OndrejS
30.07.10,08:56
Dobrý deň. Kupujem byt od fyzickej osoby cez realitku. Realitka mi vypracovala zmluvu o prevode vlastníctva bytu. S tou zmluvou som bol pri pravnicke, ci je vsetko OK a povedala mi, ze zmluva musi byt kupna a nie o prevode vlastnictva bytu. Volal som do realitky a realitny makler mi povedal, ze oni to takto pisu vzdy a ze nic menit nebude. Vedel by mi niekto poradit, co mam robit? Dakujem
Mária27
30.07.10,17:32
Zmluva sa posudzuje podľa obsahu, nie podľa názvu. Názov nie je ani podstatnou náležitosťou zmluvy. Ak ten nadpis necháš, každý podľa obsahu zistí, že podľa občianskeho zákonníka ide o kúpnu zmluvu, ktorá spolu s darovacou a zámennou zmluvou sú zmluvamu o prevode vlastníctva.

Keď ide o prevod vlastníctva bytu, existuje k občianskemu zákonníku ešte špecifický zákon, ktorý túto zmluvu podrobnejšie upravuje, dokonca v nadpise § 5 ju nazýva: Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome.

Podľa § 3 bytzákona "Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahuje sa na práva a povinnosti vlastníkov domov, bytov a nebytových priestorov Občiansky zákonníka a osobitné predpisy." Čiže ustanovenia všeobecného zákona platia vtedy, ak to nie je v špecifickom upravené inak.

Realitka nazvala zmluvu výstižnejšie, ale ani kúpna zmluva nie je zlý názov, ešte tak vylepšene - zmluva o kúpe bytu.