piccolino
29.07.10,14:51
Chcela by som sa poradit, lebo v tomto smere nemam ziadne skusenosti. Vcera mi ochorel syn, som zivnostnicka, ma pre mna zmysel vypisat sa od lekarky na OCR? AK ano, co z toho vyplyva - teda ake povinnosti voci socialke apod....
Dakujem
Tweety
29.07.10,12:56
Chcela by som sa poradit, lebo v tomto smere nemam ziadne skusenosti. Vcera mi ochorel syn, som zivnostnicka, ma pre mna zmysel vypisat sa od lekarky na OCR? AK ano, co z toho vyplyva - teda ake povinnosti voci socialke apod....
Dakujem
A si nemocensky poistená?
piccolino
29.07.10,13:08
Ano, som poistena. Platim si vsetky povinne odvody do Socialnej poistovne.
veronikasad
29.07.10,13:18
Ano, som poistena. Platim si vsetky povinne odvody do Socialnej poistovne.
máš nárok na ošetrovné po dobu max. 10 kal. dní. Každé ochorenie člena rodiny sa posudzuje samostatne
Tweety
29.07.10,13:18
Ano, som poistena. Platim si vsetky povinne odvody do Socialnej poistovne.
Potom tlačivo odnesieš do SP, ona to prepláca.
veronikasad
29.07.10,13:25
Ano, som poistena. Platim si vsetky povinne odvody do Socialnej poistovne.
ešte doplním. Počas poberania ošetrovného neplatíš odvody do soc. poisťovne (keďže ošetrovné netrvá celý mesiac, platíš len alikv.časť)

Pozri

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.