norko69
30.07.10,20:16
Dobrý deň, poprosil by som vas o radu. Prečítal som si paragrafy ohľadne predkupného práva, o blízkych osobách, o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva a veľmi veľa som sa dozvedel aj od vás.
Potreboval by som však vysvetliť aplikáciu týchto paragrafov na konkrétnu situáciu. Svokor vlastní 1/2 bytu, manželka 1/4, manželkin brat 1/8, manželkina sestra 1/8.
Svokor mi chce darovať zo svojho podielu darovacou zmluvou taký podiel že budem vlastniť 1/4 bytu a jemu by ostala 1/4 bytu.
Podľa predkupného práva musí ale najprv ponuknúť ten podiel ostatným spoluvlastníkom. Otázka: ponúka im ho na PREDAJ ked mne ho chce darovať?
Musí to urobiť písomne. Oslovuje každeho spoluvlastníka osobitne listom?poštou doporučene? Alebo akú to má mať formu?

Lehota pri nehnuteľnosti sú 2 mesiace. To je lehota ktorú majú ostatní spoluvlastníci na vyjadrenie sa k jeho ponuke?

Ked je všetko dopredu dohodnuté so spoluvlastníkmi a v súčastnosti s tým súhlasia, aby mi svokor daroval ten podiel, je možné urobiť nejaké kroky aby sa to urýchlilo a nemuselo sa čakať 2 mesiace. Majú napísať ostatní spoluvlastníci nejaké vyhlásenie že sa vzdávajú predkupného práva? to stačí? alebo nejakým iným spôsobom? A majú to urobiť až po obdržaní výzvy od svokra na uplatnenie predkupného práva ?

Myslím že je potrebné aby im svokor ponúkol podiel podľa predkupného práva aby nemohli potom do 3 rokov(ked si to rozmyslia) vyhlásiť darovaciu zmluvu za relatívne neplatnú alebo domáhať sa odo mna aby som im podiel daroval.
Zároven to chceme urýchliť a nečakať 2 mesiace aby mohli nasledovať dalsie kroky pri vyporiadani spoluvlastníctva,atd. Dakujem za rady.
buchač
30.07.10,18:30
Neviem už kde som to vyhrabal , ale hodí sa ...


Právna poradňa
Otázka :
S bratom a sestrou sme zdedili rodinný dom. Keďže sa nevieme so sestrou dohodnúť na spoločnom predaji, ani nemá záujem o odkúpenie jej podielu, chceli by sme s bratom svoje podiely predať. Je potrebné, aby sme sestru upozornili na predaj našich podielov?

