alla66
30.07.10,12:40
V štúdiach sa píše, "ak je jeden rodičov ľavák, je asi 26 percentná pravdepodobnosť, že aj dieťa bude ľavák." V niektorých rodinách sa ľavák jednoducho "vyskytne". Preto ma zaujíma, prečo sa rodičom narodí
dieťa, ktoré uprednostňuje ľavú ruku, keď nikto z rodiny nie je ľavák? Čím je to spôsobené?
ivka70
30.07.10,11:12
Za ľaváctvo či praváctvo môže náš mozog. Každá jeho pologuľa riadi opačnú stranu tela pravá ľavú, ľavá pravú.

Jestvujú dokonca aj názory, že v období pred masovým používaním rôznych nástrojov a zbraní bol podiel ľavákov a pravákov približne rovnaký.

V ostatnom čase sa rozlišuje geneticky prirodzený ľavák (ľaváctvo je v rodine dedičné) a patologický ľavák (príčinou je dysfunkcia časti mozgu).

Jedna z teórií tvrdí, že vyššia hladina testosterónu v období utvárania mozgu v prenatálnom vývoji súvisí v vyšším výskytom ľaváctva

http://wapedia.mobi/sk/%C4%BDav%C3%A1k

Takze teórii je veľa, stačí si vybrať.
Ja zo skuseností viem, že vzhľadom na preúčanie ľavákov v minulosti je dosť pravákov iba preučených ľavákov a potom ich deti, ktoré už nikto nenúti používať viac pravú ruku, su prirodzene a dedične ľaváci.
U nás v rodine dedko aj mama píšu síce pravou rukou, ale je kopec činností, kde preferujú ľavú ruku (napr. počítanie bankoviek v pokladni .. :) ).
Z 3 detí je najstaršie ešte preučený ľavák na pravú ruku s problémami s písaným prejavom a mladšie 2 deti jednoznační ľaváci ....
kimart
30.07.10,11:30
no neviem, či je to zrovna gén, čo môže za ľaváctvo a silne otom pochybujem, pretože nik v naších rodinách nebol ľavákom aj napriek tomu viď.čudo - môj syn je ľavák
zlatica76
30.07.10,11:46
Ja osobne teda na dedenie ľaváctva verím.

Moji rodičia sú obidvaja praváci a dve zo štyroch detí sú ľaváci. Keď sme teda sledovali bližšiu aj vzdialenejšiu rodinu, tak to bolo podedené z obidvoch strán - napr. stará mama po otcovi bola preučená ľaváčka (a tiež jedno z jej troch detí bolo ľavák), z maminej strany tiež boli nejakí ľaváci.

Voľakedy to samozrejme nebolo tak vidieť, lebo ľaváci sa preúčali, takže človek síce písal pravou rukou, ale napr. chlieb krájal ľavou :)
Žabinka
30.07.10,12:12
Moja dcérka je tiež ľaváčka-nikto iný z blízkej rodiny. Najprv bola obojručná, neskôr v škôlke sa pomaly stávala čistou ľaváčkou.
MarcelkaT
30.07.10,12:39
V našej rodine nie sú a ani nebol nikto ľavák, ale za to ja dosť veci robím ľavou rukou, aj ľavou nohou/šmykam sa , rýľujem, beriem a davám peniaze, karty,umyvam riad,..../.
kamoska1
31.07.10,15:06
Ja som bola rodená ľaváčka.V škôlke som robila všetko s ľavou rukou.Nikto v rodine nebol ľavák.V prvej triede na Z.Š.ma preučili na pravu.Som od vtedy pravá praváčka,ľavú ruku mam ozaj ľavú.Mám dvoch dospelych synov,sú praváci od narodenia.Keby boli ľaváci,určite by som ich nenechala preúčať.
ludmilla
01.08.10,10:19
U nás je ľavák manžel a tiež naši obidvaja synovia - ľahko sa im učí matematika, fyzika, chémia, majú veľmi dobre vyvinuté logické myslenie, orientáciu v teréne.
Dcéra a ja sme praváčky, matematiku veľmi nemusíme, logické myslenie nám je tiež vzdialenejšie, orientáciu v teréne máme katastrofálnu, ale nám sa veľmi ľahko učia jazyky.
V mojej rodine sa nevyskytol ani jeden ľavák, v manželovej rodine boli ľaváci všetci muži.
ludmilla
01.08.10,10:21
V našej rodine nie sú a ani nebol nikto ľavák, ale za to ja dosť veci robím ľavou rukou, aj ľavou nohou/šmykam sa , rýľujem, beriem a davám peniaze, karty,umyvam riad,..../.

