, nedokázala som v ruke udržať ani pohár s vodou, ťažko som počula, a bolo mi asi tak na odpadnutie. Čakala som radu od niekoho komu sa to už stalo, pretože sa chcem vyhnúť situácií, kedy sa mi to stane znova.
Máš pravdu, nikto by si nemal robiť z Tvojho príspevku srandu. Napísala si sem a dúfala, že nájdeš odpoveď alebo aspoň náznak toho, čo by to mohlo byť. Trvaj na dôkladnom neurologickom vyšetrení.
miramax1
01.08.10,07:09
Určite sa to stáva, že niekto stratí reč, alebo zostane nehybne ležať na posteli bez predchádzajúcich predzvestí, no určite, aj keď je dnes zdravotníctvo na lunte, nenechajú pacienta bez stanovenia diagnózy a adekvátnej liečby. Tiež mi pripadá založenie tejto témy zvláštne...

Čo je zvláštne na založení tejto témy? Jej zadávateľka má právo požiadať o radu.
ubka
04.08.10,17:17
Čo je zvláštne na založení tejto témy? Jej zadávateľka má právo požiadať o radu.

Súhlasím, použila som výraz "zvlášne" nevhodne, mala som však na mysli, že vzhľadom na reakcie, ktoré tu odznievali "ako rada" strata reči pri zhliadnutí výplatnej pásky a pod... mi nepripadá vhodné a takéto stavy patria do rúk odborníkov, ktorí určite nenechajú takýto stav bez povšimnnutia,/ čo som aj uviedla/ a riadiť sa "radami" môže predstavovať stratu času pri liečbe.
Ospravedlňujem sa.
korela
06.08.10,14:03
Potkanko, ja by som sa rada spýtala, ktoré vyšetrenia ti všetky robili okrem magnetickej rezonancie. Tiež, či máš plnohodnotnú stravu, či má telo dostatok minerálov. Robili ti z krvi minerálne hospodárstvo?
Dnešná medicína ešte nie je dokonalá. Okrem toho každý organizmus je individuálny.
Ak nevieš pochodiť u lekárov, odporúčam ti ísť cestou alternatívnej medicíny.
Nemusíš natrafiť hneď na prvého správneho, ktorý ti dokáže pomôcť, ale poznáš to - toľko budeš búchať na dvere, až sa otvoria.
.
Ide o to, že lekári si sami uvedomujú svoje možnosti a medzi sebou vedia, aké obrovské množstvo informácií im o ľudskom tele chýba.
Taktiež nie každé pracovisko ja na rovnakej úrovni.
Tvoj prípad je síce špecifický, ale vyskytujú sa aj iným ľuďom podobné menej známe dg.
Viem o žene, ktorá roky trpela záchvatmi, lekári jej nevedeli pomôcť, až pri obyčajnom ľudskom rozhovore v parku sa dala do reči s čerstvo vyštudovanou lekárkou, ktorá si ešte pamätala že táto dg existuje, na Slovensku bolo vtedy 8 prípadov. Ostatným kolegom asi dg zapoadla do zabudnutia.
Inak išlo o porfýriu.
Taktiež pomerne dosť pacientov pošlú všeobecní lekári k psychiatrom, z dôvodu bolestí žalúdka, "príznak úzkostných stavov", a psychiater ich posiela následne na gastrovyšetrenie. Vychádza jedna jednej, že sa zistí helicobacter pylori.
Konkrétne poznám prípad, kedy bolo roky dieťa posielané k psychológovi, tiež z podobných dôvodov, ani tam nešlo, prospech dobrý, psychika v poriadku, nemalo čo riešiť. Roky trpelo bolesťami žalúdka, až sa ocitlo v nemocnici s krvácaním do žalúdka, kde sa zistil helicobacter ale aj intolerancia na laktózu, napriek tomu sa však primárka neunúvala svoju prácu dotiahnuť do konca a dokončiť vyšetrenie, pretože dnes už aj laici vedia, že intolerancia na laktózu v našich zemepisných šírkach kráča veľmi často s celiakou. Tá sa neskôr potvrdila nie všeobecným lekárom, ani gastro, ale poctivou a profesionálnou kožnou lekárkou, ktorá dala vykonať všetky možné vyšetrenia. Prečo malo to dieťa zažiť niekoľkoročné utrpenie?
V nočnej pyramíde raz rozprávala gastroenterologička z Košíc a priamo sa sťažovala na lekárov prvého kontaktu, že hlavne deti sú posielané k psychológom a nie priamo k nim, z dôvodu "preťaženosti" dnešných detí.
Toto sa dá nazvať skutočne iba neprofesionalitou.
Určite má veľa ľudí podobné skúsenosti, alebo sa dočíta.

