judythf1
29.07.10,11:24
Dobrý deň,

potrebovala by som súrne o poradu:
zamestnankyňa skončí pracovný pomer výpoveďou zo strany zamestnávateľa. Má nárok na dvojmesačné odstupné. Výpočet:
2,2372 (dov.priemer za predch. Q) x 8 x 21,74 = 389,09 eur.Vypočítala som správne???? Prosím potvrdiť.

Ďakujem

Pekný deň!!! :)
drobeceva
29.07.10,09:51
Dobrý deň,

potrebovala by som súrne o poradu:
zamestnankyňa skončí pracovný pomer výpoveďou zo strany zamestnávateľa. Má nárok na dvojmesačné odstupné. Výpočet:
2,2372 (dov.priemer za predch. Q) x 8 x 21,74 = 389,09 eur.Vypočítala som správne???? Prosím potvrdiť.

Ďakujem

Pekný deň!!! :)
ak je 40 hodinový pracov.úväzok, tak 2.2372x8x21,74x2/dvojmesačné odstupné=778.19€
judythf1
29.07.10,10:08
Veľmi pekne ďakujem :)
JajaFabša
29.07.10,10:21
Poraďte mi, prosím, ako je to pri 20 hod. prac.úväzku?
drobeceva
29.07.10,10:27
Poraďte mi, prosím, ako je to pri 20 hod. prac.úväzku?
takisto, ale namiesto 8 hodín denne, rátaš 4 hodiny denne
JajaFabša
29.07.10,10:35
takisto, ale namiesto 8 hodín denne, rátaš 4 hodiny denne
To znamená, že koeficient 21,74 podelím dvomi, t.j. dovolenkový priemer x 21,74/2 x 3 (ide o trojmesačné odstupné)?
veronikasad
29.07.10,10:36
To znamená, že koeficient 21,74 podelím dvomi, t.j. dovolenkový priemer x 21,74/2 x 3 (ide o trojmesačné odstupné)?
koeficient = počet prac dní v mesiaci - neopravuješ

výpočet :
hodinový priemerný zárobok x 4 x 21,74 x 3 mesiace
drobeceva
29.07.10,10:37
To znamená, že koeficient 21,74 podelím dvomi, t.j. dovolenkový priemer x 21,74/2 x 3 (ide o trojmesačné odstupné)?
koeficient nedelíš.
dovolenkový priemer x21.74x4x3
JajaFabša
29.07.10,10:42
Vďaka, dievčence, už mi je to jasné. Moc ste mi pomohli.
Tweety
29.07.10,10:43
Vďaka, dievčence, už mi je to jasné. Moc ste mi pomohli.
Koeficient sa nedelí preto, že je vypočítaný z pracovných dní.
JajaFabša
29.07.10,10:43
Ešte chcem poprosiť o radu, predošlý výpočet sa týka mesačnej mzdy, ako je to s hodinovkou? Na priemerku sa používa tuším koef. 173,92 pri 40 hod. úväzku.
drobeceva
29.07.10,10:45
Ešte chcem poprosiť o radu, predošlý výpočet sa týka mesačnej mzdy, ako je to s hodinovkou?
totožné /berie sa dovolenkový priemer-jedno, či je mesačná, či hodinová/
veronikasad
29.07.10,10:46
Ešte chcem poprosiť o radu, predošlý výpočet sa týka mesačnej mzdy, ako je to s hodinovkou?
predošlý výpočet sa týka odstupného, pri ktorom sa vždy používa priemerná hodinová mzda.

Koeficient 21,74 platí rovnako pre hodinovú aj mesačnú mzdu
veronikasad
29.07.10,10:48
ešte doplním, že uvedené platí pri rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase na 5 dní v týždni
JajaFabša
29.07.10,10:48
Už v tom mám jasno, vďaka vám všetkým.
tsatsa
29.07.10,11:12
Niečo mi ušlo, mne to vyšlo 21,75
2010 má 261 prac.dní so sviatkami deleno 12... alebo som úplne mimo?
psps
29.07.10,18:20
Z akého dovolenkvého priemeru sa vychádza po materskej. Teda skončila som materskú a zamestnávateľ mi hneď po materskej dáva výpoveď a chce mi vyplatiť odstupné. Ako sa to ráta v tomto prípade?
ivka70
29.07.10,19:37
Niečo mi ušlo, mne to vyšlo 21,75
2010 má 261 prac.dní so sviatkami deleno 12... alebo som úplne mimo?

