IvetaH
30.07.10,11:16
Dobrý deň,
zamestnancovi bol priznaný starobný dôchodok 15.6.2010. Urobila om mzdu do 15.6. ako zamestnanec a od 116.6.2010 ako zamestnanec dôchodca. Pracovný pomer nebol rozviazaný. Teraz mám problém pri mesačnom výkaze, vyhadzuje mi chybu, že mám 2x to isté rodné číslo.
Tak som rozmýšľa, či som nemala 16.6.2010 nejakú oznamovaciu povinnosť na SP ale nič som nenašla. Prosím vás, ako to robíte v takýchto prípadoch?
Ďakujem
Nutricia
30.07.10,12:13
Pokial má ten človek u Vás len jeden pracovný pomer mal by vo výkaze vystupovať 1x.Ak by mal súbežný PP tak potom je vo výkaze 2x.
Ak zamestnanec má k určitému dátumu priznaný starobný dôchodok je potrebné poslať na SP RLFO-zmenu o tom, že od dátumu XY neplati IP a je starobný dôchodca.
Heni
30.07.10,12:54
Dobrý deň,
zamestnancovi bol priznaný starobný dôchodok 15.6.2010. Urobila om mzdu do 15.6. ako zamestnanec a od 116.6.2010 ako zamestnanec dôchodca. Pracovný pomer nebol rozviazaný. Teraz mám problém pri mesačnom výkaze, vyhadzuje mi chybu, že mám 2x to isté rodné číslo.
Tak som rozmýšľa, či som nemala 16.6.2010 nejakú oznamovaciu povinnosť na SP ale nič som nenašla. Prosím vás, ako to robíte v takýchto prípadoch?
Ďakujem

Ak nebol ukončený prac. pomer - tak mzdu mu vyrátaš len jednu, za celý mesiac.
ked ti donesie potvrdenie o priznaní dôchodku zo soc. poistovne - vtedy mu opravíš odvody (ako dôchodcovi od toho 16.6.), do poisťovne vypíšeš žiadosť o vrátenie poistného zaplateného bez právneho nároku - a na základe tohoto tlačiva vrátia zamestnávateľovi odvody aj za zamestnanca.
Oznamovaciu povinnosť cez RLFO na sociálnu poisťovňu nemáš, oznam. povinnosť tejto skutočnosti nie je vymenovaná v povinnostiach zamestnávateľa (§ 231 - ods. 1 písm b1.).
Heni
30.07.10,13:05
ešte tu je to tlačivko, na základe ktorého žiadaš späť poistné zaplatené bez právneho dôvodu
vieraaaa
30.07.10,13:29
Dobrý deň,
zamestnancovi bol priznaný starobný dôchodok 15.6.2010. Urobila om mzdu do 15.6. ako zamestnanec a od 116.6.2010 ako zamestnanec dôchodca. Pracovný pomer nebol rozviazaný. Teraz mám problém pri mesačnom výkaze, vyhadzuje mi chybu, že mám 2x to isté rodné číslo.
Tak som rozmýšľa, či som nemala 16.6.2010 nejakú oznamovaciu povinnosť na SP ale nič som nenašla. Prosím vás, ako to robíte v takýchto prípadoch?
Ďakujem
Podľa mňa má "Nutricia" pravdu, že na SP sa pošle RLFO. Na 2 strane RLFO v poučení je


V oddieli 3 sa vypisuje:
Dátum – poistné na IP neplatí
Uveďte dátum priznania starobného dôchodku, dátum priznania predčasného starobného dôchodku.
Heni
30.07.10,13:33
Podľa mňa má "Nutricia" pravdu, na 2 strane RLFO v poučení je


V oddieli 3 sa vypisuje:
Dátum – poistné na IP neplatí

Uveďte dátum priznania starobného dôchodku, dátum priznania predčasného starobného dôchodku.


to vtedy, ak starobného dôchodcu do zamestnania prijímaš.
povinnosti zamestnávateľa podľa 231 ods 1 písm. b1: oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods.2 písm. a) - c), t.j. oznámiť zmenu mena priezviska, identif. čísla soc. zabezpečenia fyz. osoby, deň vzniku prac. pomeru, skončenia prac. pomeru.... atd.
toto na čo sa pýta IvetaH medzi vymenovanými nie je ;)
vieraaaa
30.07.10,14:03
to vtedy, ak starobného dôchodcu do zamestnania prijímaš.
povinnosti zamestnávateľa podľa 231 ods 1 písm. b1: oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods.2 písm. a) - c), t.j. oznámiť zmenu mena priezviska, identif. čísla soc. zabezpečenia fyz. osoby, deň vzniku prac. pomeru, skončenia prac. pomeru.... atd.
toto na čo sa pýta IvetaH medzi vymenovanými nie je ;)
Vychádzala z príspevku č. 3 od "VERONIKA 6":
http://www.porada.sk/t83112-odchod-do-starobneho-dochodku.html

a okrem toho aj ja som u predčasných dôchodcov zasielala na SP RLFO z dôvodu zmeny v platení odvodov.
Lila
02.08.10,09:56
to oznámenie určite treba zaslať /veď o nič zložité nejde/ ;)
My sme VS a dôchodcov máme požehnane /dokonca aj takých, ktorí si aj rok spätne dozadu vybavujú starobné dôchodky :(/, ale majú nato zase právo :D

