Tuja77
30.07.10,19:03
Chcel by som vediet ako treba pestovat tuje (zo semena)...chcel by som teraz zacat vo velkom...Ako na to ??? Dakujem za rady...
a_je_to
30.07.10,17:43
Tuje sa dajú pestovať buď nie v kvetináči, alebo nie vo veľkom. Vo veľkom sa pestujú na nekrytých záhonoch a do kvetináčov sa dávajú iba pred predajom. Na pestovanie vo veľkom treba mať pozemky, vybavenie, registráciu pestovateľa, vzdelanie a rutinnú prax. Inak nedosiahneš produktivitu, rentabilitu, predajnú kvalitu a nevrátia sa Ti vynaložené náklady. Ak iba ..... učiť sa na vlasných chybách, tak radšej najprv v malom.
aviator
30.07.10,18:13
Zo semena dosiahneš dobré výsledky hlavne u botanických tují, napríklad Thuja plicata, standishii, orientalis, occidentalis. Teraz sú skôr žiadané kultivary napr. smaragd, brabant, danica, ktoré sa pestujú z rezkov. Tieto je najlepšie kúpiť/ na jar /, sú už zakorenené. Keď sa budeš snažiť množiť kultivary zo semena, potomstvo bude rôznorodé, nerovnomerné a spravíš si s nimi hanbu.
ubka
30.07.10,18:28
Zasadíš kúpené, alebo nazbierané semená do riadku a čakáš kým vzídu :)
Potom ich v druhom roku popresádzaš na požadovanú vzdialenosť, budeš sa o ne riadne starať, zalievať, okopávať, tieniť, hnojiť a sledovať ako sa ujali a rastú. Netreba opomenúť postreky, pretože aj tuje trpia rôznymi chorobami a napádajú ich škodcovia.
No a vo štvrtom roku, ak bola dobrá starostlivosť a správna voľba semena popresádzaš do kvetináčov a môžeš začať konkurovať veľkoobchodom, ktoré to predávajú za pár eur.;)
Rezkovanie je práca pre odborníkov-záhradníkov množiteľov a výsledok by mohol byť podobný , ako pri pestovaní zo semena. Po zrátaní všetkých nákladov a serióznom prístupe k podnikaniu je to minimálny, ak vôbec nejaký zisk. No ako koníček, do ktorého ľudia dávajú veľa času a finančných prostriedkov zo zábavy..hm:rolleyes:
Tuja77
30.07.10,19:40
ja by som chcel pestovat ten Smaragd! to pestovanie v kvetinaci som myslel ze by som do malych kvetinacov zasadil tuje a potom vysadit, len neviem ci sa to oplati, ci to vyrastie!? daju sa kupit semienka konkretne na tuje smaragdove?
Tuja77
30.07.10,19:47
Z rezkov - znamena ze uz vyrastene ??? tie sa asi za kolko daju kupit??
arizona
31.07.10,04:30
Tuja77
31.07.10,13:19
a z rezkov ked budem sadit do kvetinacov tak ako hlboko ich treba sadit???
stormcatcher
31.07.10,13:26
mimotemy prosim vas ako sem do textu dostanem obrazok, nie ako prilohu. velmi pekne dakujem
aviator
01.08.10,06:14
ja by som chcel pestovat ten Smaragd! to pestovanie v kvetinaci som myslel ze by som do malych kvetinacov zasadil tuje a potom vysadit, len neviem ci sa to oplati, ci to vyrastie!? daju sa kupit semienka konkretne na tuje smaragdove?
Smaragd zo semien neurobíš.
aviator
01.08.10,06:15
Z rezkov - znamena ze uz vyrastene ??? tie sa asi za kolko daju kupit??
60 centov + DPH dvojročné rastliny v kontajneroch /kvetináčoch/ 9x9cm.
Tuja77
06.08.10,15:44
aha...a kde ich mozem kupit ???
aviator
06.08.10,17:17
luskacluskac
24.03.11,09:50
urcite nepestuj nic zo semena, neoplati sa ti to, viem to na vlasnej skusenosti..kupili sme cca 10 000 ks uz zakorenenych odrezkov po 15c a tie rastu celkom rychlo..neviem si predstavit, kolko rokov by si ich musel pestovat aby si ich zo semienka dostal do tej velkosti aku dosahuju odrezky
kofa
26.03.11,23:55
no tak neviem ci ist do toho.pozemok mam cas tiez.pozemok mam cca 40krat120m.takze 4800m2.kolko potrebujem sadenic tuji?ake su najpredavanejsie a ktore rychlo vyrastu schopne predaja a normalneho zarobku.kam ich predavat potom alebo komu ponukat??mam dohodnute stretnutie so zahradnikom tak nechcem byt ako sasko co bude koktat.poradi niekto??vela diiiik.
lujza.j
27.03.11,07:57