Odpoveď :
Predpokladám, že ako spoluvlasníčka má predkupné právo.
V prípade, že ste sa s bratom rozhodli svoje spoluvlastnícke podiely previesťna tretiu osobu, má vaša sestra v zmysle § 140 Občianskeho zákonníka predkupné právo. Podľa tohto ustanovenia majú spoluvlastníci pri prevode spoluvlastníckeho podielu predkupné právo.
Toto predkupné právo nemajú iba v prípade, že by išlo o prevod blízkej osobe.
Podľa § 116 a 117 Občianskeho zákonníka blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel, a iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
Príbuznými v priamom rade sú všetci predkovia a potomkovia, to znamená rodičia a deti, vnuci a starí rodičia, prarodičia a pravnuci. Blízkymi osobami sú aj súrodenci, aj v prípade že majú spoločného len jedného z rodičov. Vzhľadom na uvedené vyplýva, že ak máte s bratom v úmysle predať svoje spoluvlastnícke podiely iným osobám, ako som vyššie uviedla, má vaša sestra predkupné právo na vaše spoluvlastnícke podiely rodinného domu. Ak by ste sestre neponúkli svoje podiely na kúpu, mohla by sa domáhať od nadobúdateľa, aby jej tieto podiely previedol. Je potrebné, aby ste sestre ponúkli na kúpu svoje spoluvlastnícke podiely za rovnakých podmienok ako ich máte v úmysle previesť záujemcovi. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok, a keďže ide o nehnuteľnosť, musí mať písomnú formu.
Predkúpne právo spoluvlastníkov upravené v § 140 Občianskeho zákonníka ako zákonné predkupné právo má charakter vecného práva, čo znamená, že ak sa neuplatní nezanikne a môže si toto predkupné právo spoluvlastník uplatniť pri ďašom prevode. Je však možné, aby ste si so sestrou dohodli podmienky výkonu predkupného práva, pri ktorej môžte prípadne vychádzať z ustanovení § 602 a nasl. Občianskeho zákonníka, ktoré však upravujú záväzkové predkupné právo. Toto záväzkové predkupné právo je možné dohodnúť samostatnou zmluvou, alebo môže tvoriť vedľajšie náležitosti kúpnej zmluvy.
Záverom si dovoľujem upozorniť aj na tú skutočnosť, že ak by ste uzatvorili kúpnu zmluvu s treťou osobou, ktorá nepatrí medzi blízke osoby, t. j. sestra by mala predkupné právo podľa § 140 Občianskeho zákonníka, išlo by o tzv. relatívne neplatný právny úkon. Podľa § 40a Občianskeho zákonníka, ak ide o dôvod neplatnosti podľa § 140 Občianskeho zákonníka, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, ktorý je takýmto právnym úkonom dotknutý (t. j. vaša sestra), neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, čo ju sám spôsobil.
Z uvedeného teda vyplýva, že ak bolo predkupné právo porušené, môže sa oprávnený z predkupného práva na príslušnom súde dovolávať neplatnosti zmluvy o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti.
Právo oprávneného účastníka dovolať sa relatívnej neplatnosti právneho úkonu sa premlčuje vo všeobecnej trojročnej premlčacej dobe. Premlčacia doba začína plynúť dňom, keď došlo k uzatvoreniu právneho úkonu (t. j. k podpísaniu kúpnej zmluvy). Začiatok plynutia premlčacej doby platí aj pri právnych úkonoch, ktoré k svojej účinnosti vyžadujú rozhodnutie príslušného orgánu, čo predstavuje pri kúpnej zmluve týkajúcej sa nehnuteľností deň nadobudnutia právoplatnosti o povolení vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Márne uplynutie trojročnej premlčacej doby má za následok, že sa nemožno úspešne dovolať relatívnej neplatnosti právneho úkonu, ak bola vznesená námietka premlčania. Právny úkon naďalej trpí vadou, aj keď treba naň pozerať ako na platný právny úkon.
iriska
31.07.10,16:26
Darovanie zaťovi? Takže... v prípade DAROVANIA nemusí oslovovať ostatných spoluvlastníkov. Prečo by mal, keď to nechce darovať niektorému z nich?
Ale myslím, že darovanie by malo byť nejakej blízkej osobe, takže skôr nech to daruje dcére (tvojej manželke) a ona zase manželovi (tebe)...nie?
norko69
01.08.10,05:57
Darovanie zaťovi? Takže... v prípade DAROVANIA nemusí oslovovať ostatných spoluvlastníkov. Prečo by mal, keď to nechce darovať niektorému z nich?
Ale myslím, že darovanie by malo byť nejakej blízkej osobe, takže skôr nech to daruje dcére (tvojej manželke) a ona zase manželovi (tebe)...nie?
darovanie zaťovi preto lebo je to súčasť zložitého vysporiadania spoluvlastnictva ktore som spominal v inej teme tu na porade a kde vysledkom ma byt vlastnictvo bytu mnou a manzelkou na 1/2 a vyplatenie jej surodencov.

myslim ze svokor musi najprv oslovit ostatnych spolumajitelov danej nehnutelnosti, podla predkupneho prava. iba v tom pripade by nemusel keby to daroval blizkej osobe. Mohol by to darovat mojej manzelke(dcere) a potom ona mne ale v komplexnom rieseni tohto vyporiadania nasleduju kupne zmluvy v ktorych manzelka a ja odkupujeme podiely ostatnych spolumajitelov a musi to byt rychle riesenie nakolko svagor potrebuje peniaze. A pri rieseni ake navrhujes ty by najskor muselo byt zavkladovane darovanie otca dcere a potom darovanie manzelky mne a kupne zmluvy a take zdrzanie si nemozme dovolit.

