alderonka
03.11.05,09:41
Prosím Vás poradte. Ak má platca kúpené osobné auto na leasing a má ho zaradené v obchodnom majetku, môže alebo nemôže si nárokovať odpočet DPH na úrok(niekde finančná prirážka) u tohto auta? Z istiny samozrejme neuplatňujem. ĎAkujem za radu.
Tweety
03.11.05,08:45
Prosím Vás poradte. Ak má platca kúpené osobné auto na leasing a má ho zaradené v obchodnom majetku, môže alebo nemôže si nárokovať odpočet DPH na úrok(niekde finančná prirážka) u tohto auta? Z istiny samozrejme neuplatňujem. ĎAkujem za radu.Podľa nového zákona o DPH sa už nedá uplatniť daň :rolleyes: ani z finančnej prirážky.
:cool:
Monika1
03.11.05,08:49
Pri osobnom automobile nie je možné uplatniť si odpočet DPH ani z istiny ani zo služieb finančného navýšenia /úroku/.
apo
07.12.05,00:17
Mám ďalšiu podotázku vyplývajúcu z rozporu dvoch informačných tokov:

1. informačný tok: Školenie k dani z príjmu:

DPH pri leasingu os. mot. vozidla je prevádzkovým nákladom vrátane DPH z nultej splátky (akontácie). Odôvodnené tým, že účtujeme do nákladov odpisy a tieto počítame z rovnakej sumy ako leasingová spoločnosť. Z tohoto dôvodu DPH z akontácie ako aj zo splátok je v účtovníctve prevádzkový náklada a zároveň aj znižuje základ dane z príjmu.

2. informačný tok: Verlag Dashofer Všetko o leasingu.

Táto publikácia rozlišuje DPH z akontácie a z leasingových splátok.
DPH z akontácie zahrňuje do vetupnej ceny a do daňových výdavkov ide vo forme odpisov.
DPH zo splátok je prevádzkovým výdavkom a znižuje základ dane z príjmu priebežne ako idú splátky.

Prosím poraďte.

apo
sarmantna
07.12.05,07:29
DPH zo splátok je prevádzkový náklad priebežne účtovaný, ako idú splátky.
sarmantna
07.12.05,07:29
DPH zo splátok je prevádzkový náklad priebežne účtovaný, ako idú splátky.
apo
07.12.05,07:56
Samanta,

ďakujem, ya prispevok, lale prosím skús sa poyrieť na môj príspevok ešte raz, a poraď ako správne naložiť s DPH, ktorá je súčaťou yaplatenej akontácie nakoľko v mám rozdielne informácie o tejto hodnote.

Ešte raz,

ďakujem,

apo
sarmantna
07.12.05,07:59
Sorry, že som odpovedala iba na časť otázky...aj DPH pri akontácii, teda prvej zvýšenej splátke ide do prevádzkových nákladov daňovo uznaných.
Teda 1 informačný tok je správny, ten 2.-Verlag... mám preštudovaný a tiež mi to nebolo jasné, tak som to konzultovala s daňovým poradcom.
janette š.
18.03.06,20:45
Už pár dní študujem leasing, ale dá sa povedať, že som z toho domotaná ešte viac.
Mám nasledovný problém:
SZČO kúpil v 01/2005 formou leasingu osobný automobil, v tom čase bol neplatca DPH. Akontácia bola 35%.
Akontáciu som zúčtovala ako Výdavok z pokladne - iný neovplyvňujúci daň z príjmu.
Platcom DPH sa stal v 05/2005.
Odpisy ku koncu roko vypočítavam z OC bez DPH.
Môžem teraz ku koncu roku zúčtovať celú DPH z akontácie do prevádzkovej réžie?
apo
18.03.06,23:30
Pri účtovaní a uplatňovaní DPH na odpočet z lizingov osobných motorových vozidiel, ktoré nie sú priamym výrobným prostriedkom sú na tom četci rovnako. registrovaní aj neregistrovaní na DPH.

Takže bez ohľadu na to kedy ste sa stali platcom DPH celú DPH z akontácie ako aj zo všetkých výdavkov spojených s líingom osobného motorového vozidla účtujete ako prevádzkovú réžiu z účtovného aj daňového hľadiska.

