jerry22
29.07.10,07:09
Zdravim, vie mi niekto poradit, krvne testy na celiakiu som mal negativne, ale stale mavam bolesti brucha v lavom boku vedla pupka, mavam hnackovitu stolicu, taku masnu... Lekar mi povedal, ze nemozem mat celiakiu, ale moze to 100% potvrdit aj bez biopsie tenkeho creva? Mal niekto takyto problem? Za kazdu odpoved vdaka,,,Milan
arizona
29.07.10,05:12
calawen
29.07.10,06:16
Zdravim, vie mi niekto poradit, krvne testy na celiakiu som mal negativne, ale stale mavam bolesti brucha v lavom boku vedla pupka, mavam hnackovitu stolicu, taku masnu... Lekar mi povedal, ze nemozem mat celiakiu, ale moze to 100% potvrdit aj bez biopsie tenkeho creva? Mal niekto takyto problem? Za kazdu odpoved vdaka,,,Milan

robil aspoň nejaké vyšetrenia, odbery? Môžu to byť aj iné diagnózy...

mimotemy
So synom máme potravinovú intoleranciu (u neho som došla na to keď mal 2 mesiace, u mňa to spustilo tehotenstvo) - na pšeničný lepok, nie je to to isté ako celiakia (našťastie), ale opatrenia sú podobné - už rok fungujeme s tým, že v strave máme vylúčenú pšenicu (t. j. múku, chlieb, rožky, keksíky, koláče, musím študovať zloženie potravín), tú sme nahradili inými obilninami - raž, špalda, ovos, jačmeň (tieto obsahujú lepok, ale menej a nie je taký agresívny ako v pšenici) a samozrejme aj bezlepkové obilniny (proso, pohánku, ryžu, sóju). Chlieb pekávam v domácej pekárni a keď mám chuť na sladké, tak maškrtíme čistú čokoládu alebo upečiem nejaký koláč...

Takže skús na začiatok výrobky z iných obilnín, či sa to zlepší...
tina1
29.07.10,07:54
Zdravim, vie mi niekto poradit, krvne testy na celiakiu som mal negativne, ale stale mavam bolesti brucha v lavom boku vedla pupka, mavam hnackovitu stolicu, taku masnu... Lekar mi povedal, ze nemozem mat celiakiu, ale moze to 100% potvrdit aj bez biopsie tenkeho creva? Mal niekto takyto problem? Za kazdu odpoved vdaka,,,Milan

Nie je vylucene, ze celiakiu nemas, smerodatna je biopsia. Tiez som mala krvne testy negativne. Biopsiou mi zistili silnu pozitivitu MARSCH III B. Taktiez mozes mat ine ochorenie. Pytaj sa na gastroenterologiu, kde ti mozu urobit potrebne vysetrenia.
mamka Danka
30.07.10,07:50
Tak s týmto mám bohaté skúsenosti.
Pozri si stránku gastroenterolog.com, je to virtuálna ambulancia, kde radí gastroenterológ a sú zverejnené aj ostatné otázky, ktorých odpovede ti môžu byť užitočné. Prípadne pozri stránky o celiakii. Tebou uvádzané problémi nie sú prejavom len celiake, ale radom iných ochorení. Doporučujem vyšetrenie tenkého čreva, kde odoberú vzorky na vylúčenie celiakie, ale aj na množstno enzýmu láktázy na trávenie laktózy (možný problém s mliekom). Vyšetrenie trvá asi 10 min.
Okrem toho môže ísť o spústu iných alergii, napr. na kukuričný a zemiakový škrob, ktorý sa pridáva do jedál ako zahusťovadlo. Taktiež existuje syndróm dráždivého hrubého čreva, rôzne gastritídy, crovnova choroba, či problém s trávením tukov.
Ja som mala podobné problémy a absolvovala spústu vyšetrení. Treba si písať jedálny lístok a ísť na to vylučovacou metódov, kedy sa problémy objavia a kedy nie. Mne stačilo prestať chodiť do závodnej jedálne a v reštauráciach si nedávať stravu typu instantných polievok a zemiakového pyré. Prajem veľa šťastia. :o
Libusa
30.07.10,07:59
Švagriná mala prvotné príznaky dlhodobý , niekoľkoročný nedostatok železa, po rokoch začala mať prudké hnačky v krátkom čase veľmi schudla. Neteri zistili alergiu na lepok z testov na alergológii. Ja som mala podobné príznaky denne hnačky aj 8 x lekárka vyšetrila len hrubé črevo ,bez vyšetrenia tenkého čreva uzavrela , ako syndróm dráždivého hrubého čreva.
Llívia
30.07.10,11:36
mimotemy
Odpísali ste viaceré, neviem či máte doma alebo v rodine celiatika. pre mňa je Carrefour najďalej.
Ak dostane niekde celiatik po ceste hlad mimo domu, tak muťažko pomôže pšeno keď pôjde okolo Tesca. nebude si na ulici variť kašu.
hypernova má keksy Liptovký Hrádok. Aj DM drogérie, ale už sa im tiež zužuje sortiment. Inak v Carrefoure som nič nenašla.

