Karida
29.07.10,18:26
ahojte, mam otazku, dceru (4r.) mam zverenu do osobnej starostlivosti. Koncom augusta odchadzame do Prahy. Je potrebny suhlas otca - jeho podpis, na to, ze mozeme odist podla tohoto noveho zakona? Ci sa to tyka len rozvedenych parov? My sme manzelia nikdy neboli, meno otca v r.liste je, zverena je ale mne, priezvisko ma moje.
Dakujem!!!!
nika.sum
29.07.10,17:02
nieco mi uslo, aky novy zakon? Som rozvedena a mam zvereneho syna.
Karida
29.07.10,17:33
No nieco o pravach styku otcov s detmi, ktore neziju s nimi... neviem od kedy to plati.. mozno mesiac.. ani ja o tom moc neviem, preto sa pytam tu.. odchadzame a moj ex sa vyhraza podpisom, ze mi ho neda...
Danila
29.07.10,18:42
Bez súhlasu manžela vycestovať s dieťaťom nie je možné. Navyše si myslím, že je to správne. Keď ste dieťa splodili, boli ste u toho aktu obaja. Dieťa patrí obom rodičom. Teda aj s právom rozhodovania.
Karida
29.07.10,18:49
Aj keď nieje môj manžel, ani nikdy nebol??
durisovad
29.07.10,18:53
nieco mi uslo, aky novy zakon? Som rozvedena a mam zvereneho syna.

Mam dojem, ze sa jedna o novy zakon, ktory upravuje striedavu starostlivost o dieta v pripade, ze rodicia neziju spolu. Zakon sa ma netyka, nestudovala som ho, ale myslim, ze nehovori o cestovani s dietatom.
peterknazeje
29.07.10,19:12
Mam dojem, ze sa jedna o novy zakon, ktory upravuje striedavu starostlivost o dieta v pripade, ze rodicia neziju spolu. Zakon sa ma netyka, nestudovala som ho, ale myslim, ze nehovori o cestovani s dietatom.

presne tak, zakon o rodine bol novelizovany ale novela sa tykala iba striedavej osobnej starostlivosti rodicov o dieta, nepise sa v nej nic o cestovani do zahranicia. Novela ma cislo 217/2010 a bola vydana v zbierke zakonov ciastka 88/2010.
Karida
29.07.10,19:15
ano, uz som to nasla len som si nebola ista.. s dohodou z mojej strany problem nieje, co sa tyka navstev atd.. len sa mi zacal vyhrazat nejakym podpisom, bez kt. vraj s malou odist nemozeme..:(((
Danila
29.07.10,19:18
presne tak, zakon o rodine bol novelizovany ale novela sa tykala iba striedavej osobnej starostlivosti rodicov o dieta, nepise sa v nej nic o cestovani do zahranicia. Novela ma cislo 217/2010 a bola vydana v zbierke zakonov ciastka 88/2010.Cestovanie a vycestovanie sú dva rôzne pojmy.
Karida
29.07.10,19:20
My sa tam sťahujeme..
Danila
29.07.10,19:24
My sa tam sťahujeme..A ako bude otec uplatňovať svoje súdom stanovené práva styku s dieťaťom? Ja o tom neviem, že by bola podmienka súhlasu otca v takomto prípade zrušená novelou zákona. Ak je to tak, samozrejme sa ospravedlňujem.
ivka70
29.07.10,19:26
My sa tam sťahujeme..

To ci ste boli alebo neboli manzelmi, s tam nema nic spolocne.
Ak je regulernym otcom dietata, naozaj potrebujes jeho suhlas, ak sa chces s dcerou vystahovat do zahranicia.
A o tom hovoril zakon uz davno ..v dolezitych otazkach dietata rozhoduju obaja rodicia, ak sa nedohodnu, tak musi rozhodnut na ziadost jedneho z rodicov sud.
A vystahovanie dietata do zahranicia je dolezita otazka.

http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&id=43&method=main&art=1406&pg=1
Karida
30.07.10,19:39
Dakujem, beriem to, ok.. a plati to aj v pripade, ze - to viem isto, budem chodit s malou pravidelne na Slovensko cca kazde 2 - 3 mesiace?? (koli praci, jej tcovi, atd...) Cize sice sa stahujem, ale budem tam mat prechodny pobyt - bude tam navstevovat skolku, ale budeme chodit aj na Slovensko. Urcite, urcite par krat do roka.. plati ten zakon aj v tom pripade?
nika.sum
30.07.10,19:56
No bude to asi tazke, ja si neviem predstavit, ze by byvaly suhlasil vidiet syna raz za 2-3 mesiace.
Karida
30.07.10,20:04
tak to planujem ja, prist na SR, s tym ze on moze takisto prist kedykolvek.. Neviem co je lepsie - nech cestuje 5 rocne dieta kazde 2 tyzdne 800km, alebo si to proste podelime.. Myslim ze sa to da zvladnut.. Koniec koncov - ked sme tu tiez to nebyva castejsie... Mne ide o to ci aj tak potrebujem jeho suhlas..
nika.sum
30.07.10,20:15
To nebolo, ze by som chcela odsudzovat, prepacte, ja som len rada, ze nemusim nic taketo riesit. Dufam, ze sa dohodnete. Ak je to tak ze dieta vidi aj na Slovensku raz za 2-3 mesiace, tak potom k nemu nema taky silny vztah a ak Vam to nechce podpisat robi to len napriek. Dufam, ze Vam tu nejaky odbornik dobre poradi a ze sa dohodnete. Drzim palce.
Karida
30.07.10,20:22
Ja som to ani tak nebrala :) Len ma to tiez trapi.. ked mi to povedal.. ani som nevedela ze take nieco existuje.. Aj ja dufam, ze sa dohodneme.. Do CR ist aj chcem, aj musim... budem tam mat lepsiu (ovela) pracu a tu sama starostlivost o malu len tazko zvladam..aj financne aj socialne. Dakujem este raz.. za kazdu radu :)
ivka70
31.07.10,11:18
Ano, potrebujes jeho suhlas aj v takom pripade, ze budes 1x za 2-3 mesiace cestovat na SR.
Inak sa ti moze stat, ze otec dietata vysudi starostlivost pre seba a tvoj odchod s dcerou bude sud kvalifikovat ako medzinarodny unos ... kadeco sa moze stat, ja by som si rozhodne zabezpecila pisomne suhlas otca s odchodom ..kludne aj s podmienkami, za akych budete chodit na SR, pripadne za akych ju moze otec navstevovat.
Karida
31.07.10,15:43
uuuuf...:( tak asi to jednoduche nebude... dakujem za info..