libuš
30.07.10,11:44
Prosím Vás,
je zákonom stanovený minimálny denný vymeriavací základ pri výpočte náhrady príjmu?
A čo sa týka zaokrúhľovania:
denný vymeriavací základ zaokrúhľujem podľa matem. pravidla na 4 desat. miesta, na jednotlivé súčty dní ako mi vyjde a celkovú náhradu príjmu zaokrúhlim na 2 desatinné miesta nahor?
Ďakujem za odpoveď
libuš
08.08.10,19:41
Prosím Vás, viete mi niekto odpovedať...?
libuš
10.08.10,21:03
Prosím, poradíte mi...?
Existuje niečo také ako minimálny denný vymeriavací základ pri náhrade príjmu?
Program Pohoda ma po výpočte mzdy a náhrady príjmu upozornil, aby som skontrolovala výšku minimálneho denného vymer. základu pri náhrade príjmu.
Už týždeň po tom pátram, ale nezistila som, či niečo také existuje.
Stretli ste sa s tým niekto?
Janiča
14.08.10,16:35
Mne sa to stalo tiež. A tiež som sa k ničomu konkrétnejšiemu nedopátrala. A teraz sa mi to stalo aj pri odvodoch poistného - program ma upozorňuje, že nebol dosiahnutý minimálny základ poistenia. Pri zdravotnom poistení som našla, že minimálny vymeriavací zákad je 307,70 a upravila som to a stále ma to upozorňuje, zrejme na vymeriavací základ sociálneho poistenia, avšak na stránke sociálnej poisťovne som našla, že pre zamestnancov nie je určený minimálny vymeriavací základ. Tak som z toho tiež zneistená a neviem ako ďalej.
armor1
16.08.10,07:54
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168. Na zamestnanca sa viaže minimálna mzda, takže minimálny vymeriavací základ je vlastne podľa môjho názoru minimálna mzda. Či?:confused:
Ančika
16.08.10,09:19
Mne sa to stalo tiež. A tiež som sa k ničomu konkrétnejšiemu nedopátrala. A teraz sa mi to stalo aj pri odvodoch poistného - program ma upozorňuje, že nebol dosiahnutý minimálny základ poistenia. Pri zdravotnom poistení som našla, že minimálny vymeriavací zákad je 307,70 a upravila som to a stále ma to upozorňuje, zrejme na vymeriavací základ sociálneho poistenia, avšak na stránke sociálnej poisťovne som našla, že pre zamestnancov nie je určený minimálny vymeriavací základ. Tak som z toho tiež zneistená a neviem ako ďalej.
V mzdovom programe by sa mali zadať niekde v nastaveniach (ak to nie je automaticky) minimálne aj maximálne vymeriavacé základy pre všetky druhy odvodov. Treba skontrolovať. A minimálny denný vymeriavací základ pre náhradu mzdy si obyčajne pýta program vtedy, ak ide o nového zamestnanca, ktorý nemal príjem v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku, z ktorého sa DVZ počíta. Tento si pýta vtedy, ak je v danom mesiaci sviatok, prípadne iná platená náhrada (lekár, RD). Stačí, podľa mojej skúsenosti, DVZ vypočítať z dohodnutej mesačnej mzdy, zadať ho do programu. V nasledujúcom štvrťroku by si nový DVZ mal program vypočítať už z reálneho príjmu v tomto štvrťroku.
Janiča
17.08.10,07:39
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168. Na zamestnanca sa viaže minimálna mzda, takže minimálny vymeriavací základ je vlastne podľa môjho názoru minimálna mzda. Či?:confused:

Áno, je to minimálna mzda. Mne sa to však stalo pri pracovníkovi s kratším pracovným úväzkom, ktorému takto vyšiel vymeriavací základ nižší ako 307,70, tak som to telefonicky konzultovala so zdravotnou poisťovňou a tam mi upresnili, že vymeriavací základ môže byť nižší aj ako minimálna mzda pri kratšom pracovnom úväzku a odvody sa platia z tohto nižšieho VZ.
Janiča
17.08.10,07:46
V mzdovom programe by sa mali zadať niekde v nastaveniach (ak to nie je automaticky) minimálne aj maximálne vymeriavacé základy pre všetky druhy odvodov. Treba skontrolovať. A minimálny denný vymeriavací základ pre náhradu mzdy si obyčajne pýta program vtedy, ak ide o nového zamestnanca, ktorý nemal príjem v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku, z ktorého sa DVZ počíta. Tento si pýta vtedy, ak je v danom mesiaci sviatok, prípadne iná platená náhrada (lekár, RD). Stačí, podľa mojej skúsenosti, DVZ vypočítať z dohodnutej mesačnej mzdy, zadať ho do programu. V nasledujúcom štvrťroku by si nový DVZ mal program vypočítať už z reálneho príjmu v tomto štvrťroku.
Program ma upozornil, že nebol dosiahnutý minimálny vymeriavací základ u pracovníka, u ktorého bolo treba vypočítať náhradu za PN a tento pracovník je zamestnaný iba na čiastočný úväzok ( 75%) a zároveň sa jednalo o pracovníka, ktorý bol v pracovnom pomere iba 2 týždne. Tak som denný vymeriavací základ vypočítala z tohto obdobia (tak je to v zákone o soc. poistení). Ale neviem, či nie je stanovený nejaký minimálny vymeriavací základ, z ktorého sa počítajú tieto náhrady, keďže ma program na toto upozornil.