martuľa
30.07.10,18:21
Dobrý deň,
ak evidovaný nezamestnaný pracuje na DOVP napr.do 30.07.2010 a od 02.08.2010 ho zamestnávateľ zamestná na HPP tak potom je aký postup?:
* oznámiť ÚP 30.07.2010 skončenie DOVP
* oznámiť SP 30.07.2010 skončenie DOVP /odhláška/
* oznámiť ÚP 02.08.2010 začiatok HPP
* oznámiť SP 02.08.2010 začiatok HPP /prihláška/
alebo je to inak?

vďakahttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
vieraaaa
30.07.10,16:56
Dobrý deň,
ak evidovaný nezamestnaný pracuje na DOVP napr.do 30.07.2010 a od 02.08.2010 ho zamestnávateľ zamestná na HPP tak potom je aký postup?:
* oznámiť ÚP 30.07.2010 skončenie DOVP -vystaviť zamestnancovi potvrdenie o vyplatenej odmene za mesiac júl, ktoré podľa mojej skúsenosti si odovzdá pracovník na ÚP a pokiaľ nebol v DoVP uvedený termín do kedy je platná, tak napísať do potvrdenia o vyplatenej odmene aj termín jej ukončenia
* oznámiť SP 30.07.2010 skončenie DOVP /odhláška/ - áno
* oznámiť ÚP 02.08.2010 začiatok HPP - neoznamuje zamestnávateľ, ale zamestnanec je povinný do 3 dní od nájdenia si zamestnania, oznámiť túto skutočnosť na ÚP
* oznámiť SP 02.08.2010 začiatok HPP /prihláška/ - áno, má sa nahlásiť deň pred nástupom do zamestnania, najneskôr pred začiatkom výkonu práce
alebo je to inak?

vďakahttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif

Odpoveď v texte
Okrem toho je treba pracovníka prihlásiť do 8 dní do ZP.
martuľa
30.07.10,17:21
bod1 =je mi jasné, nosí sa buď potvrdenie,alebo si pýtajú aj výplatnú pásku/kópiu/.Kedy ako si zmyslia....
bod 4= deň pred nástupom:v tom prípade začiatok poistenia= deň nástupu však? A čo ak bude prihlásený a on nenastúpi. Zbytočné caviky a storná...
Nie je lepšie/alebo môže sa ?/ v ten istý deň,alebo deň po nástupe?
Tých 8 dní, kedy zamestnávateľ je povinný nahlásiť nového pracovníka do soc.poisťovne už neplatí?
vieraaaa
30.07.10,17:29
bod1 =je mi jasné, nosí sa buď potvrdenie,alebo si pýtajú aj výplatnú pásku/kópiu/.Kedy ako si zmyslia....
bod 4= deň pred nástupom:v tom prípade začiatok poistenia= deň nástupu však? A čo ak bude prihlásený a on nenastúpi. Zbytočné caviky a storná...
Nie je lepšie/alebo môže sa ?/ v ten istý deň,alebo deň po nástupe?
Tých 8 dní, kedy zamestnávateľ je povinný nahlásiť nového pracovníka do soc.poisťovne už neplatí?

