michalst
30.07.10,18:27
Dobry den , Som tu novy a potreboval by som radu . Jedna sa o byt v ktorom sme byvali ja a moja sestra. Rodicia sa rozviedli byt v ktorom byvali bol v tedy ohodnoteny na 550tisic sk , Mama so sestrou vyplatili oca presnou polovicou na co si zobrala sestra uver. Neskor sme sa so setrou dohodli ze ja budem vyplateny tiez a byt ostane jej ale s odstupom casu uz zmenila nazor a ja sa citim byt poskodeny,,, Mam nejau moznost a sancu sa dopracovat k mojmu podielu a ci mam na nieco vobec narok ????
Mária27
30.07.10,16:31
Vlastníčkami by mali byť mama a sestra, každá polovicu - tak by to malo byť zapísané v katastri. Takže so sestrou po mame zdedíte polovicu bytu, každý 1/4. To bude tvoj podiel. Podľa toho, čo si napísal, sestra si prvú polku bytu vlastne kúpila. Alebo je to inak?
michalst
30.07.10,16:35
ano sestra si prvu polovicu kupila ,ale ak by mam prepisala , darovala sestre svoju polovicu ja ma nejaky narok ????
ivka70
30.07.10,16:55
ano sestra si prvu polovicu kupila ,ale ak by mam prepisala , darovala sestre svoju polovicu ja ma nejaky narok ????


Mama si za svojho zivota moze robit so svojim majetkom, co chce.
Ak sa rozhodne prepisat cely svoj podiel na byte na sestru, tak ty nemas ziadny narok na byt, a ziadna cast bytu nebude ani sucastou dedicstva.
michalst
30.07.10,17:43
aahaa tak to ma potesilo ,,,,,,,,,,,,,,takze sestricka prisla pekne pohodlne k bytu ..
arizona
30.07.10,18:19
aahaa tak to ma potesilo ,,,,,,,,,,,,,,takze sestricka prisla pekne pohodlne k bytu ..
Možno ani nie...
možno by ste tam mali stále otca, alebo by sa byt musel predať, ak by matka nemala na vyplatenie.
Je na matke, čo urobí so svojou polovicou ďalej...
ivka70
30.07.10,18:30
aahaa tak to ma potesilo ,,,,,,,,,,,,,,takze sestricka prisla pekne pohodlne k bytu ..

zabudas trochu, ze si na ten byt zobrala pozicku ... takze az take pohodlne to nebolo ....
daria29
30.07.10,18:32
a mama ma dôvod ťa vydediť?alebo sa to robí tak,kto ju dochová,tomu dá svoju časť.
sarasara
30.07.10,22:03
Sestra ťa nemá prečo vyplácať. Svoju polovicu bytu si kúpila. Dala za ňu otcovi peniaze. Matka zomrela? Lebo ak nie, je ona vlastníčkou druhej polovice bytu a ty nemôžeš predávať sestre to,čo je matkine a nie tvoje.
Po matkinej smrti (ale to snáď treba ešte počkať) budete dediť všetky deti matkinu polovicu bytu rovnakým dielom.
Veľa detí sa začína domáhať dedičstva po rodičoch už za ich života. Akosi sa nevedia dočkať.
michalst
31.07.10,08:37
Aha tak uz som v obraze.. No o tom to nie je ze sa neviem dockat dedictva . ale zda sa mi to prilis jednoduche prist k bytu za polovicnu cenu ,ale ako vravite je na mame ako to rozdeli ,, no ja si nemyslim ze ma dvovod ma vydedit ale je to komplikovane u nas ..
Oliwa
31.07.10,19:14
Prečo si si nevzal pôžičku na vyplatenie otca Ty?
Nemohol si alebo nechcel si?
Dnes by si bol na sestrinom mieste - možno...
Ice dive
31.07.10,19:39
Prečo si si nevzal pôžičku na vyplatenie otca Ty?
Nemohol si alebo nechcel si?
Dnes by si bol na sestrinom mieste - možno...
možno ešte vtedy nezarábal tak si ju zobrať nemohol....

