vladk
30.07.10,10:26
Dobry den,
ospravedlnujem sa za mozne vytvorenie duplicitnej temy, ale po 2 dnoch hladania si potrebujem ujasnit niektore otazky.
Som zamestnanec, ktory casto cestuje na sluzobne cesty do zahranicia. Na letisko teraz cestujem taxikom (bloky odovzdavam zamestnavatelovi) a chcel by som sa vozit sam (resp by ma odviezla manzelka). Planujem na tento ucel kupit auto a zalozit si (popri zamestnani) volnu zivnost na nepravidelnu osobnu prepravu (a zamestnavatelovi davat na preplatenie bloky zo zivnosti).
1. Je je vobec mozne? (myslim vozit sam seba v ramci zivnosti) Musim uvadzat na blokoch meno pasaziera?
2. V pripade pouzitia sukromneho auta (teda nie v OM) si budem vyplacat cestovne nahrady podla standardneho vzorca z ktorych zaplatim auto, vsetky opravy, dan, nalepky a podobne. Ako zivnostnik si nahrady (iba nahrady) odpisem z danoveho zakladu a zo zvysku zaplatim dan (z akeho zakladu platim odvody?). Musim tieto cestovne nahrady zdanit/platit za ne odvody ako sukromna osoba (majitel auta)?
3. V pripade auta v OM by som odpisoval cenu auta, vsetky naklady a zo zvysku platil dan (z akeho zakladu odvody?).
4. Vseobecna otazka: Kedy sa oplati mat auto v OM a kedy nie? Resp. ako je to v mojom konkretnom pripade ak niekto ma skusenost?
Za odpovede dakujem.
Danielle369
03.08.10,08:05
Neviem či ti DU uzná prepravu teba samého do práce..počkaj si na nejaké odpovede...neviem
veronikasad
03.08.10,08:41
vladk, so zamestnávatelom sa predsa pred nástupom na pracovnú cestu môžeš dohodnúť na preplatení súkr. mot. vozidla použitého na časť pracovnej cesty vo výške priemernej spotreby PHM (podľa TP) + základnej sadzby náhrady. Na to nepotrebuješ mať živnosť.
Cestovné náhrady od zamestnávatela sú oslobodené od dane z príjmu.
vladk
24.08.10,15:07
veronikasad,
dakujem, za komentar. Tvoje riesenie je sice najjednoduchsie, ale ekonomicky malo vyhodne. Zamestnavatel mi totiz preplati cesty na letisko v trhovej cene, tak by bola skoda to nevyuzit. Po dalsom badani som sa rozhodol moj napad trochu zjednodusit a to tak, ze celu agendu presunut na manzelku. Teda:
Manzelka kupi auto na seba, vybavi si ZL na nepravidelnu prepravu, zaplati dan z motorovych vozidiel a bude ma vozit 100 km za trhovu cenu, povedzme 50 eur povedzme 100 x za rok. Ja od zamestnavatela dostanem 100x50=5000 eur, z ktorych 100x100x0.183=1830 odlozim bokom ako cisty zisk. Zostane mi 3170, z ktorych musim zaplatit dan + odvody. Zo zakladu 5000 odpocitam 1830, naklady na phm nech 1000, dan z MV nech 170, zostane mi 2000 ako danovy zaklad. Vydavky tvoria 40%, takze by sa dalo uvazovat aj o pausalnych vydavkoch(pocul som, ze sa da aj 60%,kedy?). Je tato uvaha zatial spravna?
Manzelka je zamestnanec, teda DP jej robi zamestnavatel. Predpokladam, ze si teraz bude musiet robit DP sama (existuje moznost nechat to na zamestnavatela?) a nejake cisla tam pripocitat. Otazka znie ktore cisla (len odvody a dan) a kolko (z akych zakladov)? Za odpovede dakujem.