Nebojte sa smelo do toho, znížte DPH-čkou základ dane z príjmu.

apo
janette š.
21.03.06,11:25
Dakujem za radu :)
Uz je to tam zuctovane:)
alex1
01.08.06,08:19
Kúpili sme ako firma osobné ojazdené auto z Talianska od súkromnej osoby. DPH sme nepriznávali nakoľko je to oslobodené. Auto sme predali bez DPH leasingovke. Teraz predčasne ukončujeme leasing a leasingovka nám vystavila zatiaľ návrh zmuvy kde kúpna cena je s DPH.

Môže mi niekto poradiť či je to správne a prečo???
Ďakujem
alex1
01.08.06,09:23
Kúpili sme ako firma osobné ojazdené auto z Talianska od súkromnej osoby. DPH sme nepriznávali nakoľko je to oslobodené. Auto sme predali bez DPH leasingovke. Teraz predčasne ukončujeme leasing a leasingovka nám vystavila zatiaľ návrh zmuvy kde kúpna cena je s DPH.

Môže mi niekto poradiť či je to správne a prečo???
Ďakujem

Prosím!!!!!!
apo
01.08.06,14:21
Kúpili sme ako firma osobné ojazdené auto z Talianska od súkromnej osoby. DPH sme nepriznávali nakoľko je to oslobodené. Auto sme predali bez DPH leasingovke. Teraz predčasne ukončujeme leasing a leasingovka nám vystavila zatiaľ návrh zmuvy kde kúpna cena je s DPH.

Môže mi niekto poradiť či je to správne a prečo???
Ďakujem

Mám konkrétnu skúsenosť opačného charakteru.
Môj klient príliš iniciatívny rýchlo ako sa stal platiteľom DPH išiel do lízingovky a vzal na lízing ojazdené vozídlo úžitkové. Beťári v lizningovke mohli celý lízing spraviť s DPH, ale urobili ho ako na bazárové auto napriek tomu, že bolo odkúpené od osoby registrovanej na DPH. Môj klient mal nárok iba na DPH z poplatku na vystavenie lízingovej zmluvy.
Lízingovka ho doslova obabrala ako sa len dalo.

Vo Vašom prípade môže ísť tiež o extrémny pokus Vás dobehnúť, ale je možné, že HODNOTA DPH nie je z celej ceny vozidla, ale sa jedná iba o sumu DPH viažúcu sa k predaju použitého tovaru.

apo
alex1
02.08.06,06:43
Takže aj ty si toho názoru, že by to malo byť bez DPH? Nemám presné položky, len ten návrh zmluvy a keďže sa mi nezdala výška sumy, tak som volala do lizingovky a tam mi povedala, že cena je to+to+to+DPH. Myslíš, že by to mohla byť DPH z rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou podľa §66 ods.3 ????
alex1
02.08.06,16:52
Kúpili sme ako firma osobné ojazdené auto z Talianska od súkromnej osoby. DPH sme nepriznávali nakoľko je to oslobodené. Auto sme predali bez DPH leasingovke. Teraz predčasne ukončujeme leasing a leasingovka nám vystavila zatiaľ návrh zmuvy kde kúpna cena je s DPH.

Môže mi niekto poradiť či je to správne a prečo???
Ďakujem

No sadla som si ešte raz k zákonu a asi predsa len to bude s DPH. Moja dedukcia: my sme auto kúpili bez DPH, predali lizingovke bez DPH podľa § 42 a keďže lizingovka obchoduje s autami predáva nám ho späť už s DPH. Môžnosť odpočtu tejto DPH tu nie je a pri predaji novému majiteľovi mu budeme faktúrovať bez DPH zase podľa § 42.

Skúste niekto reagovať, či sú moje úvahy správne. Dík
Orsz
02.08.06,17:06
No sadla som si ešte raz k zákonu a asi predsa len to bude s DPH. Moja dedukcia: my sme auto kúpili bez DPH, predali lizingovke bez DPH podľa § 42 a keďže lizingovka obchoduje s autami predáva nám ho späť už s DPH. Môžnosť odpočtu tejto DPH tu nie je a pri predaji novému majiteľovi mu budeme faktúrovať bez DPH zase podľa § 42.