píšeš, že "Mama so sestrou vyplatili otca presnou polovicou na co si zobrala sestra uver."

t.j. nie je celkom jasné, či sa sestra podieľala na vyplatení polovice bytu na 100 % alebo časť financovala aj mama... ďalšou vecou je kto je zapísaný na LV daného bytu a v akých podieľoch.
ak napr. mama financovala časť a sestra má 50 % bytu, môžeš časť, čo dala na kúpu mama započítať oproti jej dedičskému podieľu, t.j tvoja 1/4 môže o túto čiastku narásť, z titulu, že sestra dostala mimoriadny dar počas života...
michalst
01.08.10,07:04
Takze ja by som si aj zobral uver na ten byt , lebo asi rok pred tym som si kupoval ja vlastny a za plnu cenu nie za polovicnu,,,, ,ale sestra bola velmi sikovna a vyuzila to vo svoj prosprech kedze ja som bol v tedy ked sa riesil rodicovsky byt v zahranici ,,,,Nemam celkom jasne ako to bolo z LV , lebo nemienia sa o tom so mnou bavit na tuto temu,,, viem ze sestra si zobrala uver na tu polovicu ,,, a ze este zhruba pred rokom bol but celi byt alebo len polovica napisana na mamu,,takze ja by som mal neja moznost sa dostat k svojmu podielu ???? ak to bol mimoriadny dar pre sestru ?????
arizona
01.08.10,07:20
Takze ja by som si aj zobral uver na ten byt , lebo asi rok pred tym som si kupoval ja vlastny a za plnu cenu nie za polovicnu,,,, ,ale sestra bola velmi sikovna a vyuzila to vo svoj prosprech kedze ja som bol v tedy ked sa riesil rodicovsky byt v zahranici ,,,,Nemam celkom jasne ako to bolo z LV , lebo nemienia sa o tom so mnou bavit na tuto temu,,, viem ze sestra si zobrala uver na tu polovicu ,,, a ze este zhruba pred rokom bol but celi byt alebo len polovica napisana na mamu,,takze ja by som mal neja moznost sa dostat k svojmu podielu ???? ak to bol mimoriadny dar pre sestru ?????
O akom podiele stále hovoríš? :confused:

Matka vlastní 1/2 bytu, ak by zomrela (a nerozhodne s tým bytom urobiť niečo iné počas života) máš nárok na dedenie 1/2 z jej 1/2 bytu.
Čo matka urobí so svojim majetkom počas života,je jej rozhodnutie. Ak máš pocit krivdy, porozprávaj sa o tom s matkou a skúste to vyriešiť...
Tvoja matka ešte žije, prečo chceš, aby Ti za svojho života niečo vyplácala?
Pravdepodobne po rozvode nemala dosť peňazí na vyplatenie otca,možno by o ten byt prišla, takže sestra "nepomohla" len sebe, ale aj vašej matke, aby neprišla o strechu nad hlavou...

Ak by potom sestra chcela, aby bol byt celý jej,môžeš jej tú 1/4 bytu predať.
Sestra tú polovicu bytu kúpila, nedostala je darom, na to nezabúdaj.

