Daniellita26
29.07.10,11:11
Dobrý deň,
Od 1,2 2010 si dobrovoľne platím nemocenské poistenie. Od tej doby som aj nezamestnaná. V novembri nastúpim na materskú, čiže podmienka 270 bude splnená.
Keďže som nezamestnaná , nedostávam žiadnu podporu, rozhodla som sa ísť až do materskej na PN-ku. V soc. poisťovni mi povedali, že mi nemocenské bude priznané, a v tom prípade sa vraj neplatí to dobrovoľné nemocenské poistenie. Vraj to ale nebude mať vplyv na materskú, lebo som stále registrovaná ako nemocensky poistená osoba.
To dobrovoľné nemocenské poistenie si platím koli materskej, samozrejme z najväčšej sadzby.
Chcem sa spýtať, či sa mi materská nezníži ked budem až do nástupu na materskú na PN - ke a teda nebudem platiť to poistenie zo zákona. Z čoho mi budú tú materskú vyratávať? Aby som koli 3 mesiacom zbytočne neprišla o celkom dobru materskú.
dik
veronikasad
29.07.10,09:13
Obdobie PN-ky je vylučitelná doba. Neovplyvní výšku materského.
Daniellita26
29.07.10,09:22
mám to chápať tak, že dostanem materskú v tej najväčšej výške, ako som to aj chcela keď som začala platiť to dobrovoľné nemocenské poistenie? Lebo síce v tomto prípade budem poistená ale ked budem 3 mesiace PN tak nebudem mať zaplatených tých 270 dní.
veronikasad
29.07.10,09:26
mám to chápať tak, že dostanem materskú v tej najväčšej výške, ako som to aj chcela keď som začala platiť to dobrovoľné nemocenské poistenie? Lebo síce v tomto prípade budem poistená ale ked budem 3 mesiace PN tak nebudem mať zaplatených tých 270 dní.
čítaj pozornejšie - počas PN-ky sa neprerušuje nem. poistenie, je to vylučitelná doba.
Ak od zmeny VZ alebo začiatku poistenia (ak od začiatku platíš maximum) uplynie viac ako 26 týždňov, nemocenské alebo materské budeš mať z maxima.
Ak chceš aj max. nemocenské, počkaj do skončenia 26. týždňa od začiatku DNP.
Daniellita26
02.08.10,15:03
preco potom stale hovoria ze si to DNp musim platit 270 dni. Mne sa socialke povedali, ze ked budem PN a bude mi nemocenske priznane, ze sa to dobrovolne nepalti. Z coho mi potom vyrataju tu matersku. Pretoze pred tym som ukoncila jednu matersku, mesiac som odrobila v praci, dostala vypoved a od tej doby sm stale nezamestnana, hoci si uz 26 tyzdnov platim to DNP.
saskia26
02.08.10,17:41
preco potom stale hovoria ze si to DNp musim platit 270 dni. Mne sa socialke povedali, ze ked budem PN a bude mi nemocenske priznane, ze sa to dobrovolne nepalti. Z coho mi potom vyrataju tu matersku. Pretoze pred tym som ukoncila jednu matersku, mesiac som odrobila v praci, dostala vypoved a od tej doby sm stale nezamestnana, hoci si uz 26 tyzdnov platim to DNP.

Podstatné je, aby dobr. nem. poistenie trvalo v posledných dvoch rokoch aspoň 270 dní - a to ti bude trvať i počas PN, pretože ako písala veronikasad vyššie, tak poistenie sa neprerušuje, vylučuje sa len pri výpočte výšky PN, taktiež nemusíš platiť počas PN. Výšku materskej ti vypočítajú z vymeriavacieho základu, z ktorého si platíš poistenie zjednodušenie povedané mesačne.
Takže ak spĺňaš podmienku 26 t. do nástupu na PN, tak budeš mať nárok na z toho vym. základu, z ktorého platíš a taktiež budeš mať potom nárok na materskú z toho istého vym. základu.
Dúfam, že som to dobre vysvetlila ;)
veronikasad
02.08.10,21:30
preco potom stale hovoria ze si to DNp musim platit 270 dni. Mne sa socialke povedali, ze ked budem PN a bude mi nemocenske priznane, ze sa to dobrovolne nepalti. Z coho mi potom vyrataju tu matersku. Pretoze pred tym som ukoncila jednu matersku, mesiac som odrobila v praci, dostala vypoved a od tej doby sm stale nezamestnana, hoci si uz 26 tyzdnov platim to DNP.
Podmienky nároku na nemocenské

§ 33
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec a povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (ďalej len "dočasná pracovná neschopnosť").