k bodu 4 - áno, začiatok poistenia sa uvedie deň nástupu do zamestnania. Pokiaľ pracovník nenastúpi do zamestnania, zašle sa zrušenie prihlášky.
Tých dotazovaných 8 dní do SP neplatí dávno. Musí sa nahlasovať deň pred nástupom do zamestnania, najneskôr pred začiatkom výkonu práce.
Nemôže sa zasielať deň po nástupe, je to aj z dôvodu "čiernej práce". Keď príde kontrola a zamestnanec nie je evidovaný na SP, berú to ako prácu na čierno a okrem toho nebude dodržaný termín povinného prihlasovania do SP. Do 8 dní sa prihlasuje do ZP.
martuľa
30.07.10,17:43
vďaka
ešte mám jeden dotaz:
1.) napr. pracovník nastupuje 02.08.2010/ pondelok/. V prípade,že je potrebné nahlásiť deň vopred ,tak kedy? V piatok, sobotu, nedeľu e-mailom?
2.)Ak má pracovník napr. prac.dobu od 06:00 hod.a administratíva o 08:00 hod.,tak to mám prísť do práce o5:45,aby som stihla poslať aspoň e-mail s prihláškou?
ako riešiť taký problém?
vieraaaa
30.07.10,17:57
vďaka
ešte mám jeden dotaz:
1.) napr. pracovník nastupuje 02.08.2010/ pondelok/. V prípade,že je potrebné nahlásiť deň vopred ,tak kedy? V piatok, sobotu, nedeľu e-mailom?
2.)Ak má pracovník napr. prac.dobu od 06:00 hod.a administratíva o 08:00 hod.,tak to mám prísť do práce o5:45,aby som stihla poslať aspoň e-mail s prihláškou?
ako riešiť taký problém?
Tak to asi celkom neporadím. My nahlasujeme - zasielame registračné listy elektronicky cez EZU a tiež som mala zrovna podobnú dilemu. Od 16.7. máme CZO a od 2.8. prijímame nových pracovníkov a tiež pracujeme od 6.00 h. Tak som ich prihlásila už 16.7.
Ostatné podmienky zasielania prihlášok, aké sú možnosti neovládam (viem že to bolo možné prihlasovať aj SMS-kou, ale to neviem či vôbecešte platí).
Preto bude asi naozaj istejšie prísť do práce o 5.45 h a zaslať prihlášku.
martuľa
31.07.10,07:36
Ono to záleží,asi na prístupe SP v jednotlivých pobočkách. Mne sa aj nedávno stalo, že prihláška bola doručená /dátum odoslania 8. deň / a prešlo to bez problémov. Ja si do obálky stále priložím 1x potvrdiť od SP a zaslať späť. V prípade, že by boli pochybnosti, asi by mi to vytkli. Ale ako hovoríš, lepšie je si to spraviť vopred, ako mať s nimi opletačky.prikladám link, kde to síce je napísané, aké povinnosti má zamestnávateľ, ale ak vznikne konkrétny problém, nie je to jasne vysvetlené.
http://www.socpoist.sk/zamestnavatel/1384s#Povinnosti
veronikasad
31.07.10,07:45
Ono to záleží,asi na prístupe SP v jednotlivých pobočkách. Mne sa aj nedávno stalo, že prihláška bola doručená /dátum odoslania 8. deň / a prešlo to bez problémov. Ja si do obálky stále priložím 1x potvrdiť od SP a zaslať späť. V prípade, že by boli pochybnosti, asi by mi to vytkli. Ale ako hovoríš, lepšie je si to spraviť vopred, ako mať s nimi opletačky.prikladám link, kde to síce je napísané, aké povinnosti má zamestnávateľ, ale ak vznikne konkrétny problém, nie je to jasne vysvetlené.
http://www.socpoist.sk/zamestnavatel/1384s#Povinnosti
do 8 dní si prihlasovala do SP koho ?
vieraaaa
31.07.10,07:59
Ono to záleží,asi na prístupe SP v jednotlivých pobočkách. Mne sa aj nedávno stalo, že prihláška bola doručená /dátum odoslania 8. deň / a prešlo to bez problémov. Ja si do obálky stále priložím 1x potvrdiť od SP a zaslať späť. V prípade, že by boli pochybnosti, asi by mi to vytkli. Ale ako hovoríš, lepšie je si to spraviť vopred, ako mať s nimi opletačky.prikladám link, kde to síce je napísané, aké povinnosti má zamestnávateľ, ale ak vznikne konkrétny problém, nie je to jasne vysvetlené.
http://www.socpoist.sk/zamestnavatel/1384s#Povinnosti
Do 8 dní je treba prihlásiť zamestnávateľa. Čo sa týka zamestnancov viď zákon o SP:

§ 231 (http://www.porada.sk/t59541-231-kratkodobe-bankove-uvery.html)Povinnosti zamestnávateľa
(1) Zamestnávateľ je povinný
a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 1 najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 (http://www.porada.sk/t59542-232-eskontne-uvery.html) ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 2 z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu 69) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 (http://www.porada.sk/t59542-232-eskontne-uvery.html) ods. 2 písm. a) a b)


ako aj Porada
http://www.porada.sk/t56578-p2-prihlasenie-zamestnanca.html
veronikasad
31.07.10,08:19
Vierka, súhlasím, lehota na prihlásenie zamestnávatela je 8 dní. Ale na našej pobočke nezoberu RL FO (prihlášku), lebo sa im nedá nahrať bez Prihlášky zamestnávatela. Takže to odovzdávam naraz. (doklady nosím osobne priamo na register, odvtedy nemám problém s chýbajúcimi prihláškami, odhláškami, ani fiktívnymi zamestnancami na zoznamoch).
vieraaaa
31.07.10,08:30
Veronika súhlasím s Tebou, lebo ja síce zasielam RLFO elektronicky, firma beží už dávno. Vtedy bolo prihlásenie aj zamestnávateľa aj zamestnanca do 8 dní v papierovej forme. Tiež si neviem predstaviť, ako by sa dalo či už v papierovej forme alebo elektronicky prihlásiť zamestnancov, keď nie je evidovaná - registrovaná firma? Ale v zákone je to tak. I keď ja som reagovala hlavne na tých 8 dní u zamestnancov.
martuľa
01.08.10,19:23
do 8 dní si prihlasovala do SP koho ?

bol to dohodár / evidovaný na ÚP/s tým,že na prihláške bol uvedený skutočný dátum nástupu ,ale poštou som to poslala o 4 dni neskôr.
vieraaaa
02.08.10,14:45
bol to dohodár / evidovaný na ÚP/s tým,že na prihláške bol uvedený skutočný dátum nástupu ,ale poštou som to poslala o 4 dni neskôr.