Skúste niekto reagovať, či sú moje úvahy správne. Dík

Je to na zváženie, pretože podľa mňa leasingovka mohla na predaj vozidla využiť oslobodenie od DPH - teda §66ods.3 zák. o DPH, keďže sa jedná o ojazdené auto, a to bezohľadu na to, či je to formou finančného leasingu alebo v hotovosti. Skúste zistiť priamo u nich, prečo tak postupovali. Čo viem, niektoré leasingovky nechcú toto oslobodenie robiť, pretože by museli počítať koeficient. Ja mám tiež na firmu kúpené ojazdené auto - asi pred rokom. Zisťovali sme vtedy, ktorá leasingovka je ochotná toto oslobodenie uplatňovať, aby som nepreplatila. Skús sa informovať.
alex1
02.08.06,17:12
Veď práve, aj my sme boli v tom, že použijú oslobodenie. Ale ich ekonóm povedal, že to tak má byť a tak to bude, tak sme zostali v pomykove a študovali zákon a dedukovali. Ale aj tak sa nám to nezdalo, len sme sa asi snažili nejako si ich tvrdenie oddôvodniť. Ale keďže aj ty si toho názoru, že by to malo byť bez DPH tak sa zajtra do nich pustíme. Dám vedieť, ako sme pochodili.
Orsz
02.08.06,17:19
Veď práve, aj my sme boli v tom, že použijú oslobodenie. Ale ich ekonóm povedal, že to tak má byť a tak to bude, tak sme zostali v pomykove a študovali zákon a dedukovali. Ale aj tak sa nám to nezdalo, len sme sa asi snažili nejako si ich tvrdenie oddôvodniť. Ale keďže aj ty si toho názoru, že by to malo byť bez DPH tak sa zajtra do nich pustíme. Dám vedieť, ako sme pochodili.

Vieš, je to viac menej na zvážení tej leasingovky, pretože zákon to ukladá ako možnosť rozhodnúť sa, nie ako povinnosť - uvádza sa to v ods.11 už citovaného §66. Ale pre Vás by bolo výhodnejšie to oslobodenie od DPH - ale za pokus spýtať sa - to stojí.
Lucia2005
27.12.06,14:18
29.11.2006 sme prevzali ojazdené osobné auto - lizing.
Obstarávacia cena 239000,- Sk
Lizin.cena 331440,- Sk
Doba liz.zml. 36 mesiacov (mesač.splátka 7817,- Sk)