Tych 21,74 je vypocitany priemer pracovnych dni z kalendara za tusim 20 rokov, kedy su v nom vsetky prestupne roky a vsetky moznosti posunu datumov.
Nepocita sa teda len z aktualneho roka.
ivka70
29.07.10,19:38
Z akého dovolenkvého priemeru sa vychádza po materskej. Teda skončila som materskú a zamestnávateľ mi hneď po materskej dáva výpoveď a chce mi vyplatiť odstupné. Ako sa to ráta v tomto prípade?

Berie sa do uvahy pravdepodobny vymeriavaci zaklad, ktory sa najcastejsie urcuje z definovanej mzdy v pracovnej zmluve.
vieraaaa
29.07.10,19:47
Z akého dovolenkvého priemeru sa vychádza po materskej. Teda skončila som materskú a zamestnávateľ mi hneď po materskej dáva výpoveď a chce mi vyplatiť odstupné. Ako sa to ráta v tomto prípade?
Pokiaľ po nebudeš vôbec pracovať, tak podľa § 134 ods. 3 ZP

§ 134 ZP Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok“) zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
tsatsa
30.07.10,05:15
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Pekný deň
milka1619
30.07.10,10:34
Všade v príspevkoch čítam, že používate koef. 21,74. Podľa mňa je to nesprávne. Mám zákonník práce aj s komentárom a tam v § 134 ods. 4 je napísané :
Priemerný počet kalendárnych týždňov pripadajúci na jeden mesiac je 4,35 týždňa. ( 4,35 x 40= 174 ) U zamestnanca s týžd. prac. časom 40 hodín sa na výpočet priemerného mesačného zárobku použije počet 174 hodín ( 174:8=21,75), napr. pri týždennom pracovnom čase 37,5 (denne 7,5 hodiny) sa použije 163,1 hodiny.
Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
ivka70
30.07.10,11:18
Všade v príspevkoch čítam, že používate koef. 21,74. Podľa mňa je to nesprávne. Mám zákonník práce aj s komentárom a tam v § 134 ods. 4 je napísané :
Priemerný počet kalendárnych týždňov pripadajúci na jeden mesiac je 4,35 týždňa. ( 4,35 x 40= 174 ) U zamestnanca s týžd. prac. časom 40 hodín sa na výpočet priemerného mesačného zárobku použije počet 174 hodín ( 174:8=21,75), napr. pri týždennom pracovnom čase 37,5 (denne 7,5 hodiny) sa použije 163,1 hodiny.
Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

Ak mas chut, zahlb sa do tejto temy:
http://www.porada.sk/t118398-priemerny-pocet-pracovnych-hodin-pripadajucich-v-roku-na-1-mesiac.html

a vyber si :)
psps
05.08.10,04:06
Pokiaľ po nebudeš vôbec pracovať, tak podľa § 134 ods. 3 ZP

