Lydia5
10.08.04,11:09
Dostala som DF z Ceskej republiky na 12659,90 CZK na uroky z omeskania za oneskorene platby.Tato hodnota pozostava:
26300,-CZK x 0,1% x 34 dni = 894,20
36673,60CZK x 0,1% x 42 dni = 1540,29
54102,90CZK x 0,1% x 189 dni = 10225,45
Chcem sa opytat vzhladom na dan z prijmov a uznatelnost tychto urokov ako dan.vydavkov. Tusim, ze je tam nejake povolene %, ktore ma stanovena NBS, a nemoze sa presiahnut. Kde to % najdem, toto % je stanovene pre vsetky krajiny rovnake a plati aj v tuzemsku? Ak nemam narok na uplatnenie celej vysky urokov, prosim o radu ako postupovat s vypoctami.
McMarti
10.08.04,11:26
Úúrok z omeškania podľa obchodného zákonníka je v § 369. V súčasnosti je max. 4.95 % za rok (4,5 % je zákl. sadzba NBS a + 10 %).
jana
10.08.04,11:40
Chcem sa spýtať McMarti základná diskotná sadzba v NBS 4,5% p.a. je denná sadzba?
Lydia5
10.08.04,11:48
Janka, myslim ze polrocna.V § 369 obc.zakonnika sa ten polrok spomina.
vladan
10.08.04,11:59
McMarti, táto téma bolo rozoberaná - teda % úroku z omeškania je 14,5% p.a. ... v Obchodnom zákonníku je dosť nepresná formulácia!

diskusia tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=7890#post7890

Pekný deň
Ervin
10.08.04,12:07
súhlasím z vladan, okrem toho výška úroku je ročná p.a....per annum (preložené z latinčiny "za rok")