Kto je vlastníkom bytu si môžeš zistiť napr. na www.katasterportal.sk
lienocka001
01.08.10,08:25
ja to nechapem.. ved mama zije v tom byte tak co chces delit a doplacat...
inak je pomerne bezne ze ked dieta doopatruje rodica tak mu ostane vacsi podiel na jeho majetku.. a je to aj spravodlive.. podla mna...
nechapem ze sa chces dostat k nejakemu podielu a matku predcasne pochovavas... nechaj ju v klude zit...
danushka
01.08.10,08:51
Vyplať matku z jej polovice bytu, dajte jej tam vecné bremeno a budeš takým istým 1/2 vlastníkom bytu ako Tvoja sestra. Pokojne si zober úver.
Bude to spravodlivé ;).
Verím, že si dobrý syn a o svoju matku sa v starobe postaráš alebo nie?
Je to veľmi jednoduchá matematika.
michalst
01.08.10,09:02
Ved ja mamu od tial ani nevyhanam , vlastne ona tam nebyva lebo hned ako sestra zobrala uver, mama sa radsej odstahovala niekam inde .... takze ak ja vyplatim taky isty podiel mame tak sme so setrou na to 50 na 50 ... aa este nieco ,,, ten link co sa da zistit kto je vlastnikom na katastry ukazuje aktualne info ???. lebo ked som to pozrel tak vlastnikom bytu je stale mama v plnom podieli nie je tam nikto iny,,, aa to viem ze setra brala uver na polovicu ,, moze to byt aj tak ze sestra si zobrala uver a vyplatila otca akoze mama ???? uz mam v tom riadny gulas teraz ,,, jaa mamu od nikial nevyhanam ale je to dost divne okolo tohto bytu,,,
danushka
01.08.10,09:06
Nepíšeš kedy sestra vyplatila otca a ďaľšia vec, ak Tvoja sestra brala úver, je možné, že banka má vo svoj prospech záložné právo na danú nehnuteľnosť.
Kedy sestra podala návrh na vklad do katastra ? Nejaký čas to trvá, kým kataster povolí vklad. Údaje na danom linku sú určite aktuálne.
danushka
01.08.10,09:15
Ved ja mamu od tial ani nevyhanam , vlastne ona tam nebyva lebo hned ako sestra zobrala uver, mama sa radsej odstahovala niekam inde .... takze ak ja vyplatim taky isty podiel mame tak sme so setrou na to 50 na 50 ... aa este nieco ,,, ten link co sa da zistit kto je vlastnikom na katastry ukazuje aktualne info ???. lebo ked som to pozrel tak vlastnikom bytu je stale mama v plnom podieli nie je tam nikto iny,,, aa to viem ze setra brala uver na polovicu ,, moze to byt aj tak ze sestra si zobrala uver a vyplatila otca akoze mama ???? uz mam v tom riadny gulas teraz ,,, jaa mamu od nikial nevyhanam ale je to dost divne okolo tohto bytu,,,
Pokiaľ sa mama odsťahovala, tak jej navrhni odpredaj jej polovice, ale nezabúdaj, že presne to isté môže spraviť aj Tvoja sestra.
Za svojho života môžem nakladať so svojim podielom na majetku a všetkým majetkom ako chcem a nemusím sa pozerať na svoje deti. Morálny aspekt a prípadné hriechy v rodine je už o inom.

Si momentálne v nevýhodnej situácii z Tvojho pohľadu, ale nezabúdaj, že Tvoja sestra brala úver a musí ho splácať. Neviem čo Ťa páli, pocit, že ona je polovičným majiteľom a jedného dňa po smrti matky by bola 3/4 vlastníkom?
Však odkúp od matky tú jej polovicu, ak tam ona nebýva - možno sa aj poteší peniazom.
Potom však začne cirkus medzi Tebou a sestrou a že začne, to je viac ako isté.
Buď sa tam nasťahuješ a budete žiť svorne na jednej kope, alebo sa budete dohadovať o tom, že byt predáte a každý bude chcieť svoje peniaze a svoje súkromie.
marjankaj
01.08.10,09:28
Pokiaľ sa mama odsťahovala, tak jej navrhni odpredaj jej polovice, ale nezabúdaj, že presne to isté môže spraviť aj Tvoja sestra.
Za svojho života môžem nakladať so svojim podielom na majetku a všetkým majetkom ako chcem a nemusím sa pozerať na svoje deti. Morálny aspekt a prípadné hriechy v rodine je už o inom.