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

-------

Na SP mali pravdu - počas poberania nemocenského dobr. nem. poistenie neplatíš. Materské ti vypočítajú z VZ od začiatku dobr.nem.poistenia do nástupu na materské.

Ak zatial nesplňaš podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch, nárok na nemocenské nemáš.
Daniellita26
03.08.10,07:35
Od roku 2007 som bola na materskej,ktora pokracovala rodicovskou dovolenkou. Pocas toho som bola stale zamestanec. Ked mi skoncila rodicovska dovolenka dostala som v praci vypoved, odrobila som jeden mesiac a potom som isla na urad prace. Rodicovska mi skoncila 8.1.2010 a od 1.2.2010 som nezamestnana. Od toho 1.2.2010 som aj zacala platit to DNP pretoze sme planovali s manzelom druhe dieta, co sa nam aj podarilo, takze v novembri sa narodi.
Na socialnom mi priblizne mesiac pracovnici zistovali, ci mi vznikne nejaky financny narok, ked nastupim na PN kedze predtym som bola na rodicovskej. POvedali mi, ze mal by vzniknut ale 100% som neni presvedcena podla toho akym stylom mi to povedali.
Potom si kladiem otazku, ci dostanem tu max. matersku kedze hoci mam uz 26 tyzdov zaplatenych DNP ale pocas PN nebudem platit, hoci budem nemocensky poistena. Aby som nakoniec neprisla o matersku. Moja znama je na PN a DNP vraj plati, to jej povedali v ziline, mne povedali v cadci, ze sa nema platit. Tak uz tomu nerozumiem.
veronikasad
03.08.10,07:40
Od roku 2007 som bola na materskej,ktora pokracovala rodicovskou dovolenkou. Pocas toho som bola stale zamestanec. Ked mi skoncila rodicovska dovolenka dostala som v praci vypoved, odrobila som jeden mesiac a potom som isla na urad prace. Rodicovska mi skoncila 8.1.2010 a od 1.2.2010 som nezamestnana. Od toho 1.2.2010 som aj zacala platit to DNP pretoze sme planovali s manzelom druhe dieta, co sa nam aj podarilo, takze v novembri sa narodi.
Na socialnom mi priblizne mesiac pracovnici zistovali, ci mi vznikne nejaky financny narok, ked nastupim na PN kedze predtym som bola na rodicovskej. POvedali mi, ze mal by vzniknut ale 100% som neni presvedcena podla toho akym stylom mi to povedali.
Potom si kladiem otazku, ci dostanem tu max. matersku kedze hoci mam uz 26 tyzdov zaplatenych DNP ale pocas PN nebudem platit, hoci budem nemocensky poistena. Aby som nakoniec neprisla o matersku. Moja znama je na PN a DNP vraj plati, to jej povedali v ziline, mne povedali v cadci, ze sa nema platit. Tak uz tomu nerozumiem.
Počas RD si mala prerušené nem. poistenie. Ak nemáš splnenú podmienku 270 dní poistenia (zo zamestnania po RD + DNP), nárok na nemocenské ti nevzniká. Počas PN-ky dobr. nem.poistenie neplatíš, ale iba v tom prípade, ak ti vznikol nárok na nemocenské - čo nie je tvoj prípad. Ak som správne pochopila dátumy, ktoré si uviedla. (nemáš 270 dní poistenia - nevznikol ti nárok na nemocenské).

Napíš si dotaz na infolinku SP, ale vyjadruj sa zrozumitelne, s konkrétnymi dátumami do kedy trvala rodičovská dovolenky, kedy zanikol pracovný pomer.
Daniellita26
03.08.10,07:43
Dakujem za radu, skusim, lebo sa mi zda, ze je to cele popletene. Pracovnici v cadci aj v kysuckom novom meste mi povedali, ze obdobie rodicovskej dovolenky sa zaratava do nemocenskeho poistenia.
veronikasad
03.08.10,07:44
Dakujem za radu, skusim, lebo sa mi zda, ze je to cele popletene. Pracovnici v cadci aj v kysuckom novom meste mi povedali, ze obdobie rodicovskej dovolenky sa zaratava do nemocenskeho poistenia.
iba v prípade, ak by si išla na ďalšiu materskú ... Pri posudzovaní nároku na materské, nie však nároku na nemocenské, ak pracovný pomer netrvá. Ak by pracovný pomer trval, máš nárok na nemocenské od prvého dňa nástupu do práce.
Daniellita26
03.08.10,08:15
Takze som volala do SP, do call centra v Bratislave. Pracovnicka mi povedala:

HOci som bola na materskej a neskor na rodicovskej dovolenke, bola som zamestnanec a teda nemocenske poistenie som nemala zrusene, lebo podla akehoci zakona platneho od roku 2008 sa obdobie rodicovskej dovolenky do nemocenskeho poistenia zaratava. Nasledne som po ukonceni RD dostala vypoved k 31.1.2010 ale zacala som si platit DNP hoci som nezamestnana. Takze k dnesnemu dnu si to DNP uz platim 26 tyzdnov a teda mam narok na PN dokonca z tohoto DNP. A aj materska sa mi v novembri bude ratat z DNP.
veronikasad
03.08.10,08:20
Takze som volala do SP, do call centra v Bratislave. Pracovnicka mi povedala:

HOci som bola na materskej a neskor na rodicovskej dovolenke, bola som zamestnanec a teda nemocenske poistenie som nemala zrusene, lebo podla akehoci zakona platneho od roku 2008 sa obdobie rodicovskej dovolenky do nemocenskeho poistenia zaratava. Nasledne som po ukonceni RD dostala vypoved k 31.1.2010 ale zacala som si platit DNP hoci som nezamestnana. Takze k dnesnemu dnu si to DNP uz platim 26 tyzdnov a teda mam narok na PN dokonca z tohoto DNP. A aj materska sa mi v novembri bude ratat z DNP.
Tak to vyskúšaj, daj si na pár dní vypísať PN-ku ... (neprestaň platiť DNP, radšej nech ti ho vrátia ako preplatok)
Katy a R
03.08.10,08:27
danielita, veď veronika ti odpovedala úplne jasne ... máš to OK :) ... čo sa týka materskej:D
pozri do zák o SP .. ke´d neveríš, ani volať do call centa nemusíš;) http://www.porada.sk/f94-zakon-o-socialnom-poisteni.html

.. doplním (aby to bolo jasnejšie) ... ten § 49a platí pre nárok na materské

... ale ak chceš, vyskúšaj tú PNku, ako radí Veronika;)
robo_27
03.08.10,15:14
Zaujímavá téma ktorá sa pravdepodobne dotkne aj mojej rodiny.

ten § 49a platí pre nárok na materské - to je pravda, ale kukol som § 20a - Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká

a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru

Ak to správne chápem Danielite zaniklo poistenie zo zamestnania skončením prac pomeru a to bolo myslím k 31.01.2010. Následne sa poistila dobrovoľne do dnes. Tak si myslím že tých 270 dní je splnených pre posúdenie na nárok na PN? Alebo?

Zase som sa dočítal že: § 26 prerušenie - poistenie sa prerušuje ak čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a)

No a ten osobitý predpis 45a som už nenašiel. Ach bože tie naše zákony.....

Róbert
veronikasad
03.08.10,18:25
robo_27, v odvolávke 45a) je odkaz na § 166, § 168 odst. 5 a § 169 Zák. 311/2001 (Zákonník práce)

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#166
armor1
04.08.10,06:22
Toto som našiel na http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=681
Praktická rada: Pre výpočet výšky materskej je potrebné spočítať vymeriavacie základy, z ktorých sa platilo nemocenské poistenie za predchádzajúci kalendárny rok a výsledok sa vydelí počtom dní predchádzajúceho kalendárneho roka, po odpočítaní dní, počas ktorých sa nemocenké poistenie neplatilo, napr. PN alebo pracovné voľno bez náhrady mzdy. Takto sa vypočíta denný vymeriavací základ a výška materskej je potom na každý deň materskej 55 % z tejto sumy.
Ja to chápem takto. Ak žena v období pred odchodom na materskú nemala odrobených 270 dní tak nemá nárok na nemocenské. Ak by to vyšlo presne na 270 dní - teda 9 mesiacov, tak do denného vymeriavacieho základu budú započítané aj 3 mesiace pred tými 270 timi dňami počas ktorých žena platila aj DNP aby zvýšila max. vymeriavací základ. Takže ak mala pred 270 dňami mzdu len 400 Eur a potom 270 dni platila aj DNP takže platila NP z max vymeriavacieho zakladu 1116,75. Takže denný vymeriavaci by bol 30,82. Ak by bola DNP celý rok tak by bol Denný vymeriavací základ 36,71. To činí rozdiel zhruba 100 Eur mesačne. Prosím o Vaše názory
veronikasad
04.08.10,06:33
armor1, vôbec nechápem na čo sa pýtaš - miešaš hrušky s jablkami, pretože nemocenské a materské sú dve rozdielne dávky nemocenského poistenia.