Ešte mi utkvel taký raritný prípad z primar.sk. Muž (asi 40 r.) ležal v Piešťanoch na umretie, vychudnutý, nemohol už prijímať žiadnu stravu, bezmocný, nevedeli čo mu je, tak začal dostávať výživu na báze sóje, a sám sa na základe toho zdiagnostikoval. Zistil že mu prestáva byť zle. Tiež celiakia. A to sme v 21. st.
Keď dr. Pružinec, alergológ v priebehu min. víkendu bol na TA3, a začal sa rozčuľovať nad alternatívcami, bolo mi ho úprimne ľúto. Vylučuje aj homeopatiu. Môj pes nevedel čo požíva, a zareagovala liečba. Dostal sa z toho. Liek mi predpísala veterinárka. To bola moja prvá skúsenosť s homeopatikami. Už nemám dôvod neveriť ani ja.

Takže pátraj, hľadaj, sadni si za internet, dožaduj sa liečby, máš na to právo. Eventuelne choď sa spýtať do zdravotnej poisťovne, možno je to dg, ktorá je liečiteľná, alebo aspoň možno diagnostikovateľná v zahraničí. Aj to je jedna z možností.
Veľa šťastia.
maja611
07.08.10,14:18
[QUOTE=danushka;1467449]Potkanko, budem úprimná, máš podozrivý nick, dnes si sa tu registrovala a hneď je téma založená. Keby téma, ale blud ako hrom.

Danushka, na rozdiel od Teba, ja autorovi otázky verím a téma sa mi nezdá blud ako hrom ale naopak, zdá sa mi zaujímavá.
Čítali ste niekto knihy od Dr. Raymonda Moodyho ? napr. Cesty do minulých životov ... Autor tu opisuje reálne prípady - svoje skúsenosti, kedy ľudia v stave hypnózy rozprávali rečou, ktorú sa nikdy neučili (xenoglosia), popisovali miesta, kde nikdy neboli ... Nemyslím si, že to, čo sa tu popisuje, sú bludy. V stave hypnózy sa vybavujú spomienky ukryté hlboko v mysli. Myslím, že ľudský mozog je málo prebádaný na to, aby sme mohli tvrdiť, že takéto veci nie sú možné.
danushka
07.08.10,14:53
[QUOTE=danushka;1467449]Potkanko, budem úprimná, máš podozrivý nick, dnes si sa tu registrovala a hneď je téma založená. Keby téma, ale blud ako hrom.

Danushka, na rozdiel od Teba, ja autorovi otázky verím a téma sa mi nezdá blud ako hrom ale naopak, zdá sa mi zaujímavá.
Čítali ste niekto knihy od Dr. Raymonda Moodyho ? napr. Cesty do minulých životov ... Autor tu opisuje reálne prípady - svoje skúsenosti, kedy ľudia v stave hypnózy rozprávali rečou, ktorú sa nikdy neučili (xenoglosia), popisovali miesta, kde nikdy neboli ... Nemyslím si, že to, čo sa tu popisuje, sú bludy. V stave hypnózy sa vybavujú spomienky ukryté hlboko v mysli. Myslím, že ľudský mozog je málo prebádaný na to, aby sme mohli tvrdiť, že takéto veci nie sú možné.

Až na to, že v stave hypnózy ma môže o tom informovať ten, čo ma do tej hypnózy doviedol a informovať o obsahu určitých zážitkov.
Ešte som nepočula, aby sa niekto dostal do hypnózy buchnutím hlavy o stenu a koniec koncov, zadávateľka hypnózu ani nespomínala.
Ak sa udeje ničo zvláštne mimo mojej mysle, tak si to asi ťažko budem pamätať.
A to zvláštne by som nechala poriadne prešetriť neurológovi a nie Porade.

Zvláštne je, že zadávateľka nepovedala, aké vyšetrenia podstúpila a ako sa vyjadrili lekári ku konkrétnym výsledkom.
Už maličké zmeny mozgu dokáže zachytiť EEG.

Dokážem byť chápavá a empatická, ale aj dostatočne podozrivá a neveriaca k určitým témam, ktoré tu za posledné dva roky vznikli a neustále vznikajú.

A ešte niečo doplním.
Z príspevku si nerobím srandu, nie je tu ani náznak irónie. Dodržiavam Etiketu porady.
Takže ak sa niekto rozhodne pucovať ma za môj názor, tak nech to urobí v tejto téme a nie druhej. Lebo potom ostávam naozaj bez slov a čumím asi takto :eek:.
maja611
08.08.10,10:16
Danushka, prepáč, asi si ma nepochopila. Ja netvrdím, že sa niekto dostal do hypnózy buchnutím hlavy o stenu. Ja sa len zamýšľam, ako niečo takéto pozoruhodné mohlo vzniknúť. Otázka znela: Stalo sa to už niekomu? Iba som uviedla literatúru, kde sa presne tento jav popisuje.