Povedala by som, že keď zabudneme, čo už sa dá, ale určite by som sa nespoliehala na to, že to "prešlo bez problémov", alebo že "to bol dohodár". Na dohodárov platí to isté, čo sa týka prihlasovania ako na zamestnancov a problémy môžu ešte byť pri kontrole zo SP.
Ale ako som napísala na začiatku, občas sa nám to asi stane, veď nie všetci sme dokonalí.
martuľa
02.08.10,20:16
vierkaaaaa,
ja to všetko beriem, zato dnešného už mám nahláseného
"v predstihu". Tak ako sme si písali vyššie. Jednoducho dostali to e-mailom včera, (dátum nástupu: dnešný )poštou to odišlo dnes.
Basta......
seda
08.04.11,07:49
Dobrý deň, neviete mi povedať výšku pokuty akú mi vyrúbia zo SP za nedodržanie podania odhlášky zamestnanca? Poslala som až na 3. deň. Ďakujem.
VERONIKA6
08.04.11,07:58
Dobrý deň, neviete mi povedať výšku pokuty akú mi vyrúbia zo SP za nedodržanie podania odhlášky zamestnanca? Poslala som až na 3. deň. Ďakujem.
Myslím si, že to až taký prehrešok na pokutu nie je.
truch
08.04.11,08:02
Dobrý deň, neviete mi povedať výšku pokuty akú mi vyrúbia zo SP za nedodržanie podania odhlášky zamestnanca? Poslala som až na 3. deň. Ďakujem.

našla som toto:(
termín:pred vznikom poistenia a vznikom pracovnoprávneho vzťahu
Prihlásiť zamestnanca na NP, DP a poistenie v nezamestnanosti (pracovná zmluva) a prihlásiť zamestnanca na účely úrazového a garančného poistenia (dohody) v pobočke Sociálnej poisťovne.
povinný je zamestnávateľ § 231 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení
Pokuta až do výšky 16 596,96 €.
VERONIKA6
08.04.11,08:05
Ešte som nikdy nedostala pokutu keď som odhlásila na 3. deň. Možno by som si mala zaklopať...
milka1619
25.05.11,12:16
Ja sa chcem spýtať, či môžem z- nca odhlásiť zo SP a ZP napr.:
skončenie PP 25.05.2011 - odhláška 25.05.2011 o 9,00 hod. ?
rodina1
25.05.11,14:40
Ja sa chcem spýtať, či môžem z- nca odhlásiť zo SP a ZP napr.:
skončenie PP 25.05.2011 - odhláška 25.05.2011 o 9,00 hod. ?
Ak je ukončenie PP platné, to znamená, že nepredpokladáš, že napr. výpoveď zruší či zamestnanec alebo zamestnávateľ, môžeš zamestnanca odhlásiť zo SP a ZP aj v deň ukončenia PP.
Xanti
25.05.11,14:49
No mne sa teraz podarilo,
odhlásila som dohodára 16.5.2011 ( mal DoBPŠ - kvôli štátniciam neodpracoval v máji ani hodinu ) kedže ukončil VŠ. A urobila som mu novú zmluvu (DoPČ) z dňom nástupu 17.5.2011. Ked som ale chcela urobiť po odhláške hned prihlášku, tak mi to program SP neumožnil. A zadarilo sa mi zabudnúť 17.5.11 ho opätovne zahlásiť, tak som ho zahlásila až 18.5.11 s dátumom prihlášky 17.5.11 bude to problém - elektronicky?

Keby som mu nebola hned dávala zmluvu tak sa mi to nestane, ale išiel na UP sa hlásiť a aj tam chcú mať zmluvy vopred, a nechcela som aby mal problémy a asi som fy narobila starosti :(
milka1619
25.05.11,16:40
Ako postupujete pri odhlásení z-nca ?
veronikasad
25.05.11,17:06
Ja sa chcem spýtať, či môžem z- nca odhlásiť zo SP a ZP napr.:
skončenie PP 25.05.2011 - odhláška 25.05.2011 o 9,00 hod. ?
prečo nie, v SP najneskôr nasl. prac.deň, v ZP do 8 kal.dní.
jankasm
26.05.11,04:36
Ako postupujete pri odhlásení z-nca ?

Upresni čo máš na mysli. :)
milka1619
26.05.11,05:48
Myslela som čas odhlasovania - skonč. PP.
jankasm
26.05.11,11:53
Myslela som čas odhlasovania - skonč. PP.

Akože kedy? No ako určuje zákon, 1 deň po skončení PP.
Ale ak sa pýtaš na to, či môžeš odhlásiť napr. už v deň skončenia, ako som niekde vyššie čítala, tak jasné, že môžeš. V zákone sa píše "najneskôr" deň po ...

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
(1) Zamestnávateľ je povinný

a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na dôchodkové poistenie pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom tohto právneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),