§ 134 ZP Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok“) zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
Môžem si počítať odstupné z kvartálu pred nástupom na MD. Čiže keď som nastúpila 1.7.2007, tak môžem počítať z mesiacov 4-6/07 ?
A počíta sa to ako: hrubá mzda - náhrady / počet dní v kvartáli / 8 hod ? Počíta sa 8 hod alebo 7,5 hod.? V prac.zmluve mám 8 hodinový prac. čas, ale strháva sa mi prestávka. Inak mám mesačnú mzdu.
vieraaaa
05.08.10,04:32
Môžem si počítať odstupné z kvartálu pred nástupom na MD. Čiže keď som nastúpila 1.7.2007, tak môžem počítať z mesiacov 4-6/07 ?
A počíta sa to ako: hrubá mzda - náhrady / počet dní v kvartáli / 8 hod ? Počíta sa 8 hod alebo 7,5 hod.? V prac.zmluve mám 8 hodinový prac. čas, ale strháva sa mi prestávka. Inak mám mesačnú mzdu.
Veď odpoveď na to, z čoho sa Ti bude počítať odstupné máš v tom § 134 Zákonníka práce.
Keď chceš konkrétnejšiu radu, treba napísať dátum návratu do zamestnania po rodičovskej dovolenke ako aj k akému termínu s tebou chce zamestnávateľ ukončiť PP.
psps
05.08.10,05:30
Veď odpoveď na to, z čoho sa Ti bude počítať odstupné máš v tom § 134 Zákonníka práce.
Keď chceš konkrétnejšiu radu, treba napísať dátum návratu do zamestnania po rodičovskej dovolenke ako aj k akému termínu s tebou chce zamestnávateľ ukončiť PP.
Veď to, v tom paragrafe to nie je. Moja materská je od 1.7.2007 do 9.8.2010 a 9.8.2010 aj výpoveď. Keďže neodpracujem po MD ani jeden deň, musím si vypočítať pravdepodobný. Takže sa berie príjem na začiatku rozhodujúceho obdobia, lenže ja som nemala príjem ani na začiatku rozh.obdobia. Potom je v paragrafe uvedené "alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol", ale mám počítať mzdu podľa zmluvy, alebo za posledný kvartál pred MD alebo je tu ešte jedna čiastka: Program, ak som si každý mesiac nahadzovala prázdnu výplatu, tak mi počítal priemer na dovolenku a každý kvartál je iný (neviem ako to ten program počíta). To sú na výber 3 priemery a ktorý je správny?
ivana184
05.08.10,05:58
Berie sa hrubá mzda, ktorá by bola po materskej dovolenke, takže predpokladám, že odstupné sa bude rátať z hrubej mzdy uvedenej na zmluve.
ivka70
05.08.10,06:38
Veď to, v tom paragrafe to nie je. Moja materská je od 1.7.2007 do 9.8.2010 a 9.8.2010 aj výpoveď. Keďže neodpracujem po MD ani jeden deň, musím si vypočítať pravdepodobný. Takže sa berie príjem na začiatku rozhodujúceho obdobia, lenže ja som nemala príjem ani na začiatku rozh.obdobia. Potom je v paragrafe uvedené "alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol", ale mám počítať mzdu podľa zmluvy, alebo za posledný kvartál pred MD alebo je tu ešte jedna čiastka: Program, ak som si každý mesiac nahadzovala prázdnu výplatu, tak mi počítal priemer na dovolenku a každý kvartál je iný (neviem ako to ten program počíta). To sú na výber 3 priemery a ktorý je správny?

Z akeho dovodu dostanes vypoved 9.8.?
Zamestnavatel ti moze dat vypoved jedine s vypovednou dobou, ktora zacne bezat od 1.9. a bude trvat minimalne 2 mesiace.
Ak ukoncis PP 9.8. - tak to sa da jedine v pripade, ze podpises dohodu o ukonceni PP, inak nie. Preco chces podpisat dohodu?
Preco si napr. necerpas po RD este dovolenku? - Malo by to vplyv na tvoju podporu v nezamestnanosti.

Pravdepodobny priemerny zarobok vypocitas cisto z toho, co mas napisane v pracovnej zmluve .. aku aktualnu mzdu.
Takze napr. ak je v zmluve mzda 1000 EUR/mesacne ,bude aj odstupne za jeden mesiac 1000 EUR.
Nemozes pocitat priemer za nejaky kvartal z roku 2007.
psps
06.08.10,15:10
Už som si to nejako vypočítala. Program mi stále (aj počas MD) počítal priemer na dovolenku. Bol stále približne rovnaký záležalo len od počtu prac.dní v kvartáli. Tak som vychádzala z toho, lebo z toho by sa počítala dovolenka, keby som nastúpila do práce.
Výpoveď som podpísala §60 s trojmesačným odstupným. Podpísala som dohodu, lebo tá firma už mala zamestnanca iba mňa a v podstate skončila a už by som nemala čo robiť. A už mám prácu dohodnutú inde. Dovolenku som už nemala žiadnu, lebo som si ju vyčerpala ešte pred MD.