tinkas
29.07.10,08:44
1
veronikasad
29.07.10,06:54
viete mi prosím Vás poradiť....soferi su odmenovaný %tom z trzieb...cize mzda sa sklada z min. mzdy + doplatenie cestovnými náhradami do výšky % z tržby...je potrebné aby teda každý mesiac spravil vodic aj cestoný príkaz...ale čo ked vodič ten cesták nespravil? ako mu mám doplatiť mzdu cez cestovné náhrady?
tvojej otázke nerozumiem.
Ak je vodič na pracovnej ceste (domácej aj zahraničnej), má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách (podľa dlžky trvania pracovnej cesty). Ako to súvisí s % z tržieb ? Aby si mu mohla cestovné vyplatiť, musí predložiť vyúčtovanie pracovnej cesty. Príp. je potrebné stanoviť vo firme interný predpis, ak bude stravné vyplácané nejakým paušálom.
veronikasad
29.07.10,08:24
Tinka, miešaš hrušky s jablkami. % z tržieb je prémia alebo odmena, z ktorej sa platia odvody aj daň.

Diety sú náhrada v zmysle zákona o cestovných náhradách, ktorá nevstupuje do základu dane, ani sa z nej neplatia odvody.

Aj keď to prepravcovia "bežne" robia, že dietami vykrývajú chýbajúcu mzdu, výplata diet nemôže byť viazaná na žiadny podiel z tržieb.

Ak nemáte internú smernicu na výplatu diet (stravného) vo forme paušálu, vodič si musí dorobiť cestovný príkaz.
KEJKA
29.07.10,08:25
no divné odmeňovanie a v rozpore so ZP.
Ako má uzavretú zmluvu - na minimálnu mzdu?
Pokiaľ chce diety vo výške 630 EUR, musí doniesť cesťák vo výške 630 EUR.
Inak mu tých 630 EUR dáš do mzdy ako odmenu a idú z toho riadne odvody a daň, čomu sa vlastne úmyselne vyhýbate.
Ak Poradu čítajú ľudia z DU, DRSR, majú námet na kontrolu firiem-prepravných spoločností..............
klauke
29.07.10,08:48
pokiaľ viem tak diety sa vyplácajú len na základe cesťáka. no zaujímavé riešenie miezd. ja by som to takto nezverejňoval, lebo ...