Marcela tak skús zatlieskať ako v divadle, tá ruka ktorá sa pri tlieskaní nachádza hore je dominantná.
lejka
01.08.10,18:29
Sme 3 sestry-praváčky.Som najstaršia-mám 3 synov/2 praváci, 1 ľavák/. Prostredná sestra má jedinú dcéru-ľaváčku. Najmladšia sestra má 6 detí, v tom sú dvojvaječné dvojčatá-chlapec je ľavák a dievča je pravák/.
Ice dive
01.08.10,18:55
ja som používal aj lavú aj pravú ruku, na všetko bolo mi to jedno:D až raz v prvej triede na ZŠ pri písaní plniacim perom, keď som mal ruky od atramentu na oboch rukách až po lakte:D:D:D sa ma učiteľka spýtala, či som lavák alebo pravák... a ja že pravák... no odvtedy som len pravákom...:D ktovie kam by sa môj život uberal, keby som povedal, že som lavák...:)
marleau
01.08.10,19:09
Ja som z dvojičiek,obaja sme praváci,ale:keď sme boli malé deti a naši nám chceli kúpiť hokejky,báli sa,či kúpia ohnuté na správnu stranu.Akosi zabúdali,že ja držím hokejku (aj metlu či lopatu) v ľavej ruke,kým brat v pravej.Aj sa veľakrát stalo,že mi naši povedali,keď som napríklad rýľoval alebo nakladal lopatou,že "veď si to chyť poriadne".Reku,poriadne to držím takto a nie inak.
U mňa je ďalším zaujímavým to,že do ktorej ruky chytím lyžicu,tou sa najem bez problémov.Keď ma niekto ponúkne napríklad koláčom,nikdy si nevezmem pravou rukou,dá sa to všimnúť,že človek preferuje v roznych situáciach buď ľavú alebo pravú ruku.Nikdy sa nepristihnem pri tom,že jem jablko a držím ho v pravej ruke.
Všimli ste si pri obúvaní ponožiek,obuvi alebo obliekaní nohavíc,ktorú nohu obriaďujete prvú?Ja vždy ľavú.Aj v predajni obuvi si skúšam ľavú,len ľavú.Už ste si skúsili niekedy obliekať kabát inak,ako ste zvyknutí?Alebo tlieskať opačne otočenými rukami?
U mňa je to tak (od prírody,nie nanútene),že ľavú ruku používam na čisté "roboty! a pravú na špinavé.
Keď mám odniesť nákup v jednej taške,vždy si ju chytím do ľavej ruky.Keď mám odniesť dve vedrá a jedno je o poznanie ťažšie,vždy putuje do ľavačky.
Všetko toto sa deje podvedome,dá sa to odpozorovať aj na iných,ale nemusí to byť asi pravda,neviem.
Možno preto som sa nenaučil kosiť,napriek tomu,že som z dediny.
Rád by som sa o tom dozvedel viac,zaujíma ma to,lebo som musel riešiť pár problémov len preto,že niektorí ľudia žijú stále v predsudkoch...
Laco-monter
01.08.10,19:38
Je vyhodou používať striedavo raz ĺavú a pravú ruku, šetrí to silu a vydrž a človek sa tak rýchlo neunaví .

Ja napríklad zváram rovnako dobre ľavou aj pravou rukou, a to som ortodoxný pravák.

Písať ľavou rukou neviem.

Používať ľavú ruku pri zváraní som sa naučil jednoducho z núdze , lebo som potreboval nájsť takú pozíciu aby som videl na to, čo robím.
MarcelkaT
02.08.10,05:23
Marcela tak skús zatlieskať ako v divadle, tá ruka ktorá sa pri tlieskaní nachádza hore je dominantná.


Skúsila som zatliekať rukami , ale raz je hore pravá, raz ľavá. Mne to vôbec nevadí. Ale peniaze a karty beriem a rozdavám ľavou.:);)
zdenka131
02.08.10,05:52
Skúsila som zatliekať rukami , ale raz je hore pravá, raz ľavá. Mne to vôbec nevadí. Ale peniaze a karty beriem a rozdavám ľavou.:);)

Niektorí jedinci majú obidve ruky rovnako obratné , ide nevyhranenú lateralitu - ambidextria, ambilateralita. Žiadna hemisféra nevykazuje prevahu.
Marína
02.08.10,06:18
Som ľaváčka a nikdy na to nezabudnem, ako ma "lomili" doprava. Keď som bola na zápis do školy, mame nariadili, že cez prázdniny musím tento "nedostatok" odstrániť, dali nejakú doporučenku a bolo "vystaráno". Musela to byť pre mňa trauma, spomínam si na detaily ako stojím s kriedou pred tabuľou, v ľavej ruke držím gumovú bábiku v plzenskom kroji a pravou sa pokúšam ju nakresliť. Keď dotyčný(netušim, kto to bol, že by lekár? Niekto ako logopéd?:confused:) si musel odskočiť, rýchle som preložila kriedu do ľavej ruky, bála som sa, že pravou sa mi to nepodarí nakresliť a aké to bude mať následky. Keď sa môj "učiteľ" vrátil, tak som sa červenala, že ešte aj dnes, keď si na to spomeniem, cítim páľavu na lícach kvôli klamstvu. Občas, keď idem okolo budovy, kde zo mňa chceli vychovať "poriadneho" človeka, mi to prebehne hlavou. Spomínam si, ako to moju nebohú mamku neskôr trápilo, že sa dala "pritlačiť". Vtedy to však nebolo ľahké, protest sa veľmi nenosil.
Dodnes robím všetko ľavou rukou, až na písanie. Viem aj ľavou ale dosť kostrbato, myslím, že ak by som trochu pocvičila, nebol by žiaden problém.
Nikdy by som nikoho nenútila stať sa pravákom. Načo? Kde je večným písmom vyryté, že len to pravé je "orechové"?
hanelie
02.08.10,07:11
moja "diagnóza" je ambilateralita :) dominantná je ľavá ruka, ale od prvého ročníka násilne pretváraná na pravú - píšem pravou, kreslím a maľujem ľavou alebo ak sa kreslí súmerný obrazec, maľujem oboma rukami naraz, takisto viem písať obidvomi rukami naraz - aj zrkadlovo - od stredu do ľava a do prava, alebo zľava do prava, v športe dominuje ľavá, ak treba pravá je takisto obratná - / ping-pong, tenis /
orientácia v teréne výborná
keďže ľaváci viac fungujú na pravej hemisfére, ktorá je emocionálna - občas sa mi stáva, že reakcia predbehne logiku / ľavú hemisféru:)
v začiatkoch "prerábky" /6r./ma postihol sprievodný jav a to bola enuréza, ktorá trvala cca 1/2 roka