zk24
30.07.10,17:35
Ahojte,

novovzniknuta slovenska spolocnost (A), neplatca DPH, neregistrovana podla ziadneho paragrafu na DPH, vykonava nasledujucu cinnost:

Slovenska firma ma zmluvu s rakuskou spolocnostou, o tom, ze jej bude dohadovat obchody v ramci europy. Slovenska firma robi teda iste sprostredkovanie obchodu. Dohode obchod medzi Rakuskou firmou (B)a trebars nemeckou firmou (C).

takze "A" iba dohodne obchod a spolocnost B doda tovar spolocnosti C. Faktura o dodani tovaru aj vsetky platby su medzi spolocnostami B a C. Po uspesnom uskutocneni obchodu, si spolocnost A vyfakturuje proviziu za sprostredkovanie obchodu spolocnosti B.

Ma tato slovenska spolocnost "A" nejake povinnosti vzhladom k DPH?

Dakujem.
a_je_to
30.07.10,18:07
Ak slovenská firma uzavrela zmluvu s rakúskou firmou o sprostrekovacích službách, mala by sa registrovať aspoň podľa § 7a, ods. 2, zákona o DPH, ešte pred prvou fakturáciou týchto služieb. Čaká ju aj povinnosť podávať súhrnný výkaz. Podobnú povinnosť /v zmysle nášho ods. 1/ má aj zahraničná osoba v svojej krajine. Pozri :
§ 7a
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
zk24
30.07.10,18:18
Dakujem moc.

presne toto som povedala znamemu. Lenze on povedal ze jemu uctovnicka firma, ktora mu spracovava uctovnictvo povedala ze nemusi DPH vobec riesit.. a preto si to chcem overit.

Len sama som si neni ista s tym ze miesto dodania sluzby je v clenskom state... neviem urcit kde je miesto dodania, ked vlastne ziadna "hmotna" sluzba to nie je...
a_je_to
30.07.10,19:04
Hmmm .... tak skús pozrieť ešte § 15, ods. 1. Ods. 2 a § 16, ods. 13 sa vzťahuje iba na sprostredkovanie nepodnikateľovi. Ale pre podnikateľa v EU platí § 15, ods. 1, miesto dodania je v sídle príjemcu služby.
zk24
30.07.10,19:20
Hmmm .... tak skús pozrieť ešte § 15, ods. 1. Ods. 2 a § 16, ods. 13 sa vzťahuje iba na sprostredkovanie nepodnikateľovi. Ale pre podnikateľa v EU platí § 15, ods. 1, miesto dodania je v sídle príjemcu služby.

Toto som nasla:
Metodický pokyn DRSR k určeniu miesta dodania služieb a k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 7a zákona:

Od 1.1.2010 sa všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb zdaniteľnej osobe uplatňuje pri väčšine služieb dodaných zdaniteľnej osobe. Všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám, t.j. § 15 ods. 1 zákona o DPH sa uplatní napr. pri nasledovných druhoch služieb, ktoré sú poskytnuté zdaniteľnej osobe:

- preprava tovaru vrátane prepravy tovaru medzi členskými štátmi,
- doplnkové služby pri preprave tovaru ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby,
- ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku,
- sprostredkovateľské služby,
- dlhodobý prenájom dopravných prostriedkov (pre všetky dopravné prostriedky viac ako 30 dní, pre plavidlá viac ako 90 dní),
- nehmotné služby, ktoré zahŕňajú napr.:
• prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
• reklamné služby,
• poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
• bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby,
• poskytnutie zamestnancov,
• nájom hnuteľného hmotného majetku okrem krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,
• poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb,
• telekomunikačné služby,
• služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
• služby dodávané elektronickými prostriedkami.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_miesds0210.pdf


stale si mysim ze je povinny registrovat sa. Budem velmi rada ak ma niekto vyvedie z omylu.
a_je_to
30.07.10,22:48
stale si mysim ze je povinny registrovat sa. Budem velmi rada ak ma niekto vyvedie z omylu.

Ale ja od prvého príspevku nič iné netvrdím. Jasné, že sa musí registrovať, ešte pred poskytnutím služby. Iba si chcela vedieť, že kde je miesto zdaniteľného plnenia, tak som uviedol - podľa § 15, ods. 1, teda sídlo príjemcu, lebo ide o službu zdaniteľnej osobe. A z toho vyplýva prenos daňovej povinnosti na príjemcu služby, teda aj povinnosť registrácie pre obidve strany. Iba ak by šlo o službu inej, než zdaniteľnej osobe, tak by bolo miesto plnenia v mieste sídla dodávateľa, teda v SR - aj podľa § 15, ods. 2, aj podľa § 16, ods. 13.
zk24
31.07.10,02:31
Jasne, ja som nepovedala ze si povedal ze nemusi.... ja som ten metodicky pokyn vytiahla len na uistenie, respektive na potvrdenie vlastneho tvrdenia.... cim som suhlasila s tvojim tvrdenim hned prvom tvojom prispevku :)

dakujem
Janca
25.01.11,09:40
Môžem niekoho poprosiť o posúdenie tejto situácie ?
Slovák (platiteľ DPH) fakturuje za sprostredkovanie obchodu
(sprostredkovateľskú činnosť vraj vykonal v Čechách) )
slovenskej firme (neplatcovi DPH).
Ide o sprostredkovanie tovaru pochádzajúceho z Talianska a vozí sa do SR a potom do ČR (zrejme ten tovar vyváža ten Slovák neplatca DPH).
Moja otázka: či Slovák platiteľ DPH má faktúru za sprostredkovanie vystaviť druhému Slovákovi neplatiteľovi DPH s DPH-ačkou, či nie, a kde je teda miesto dodania služby ? Jedná sa o sprostredkovanie v 12/2010.