Si momentálne v nevýhodnej situácii z Tvojho pohľadu, ale nezabúdaj, že Tvoja sestra brala úver a musí ho splácať. Neviem čo Ťa páli, pocit, že ona je polovičným majiteľom a jedného dňa po smrti matky by bola 3/4 vlastníkom?
Však odkúp od matky tú jej polovicu, ak tam ona nebýva - možno sa aj poteší peniazom.
Potom však začne cirkus medzi Tebou a sestrou a že začne, to je viac ako isté.
Buď sa tam nasťahuješ a budete žiť svorne na jednej kope, alebo sa budete dohadovať o tom, že byt predáte a každý bude chcieť svoje peniaze a svoje súkromie.

Danushka, ak je to stále napísané ma matku, tak ten cirkus iba začne ak by náhodou zomrela. Sestra by si svoju polovicu splácala a on by k nej prišiel zadarmo?:eek::eek::eek:
danushka
01.08.10,09:37
Danushka, ak je to stále napísané ma matku, tak ten cirkus iba začne ak by náhodou zomrela. Sestra by si svoju polovicu splácala a on by k nej prišiel zadarmo?:eek::eek::eek:

Tak až teraz som si Janko všimla, že zadávateľ píše, že matka je na katastri vedená ako 100% vlastník :eek:...
Toto mi akosi nesedí, buď si z nás zadávateľ strieľa, alebo má ten istý zadávateľ naozaj až príliš dobrú sestru, ktorej išlo o pomoc matke .

Tak ako to je zadávateľ? Boli predtým matka a otec bezpodielovými spoluvlastníkmi bytu 1/2 + 1/2 a nadobudli ho spolu a teraz je matka výlučným vlastníkom, alebo?
Lebo ak to tak bolo, tak by si mal pekne so setrou hodiť reč a pomáhať jej so splátkami úveru.
michalst
01.08.10,10:05
nie nestrielam si z nikoho.... len sa snazim zistit ako to je ,,,, no rodicia vlastnili ten byt pred rozvodom kazdy polovicu ,, po rozvode si sestra zobrala uver a vyplatila otca... mne bolo tak povedane asi pred rokom co mi vravela sestra ze byt je celi jej teda bude.... rozvod a uver si brala pred 2 aj pol rokmi ,,, ja som bol tiez v tom ze byt je na sestru aspon polovicu a ak ho mama dala na nu celi tak ze je uz jej , ,, ale teraz ked som pozrel ten link tak byt je podla toho na mamu a nie je na nom ziadna tarcha,,, asi tak ,,,,sa mi neche verit ze setra by zobrala uver dala maminke aa byt ostal len na n ej ,,,,
michalst
01.08.10,10:06
ja mam sestre pomahat so splatkami uveru ??? a potom ho preda kupila ho za polovicnu cenu a teraz tie iste byty idu u nas po 900000sk v starej mene takze cisty zisk bude na tom mat cca 600000sk aa ja velke nic,,,
danushka
01.08.10,10:27
ja mam sestre pomahat so splatkami uveru ??? a potom ho preda kupila ho za polovicnu cenu a teraz tie iste byty idu u nas po 900000sk v starej mene takze cisty zisk bude na tom mat cca 600000sk aa ja velke nic,,,

Tvoja sestra momentálne nemôže nič predávať vo svojom mene, pretože spomínaný byt je vo výlučnom vlastníctve Vašej matky.

Myslím, že by si mal začať správnou komunikáciou a snažiť sa o dobré vzťahy s matkou a sestrou.
Rodina má najelastickejšie srdiečko a vie odpúšťať. Súdržnosť rodiny nie je o majetkoch, ale o pomoci, láske a spätosti v ťažkých chvíľach. Kde si bol, keď matka potrebovala vyplácať otca a kde bola Tvoja sestra, prečo ste problém neriešili spoločne?