Ak chceš konkrétnu odpoveď uveď prosím presné dátumy doby poistenia a výšku vymer. základu.
armor1
04.08.10,06:49
Príklad: Manželka robí za 400 Eur mesačne v hrubom od 01.01.2008. Od 01.03.2010 začala platiť DNP aby dorovnala rozdiel k max. vymeriavaciemu základu. Na materskú má ísť 31.12.2010. Aký bude denný vymeriavací základ?
veronikasad
04.08.10,06:52
Príklad: Manželka robí za 400 Eur mesačne v hrubom od 01.01.2008. Od 01.03.2010 začala platiť DNP aby dorovnala rozdiel k max. vymeriavaciemu základu. Na materskú má ísť 31.12.2010. Aký bude denný vymeriavací základ?
Ak nástup na materskú bude v roku 2010, vymeriavacím základom bude príjem zo zamestnania za rok 2009 + DNP za obdobie 01.03.2010-30.11.2010.
armor1
04.08.10,07:16
Môže byť denný vymeriavací základ (manželka zarába len 400) rovnaký ako u zamestnanca ktorý zarába 1200 Eur? Koľko teda treba platiť DNP?
veronikasad
04.08.10,07:21
Môže byť denný vymeriavací základ (manželka zarába len 400) rovnaký ako u zamestnanca ktorý zarába 1200 Eur? Koľko teda treba platiť DNP?
to závisí aj od termínu nástupu na MD - nie vždy sa posudzujú rovnaké obdobia a preto nemusí vyjsť max. VZ.
Denný VZ zo zamestnania sa počíta spravidla z hrubej mzdy zamestnanca (pri príjme ktorý nedosahuje max. mesačný VZ) : počet kal. dní poistenia, znížený o dobu PN-ky, OČR.

Ak budeš meniť vymer. základ na DNP a do nástupu na MD neuplynie viac ako 26 týždňov, materské bude vyplácané len z min.VZ (aj keď bolo platené podstatne viac).

