Tomy1
01.08.10,00:33
Dobrý večer, stala sa mi nepríjemná vec, preto by som vás rád poprosil o radu.

Po 3 dňoch od zakúpenia náramkových hodín módnej značky M e x x, zakúpených v nákupnom centre sa objavila na nich závažná vada - kolík, ktorý drží oceľový náramok sa uvoľnil a náramok sa odpojil. Hodiny som mal na ruke dokopy maximálne 6 hodín (a to som nevykonával žiadnu neštandardnú manuálnu činnosť), takže som bol dosť zaskočený, pretože hodiny stáli cca 80 eur (zľava zo 129 eur, lebo vraj končia s predávaním tejto značky) a mal som o ich kvalite úplne inú predstavu. Keby som si nevšimol včas, že náramok sa začína uvoľňovať, hodiny som mohol stratiť, prípadne sa mohli pri páde rozbiť. To sa môže stať kedykoľvek aj po ich oprave, pretože kolík, ktorý drží ťažký náramok je príliš tenký a aj drážky do ktorých zapadá nie sú postačujúce pre takú váhu náramku. (kolík nie je možné nahradiť širším a pevnejším, nakoľko drážka v náramku to nedovoľuje) Chcel by som preto odstúpiť od zmluvy, keďže výrobok nedosahuje proklamovanú ani mnou očakávanú kvalitu, vzbudzuje vo mne nedôveru a nemám záujem tŕpnuť, či o ďalších 5 dní, či mesiacov po vybavení reklamácie sa nebude závada opakovať a prídem o hodiny v prípade ich straty, resp. pri páde sa rozbijú a už nebudem mat čo reklamovať. Chcem teda odstúpiť od zmluvy, no chcem sa vás opýtať na váš názor a radu o ktoré ustanovenie Občianskeho zákonníka resp. iného právneho predpisu sa môžem oprieť, keďže ide o pomerne špecifickú situáciu. Explicitne nárok na odstúpenie od zmluvy do 7 dní od zakúpenia tovaru má spotrebiteľ iba v prípade podomového a zásielkového predaja, čo žiaľ nie je môj prípad. No som si istý, že sú moje práva, ako kupujúceho, dotknuté a musia požívať ochranu mimo reklamácie, opravy o ktorú jednoducho nemám záujem. O vybavenie v rámci reklamačného konania nemám záujem keďže mám za to, že to de facto ani nie je možné (keďže nie je spoľahlivo možné použiť iný, pevnejší a hrubší kolík vzhľadom na drážku v náramku a púzdre hodín) a hodiny sú jednoducho nepodarok, "šmejd" a totálne som stratil v ich kvalitu dôveru. Kvalita nezodpovedá očakávanej akosti a kvalite, na čo som prišiel už tretí deň od kúpy. Je pravdepodobnejšie, že hodiny stratím alebo sa rozbijú pri opatovnom uvoľnení náramku než to, že prežijú trojnásobné zopakovanie tejto vady, aby som mal právo na odstúpenie od zmluvy v zmysle §623 Občianskeho zákonníka. U takej veci ako su náramkové hodiny totiž nemôžem riskovať to, či sa takáto vada objaví alebo neobjaví znovu. Navyše, podľa môjho názoru ide o neodstrániteľnú vadu (ako som popisoval vyššie), aj keď tento záver by pri reklamácii /neseriózny/ predávajúci len ťažko vyslovil.

