alderonka
03.11.05,10:45
Dobrý deň, vediem účtovníctvo dvom zubným lekárom, ktorí založili spoločnú s.r.o. a zaregistrovali sa ako platcovia DPH. Nakoľko zubárska činnosť patrí medzi oslobodené plnenia, pacientom sa práca nenavyšuje o DPH. Mňa však zaujíma, či si môžu alebo nemôžu nárokovať DPH z nákladov ako je telefón, nájom, zariadenie ordinácie, spotrebný materiál ... alebo nie. SÚRNE!!!
Tweety
03.11.05,09:52
Dobrý deň, vediem účtovníctvo dvom zubným lekárom, ktorí založili spoločnú s.r.o. a zaregistrovali sa ako platcovia DPH. Nakoľko zubárska činnosť patrí medzi oslobodené plnenia, pacientom sa práca nenavyšuje o DPH. Mňa však zaujíma, či si môžu alebo nemôžu nárokovať DPH z nákladov ako je telefón, nájom, zariadenie ordinácie, spotrebný materiál ... alebo nie. SÚRNE!!!Môj názor, nemôže si DPH odpočítať, pretože budú použité na služby oslobodené.
§49 zákona o DPH.
.;) :o
Monika1
03.11.05,10:10
Mohli by ale len v tom prípade, ak by vykonávali aj iné činnosti, ktoré nie sú oslobodené od DPH a aj to nie celú čiastku iba pomerne. Musela by si počítať koeficient. Inak súhlasím s Tweety.
apo
03.11.05,10:54
Monika 1 uviedla správnu radu.

Ja sa pýtam načo doktori založili obchodnú spoločnosť a zaregistrovali sa ako platitelia DPH? Pokúsim sa sám si odpovedať. Predpokladám, že idú robiť okrem zdravotníckej činnosti aj obchodnú činnosť.
Ak je môj predpoklad nesprávny zaregistrovali sa asi úlne zbytočne.

apo