monspa
30.07.10,09:07
Prosím o radu. Máme uzavretú zmluvu so slovenskou firmou na práce v Maďarsku. Odberateľ sa registroval pre DPH V Maďarsku, avšak vraj nebol oboznámený s tým, že je tam dvojitá registrácia - vnútroštátny a medzištátny obchod. My sme mu fakturovali za služby bez DPH s IČ DPH maďarským - miesto dodania stavby je zahraničie. Podala som aj súhrnný výkaz. Po dvoch mesiacoch mi z tej firmy telefonovali, že budem musieť opraviť faktúry a fakturovať s DPH, lebo majú IČ len na obchody v Maďarsku. Tak som prerobila FA, podala dodatočný súhrnný výkaz. Teraz mi pani volala, že podali dotaz na DRSR a odpovedali im, že je podstatné miesto dodania a slov. dodávateľ im má fakturovať ako maď. odberateľovi. Ešte to nie je isté, čaká na odpoveď z maď. DR, ale ak to bude tak, budem musieť podať dodatočné DP k DPH /my sme štvrťročný platca/. Ako to však vyriešim so súhrnným výkazom? Bude samozrejme podaný po termíne. Prepáčte obšírnu otázku, je to zložitá situácia.
a_je_to
02.08.10,07:33
Odkiaľ vieš, že miesto dodania pre Teba je zahraničie ? Ty predsa nefakturuješ vlastníkovi stavby v Maďarsku, iba jeho slovenskému dodávateľovi. S konečným maďarským odberateľom ako subdodávateľ slovenského dodávateľa nič nemáš. Tvoj prípad treba začať analyzovať od toho, či slovenský dodávateľ IČ DPH SK v čase Tvojej dodávky a fakturácie mal v Maďarsku pridelené aj DIČ HU, alebo iba IČ DPH HU.
Miestom dodania služby podľa § 16, ods. 1 na nehnuteľnosti je určite Maďarsko, ale iba pre priameho dodávateľa maďarskému odberateľovi. Pre Teba, ktorá dodávaš ako subdodávateľ slovenskému dodávateľovi, ktorý nie je vlastníkom nehnuteľnosti v Maďarsku sa miesto dodania služby môže určiť iba podľa § 15 a toho, či má v Maďarsku pridelené aj DIČ HU, t.j. registrovanú svoju stálu prevádzkáreň, alebo iba IČ DPH HU :
- ak má iba IČ DPH HU a DIČ HU nie, tak miestom plnenia pre slovenského dodávateľa s IČ DPH SK je jeho slovenské sídlo a fakturuješ mu so slovenskou DPH. Podľa mňa v tom prípade si od Teba ani on nemôže objednať službu pod IČ DPH HU, ale iba pod IČ DPH SK. Chyba je u neho, lebo objednal službu pod maďarským IČ DPH, Ty si iba mohla overiť, či v zmluve má aj DIČ HU. On musí žiadať opraviť faktúru. A Ty, podľa opravenej podáš dodatočný súhrnný výkaz, /mínusom/ aj dodatočné priznanie DPH /plusom/. Prípadnú sankciu za opozdenie DPH zavinil on a musí Ti ju uhradiť ako škodu.
- ak má pridelené aj DIČ HU, tak miestom dodania je presne podľa toho istého § 15, ods. 1, nie však sídlo na Slovensku, ale miesto prevádzkárne v Maďarsku. Ani v Maďarsku zrejme nie sú dve registrácie pre DPH, iba registrácia platiteľa /IČ DPH/ a registrácia prevádzkárne /DIČ/, resp. celej zahraničnej firmy /DIČ/.
monspa
03.08.10,06:52
Ďakujem za radu. Podľa toho, čo mi povedala účtovníčka odberateľa, v Maďarsku vraj je nejaká dvojitá registrácia - pre vnútroštátny obchod a medzinárodný obchod, alebo tak nejako. IČ DPH na objednávke bolo maďarské, ale nemá pred číslom skratku HU. Na súhrnný výkaz som ju musela dať, inak mi nezobral údaje /neboli korektne vyplnené/. Čakám teraz odpoveď z maďarského DR, na DRSR tej účtovníčke odpovedali, že miesto plnenia je Maďarsko a nie je podstatné, že majú iba jednu registráciu. Uvidíme, čo sa vyvinie, ale ja som DPH vyčíslila, podala DP, aj dodatočný mínusový súhrnný výkaz.
Ešte k tomu IČ DPH slovenskému. Mne na daňovom úrade poradili, aby som fakturovala ako pre neplatcu DPH - bez IČ DPH s daňou.
Ivana Š
03.10.10,10:59
Chcela by som sa spýtať, v akom formáte zadávate IČ DPH v Maďarsku v súhrnnom výkaze, mám IČ DPH v tvare napr. HU 12345678-1-52, pri odosielaní mi vypisuje chybu - nekorektné zadanie IČ DPH, ďakujem
dobsony
03.10.10,18:29
Chcela by som sa spýtať, v akom formáte zadávate IČ DPH v Maďarsku v súhrnnom výkaze, mám IČ DPH v tvare napr. HU 12345678-1-52, pri odosielaní mi vypisuje chybu - nekorektné zadanie IČ DPH, ďakujem
len HU 12345678
Ivana Š
04.10.10,11:16
Ďakujem
betka
04.10.10,18:36
Chcela by som reagovať na Monspa, ibaže je to neaktuálne, a preto poviem v skratke:
Vy ste sa mali registovať v HU. A vystaviť FA s HU DPH slovenskej Fy, a to v tom prípade, že nie je možný prenos DP na slovesnkého odberateľa, pokiaľ on nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkáren v HU. Ak tam má Slovák prevádzkáreň, mohli ste na neho previesť DP.
V slov. zákone je jasne definované, kedy je možné previesť DP na odberateľa (sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň v HU Slováka)