Obidva denné VZ sa spočítajú (zo zamestnania aj DNP) a dávka sa vypláca len jedna.
zuzana1012
05.12.10,19:44
dobry den chcela by som sa opytat, od septembra 2008 do decembra 2009 som bola zamestnana, od januara 2010 som bola len na dohodu a od maja som si platila DNP, 29.septembra som isla na PN z min. vymeriavaceho zakladu a od 5. novembra, kedy mi uplynulo 26 tyzdnov som na PN z max. vymeriavaceho zakladu, chcela by som sa opytat ci budem mat narok aj na matersku z toho vymeriavaceho zakladu, nemocenske som si nezrusila ale neplatim si ho, lebo ked som si ho chcela zaplatit bolo mi povedane ze si to platit nemusim. Dakujem velmi pekne za radu
veronikasad
05.12.10,20:14
dobry den chcela by som sa opytat, od septembra 2008 do decembra 2009 som bola zamestnana, od januara 2010 som bola len na dohodu a od maja som si platila DNP, 29.septembra som isla na PN z min. vymeriavaceho zakladu a od 5. novembra, kedy mi uplynulo 26 tyzdnov som na PN z max. vymeriavaceho zakladu, chcela by som sa opytat ci budem mat narok aj na matersku z toho vymeriavaceho zakladu, nemocenske som si nezrusila ale neplatim si ho, lebo ked som si ho chcela zaplatit bolo mi povedane ze si to platit nemusim. Dakujem velmi pekne za radu
Počas poberania nemocenského z DNP nem. poistenie neplatíš.
zuzana1012
05.12.10,20:28
nemocenske poistenie neplatim, ale ja som chcela vediet ci mam narok aj na materske ratane z toho max. vymeriavacieho zakladu? dakujem
veronikasad
05.12.10,20:29
nemocenske poistenie neplatim, ale ja som chcela vediet ci mam narok aj na materske ratane z toho max. vymeriavacieho zakladu? dakujem
Kedy nastupuješ na materskú ? Ak to bude v roku 2011, VZ bude obdobie 05/10-12/10. Obdobie PN je vylučitelná doba. Nemocenské, tak ako aj materské nebudeš poberať zo súčasného maxima. Od 1.7.2010 sa zvyšoval max.vymer.základ, ktorý si si neupravovala (zmena je možná až po 6 mesiacoch).
Katy a R
05.12.10,21:15
Zuzanka, ty si ukončila jednu PNku a v novembri začala novú:confused:
zuzana1012
06.12.10,07:26
na matersku idem v mareci 2011, a ukoncila som jednu PN a hned zacala druhu, to mi poradili v SP koli tej vyske PNky, ale to DNP som si nezrusila
zuzana1012
06.12.10,13:32
a este som sa chcela opytat na tu vysku vymeriavacieho zakladu, teraz by som si to uz asi nemohla zvysit ze, ked uz poberam PN-ku? Vymeriavaci zaklad z ktoreho som si platila DNP je 1080euro. Bude sa mi z toho ratat aj materske? dakujem velmi pekne za radu
veronikasad
06.12.10,13:37
a este som sa chcela opytat na tu vysku vymeriavacieho zakladu, teraz by som si to uz asi nemohla zvysit ze, ked uz poberam PN-ku? Vymeriavaci zaklad z ktoreho som si platila DNP je 1080euro. Bude sa mi z toho ratat aj materske? dakujem velmi pekne za radu
aktuálny max. VZ je 1116,75€. Zmenu VZ môžeš robiť po 6 mesiacoch.
zuzana1012
06.12.10,14:14
ale mozem urobit zmenu aj ked som na PN? lebo 6 mesiacov uz mam splnenych. dakujem
Katy a R
06.12.10,14:32
ale mozem urobit zmenu aj ked som na PN? lebo 6 mesiacov uz mam splnenych. dakujem

.. mohla by si zmenu urobiť - ale materské to už neovplyvní. .. Platná by bola len od januára .. a materské sa ti bude počítať z VZ tohto roku (posledné poistenie)
zuzana1012
14.12.10,15:14
chcela by som pekne poprosit o radu ako to je s tou materskou, uz som tu pisala, ze som od maja DNPoistena a od oktobra som na PN, mesiac som bola z minima, od novembra som z vym. zakladu 1080 euro. Chcela by som sa opytat ci mi bude materske ratane z 1080 euro? dakujem, na matersku idem v polovici marca. dakujem
Katy a R
14.12.10,15:38
chcela by som pekne poprosit o radu ako to je s tou materskou, uz som tu pisala, ze som od maja DNPoistena a od oktobra som na PN, mesiac som bola z minima, od novembra som z vym. zakladu 1080 euro. Chcela by som sa opytat ci mi bude materske ratane z 1080 euro? dakujem, na matersku idem v polovici marca. dakujem
.. samozrejme :) .. predpokladám, že si - aj budeš na PNke minimálne do konca roka ... (budeš mať rovnaký VZ ako na tej druhej PNKe)
zuzana1012
14.12.10,16:28
dakujem velmi pekne :)
bznka
18.12.10,19:17
Dobry ..prosim o radu....ak som toho roku bola niekolkokrat na Pnke...a platim si DNP z max. Vz..ako to bude s PNkeou teda je vypoctom na druhy rok?...budu mat tie pnky vplyv na vysku Pnky na druhy rok?
dadasv
27.12.10,22:27
Prosím o radu.
Ak si zamestnanec začne od 1.1.2011 platiť aj DNP (VZ zo zamestnania 450 €, VZ z DNP 600,- €) bude mať zvýšenú PN už po 270 dňoch platenia DNP, alebo až v nasledujúcom roku?
Andyke
28.12.10,09:28
Po splnení 270 dní platenia na DNP. Od lekára žiadaj 2 PN-ky.
Do zamestnania jednu a druhú ako dobrovoľne nemoc.poistená osoba. (to 2. potvrdenie odovzdáš do Soc.poisťovne, aby Ti vyplatili nemoc. dávky)