Proste celiatik je odkázaný na banán, čistú ryžu a zemiaky, pretože takmer vždy sa pridruží aj iná intolerancia a to spôsobuje najväčší problém. Vynechanie samotného lepku už nepokladám za veľmi zložitú záležitosť.Ale skúste nájsť hotový výrobok, čo neobsahuje aj zároveň mlieko, vajcia, cukor, ...ťažké. Čiže aj veci z Lipt. Hrádku môžem kúpiť iba orieškovú napolitánku, čo nie vždy majú. Všetky ostatné hej....
a neikto aj iné kombinácie - sóju a pod.
Tesco s Tetou má pohánkové vločky, odporúčam. Sama si ich pripravujem kvôli rutínu. Sú dobré.
Aj Ikea má tortičky, ale kvôli zloženiu tiež bezpredmetné.
Ja sa čudujem našim výrobcom. Aj vypisujem, kukurice máme na SK hádam dosť...,, všetko márne.
Neviem či je až taký problém zachovať pri výrobe technologický postup a hygienu.

Problém je skôr v tom, čo píšeš - ak majú celiatici neznášanlivosť aj na iné, nielen na lepok. Vieš si predstaviť, koľko kombinácii by museli výrobcovia vyrobiť? Tomuto stačí bezlepkové, tento potrebuje bezlepkové + bez vajce, ďalší bezlepkové + bez sóje, ďalší bezlepkové + bez mlieka atď. Slovensko je malý štát, dopyt nie je veľký. Ak by toto niekto aj vyrábal, tak by výrobky boli veľmi drahé. Sama vieš, koľko stojí len bezlepková múka a to aj v prípade, ak na ňu dostaneš dotáciu.
A je problém aj v technologickom postupe - poznám človeka, ktorý si dal upiecť bezlepkový chlieb do "priemyselnej" pekárne a nebolo mu z neho dobre.
(Mne sa ani v domácej pekárni na chlieb nedarí upiecť dobrý bezlepkový chlieb. Inak, piekla som raz aj pohánkový a to ani pes nechcel :D , ani ten môj známy celiatik. Ten chlieb strašne smrdel. A ani moji škrečkovia pohánku nechcú :D No a keď som to povedala ex-kolegyni, tak tá na mňa: "Čo ti šibe, vieš, aká je dobrá pohánková kaša?" :) "
calawen
30.07.10,11:52
mimotemy

Problém je skôr v tom, čo píšeš - ak majú celiatici neznášanlivosť aj na iné, nielen na lepok. Vieš si predstaviť, koľko kombinácii by museli výrobcovia vyrobiť? Tomuto stačí bezlepkové, tento potrebuje bezlepkové + bez vajce, ďalší bezlepkové + bez sóje, ďalší bezlepkové + bez mlieka atď. Slovensko je malý štát, dopyt nie je veľký. Ak by toto niekto aj vyrábal, tak by výrobky boli veľmi drahé. Sama vieš, koľko stojí len bezlepková múka a to aj v prípade, ak na ňu dostaneš dotáciu.
A je problém aj v technologickom postupe - poznám človeka, ktorý si dal upiecť bezlepkový chlieb do "priemyselnej" pekárne a nebolo mu z neho dobre.
(Mne sa ani v domácej pekárni na chlieb nedarí upiecť dobrý bezlepkový chlieb. Inak, piekla som raz aj pohánkový a to ani pes nechcel :D , ani ten môj známy celiatik. Ten chlieb strašne smrdel. A ani moji škrečkovia pohánku nechcú :D No a keď som to povedala ex-kolegyni, tak tá na mňa: "Čo ti šibe, vieš, aká je dobrá pohánková kaša?" :) "

skús si pohánku zaliať miesto vodou, mäsovým vývarom... ono pohánka sama o sebe má takú nijakú chuť...
taiko
31.07.10,19:06
Zdravim, vie mi niekto poradit, krvne testy na celiakiu som mal negativne, ale stale mavam bolesti brucha v lavom boku vedla pupka, mavam hnackovitu stolicu, taku masnu... Lekar mi povedal, ze nemozem mat celiakiu, ale moze to 100% potvrdit aj bez biopsie tenkeho creva? Mal niekto takyto problem? Za kazdu odpoved vdaka,,,Milan

