perfecto
29.07.10,20:23
Zdravím,
zaujímal by ma Váš názor na nasledovné:

Fyzická osoba podnikateľ (FO) má záujem presunúť časť majetku a záväzkov na novovzniknutú spoločnosť, ktorá bude s.r.o.

Snahou je, aby transakcia prebehla bez potreby platiť DPH, ktorá by sa teda musela zaplatiť hneď, pričom druhá spoločnosť by ju dostala až neskôr...

Preto sa zaujímam o možnosť realizovať predaj časti podniku, kde prevod je od DPH oslobodený.
Konkrétne by som prevádzal na novú s.r.o. nehnuteľnosť, časť záväzkov, úverový záväzok súvisiaci s financovaním danej nehnuteľnosti a pod.
Je možné uvedené brať za akceptovateľné pre potreby zrealizovania predaja časti podniku? Zdôrazňujem, že sa nebude jednať len o predaj nehnuteľnosti, ale aj prevzatie záväzkov a pod.
Prípadne, ako v tomto prípade realizovať predaj časti podniku tak, aby ho ako predaj časti podniku uznala aj prípadná daňová kontrola?
Štandardne sa predáva časť podniku pri existencii nejakej prevádzky alebo nejakého logického celku, ale tiež som v zákone nevidel jednoznačnú špecifikáciu toho, čo prevádzka, resp. organizačná zložka je. Preto mám za to, že ak predmetom predaja bude súbor vecí (časť majetku, záväzkov, možno pohľadávok...), že by sa uvedené mohlo považovať ako za akceptovateľný predaj časti podniku... (pri štandardnom predaji nehnuteľnosti by povinnosť platiť DPH vznikla, preto mi ide o spôsob ako sa DPH vyhnúť. Navyše, daň. úrad aj tak o nič nepríde, pretože druhej spoločnosti by tú DPH musel vrátiť...)

Ďakujem!
betka
29.07.10,19:42
Otázka:
Je SZČO podnik?
Predstavuje SZČO nejakú časť podniku tvoriacu samostatnú organizačnú zložku?

SZČO nie je PO. Je to vždy len FO.

A osobne si myslím, že sa Vás netýka par. 10 z o DPH.

NEhnuteľnosti SZČO bude posudzovať v zmysle par. 54, kde dochádza k zmene účelu, pri kt. podnikateľ (pravdepodobne, nevieme ako sa nadobudla, kedy sa nadobudla) zmenil účel podľa 3/a. (a ak však nebola nehnuteľnosť pri kúpe oslobodená podľa par. 38)
KEJKA
29.07.10,19:44
mala som podobný prípad, kde sa riešili dlhy jednej spoločnosti /A/ tým, že predala zásoby veriteľovi /B/ a táto pohľadávka sa čiastočne započítala na nezaplatené záväzky A voči B. Predaj sa uskutočnil s DPH.
Na zabezpečenie ostatnej časti pohľadávok veriteľa B boli postúpené pohľadávky firmy A voči tretím stranám na B.
Nakoľko konateľ A nemal záujem starať sa o ďalši chod firmy, zamestnanci cítili, že prídu o prácu, dohodli sa a ukončili pracovné pomery. Zamestnala ich firma B.
Išlo o prepojené osoby - inak by tento postup bol oveľa zdlhavejší.
===============
Hoci išlo o postupnosť krokov, nie o zámer, DU klasifikoval tieto kroky ako skutkové naplnenie podstaty predaja časti podniku a neuznal nárok na vrátenie NO firme B.
===============
Chcem tým len povedať, že aj tvoj prípad treba citlivo posúdiť, či ide o časť podniku alebo nie. Popis sám o sebe nestačí. Záver DU môže byť aj taký aj taký. Odporúčala by som vymedziť jednotlivé zložky majetku podľa nejakých kritérií na dve skupiny-strediská, a predať celú vymedzenú časť. Pokiaľ budú chýbať argumenty, predaj bez DPH môže v tvojom prípade DU klasifikovať práve opačne - bude chcieť zaťažiť predaj s daňou.
============
prechod FO na sro - je tu taká téma aj viac tém, ak si dáš filter na DPH, tak určite nájdeš odpovede a konkrétne prípady na preštudovanie a nájdenie jednoznačnejšej odpovede.
Krátko na to /alebo v súvislosti s tým/
perfecto
29.07.10,19:54
Ďakujem.
V tomto prípade aby bolo jasné, FO je podnik, ide o fyzickú osobu podnikateľa, ktorý má výrobný závod a ktorý realizuje výrobu...
Samostatnú organizačnú zložku aktuálne nemá, otázka je, čo presne je samostatná organizačná zložka, pretože sa potom môže účelovo vytvoriť...
Zároveň touto transakciou sa nezmení účel využitia haly. Ako FO podnikateľ si túto halu postavil, využíval vo výrobe a to isté by fungovalo aj v novej s.r.o.

Takže, čo je časť podniku? Je ňou výrobná hala, časť záväzkov, úver,...? Ak áno, tak nie je problém. Ak nie, tak prečo nie? Čím naplním podstatu predaja časti majetku, čo by bolo v spomenutom prípade akceptovateľné ako predaj časti majetku? Pripomínam, že nerealizujem len a len predaj výrobnej haly...
KEJKA
29.07.10,20:15
Ďakujem.
V tomto prípade aby bolo jasné, FO je podnik, ide o fyzickú osobu podnikateľa, ktorý má výrobný závod a ktorý realizuje výrobu...
Samostatnú organizačnú zložku aktuálne nemá, otázka je, čo presne je samostatná organizačná zložka, pretože sa potom môže účelovo vytvoriť...
Zároveň touto transakciou sa nezmení účel využitia haly. Ako FO podnikateľ si túto halu postavil, využíval vo výrobe a to isté by fungovalo aj v novej s.r.o.

Takže, čo je časť podniku? Je ňou výrobná hala, časť záväzkov, úver,...? Ak áno, tak nie je problém. Ak nie, tak prečo nie? Čím naplním podstatu predaja časti majetku, čo by bolo v spomenutom prípade akceptovateľné ako predaj časti majetku? Pripomínam, že nerealizujem len a len predaj výrobnej haly...
zvýraznené mi napovedá, že by to presne mohlo zodpovedať časti podniku.
S vystavbou spojený úver, výrobné zásoby, pohľadávky a záväzky viažuce sa k výrobe a zamestnanci, ak existujú. toto by mohlo obstáť.
Ostatné "režijné" výdavky, pohľadávky, záväzky, ktoré priamo nesúvisia s halou, len súvisia s podnikateľskou činnosťou SZČO, tak tie by tvorili druhú - možno zanedbateľnú časť podniku.
Vystríhaj sa toho, aby si pohľadávky a záväzky účelovo selektoval a myslím, že to bude v poriadku.
============================
vo svojej odpovedi abstrahujem od nadhodenej pochybnosti od Betky.
Či je FO podnik, a či sa na FO vzťahuje spomínaný §............
NICOLETTA
05.08.10,03:29
Dobry den poradaci,

prosim vas o radu. Chceme urobit predaj podniku - FO k 31.7. Vsetky pohladavky a zavazky mame k tomu datumu ale co so zasobami? K 31.7 sme urobili inventuru zasob . Od 1.8 uz sa ale predavaju z novej firmy s.r.o.

Musime urobit zase inventuru zasob k dnesnemu dnu, ked to chceme predat dnes?

Alebo plati stav k 31.7.?