Akurát je to prácnejšie vypočítať po položkách a spätne žiadať za toľké jednotlivé mesiace poistné zo SP /keďže sa to počíta presne na dni/ nuž ale je to údel mzdového účtovníka
rrrrr
03.08.10,12:53
TEraz nám vratili poistne za zamestnancov, ktory mali spatne priznany dochodok. Je toto vratene poistne vymeriavacim zakladom na zdr. poistenie? je to zdanitelny prijem a nie je vymenovany, ze nevstupuje do VZ. Dali ste do VZ na ZP? Dakujem
Nutricia
17.08.10,05:15
TEraz nám vratili poistne za zamestnancov, ktory mali spatne priznany dochodok. Je toto vratene poistne vymeriavacim zakladom na zdr. poistenie? je to zdanitelny prijem a nie je vymenovany, ze nevstupuje do VZ. Dali ste do VZ na ZP? Dakujem

áno ,nakolko nie je medzi vyňatými príjmami v §13.
vyjadrenie zo VSZP.
Od: veduca Call centra 1 [infolinka@vszp.sk]
Odoslané: 29. októbra 2009 9:29
Komu:
Predmet: Re: Napiste_nam
Dobrý deň,
ak zamestnávateľ za predchádzajúce rozhodujúce obdobia odviedol poistné do Sociálnej poisťovne, na platenie a odvod ktorého nebol právny dôvod (napr. zamestnancovi bol spätne priznaný starobný dôchodok), považuje sa toto poistné za poistné zaplatené bez právneho dôvodu. V súlade s § 13 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších prepisov (ďalej len „zákon“) sa pod vymeriavacím základom zamestnanca rozumie jeho príjem, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu. Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších prepisov v § 5 ods. 1 písm. i) radí medzi príjmy zo závislej činnosti aj vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a sociálne zabezpečenie, o ktoré si daňovník znížil podľa ods. 8 uvedeného paragrafu v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti. Ide teda o určitú časť sumy, ktorú na povinné formy poistenia zamestnancovi zrazil zamestnávateľ a o ktorú mu znížil objem príjmov zo závislej činnosti za určité zdaňovacie obdobie pri výpočte základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov zo závislej činnosti za príslušné zdaňovacie obdobie.
Vzhľadom k vyššie uvedenému a vzhľadom na skutočnosť, že takýto príjem nepatrí podľa § 13 ods. 4 zákona k príjmom, ktoré do vymeriavacieho základu nevstupujú, je potrebné takto vrátené poistné zahrnúť do vymeriavacieho základu zamestnanca.
V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 (zo zahraničia +421220817003) počas pracovných dní od 8.00 do 18.00 hod.
S pozdravom
Call centrum VŠZP

>
> Text správy/oznamu:
> platí sa z vráteného poistného zo SP(invalidné a poistenie v
nezamestnanosti),ktoré sme žiadali od SP pri spätne priznanom dôchodku aj poistné na ZP?nakolko toto vrátené poistné podlieha dani z príjmu a v §13 ods.4 je vynaté z VZ len vrátené poistné z RZZP.
>
Lila
18.08.10,19:14
S vyššie uvedeným súhlasím, však o tom hovoria §§§, ale nedá mi nereagovať, že by toto vrátené poistné bez právneho nároku mali doplniť do § 13 odst. 4, nakoľko to vôbec nedáva logiku a sú poškodení dôchodcovia.
Lebo, keď si rozpitveme na "drobné" hrubú mzdu, tak stále mi vychádza, že
vrátené poistné konkrétne 4% by sa malo len zdaniť.
irena249
08.02.11,12:38
dobrý deň,
môžete mi prosím potvrdiť, že som na nič nezabudla ohľadom spätne priznaného dôchodku zamestnancovi, robila som to prvýkrát: dôchodok mu bol priznaný od 12.4.2010. Vypočítala som VZ na IP a PvN do 11.4. a z toho odvody, rozdiel bol odvedený bez právneho dôvodu rovnako ako celá suma odvodov na IP a PvN za 5-12/2010. Výkaz za 1/2011 sa odvedie už správne. Do SP som poslala žiadosť o vrátenie poistného odvedeného bez právneho nároku spolu s kópiou rozhodnutia o priznaní starobného dôchodku. Na základe tejto žiadosti opravia predchádzajúce výkazy. Od 1.1.2011 sa do SP už nezasiela RLFO o zmene zamestnanca na dôchodcu. Zamestnanec má priznanie dôchodku oznámiť aj do ZP. Upravila som odvody zamestnanca od 1/2011 bez IP a PvN a zrušila nárok na odpočítateľnú položku. Za 2010 má nárok na odpočítateľnú položku v plnej výške. Poistné odvedené naviac mu vrátia v 2011 toto musí vyplniť v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania na budúci rok. Dúfam, že to mám správne.
Luba
22.03.11,20:58
Prosím Vás, do tej žiadosti o vrátenie poistného treba vyplniť všetky druhy poistného, čiže napr. aj nemocenské, ktoré je bezo zmeny a nežiada sa vrátiť, alebo iba tie, ktoré boli zaplatené bez právneho nároku? Keďže je tam aj súčtový riadok - po starom a po novom za celý výkaz?
Ďakujem.
vieraaaa
23.03.11,04:59
Áno, všetky druhy poistného.