Mne skor islo o to ze akym sposobom ma svokor ma ponuknut na predaj podiel bytu ostatnym spolumajitelom(listom? doporucene? co ma konkretne list obsahovat, alebo inym sposobom?), potom som chcel vediet ci ostatni majitelia ked nechcu ten podiel ako mozu odmietnut, akou formou aby to bolo vsetko podla zakona.
a este ma zaujima vec ze ked mne to chce svokor DAROVAT, tak im to musi podla predkupneho prava ponuknut na PREDAJ? Lebo som tie paragrafy pochopil tak ze to musi byt za TYCH ISTYCH PODMIENOK...ako je to myslene v tomto pripade?
iriska
01.08.10,16:54
Z praxe nemám pocit, že najskôr MUSÍ byť zavkladovaná prvá zmluva, aby sa urobila druhá. Môžete napísať jednu zmluvu, dať ju na kataster a o dva dni druhú a tú dať na kataster. Keď viete, že sa tam nevyskytnú problémy, tak by to malo ísť v pohode. Toto riešenie je rýchlejšie ako vyzývanie na uplatnenie predkupného práva.

p.s. kataster neskúma, či sa daruje blízkej alebo ďalekej osobe, takže by zapísal aj zmluvu na darovanie zaťovi... problémy by mohli nastať jedine ak by sa v budúcnosti do toho zamiešal niekto z blízkych osôb
norko69
01.08.10,17:03
Z praxe nemám pocit, že najskôr MUSÍ byť zavkladovaná prvá zmluva, aby sa urobila druhá. Môžete napísať jednu zmluvu, dať ju na kataster a o dva dni druhú a tú dať na kataster. Keď viete, že sa tam nevyskytnú problémy, tak by to malo ísť v pohode. Toto riešenie je rýchlejšie ako vyzývanie na uplatnenie predkupného práva.

p.s. kataster neskúma, či sa daruje blízkej alebo ďalekej osobe, takže by zapísal aj zmluvu na darovanie zaťovi... problémy by mohli nastať jedine ak by sa v budúcnosti do toho zamiešal niekto z blízkych osôb
ano, suhlasim s tým ze kataster neskuma či sa daruje blízkej osobe...ano, suhlasim s tym ze problemy by mohli nastat jedine ak by sa v buducnosti do toho zamiesal niekto z blízkych...a prave preto radsej dodrzíme postup podla zakona a nic neopomenieme a tym padom aj to predkupne pravo sa musi dodržat,aby bolo vsetko ok.

len som chcel vediet SPOSOB ze ako sa to robi..obycajnym listom vsetkym spoluvlastnikom..ma s tym niekto skusenosti?
buchač
02.08.10,07:18
ano, suhlasim s tým ze kataster neskuma či sa daruje blízkej osobe...ano, suhlasim s tym ze problemy by mohli nastat jedine ak by sa v buducnosti do toho zamiesal niekto z blízkych...a prave preto radsej dodrzíme postup podla zakona a nic neopomenieme a tym padom aj to predkupne pravo sa musi dodržat,aby bolo vsetko ok.

len som chcel vediet SPOSOB ze ako sa to robi..obycajnym listom vsetkym spoluvlastnikom..ma s tym niekto skusenosti?
Obyčajný list ?
Asi nie , je potrebné určité postupy a formy štylizácie dodržať ...



PONUKA na výkon predkupného práva k nehnuteľnosti

/ Predkúpne právo spoluvlastníkov upravené v § 140 Občianskeho zákonníka /


1. Spoluvlastník
AB


2. Spoluvlastník
XY

Dole podpísaná AB

Vám týmto

XY

oznamujem a ponúkam nasledovné :

Na základe listu vlastníctva sme obidve výlučnými spoluvlastníčkami záhrady , parcela č. XXXX vo výmere XXXX m2 , zapísanej na liste vlastníctva č. XX vyhotoveným katastrálnym úradom Košice .
Záhrada sa nachádza v rekreačnej oblasti mimo zastavanej časti mesta .

Uvedený pozemok sme získali dedičským konaním Rozhodnutie D ......... , kde sa tieto parcely užívajú v nerozdelenom stave .

V súčasnosti som sa rozhodla svoju časť predmetnej nehnuteľnosti predať a mám niekoľko ponúk na jej kúpu .
Tak isto som uvedenú nehnuteľnosť dala do ponuky realitnej kancelárií .
Preto Vám v súlade vyššie citovaného § 140 Občianskeho zákonníka predkladám písomnú ponuku na využitie predkupného práva , v ktorom uvádzam najvyššiu ponuku kúpnej ceny .