Keď som dnes skúsil odstúpiť od zmluvy na základe uvedenej argumentácie, predavačka sa to najprv snažila hodiť na mňa, či som ich niekde nezatiahol, následne to skúšala svojpomocne opravovať so slovami "veď je to hračka" (samozrejme neúspešne), ba nakoniec ma posielala nechať si to opraviť u hodinára, že opravu mi preplatia. Čím by som prišiel o záruku, keďže by šlo o neoprávnený zásah tretej osoby / k čomu došlo podla môjho názoru aj jej zásahom ak došlo k poškodeniu/. Trval som na vrátení kúpnej ceny, na čo zavolala vedúcej (opäť sa snažila zodpovednosť prehodiť na mňa) a trvala na spísaní reklamačného protokolu.
(Z toho čo mi povedala, mi bolo jasné ako by riešili moju reklamáciu. Hodiny by nikam neposlali na posúdenie odstrániteľnosti či neodstrániteľnosti vady, ale nechali by ich "opraviť" u hodinára, čo by iste nepomohlo a o hodiny by som neskôr určite prišiel.)
Na to som povedal, že prídem za vedúcou a teda budem trvať na odstúpení od zmluvy a vrátení peňazí. Nie je normálne, že po 3 dňoch minimálneho a nenáročného používania sa vyskytne fatálna vada, ktorá mohla mať fatálne dôsledky. Každý normálny človek si myslím že by stratil dôveru v takýto výrobok a žiadal svoje peniaze späť. Bol som zarazený, že v obchode v ktorom majú hodiny aj za 2500 EUR riešia oprávnenú nespokojnosť zákazníka takto.

Vopred ďakujem za všetky rady a podnety.
arizona
01.08.10,06:02
Podľa mňa obchod postupoval podľa zákona.

Pri neodstrániteľnej chybe, ktorá bráni užívaniu veci, môže občan žiadať výmenu veci alebo odstúpiť od zmluvy.

http://www.vop.gov.sk/kupa-tovaru-otazky-a-odpovedexx
http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9
Tomy1
01.08.10,08:50
Ale predsa ide o podobný prípad, ako jeden z prípadov uvedených na adrese vop.gov.sk.... a síce :

"5. Kúpila som si fén, o ktorom ma predavač ubezpečil, že na ňom môžem meniť stupne intenzity fénovania, doma som však zistila, že fén fénuje stále rovnako. Čo mám v takomto prípade robiť?

Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu, to znamená čo najskôr od okamihu ako zistí, že vec nefunguje tak ako má. "

Ja som si kúpil hodiny, predávajúci deklaroval že sú to náramkové hodiny bez vád, no veľmi skoro som zistil, že ako náramkové hodiny sa používať nedajú, pretože sa náramok uvoľnil a uvoľní sa s najväčšou pravdepodobnosťou aj po oprave znovu a dôjde k zničeniu, príp. strate hodín. Nie je toto práve vyššie spomenutý prípad, teda rozpor s kúpnou zmluvou a teda právny dôvod na odstúpenie od takej zmluvy ? Čudujem sa, že v našej legislatíve nie je explicitne upravený takýto prípad - človek príde domov, po veľmi krátkom čase zistí, že kúpil vadnú vec a už má čakať na vybavenie reklamácie 30 dní ? Spotrebiteľ by mal mať v takomto prípade podľa mňa okamžite právo na odstúpenie od zmluvy (napr. aj z dôvodu straty dôvery v takýto výrobok, pretože až doma pri jeho používaní zistil pravdu o jeho kvalitách)
Tomy1
03.08.10,18:19
Nakoniec som sa dohodol a mám peniaze naspäť :) Potvrdilo sa, že predčasná žalosť mení sa v radosť. Ale značke Mexx pri hodinách sa radšej nabudúce vyhnem.
diego_pp
03.08.10,20:06
nuz, ak sa trocha vyznas v hodinkach, tak hodinky modnej znacky za 129€ nebudes povazovat za ziadnu kvalitu, iba obrovsku marzu :) ale tesi ma, ze si sa z toho dostal...ja mam stratu momentalne 11.000 a nik mi ich asi neda :(
Tomy1
05.08.10,10:29
Ďakujem.
Nuž poučil som sa na vlastnej chybe :) Práve že sa nevyznám - iba minimálne, hodiny som nenosil okolo 10 rokov a toto mal byť môj návrat k nim. Už viem, že musím staviť na osvedčené značky a logicky si aj priplatiť. /aj keď v tejto cenovej kategórii môžem mať celkom slušné hodiny zn. Citizen/

11 tis. ? To sa ako stalo ?