kraslanova.m
30.07.10,09:15
Dobry den chcela by som sa spytat manzel vlastni firmu / nie velku / a chce ju predat ci by som ju mohla kupit tak ze si vybavim zivnost a vyplatila by som ho tak ak by som dostala dotaciu od statu.
Je mozne dostat dodaciu s europskeho fondu na takuto vec?
A kto my vie jeho firmu ohodnotit je na to zvlast osoba alebo pravnik?
Prosim odpiste mi vopred dakujem a s pozdravom ostavam.
Mikael
30.07.10,07:26
1.) na to aby si kupila firmu nepotrebujes ziadnu zivnost.
2.) nakupu firmy ziadnu dotaciu nedostanes. to by kazdy mohol pytat dotaciu na to aby kupil bufet na stadione v drienovej, novacke chemicke zavody , alebo microsoft. teoreticky v tom rozdiel nieje ziadny
schumi22
30.07.10,07:40
zdravim,

mam velmi podobnu otazku a tak som nechcel zakladat novu temu. Chcem darovat alebo predat za symbolicku cenu firmu svojej manzelke. Som SZCO fyzicka osoba. Ako to najjednoduchsie spravit? dakujem pekne za odpoved
Ice dive
30.07.10,07:54
Dobry den chcela by som sa spytat manzel vlastni firmu / nie velku / a chce ju predat ci by som ju mohla kupit tak ze si vybavim zivnost a vyplatila by som ho tak ak by som dostala dotaciu od statu.
Je mozne dostat dodaciu s europskeho fondu na takuto vec?
A kto my vie jeho firmu ohodnotit je na to zvlast osoba alebo pravnik?
Prosim odpiste mi vopred dakujem a s pozdravom ostavam.
Dotácia sa dá dostať len v prípade, že začínate s podnikaním a musíte byť registrovaná na úrade práce + absolvovať školenie...

hodnota firmy sa stanovuje dohodou kupujúceho predávajúceho... veľa záleží od toho či sa predáva aj s majetkom, alebo bez majetku,
+ aký je potenciál firmy vybudovaná klientela, meno na trhu...

právnik v podstate nemá oprávnenie určiť hodnotu firmy (napríklad ako znalec pri odhade ceny nehnuteľností...) teoreticky by hodnotu firmy bolo možné určiť z účtovníctva (majetok) a meno a značka je skôr o subjektívnom pocite...

Ak by aj bola možnosť dostať dotáciu, určite by sa nevzťahovala na predaj medzi manželmi, nakoľko ak vznikla firma po uzavretí manželstva polovica manželovho dieľu je aj tak Vaša z titulu BSM
Ice dive
30.07.10,07:56
zdravim,

mam velmi podobnu otazku a tak som nechcel zakladat novu temu. Chcem darovat alebo predat za symbolicku cenu firmu svojej manzelke. Som SZCO fyzicka osoba. Ako to najjednoduchsie spravit? dakujem pekne za odpoved
no ak ste SZČO, ste fyzická osoba podnikajúca pod svojim menom, a sám seba predať nemôžete...

t.j. manželka by si mala zriadiť taktiež živnosť a vy by ste ju mal ukončiť, a podať daňové priznanie
ucetni_fantozzi
30.07.10,08:03
predat zivnost ako taku defacto nie je mozne. je mozne urobit zmluvu o predaji podniku, kde sa definuje podnik ako urcity samostatny celok s aktivami, aj pasivami, so zmluvnymi vztahmi apod. a tento sa preda zmluvou o predaji podniku.

toto riesenie ale vo vasom pripade asi nebude to najrozumnejsie, je to dost komplikovane a aj drahe (pravnik, notar). asi naozaj najrozumnejsie riesenie je, aby si manzelka zalozila zivnost a prevzala aktivity.

predaj je jednoduchy, ak ide o pravnicku osobou, napr. s.r.o.
uverovyanalytik
06.04.11,06:57
Ako uz napisal Ice dive, kupna cena za firmu je dohodou kupujuceho a predavajuceho, avsak hodnotu firmy je mozne vypocitat aby napr. majitel firmy mal predstavu kolko za nu pytat. Pre obmedzene ucely ktore vyplyvaju z legislativy (danove, uctovne operacie) urcuje hodnotu firmy znalecka organizacia (samotny znalec na to nema opravnenie). Vo vsetkych ostatnych pripadoch to znalec nemusi byt. Ak chcete mat aspon velmi pribliznu predstavu o hodnote firmy tu je kalkulacka:
http://www.ocenovanie-firiem.sk/?page_id=81