Ak máte záujem o kúpu vyššie špecifikovanej nehnuteľnosti za sumu XX.XXX,– EUR, rovnajúcu sa najvyššej ponuke, so splatnosťou kúpnej ceny pri podpise kúpnej zmluvy, žiadam Vás, aby ste so mnou do dvoch mesiacov od doručenia tejto ponuky uzavreli kúpnu zmluvu.

Ak v tejto lehote moju ponuku nevyužijete, uzavriem kúpnu zmluvu s kupujúcim , ktorý predloží najvyššiu ponuku .


V Košiciach
norko69
02.08.10,10:26
Obyčajný list ?
Asi nie , je potrebné určité postupy a formy štylizácie dodržať ...



PONUKA na výkon predkupného práva k nehnuteľnosti

/ Predkúpne právo spoluvlastníkov upravené v § 140 Občianskeho zákonníka /


1. Spoluvlastník
AB


2. Spoluvlastník
XY

Dole podpísaná AB

Vám týmto

XY

oznamujem a ponúkam nasledovné :

Na základe listu vlastníctva sme obidve výlučnými spoluvlastníčkami záhrady , parcela č. XXXX vo výmere XXXX m2 , zapísanej na liste vlastníctva č. XX vyhotoveným katastrálnym úradom Košice .
Záhrada sa nachádza v rekreačnej oblasti mimo zastavanej časti mesta .

Uvedený pozemok sme získali dedičským konaním Rozhodnutie D ......... , kde sa tieto parcely užívajú v nerozdelenom stave .

V súčasnosti som sa rozhodla svoju časť predmetnej nehnuteľnosti predať a mám niekoľko ponúk na jej kúpu .
Tak isto som uvedenú nehnuteľnosť dala do ponuky realitnej kancelárií .
Preto Vám v súlade vyššie citovaného § 140 Občianskeho zákonníka predkladám písomnú ponuku na využitie predkupného práva , v ktorom uvádzam najvyššiu ponuku kúpnej ceny .

Ak máte záujem o kúpu vyššie špecifikovanej nehnuteľnosti za sumu XX.XXX,– EUR, rovnajúcu sa najvyššej ponuke, so splatnosťou kúpnej ceny pri podpise kúpnej zmluvy, žiadam Vás, aby ste so mnou do dvoch mesiacov od doručenia tejto ponuky uzavreli kúpnu zmluvu.

Ak v tejto lehote moju ponuku nevyužijete, uzavriem kúpnu zmluvu s kupujúcim , ktorý predloží najvyššiu ponuku .


V Košiciach
velmi pekne dakujem....a takuto ponuku musi poslat kazdemu spoluvlastnikovi zvlast, ze?

posiela ponuku na predaj kazdemu spoluvlastnikovi aj v pripade ked ten podiel nejde predavat tretej osobe ale darovat?

a da sa odpoved spoluvlastnikov nejak urychlit? napriklad dat im po predlozeni ponuky na kupu podla predkupneho prava podpisat vyhlasenie ze sa vzdavaju predkupneho prava? alebo toto nie je mozne?.....urychlenie je potrebne kvoli svagrovi (spolupodielnik) ktory potrebuje surne peniaze, potrebuje aby sme ho vyplatili
Chobot
02.08.10,11:55
velmi pekne dakujem....a takuto ponuku musi poslat kazdemu spoluvlastnikovi zvlast, ze?

posiela ponuku na predaj kazdemu spoluvlastnikovi aj v pripade ked ten podiel nejde predavat tretej osobe ale darovat?

a da sa odpoved spoluvlastnikov nejak urychlit? napriklad dat im po predlozeni ponuky na kupu podla predkupneho prava podpisat vyhlasenie ze sa vzdavaju predkupneho prava? alebo toto nie je mozne?.....urychlenie je potrebne kvoli svagrovi (spolupodielnik) ktory potrebuje surne peniaze, potrebuje aby sme ho vyplatili