Sám prehodnoť čo sa v minulosti vo Vašej rodine stalo a ak máš pocit, že matka je viac naklonená Tvojej sestre, prečo to tak je...
Nikdy nie je neskoro, za života treba riešiť všetko, po smrti je už neskoro.
lienocka001
01.08.10,11:13
ja mam sestre pomahat so splatkami uveru ??? a potom ho preda kupila ho za polovicnu cenu a teraz tie iste byty idu u nas po 900000sk v starej mene takze cisty zisk bude na tom mat cca 600000sk aa ja velke nic,,,


a myslim ze bude ok ked nahodou mama umrie a ty zdedis polovicu bytu len tak... a sestra si svoju polovicu zaplatila v trhovej cene?

osobne by som na mieste tvojej sestry odkupila od matky byt lebo nehnevaj sa ale prides mi ako spekulant.. co sa o splatky uveru a o to kto otca vyplatil nezaujima ale o byt ano
Oliwa
01.08.10,13:56
Fakty:
- byt je v 100 % vlastníctve matky podľa LV bez ťarchy
- obýva ho sestra
- sestra spláca 1/2 úveru na byt namiesto matky /ak nie je na byte ťarcha v prospech banky, aký úver si brala sestra - snáď nie spotrebný, alebo čo za úver to vlastne spláca a komu - snáď nie nebankovke?/
Ak sa mýlim, oprav ma.
A Ty chceš čo?
Aby Ťa vyplatila sestra z druhej polovice maminho bytu?
Čo chce mama, ktorej byt patrí no nebýva v ňom?
Nechať, predať, alebo darovať ho? Komu? Zrejme sa tým na rozdiel od Teba vôbec nezaoberá...
Alebo má vo veci až príliš jasno...
Čiste hypotetická otázka: čo ak sa matka napr. druhýkrát vydá? A namiesto pohrebu bude svadba... Neprichádza do úvahy? Nepíšeš, koľko má rokov...
michalst
01.08.10,14:30
nepripadam si ako spekulant ja nemienim sestre brat jej polovicu a to ze to sa spravilo poza moj chrbat a sestra to vyuzila vo svoj prospech,, kebyze mam ja tuto moznost tak aj ja spravim tot iste,,,aa urcite si nemienim narokovat na sestrinu polovicu ,,,, vsak ked ma teraz byt dajme tomu trhovu cenu 900000sk tak uz len na tej polke svojej po odratani co vyplatila otca ma 200000sk plus druha polovica sa deli mnou a nou ,,,
michalst
01.08.10,14:35
no viem tak ze si setra brala uver hypotekarny ale nechapem preco to nie je na tom liste vl co je na tom linku , lebo ked som si kukal svoj byt cez ten link tak mi tiez neukazalo tarchu na moj a pritom ho mam zalozeny aj ja svoj ,,,, noo myslim ze mama sa nezaobera tym bytom ani co s ni bude lebo jej je to ukradnute teda jeej je vela veci lahostajnych a je to jedno ,,,, ,,,, zas ja nesurim ani nic nenahlim s tym bytom len som cchel vediet ci volakedy mam sancu mat z toho bytu aj ja ,,,,, asi tak ,,,, teraz co viem tak byt je na mamu , a mozno nie su na nom tarchy ,,,,,
michalst
01.08.10,14:36
zase ja mamu nepochovavam to sestra ju donutila odist od tial a s tou svadbou ,, hm mysli ze asi nie ,,,,
Mária27
01.08.10,17:53
no viem tak ze si setra brala uver hypotekarny ale nechapem preco to nie je na tom liste vl co je na tom linku , lebo ked som si kukal svoj byt cez ten link tak mi tiez neukazalo tarchu na moj a pritom ho mam zalozeny aj ja svoj ,,,, noo myslim ze mama sa nezaobera tym bytom ani co s ni bude lebo jej je to ukradnute teda jeej je vela veci lahostajnych a je to jedno ,,,, ,,,, zas ja nesurim ani nic nenahlim s tym bytom len som cchel vediet ci volakedy mam sancu mat z toho bytu aj ja ,,,,, asi tak ,,,, teraz co viem tak byt je na mamu , a mozno nie su na nom tarchy ,,,,,
Všetky ťarchy v dome sú na konci listu vlastníctva. Pozeral si tam? Ale to, či máš šancu, z LV nevyčítaš.
Šancu budeš mať vtedy, ak sa budeš správať ako normálna rodina. Výčitky a závisť k tomu neprispievajú, iba zožierajú tvoje zdravie. Ani ti nebudem rozpisovať možnosti, zase by ťa pochytilo mátanie.
Teš sa, že niekoho na tomto svete máš.
michalst
01.08.10,18:16
Všetky ťarchy v dome sú na konci listu vlastníctva. Pozeral si tam? Ale to, či máš šancu, z LV nevyčítaš.
Šancu budeš mať vtedy, ak sa budeš správať ako normálna rodina. Výčitky a závisť k tomu neprispievajú, iba zožierajú tvoje zdravie. Ani ti nebudem rozpisovať možnosti, zase by ťa pochytilo mátanie.
Teš sa, že niekoho na tomto svete máš.
Uvitam kadu moznost,,,tak urcite nemienim vycitat a zavidiet , ale neviem c by teba nevytocilo keby sa ti sestre skodoradostne chvalila ako prisla k bytu a za kolko ho moze predat a takym stylom ,,,,jaa som len rad ze som zistil ze byt je na mamu a asi vie preco to tak aj nechala,,,,
Ice dive
01.08.10,18:29
nevolá sa mama tak isto ako sestra? a byt nie je napísaný už celý na sestru? len si si to nevšimol podľa dátumu narodenia...???

