marcelaStanakova
03.11.05,11:22
Chcela by som sa spýtať, či si môže živnostník dať do nákladov nákup, ktorý zaplatil inou PK lepšie povedané rodičia mu požičali platobnú kartu a on si s ňou nakúpil nejaké potrebné veci do firmy?

Ako to zaúčtovať pretože to neprešlo cez jeho účet je to vôbec možné zaúčtovať?
Chobot
03.11.05,10:33
A co tak dat to ako nákup za hotové cez pokladnu? Tak by to neslo? Ved blocek z pokladne asi má, takze by to mohlo byt jedno, ako to bolo platené.
renča1
03.11.05,10:41
SZČO by sa môhol dohodnúť s rodičmi , že uzavrú zmluvu o pôžičke, zmluvu o zapožičaní PK, nejakú dohodu s tým, že sa rodičom vrátia peniaze cez účet, alebo v hotovosti . Nevadí , že to neprešlo cez jeho účet, ved SZČO ked nakupuje cez kartu mu musia dať podklad a pokiaľ nie tak na základe zmluvy bude účtovať kúpený tovar, mater.atd.... Na základe týchto dokladov a na základe zmluvy o pôžičke by si môhol uplatniť výdavky.Len v zmluve musí by spísané čo , zakoľko atd...
Majka
03.11.05,11:11
ja to tak robim. odtrhnem blocek z karty neham iba pokladnicny a ak je na nom napisane o platbe kartou c. ... vobec to nevadi ked to preplatis z pokladne v hotovosti na svoju osobu. mame povinnost auditu,bola aj dan.kontrola a preslo to v pohodicke.




A co tak dat to ako nákup za hotové cez pokladnu? Tak by to neslo? Ved blocek z pokladne asi má, takze by to mohlo byt jedno, ako to bolo platené.
marcelaStanakova
03.11.05,12:44
Ďakujem za odpoveď ako vidieť nieje až tak komplikované ako som si myslela .
jaco
03.11.05,13:07
ja to tak robim. odtrhnem blocek z karty neham iba pokladnicny a ak je na nom napisane o platbe kartou c. ... vobec to nevadi ked to preplatis z pokladne v hotovosti na svoju osobu. mame povinnost auditu,bola aj dan.kontrola a preslo to v pohodicke.
Majka ja som dnes tiez pisal o tomto probleme:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=138997#post138997
zhodou okolnosti sa diskusia strhla prave tu.

By ma zaujimalo ci ti tvoji auditori ako pises sa jasne k tomuto problemu vyjadrili alebo to len "nenasli" a preto to preslo. Mne viacej ludi povedalo ze ked je raz na blocku napisane ze PLATBA KARTOU tak ked je to firemna karta je to ok, ked sukromna tak by sa to nemalo robit cez pokladnu formou klasickych preddavkov na nakup tovaru a inych veci. Tak by som to vzdy zauctoval aj ja ale ma matie ze je to sukromna karta co nema s firmou nic spolocne. A robit nejake hokusy pokusy s pozickami je silene komplikovane. ale ak sa inac neda tak co uz...

cize vysledok je ten ze tie veci sa vyuctuju proste jednoducho cez pokladnu ako je to pri platbe v hotovosti, moze to byt teda naozaj tak?