Len ak sami tak chcú. Môžu oni napísať odpoveď, že nemajú záujem o kúpu ponúknutej nehnuteľnosti a tým pádom nemusíš čakať 2 mesiace.
norko69
02.08.10,16:52
Len ak sami tak chcú. Môžu oni napísať odpoveď, že nemajú záujem o kúpu ponúknutej nehnuteľnosti a tým pádom nemusíš čakať 2 mesiace.
dakujem....ano aj oni chcu, ved tento problem vyporiadania riešíme s nimi spolu...všetko je dohodnute, len sme nevedeli že ako to všetko urobiť aby to aj právne bolo v poriadku
doktor23
03.08.10,07:39
otázkou je, či si pre svokra blízka osoba. V tom prípade totiž nemajú spoluvlastníci predkupné právo, takže podľa môjho názoru nie je potrebné ich oslovovať
norko69
03.08.10,09:15
otázkou je, či si pre svokra blízka osoba. V tom prípade totiž nemajú spoluvlastníci predkupné právo, takže podľa môjho názoru nie je potrebné ich oslovovať
dakujem za radu...myslim ze v definicii Blizkej osoby podla paragrafu 116 nie je spominany vztah svokor-zať...blizka osoba je pribuzný v priamom rade, manžell, surodenec,
a tejto vete z toho pragarfu nerozumiem: iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
doktor23
03.08.10,11:52
to znamená, či by svokor plakal na Tvojom hrobe, ak by Ťa zrazilo auto ;)
či by, ak by si si zlomil nohu, súcitil s Tebou .. neviem, ešte ako inak Ti to vysvetliť
norko69
03.08.10,12:02
to znamená, či by svokor plakal na Tvojom hrobe, ak by Ťa zrazilo auto ;)
či by, ak by si si zlomil nohu, súcitil s Tebou .. neviem, ešte ako inak Ti to vysvetliť
takže som Blízka osoba svokrovi podla toho paragrafu? xi
nemusi ponukat podiel podla predkupneho prava spoluvlastnikom?
doktor23
04.08.10,08:32
podľa môjho názoru nemusíš
majkatorka
17.02.11,08:11
Dobrý deň,

prosím o radu, ak chcem odkúpiť podiel z malého pozemku - 31m2 za našim plotom a je tam 12 vlastníkov, medzi inými aj SR, Slovenský pozemkový fond - zastupuje nezistených dedičov, Slovenský vodohospodársky podnik - niekedy to bola vodná plocha, ako postupovať? Majiteľka 1/12 súhlasí s predajom. Zo zákona je potrebné ponúknuť najprv odkúpenie spoluvlastníkom. Čiže fyzickým osobám dá ponuku a čo s tými inštitúciami? Ďakujem :)
Mária27
17.02.11,13:09
Štát zastupuje Slovenský pozemkový fond, aj tam požiadaj o predaj. Každého spoluvlastníka, ktorého zistíš, požiadaj o predaj podielu. Nie je ani potrebné ponúkať to ostatným, to sa nedokazuje. Je to len pre prípad, že by niektorý spoluvlastník chcel tiež kupovať, mohol by sa do troch rokov obrátiť na súd, čo sa pri takej malej ploche nestane.
majkatorka
17.02.11,18:34
ďakujem :)
Lumila
19.02.11,23:08
môžem predať svoj spoluvlastnícky podiel nehnuteľnosti v inej cene než ako bola ohodnotená pri dedičskom konaní? Príklad: pozemok bol pri dedičskom konaní dedičmi ohodnotený v cene napr. 3€/m2, ja mám možnosť svoj podiel predať za 3,5€/m2. Môže druhý spoluvlastník to nejako napadnúť, že mu ponúkam najvyššiu cenovú ponuku?
Eulalia
20.02.11,05:47
môžem predať svoj spoluvlastnícky podiel nehnuteľnosti v inej cene než ako bola ohodnotená pri dedičskom konaní? Príklad: pozemok bol pri dedičskom konaní dedičmi ohodnotený v cene napr. 3€/m2, ja mám možnosť svoj podiel predať za 3,5€/m2. Môže druhý spoluvlastník to nejako napadnúť, že mu ponúkam najvyššiu cenovú ponuku?
Nezáleží na tom, ako bol pozemok ocenený v dedičskom konaní. Predajná cena je vecou dohody. V prípade spoluvlastníkov a ich predkupného práva ide o to, aby si nepredala tretej osobe lacnejšie, ako si ponúkla spoluvlastníkovi.