seraffa
30.07.10,20:34
Neviem ci som to spravne zaradila ale tak skusim. Mam malu stajnicku a chcela by som tam ustajnit asi 3 kone pricom poplatky budu vo vyske nakladov- prenajom pozemku, seno, piliny... ak sa podari tak mozno budem mat z toho mesacny zisk asi 30 eur pricom prvotne naklady su dost vysoke... raz chcem v tomto obore urcite podnikat ale momentalne musim nejako zacat tak chcem vyuzit to ze mam pracu a isty staly prijem. Treba mi v takomto pripade zivnost alebo podavat danove priznanie ak moj zisk mesacny bude okolo 30 maximalne 100 eur ak by som ponukala aj jazdy???
poprosim o radu neviem kde inde by mi poradili :)
Zita5
30.07.10,19:04
Predpokladám že sa jedná o cudzie koníky

Voľná živnosť
1.5.Poskytovanie služieb súvisiacich so starostlivosťou o zvieratá

Možno ma niekto doplní ,alebo si svoje služby zaraďte

http://www.porada.sk/t142639-zoznam-volnych-zivnosti-aktualizovane-jun-2010-a.html
seraffa
30.07.10,20:06
no ano to viem aj presne kam ta zivnost patri ale ci si ju uz musim aj zalozit... ci proste tam nemozem len tak ustajnit tie kone a oni by tam boli len za tie naklady... alebo neda sa to nejako spravit???
Ice dive
30.07.10,20:58
nakoľko sa nejedná o príležitostnú činnosť, ale opakujúcu za účelom dosahovania zisku, tak živnosť je potrebná... sama ešte neviete, či zarobíte 30 alebo aj 100 € alebo koľko vlastne...

živnosti sa netreba báť, je to len o papieroch a pri príjme zo živnosti do 3 834,96 € nie je povinnosť sa registrovať v sociálnej poisťovni a ani v ZP je možné stanoviť si vymeriavací základ 0 nakoľko máte aj závislú činnosť...
seraffa
31.07.10,04:39
cize ked to spravne chapem tak mozem si urobit zivnost a nadalej mat aj pracu v ktorej bude zamestnavatel za mna odvadzat odvody???
Ice dive
31.07.10,06:39
áno chápete to správne, zamestnávateľ je povinný zo zákona za Vás odvázdať odvody pokiaľ ste u neho v pracovnom pomere.

Jediné čo budete musieť robiť je spracovávať si každý rok daňové priznanie typ B a ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (toto zamestnávateľ za Vás z titulu, že máte živnosť robiť nebude).
Pokiaľ niečo zarobíte tak do zdravotnej poisťovne budete musieť doplatiť v RZZP nedoplatok, poprípade doplatiť daň z príjmu... poprípade ak ste šikovná a náklady sa budú rovnať výnosom čo pri príjme 30-100 € nie je problém...(tým nechcem navádzať na niečo nekalé, skôr len navádzam na zamyslenie sa čo všetko by ste si mohli dať do nákladov napr. telefon internet..)

Pozor však na to, že pokiaľ budete zakladať živnosť a budete mať tie isté predmety činnosti ako Váš súčasný zamestnávateľ budete potrebovať jeho súhlas...