Ivana P.
29.07.10,12:50
Prosím Vás o pomoc. Živnostník je zaregistrovaný ako platca DPH ako príjemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu. Viem, že pri dodaní služby zo zahraničia s miestom dodania v tuzemsku sa má faktúra samozdaniť a zaplatiť daň.

Len môj problém spočíta v tom, že česká firma, platca DPH prenajíma auto a živnostník toto auto ale používa v čechách aj na slovensku, ďalej mu účtuje mobilný telefón, ktorý taktiež používa v čechách aj na slovensku. Tak neviem akým spôsobom mám určiť miesto dodania, či je to prevádzkareň živnostníka, čiže jeho bydlisko? Ďakujem.
KEJKA
29.07.10,11:10
Podľa mňa je to EU vzťah - ičDPH CZ............ a ičDPH SK.....

V prípade prenájmu auta je to však jedno, lebo tieto služby nie sú oslobodené a fakturujú sa s českou DPH /prenajímateľ je CZ firma/. Nejde o prenos daňovej povinnosti.......§16 ZDPH
(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
b) reklamné služby,
c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
d) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
e) poskytnutie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,

ten mobil tam nespadá, platí teda 1.veta mojej odpovede.
betka
29.07.10,19:52
:)

1. V prvom rade nás zaujíma, či ide o krátkodobý alebo dlhodobý prenájom, kt. definuje uvedené:

16/(2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.

Ak ide o krátkodobý prenájom, a prostriedok dám zákazníkovi fyzicky v Rumunsku, podám mu kľúče od auta. Všetko však závisí od zmluvy s partnerom. Môžu byť uzatvorené dve alebo viac zmlúv po sebe. (rozdiel dvoch a menej dní). Tu sú chytáky, ale to nie je podstata.

2. Alebo ide o prenájom, operatívny ("dlhodobejší, viac ako 30 dní a menej ako rok), kde je iné riešenie.
Ivana P.
16.08.10,07:22
Podľa mňa je to EU vzťah - ičDPH CZ............ a ičDPH SK.....

V prípade prenájmu auta je to však jedno, lebo tieto služby nie sú oslobodené a fakturujú sa s českou DPH /prenajímateľ je CZ firma/. Nejde o prenos daňovej povinnosti.......§16 ZDPH
(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
b) reklamné služby,
c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
d) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
e) poskytnutie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,

ten mobil tam nespadá, platí teda 1.veta mojej odpovede.


Ďakujem, chcem si to upresniť. Jedná sa o dlhodobý prenájom automobilu, to znamená aj tak, že česká firma mi bude vystavovať faktúry s DPH, ale ja tu daň na Slovensku neodvediem, rozumiem tomu správne??? A tak isto je to aj s tým mobilom?

Mám v tom trošku bordel, ďakujem za každú pomoc.
Ivana P.
16.08.10,07:23
:)

1. V prvom rade nás zaujíma, či ide o krátkodobý alebo dlhodobý prenájom, kt. definuje uvedené:

16/(2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.

Ak ide o krátkodobý prenájom, a prostriedok dám zákazníkovi fyzicky v Rumunsku, podám mu kľúče od auta. Všetko však závisí od zmluvy s partnerom. Môžu byť uzatvorené dve alebo viac zmlúv po sebe. (rozdiel dvoch a menej dní). Tu sú chytáky, ale to nie je podstata.

2. Alebo ide o prenájom, operatívny ("dlhodobejší, viac ako 30 dní a menej ako rok), kde je iné riešenie.


Ďakujem. Jedná sa o dlhodobý prenájom. Aké je riešenie pri dlhodobom prenájme?
Luba
16.08.10,19:56
Pri dlhodobom prenájme auta by český dodávateľ nemal vystavovať faktúry pre slovenského živnostníka s českou DPH, ale slovenský príjemca služby by ju tu mal zdaniť. Lebo dlhodobý prenájom potom spadá pod §15 (1).
Predpokladám, že síce ten slov.živnostník používa auto aj v SR, aj v ČR, ale nepodniká v ČR pod nejakým českým IČ DPH.
Ivana P.
17.08.10,09:55
Pri dlhodobom prenájme auta by český dodávateľ nemal vystavovať faktúry pre slovenského živnostníka s českou DPH, ale slovenský príjemca služby by ju tu mal zdaniť. Lebo dlhodobý prenájom potom spadá pod §15 (1).
Predpokladám, že síce ten slov.živnostník používa auto aj v SR, aj v ČR, ale nepodniká v ČR pod nejakým českým IČ DPH.


Český dodávateľ vystavuje faktúry bez DPH. Vystavoval ich s DPH len vtedy, keď nebol tento živnostník (nepodniká pod českým IČ DPH) zaregistrovaný podľa §7.. Ďakujem pekne, takže zdaním a odvediem daň.

A čo sa týka mobilného telefónu, ktorý mu taktiež fakturujú volania z ich firemného telefónu, to asi tiež takto isto, však?
Luba
17.08.10,13:17
Mobil rovnako.
jana32
21.02.11,19:26
Dobrý večer, prešla som celú poradu, ale môj problém som nenašla. Pokiaľ firma poskytne firemné auto podnikateľovi, ktorý pre ňu pracuje ako obchodný zástupca - podnikateľ, akou zmluvou sa to dá ošetriť? Viem, ako to je u zamestnancov, ale u podnikateľov netuším. Ďakujem
Mária.K.
22.02.11,06:15
Dobrý večer, prešla som celú poradu, ale môj problém som nenašla. Pokiaľ firma poskytne firemné auto podnikateľovi, ktorý pre ňu pracuje ako obchodný zástupca - podnikateľ, akou zmluvou sa to dá ošetriť? Viem, ako to je u zamestnancov, ale u podnikateľov netuším. Ďakujem
Nájomnou zmluvou.
Anika21
22.07.11,16:04
ahojte, prosím o radu. Poľská firma prenajíma auto slovenskej sro, platca dph. Dočítala som sa teda, že pri dlhodobom prenájme auta platiť dph prechádza na slovenskú sro, že službu samozdaní (t.j. že daň zaplatí a aj si ju odpočíta). V ktorom riadku daňového priznania z DPH sa uvedie toto samozdanenie? pri samozdanení tovaru to mám v riadku 07 (základ) a 08 (dph) a v riadku 21 (odpočet).
Ďakujem veľmi pekne...