Na splát.kal. mám uvedené len VS, splatnosť, líz.splátka -7816,12 a celkom - 7817 Sk.
(Lízingová spoločnosť kúpila automobil od predajcu ojaz.automobilov - uplatnený par.66 zák o DPH)
Neviem či účtujem správne???
331440 - 239000= 92440 úrok?
042/474 239000,- prevzatie 29.11.2006
022/042 239000,- zaradenie... 29.11.2006
474/221 50028,- úhrada nultej splátky 29.11.2006
562/47401 2567,78 splatný fifančný náklad -úrok 29.11.2006
47401/221 2567,78 úhr.finan.nákladu - úroku 1.spl.LZ 29.11.2006
474/221 5249,22 úhr.1.spl.LZ (2567,78 + 5249,22 = 7817,-) 29.11.
.
.
.
Takto budem účtovať každý mesiac? Neviem či úroky môžem dávať každý mesiac rovnomerne do nákladov (92440 : 36 = 2567,78 Sk)
V splátkových kalendároch ktoré som videla, boli už vypočítané mesačné úroky a v každom mesiaci bola iná suma.
Doteraz som účtovala len o lizingu spred roka 2004.
Samozrejme, že ešte budem účtovať odpisy zo sumy 239000,- Sk, ktoré som neuvádzala.
Ďakujem za každú radu.:rolleyes:
Lucia2005
28.12.06,08:30
Ja viem, že má byť vianočná pohoda a dať pokoj, ale prosim, poraďte.
Johanka
28.12.06,08:49
Skús trocha čítať účtovanie leasing ;) .
Lucia2005
28.12.06,10:05
Johanka, ja zaúčtovanie lizingu v podstate viem, ale ja nerozumiem, prečo nemám v splátkovom kal. uvedený úrok. Ja som ho vypočítala: liz.cena - obst. cen = úrok (liz.navýšenie). Tento úrok som delila počtom mesiacov (36) a túto pomernú časť dávam mesačne do nákladov - ako to uvádzam v prispevku 20.
O toto mi ide, či to robím správne, alebo mám harakiri splátkový kalendár.
Čas.rozl.na konci roka + odpisy, to viem.
Kúpna cena 0
sprac.popl. 0
poistenie - naša firma dala poistit auto.
- Už som prešla kopu príspevkov, ale tento problem som nenašla.
Ďakujem
Lucia2005
05.01.07,11:41
Už je to vyriešené, poslali mi nový splátkový kalendár.
ivab
24.01.07,08:45
Aby som nezriaďovala ďalšiu poradu na túto tému, pripnem to sem.
Prosím Vás, máme na lízing osobné auto, viem, že si nemôžem uplatniť DPH z istiny, ani z úrokov, ale čo s DPH z poistného?
Prosím o jasnú odpoveď. Ďakujem.
zuhl
16.07.07,15:21
Ahojte, platca DPH kúpil osobné vozidlo v hotovosti. DPH si asi určite neuplatním a pri zaraďovaní do IM použijem OC bez DPH alebo s DPH?
A ešte sa chcem spýtať, že keď tankujete PHM v Čechách, tak čo s DPH?
Ďakujem.
betka
16.07.07,17:27
Ahojte, platca DPH kúpil osobné vozidlo v hotovosti. DPH si asi určite neuplatním a pri zaraďovaní do IM použijem OC bez DPH alebo s DPH?
A ešte sa chcem spýtať, že keď tankujete PHM v Čechách, tak čo s DPH?
Ďakujem.

Vytvoríte si kartu IM, kde auto zaradíte v OC, keďže pri OA nie jenárok na odpočítanie DPH, pokiaľ s nimi neobchodujete, Vašou OC bude cena vrátane DPH (s DPH). Zaradíte do 1.0S (4 roky) a odpisujete.

Čo sa týka bločkov z ERP.-daňový doklad, účtujete (ak je vystavený s DPH) ako daňový výdavok aj so sumou DPH, alebo si môžete pýtať vrátiť DPH z Čiech ak je suma DPH viac ako 7 tis.Čk....,
zuhl
17.07.07,06:32
Ale DPH si neuplatňujem?Ja dám len do nákladov celú sumu aj s DPH?
Tweety
17.07.07,06:35
Nie do nákladov, ale do ceny obstarania majetku v tomto prípade zahrnieš aj dph. Do nákladov MV dostaneš až cez odpisy MV.
Vladimír Ozimý
17.07.07,06:39
Ahojte, platca DPH kúpil osobné vozidlo v hotovosti. DPH si asi určite neuplatním a pri zaraďovaní do IM použijem OC bez DPH alebo s DPH?
A ešte sa chcem spýtať, že keď tankujete PHM v Čechách, tak čo s DPH?
Ďakujem.


dph z benzínu date do nákladov
dph na ktoré nemáte nárok buď je súčasťou vstupnej ceny alebo ho dáte do nákladov podľa par. 19 ods 3 pism. K hovorí o tom par. 25 ods 5 - len túto som to napísal naschval takto lebo neviem či tento par. 19 ods 3 pism. k sa vzťahuje len na bod c čisto alebo aj bod b pretože bod b končí podmienkou alebo a nie čiarkou...
zuhl
17.07.07,06:43
Prepáčte, ja som sa zle vyjadrila. ja som hovorila o tom bločku PHM z Čiech. Tam neviem čo mám s DPH robiť.
Tweety
17.07.07,06:44
Dph bude tvoriť súčasť ceny PHM v prípade, že o jej vrátenie nežiadate ČR.
zuhl
17.07.07,06:45
Ďakujem veľmi pekne.