lebo ak by si sestra brala hypotekárny úver musí založiť nehnuteľnosť, v prospech banky aby banka uvoľnila peniaze... keďže píšeš, že byt je celý na mamu, musela si teda hypotéku buď brať mama a spláca ju sestra a v tom prípade je to tak ako už bolo napísané, že ty si polovicu zdedíš a sestra si ju zaplatí v najhoršom prípade....

veľa podstatných vecí je tu zamotaných...

za ďalšie ak byt patril rodičom pred rozvodom každému v 1/2 t.j. asi nespadal do BSM a otec musel prevádzať byt kúpnopredajnou zmluvou medzi sebou a sestrou a to by bolo zapísané aj na www.katasterportal.sk uz len kvoli pusteniu penazi z banky na vyplatenie otca úverom... údaje sa aktualizujú každé 2 tyždne...

skús sa porozprávať s otcom či vôbec nejaký predaj medzí ním a sestrou vôbec bol, lebo podľa toho čo píšeš tak úver na byt, ktorý je napísaný na mamu nemôže mať...
michalst
02.08.10,06:09
takze ak si setra brala uver hypotekarny tak sa musela spravit este pred tym zmluva medzi otcom a sestrou ???? nie uver si brala sestra len mi nenaslo v lv na tom linku ziadne tarchy na ten konkretny byt ....naslo mi tam iba ze kto je vlastnikom bytu teda mama,,,,
Ice dive
02.08.10,09:09
takze ak si setra brala uver hypotekarny tak sa musela spravit este pred tym zmluva medzi otcom a sestrou ???? nie uver si brala sestra len mi nenaslo v lv na tom linku ziadne tarchy na ten konkretny byt ....naslo mi tam iba ze kto je vlastnikom bytu teda mama,,,,
Hypotekárny úver je vždy zabezpečený nehnuteľnosťou, t.j. aby sestra mohla byť vlastníčkou musela by banke ručiť nejakou... a až následne ak by preukázala, že bol zriadený vklad do katastra spolu s so záložným právom v prospech banky mohol byť otec vyplatený zo svojej polovice... a túto by musel previesť na sestru kúpnopredajnou zmluvou, lebo so sestrou sa nerozvádzal...