Moja zena mala podobny problem. Urobili jej biopsiu a krvne testy, ktore nezistili nic. Potom jej na zaklade inych krvnych testov (na potravinovu intoleranciu) preukazali, potravinovu intoleranciu na psenicu, laktozu a vela dalsich veci. Takze ja by som pred vykonanim bolestivej biopsie, skusil eliminacnu dietu. Presny postup sa da vygooglit, ale v zasade sa jedna o to ze na min 5-7 dni uplne a velmi striktne vylucis podozrievanu potravinu z jedalnicka. Zacal by som psenicou a mliekom, lebo tie su udajne najcastejsie pricinami intolerancie. Ale moze to by kadeco ine, napr aj vajcia. Takze trpezlivost. Ak si vinnika nasiel, malo by sa ti ulavit. A ak danu potravinu opat zjes, priznaky by sa mali objavit velmi rychlo.
Ale je pravdou, ze podobne priznaky mozu by sposobene mnohymi inymi chorobami, tazke aj ked sa ti podari nieco zistit eliminacnou dietou, urcite by som kontaktoval odbornika dietologa, alebo gastroenterologa. Ti by ti s tou eliminacnou dietou mohli aj pomoct.
betrix
01.08.10,06:49
Ahoj, tak ja by som zase diétu neodporúčala, ak nebola ešte urobená biopsia.Potom můžu byť skreslené výsledky.Ale je možné, že aj biopsia z istej časti čreva může byť negatívna. My to zase máme opačne, biopsia bola negatívna, ale jedna časť protilátok vyššia. Sme nateraz na diéte a potom sa urobí záťaž lepkom.
Skús sa poradiť na celiakia.sk- tam můžeš napísať a odpovie lekár alebo na
http://diskuse.dama.cz/diskuse.php?d=10139
taiko
01.08.10,09:02
Ahoj, tak ja by som zase diétu neodporúčala, ak nebola ešte urobená biopsia.Potom můžu byť skreslené výsledky.Ale je možné, že aj biopsia z istej časti čreva může byť negatívna. My to zase máme opačne, biopsia bola negatívna, ale jedna časť protilátok vyššia. Sme nateraz na diéte a potom sa urobí záťaž lepkom.
Skús sa poradiť na celiakia.sk- tam můžeš napísať a odpovie lekár alebo na
http://diskuse.dama.cz/diskuse.php?d=10139

Hmmm, v zasade mas pravdu. Asi by to naozaj ovplyvnilo vysledky biopsie, ak by si na nu isla hned potom. Ale predstav si ze eliminacnou dietou zistis, ze ked vylucis psenicu, tak sa ti vyrazne polepsi. Nie je to lepsi postup ako ist na biopsiu, ktora nic nezisti a potom ist aj tak na eliminacnu dietu?
Na tu biopsiu mozes ist stale. Staci ze sa mesiac po diete budes stravovat normalne ako pred nou. Potom podla mna ta dieta ziadny vplyv na vysledky biopsie mat nebude.
Mohol by sa tu ale nejaky odbornik vyjadrit, aby sme nemutili vodu:)
tina1
01.08.10,10:25
Hmmm, v zasade mas pravdu. Asi by to naozaj ovplyvnilo vysledky biopsie, ak by si na nu isla hned potom. Ale predstav si ze eliminacnou dietou zistis, ze ked vylucis psenicu, tak sa ti vyrazne polepsi. Nie je to lepsi postup ako ist na biopsiu, ktora nic nezisti a potom ist aj tak na eliminacnu dietu?
Na tu biopsiu mozes ist stale. Staci ze sa mesiac po diete budes stravovat normalne ako pred nou. Potom podla mna ta dieta ziadny vplyv na vysledky biopsie mat nebude.
Mohol by sa tu ale nejaky odbornik vyjadrit, aby sme nemutili vodu:)

Nesuhlasim s vylucenim lepku pred biopsiou. Tak ako pise betrix, vylucenim lepku pred biopsiou ti skresli vysledky a mozu byt negativne. Smerodatne vysetrenie je biopsia.