dik
bepo
03.11.05,17:43
SZČO by sa môhol dohodnúť s rodičmi , že uzavrú zmluvu o pôžičke, zmluvu o zapožičaní PK, nejakú dohodu s tým, že sa rodičom vrátia peniaze cez účet, alebo v hotovosti .Zmluva o zapožičaní plat. karty neexistuje a ani sa nesmie požičiavať.
renča1
04.11.05,05:13
Zmluva o zapožičaní plat. karty neexistuje a ani sa nesmie požičiavať.
Ja som myslela skorej na zmluvu o pôžičke, ako na zmluvu o zapožičaní PK. Je to niekde v zákone alebo v postupoch účtovania, že takáto zmluva o zapož.PK nemôže existovať? Ak vieš tak daj vedieť. Na Slovensku je už skoro všetko možné.;)
Monika1
04.11.05,06:00
My sme mali tiež prípad, keď náš zamestnanec zaplatil omylom so svojou kreditnou kartou za nákup PHM a neprešlo to cez náš BÚ. Preplatili sme doklad ako nákup v hotovosti, ktorý predložil zamestnanec k zúčtovaniu. Pri kontrole DPH nám to pracovníčky vyhodili z evidencie DPH a uviedli do protokolu. Odvolali sme sa na UDR a odpoveď prišla, že postupovali nesprávne. Náklad bol vynaložený na podnikateľské účely a daňový doklad sme mali. Nemali to vyhadzovať, ja som im to pekne objasnila. Ale tak im treba.
Paula
04.11.05,06:13
My sme mali tiež prípad, keď náš zamestnanec zaplatil omylom so svojou kreditnou kartou za nákup PHM a neprešlo to cez náš BÚ. ..... Náklad bol vynaložený na podnikateľské účely a daňový doklad sme mali. Monika, vo vašom prípade je to v poriadku. Zadávateľ témy má problém v tom, že si peniaze na nákup vlastne požičal.Aspoň ja tomu tak rozumiem.
Monika1
04.11.05,06:41
Máš pravdu, Paula, potom by som to riešila tak, že ak nie je platcom DPH, urobila by som kúpno-predajnú zmluvu medzi ním a niektorým z rodičov o predaji nakúpeného drobného majetku, bloček o kúpe nech si nechajú rodičia a je to vybavené. Veď predať svoj súkromný majetok môže každý. Ak je platcom DPH, nebude si môcť odpočítať DPH, ale v nákladoch to podnikateľ bude mať a nemuselo by sa to riešiť formou pôžičky.
bepo
04.11.05,08:09
Ja som myslela skorej na zmluvu o pôžičke, ako na zmluvu o zapožičaní PK. Je to niekde v zákone alebo v postupoch účtovania, že takáto zmluva o zapož.PK nemôže existovať? Ak vieš tak daj vedieť. Na Slovensku je už skoro všetko možné.;)Platobná karta je majetok banky a klient ju má len zapožičanú,zákaz jej požičiavania je v Obchodných podmienkach banky ale ak to veľmi chceš tak cez víkend pozriem zákony.
renča1
04.11.05,08:10
Majka ja som dnes tiez pisal o tomto probleme:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=138997#post138997
zhodou okolnosti sa diskusia strhla prave tu.

By ma zaujimalo ci ti tvoji auditori ako pises sa jasne k tomuto problemu vyjadrili alebo to len "nenasli" a preto to preslo. Mne viacej ludi povedalo ze ked je raz na blocku napisane ze PLATBA KARTOU tak ked je to firemna karta je to ok, ked sukromna tak by sa to nemalo robit cez pokladnu formou klasickych preddavkov na nakup tovaru a inych veci. Tak by som to vzdy zauctoval aj ja ale ma matie ze je to sukromna karta co nema s firmou nic spolocne. A robit nejake hokusy pokusy s pozickami je silene komplikovane. ale ak sa inac neda tak co uz...

cize vysledok je ten ze tie veci sa vyuctuju proste jednoducho cez pokladnu ako je to pri platbe v hotovosti, moze to byt teda naozaj tak?

dik

Aký vidíš problém s pôžičkami? Podľa teba je to komplikované HOKUS - POKUS :D . Ja v tom nevidím nič zložiné urobí sa zmluva rozpíše sa v zmluve čo všetko sa nakúpilo za koľko a SZČO bude evidovať závazok, ktorý môže fiktívne alebo naozaj vyplatí rodičom čiastku. Bud ju vyplatí cez účet alebo v hotovosi. Náklady má určité. Ked sa dajú robiť zmluvy o predaji DHIM tak v tomto nevidím problém.
Monika1
04.11.05,08:22
Ja v tom nevidím problém, aj tak sa to dá. Ide o to, čo bude jednoduchšie pre podnikateľa.
Marcela16
18.02.08,19:53
Mám na vás 2 otázky:
1. konateľka s.r.o.-čky robila súkromný nákup firemnou kartou. Ako to mám správne zaúčtovať? Do nákladov si to samozrejme nedávam.
2. robila samozrejme aj zopár výberov z bankomatu, ale nemám doložený doklad z bankomatu. Je nutné mať ten papier, alebo nie?
Ďakujem za skoré odpovede.
Rozalka
18.02.08,20:08
Mám na vás 2 otázky:
1. konateľka s.r.o.-čky robila súkromný nákup firemnou kartou. Ako to mám správne zaúčtovať? Do nákladov si to samozrejme nedávam.
Ak mám z čoho 365/221
ak už nie, tak potom 355/221 ... ale tie potom musí vložiť do firmy,
prípadne môže byť aj ako záloha na mzdy 366/221.
2. robila samozrejme aj zopár výberov z bankomatu, ale nemám doložený doklad z bankomatu. Je nutné mať ten papier, alebo nie? 211/261 - ak vieš sumu (podľa výpisu)
Ďakujem za skoré odpovede.
Toto "milujem" u konateľov, že si nevedia zvyknúť, že peniaze firmy nerovná sa peniaze konateľa.
JankaV
20.02.08,04:58
Zamyslela som sa nad tými dokladmi k výberu z bankomatu, ale aj iný výber z účtu. Ja tam nemám žiadny doklad. Napr. výber z účtu zaúčtujem
261/221 - tu je výpis
211/261 - tu ale nie je nič, len pokladničný doklad, ktorý mi urobí softvér. Prosím vás, stačí to?