Ak je výlučným vlastníkom len mama, a otec bol vyplatený, nemôže mať na ten byt sestra zobratú hypotéku (môže mať napr. spotrebný úver) v tomto prípade, ak sa s mamou niečo stane, tak sa dedí celý byt na polovicu medzi Vás dvoch...
Oliwa
02.08.10,09:59
Hypotekárny úver je vždy zabezpečený nehnuteľnosťou, t.j. aby sestra mohla byť vlastníčkou musela by banke ručiť nejakou... a až následne ak by preukázala, že bol zriadený vklad do katastra spolu s so záložným právom v prospech banky mohol byť otec vyplatený zo svojej polovice... a túto by musel previesť na sestru kúpnopredajnou zmluvou, lebo so sestrou sa nerozvádzal...

Ak je výlučným vlastníkom len mama, a otec bol vyplatený, nemôže mať na ten byt sestra zobratú hypotéku (môže mať napr. spotrebný úver) v tomto prípade, ak sa s mamou niečo stane, tak sa dedí celý byt na polovicu medzi Vás dvoch...
Ibaže by sestra bola založila nejakú inú nehnuteľnosť /svoju, ak má, prípadne niekoho iného, kto by to pre ňu urobil - čo je však v tomto prípade zrejme vylúčené/.
marjankaj
02.08.10,10:13
Celá téma sa mi zdá taká "uletená":eek:
To akože rodičia pri rozvode automaticky strácajú nárok na byt?
Doteraz som si myslel, že nárok na byt(teda dedičstvo) vzniká až po smrti rodičov, a nie po rozvode. Asi som z inej planéty. Dnes je tu viac podobne "uletených" tém.:eek: Vadný budem asi ja.:confused:
danushka
02.08.10,10:19
Celá téma sa mi zdá taká "uletená":eek:
To akože rodičia pri rozvode automaticky strácajú nárok na byt?
Doteraz som si myslel, že nárok na byt(teda dedičstvo) vzniká až po smrti rodičov, a nie po rozvode. Asi som z inej planéty. Dnes je tu viac podobne "uletených" tém.:eek: Vadný budem asi ja.:confused:

Nie Janko, nie si uletený :)
Ale ako tak čítam príbehy zo života, asi začnem svojim deťom aspoň raz týždenne pripomínať, že to čo si za svojho života nadobudnem svojou poctivou prácou, môžem aj poctivo minúť na čokoľvek.
Tak nech sa správajú slušne a hlavne nech sa ako súrodenci chovajú k sebe, lebo sa môže stať, že jedného krásneho dňa im ostane holý johnson.

Uchovaj ma Bože, aby som sa dožila toho, že sa moje deti budú žrať o majetky za môjho života a aj po ňom...
Oliwa
02.08.10,10:30
Vyplať matku z jej polovice bytu, dajte jej tam vecné bremeno a budeš takým istým 1/2 vlastníkom bytu ako Tvoja sestra. Pokojne si zober úver.
Bude to spravodlivé ;).
Verím, že si dobrý syn a o svoju matku sa v starobe postaráš alebo nie?
Je to veľmi jednoduchá matematika.
To je síce riešenie, ale predpokladám, že nereálne.
Matka sa len rozviedla, možno nemá ani 50-ku a žiadny dôvod vzdať sa svojho bytu a byť "ťarchou" na LV s právom dožitia.
Pocit mať a vlastniť je pre niektorých ľudí /zvlášť v staršom veku/ na prvom mieste... rodičov nevynímajúc.
marjankaj
02.08.10,10:38
To je síce riešenie, ale predpokladám, že nereálne.
Matka sa len rozviedla, možno nemá ani 50-ku a žiadny dôvod vzdať sa svojho bytu a byť "ťarchou" na LV s právom dožitia.
Pocit mať a vlastniť je pre niektorých ľudí /zvlášť v staršom veku/ na prvom mieste... rodičov nevynímajúc.

No to si musíš prečítať celú tému. Zadávateľ dáva informácie po kúsloch, ako sa mu to hodí. Matka v tom byte nebýva.:eek: Vlastne ani neviem, o čo tu komu ide.

http://www.porada.sk/1468899-post29.html
danushka
02.08.10,10:45
To je síce riešenie, ale predpokladám, že nereálne.
Matka sa len rozviedla, možno nemá ani 50-ku a žiadny dôvod vzdať sa svojho bytu a byť "ťarchou" na LV s právom dožitia.
Pocit mať a vlastniť je pre niektorých ľudí /zvlášť v staršom veku/ na prvom mieste... rodičov nevynímajúc.

Oliwa, to bol len návrh ako to riešiť :)
Za normálnych okolností nevidím dôvod, aby aj takéto riešenie bolo problémom.
Vidím problém v inom.
V rodine sa nevie, čo robí ľavá a čo pravá ruka. Možno matka peniaze už vrátila svojej dcére, alebo dcéra dala svojej matke aj peniaze vyhrabané z pod zeme, len aby matke pomohla.

My tu môžme kombinovať do aleluja. Pokiaľ zadávateľ za horou nepôjde, hora za ním určite nepríde.

Jedno je však isté.
Ak dcéra vzala úver na vyplatenie polovice bytu otca, má morálny aj právny nárok na svoju polovicu. A ak tomu tak je, dosť ma prekvapuje, že nie je v LV. Pri svojom bratovi a jeho bujnej fantázii si ešte asi poplače a ich matka sa jedného dňa bude v hrobe obracať. Smutné.
Oliwa
02.08.10,11:12
No to si musíš prečítať celú tému. Zadávateľ dáva informácie po kúsloch, ako sa mu to hodí. Matka v tom byte nebýva.:eek: Vlastne ani neviem, o čo tu komu ide.

http://www.porada.sk/1468899-post29.html
Som ju čítala - postupne. A svojimi tuším 4 reakciami som sa snažila vytiahnuť zo zadávateľa chýbajúce informácie, keďže sa od začiatku nevyjadril jasne. Možné dôvody sú podľa mňa dva:
- alebo zahmlieva zadávateľ,
- alebo zahmlievajú jeho príbuzné a vyhovuje im takýto stav. Jednoducho si matka môže zavolať obe deti na návštevu a povedať im, ako sa veci majú. Ale zrejme nevidí dôvod... Tu evidentne viazne komunikácia, čo nie je zase až taký zriedkavý jav...

A o čo komu ide? "No to si musíš prečítať celú tému." Alebo ani nemusíš - zadávateľ to píše to hneď v prvej otázke. Predsa všetkým trom o ten istý byt!!!
danushka
02.08.10,11:35
Tak to vidíte ľudkovia, ide o jeden byt...
mimotemy
Čo žijúci, budúci pozostalí takých impérií u Andreja Babiša, Jozefa Tkáča, Márie Blaškovej, oproti nim našich chudobných političkov ako je Slota, Mečiar, či Mikloš :rolleyes:.
Juj, či je šťastím byť málomajetným, či chudobným :D
Ice dive
02.08.10,12:14
nerozumiem len jednému, keď to zadávateľa zaujíma, ako to vlastne je, tak prečo nemôže ísť za svojim otcom a zistiť aj z druhej strany ako to vlastne bolo / je...
marjankaj
02.08.10,12:22
Tomu sa hovorí nadštandardné vzťahy.
Akurát neviem o akom "svojom podieli" hovorí. Veď zatiaľ ani žiadny nemá a asi ani mať nebude. Zatiaľ nikto nezomrel, ani mu nikto nič nepredal a ani neprepísal.